Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 6 292
Абсолютно подкрепям Касандра и luda . Не спазването на закона (и то с години) и безхаберието към този проблем. Но честно казано не знам как може да направим нещо в случая, как да накараме да се спазва закона, като всеки ден сме свидетели на поредния започващ строеж на последната свободна полянка в квартала?

# 76
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И само да допълня: НЯМА ДОБРА ИДЕЯ, ако тя включва оставането на десетки деца извън детските градини. Било то чрез райониране, предимства, по-ранно кандидатстване и т.н.

ДОБРА Е ТАЗИ ИДЕЯ, която дава възможност на всички желаещи деца да посещават държавна детска градина.
Това  за което се сещам е разширяването на старите детски градини и откриването на нови, но не в района на Бусманци, а в най-населените квартали на София.
Или както казах по-горе да се финансират децата, посещаващи частните градини.

# 77
  • Мнения: 48 103
Ами най- малкото, което можем да направим, е да ходим на работните срещи в общината и да изискаме реално нещо да с еправи!
Разбира се, че трябва да се зпазва закона и да с естроят нови градини, и да се мотивира персонала, и да се ползват качествни препарати и хиляди неща да с еправят, така че на тези срещи винаги има за какво да се говори!

все пак ми се иска да достигнем консенсус за точковата система или друг начин за класиране на децата при приема догодина, за да има по- малко недоволни и ощетени (то това няма да реши големия проблем, но разберете, че колкото повече го обсъждаме, по- добре!)

# 78
  • Мнения: 1 668

Ger4o, хората не плащат данъци по местожителство, а по месторабота. Така че където и да са регистрирани, ако работят в София, те плащат данъци на Столична община и имат право да се възползват от комуналните услуги на Столична община.

Това е изключтелно невярно. Данъци се плащат с годишна данъчна декларация, която се подава по местоживеене. Малко са тези, които имат само доходи от трудов правоотношения и плащат данъци без да се налага да подават данъчни декларации. Всеки, които е получил доход от наем, продал имущество, има граждански договори, или такива за преодстъпване на авторски права, ила доходи от чужбина или пък лихви от заеми и още 10000 неща, плащат данъци по данъчни декларации.

# 79
  • Мнения: 553
Определено подкрепям предложенията и разсъжденията на luda  Peace

# 80
  • Мнения: 327
и аз да се запиша с мнение по въпроса с предимство на сираци. Вероятно съществува случай когато родител вдовец/ца с дете сирак живее на семейни начала с някой, тогава детето не е с един родител, в същото време деца при живи и с брак родители са пренебрегвани от единия родител ще останат извън градина защото първото ще е с предимство. За съжаление всяко предимство е несправедливо защото няма как да се оцени реално трудностите който изпитва всеки един родител, може на един да му е трудно с едно дете, а на друг лесно с две т е зависи от много неща който не могат с точки да се обхванат. И колкото повече са предимствата толкова е по-голяма несправедливостта и заради това че  в българия е нормално да се злоупотребява.

# 81
  • Мнения: 547
Имам друго предложение, което не касае кандидатсването, а посещаването на градината. Според мен трябва да има някакъв допустим брой отсъствия, след което детето просто се отписва от групата и освобождава място, без значение по каква причина е отсъствало. 

Познавам майка, на която за последните 6 месеца, детето й е ходило 2 седмици на градина и онзи ден ми се похвали, че отива да занесе поредната извинителна бележка. На друга детето й е прието в ясла, тя не иска да го пуска, но щяла да направи всичко възможно да му запази мястото. 

# 82
  • Мнения: 48 103
Ами с огромно извинение към мамите, чиито деца наистина боледуват , и аз подкрепям тази мярка- не може за някои да с епази място, което е нужно на друг, и то много!

# 83
  • Мнения: 9 990
аааа, има такава мярка, как да няма...ама май не се спазва сериозно.Скоро даже се обсъждаше случай на отписано дете-не ходило 3 месеца и майката се гневеше как и защо...

# 84
  • Мнения: 547
Мисля, че трябва официално да се регламентира.

# 85
  • Мнения: 48 103
Ами поредното нещо, което не с еспазва, както и раб време, нали...
В колко градини учителките седят до 19 часа, дори и да няма деца?!
Все пак тези неща не касаят приема пряко, така че да се насочим повече към  приема
Мислех си какво ще стане ако няма никакви предимства?!
Ама пък не се връзва с точковата система...все пак тя ще има някакви критерии

Аз засега си го представям така:
за база са ми предимствата във Варна:
значи някои критерии носят по малко точки, например близост до градината, работещи родители, родители студенти
други повече, например многодетен родител, родител инвалид
трети най- много, например друго дете в градината, сирак , ранен час н аподаване на кандидатура

Накрая се образува бал за кандидатсване...
Дали ще е нещо такова системата?И какви критерии да се заложат? newsm78

# 86
  • В ЛЮтеницата
  • Мнения: 328
Майка съм на дете, която не е прието за момента в детска ясла в София. И тъй като явно съм била "неблагоразумна" да го родя точно по време на бейби-бума, а преди това 12 години съм плащала данъците си на база на работна заплата, винаги над средната за страната, считам че детето ми е ще бъде "дискриминирано" ако не му се осигури възможност да посещава държавно детско заведение.
Дори и да приема, че детските ясли и градини са "социални" по своя характер - няма причина държавата, респ. общината да е по-социална към едни и не такава към други, ако не се взима фактора доходи в семейството. Твърдо съм решена, ако детето не бъде записано да предявя иск за не осигурен равен достъп до услуга, за която съм данъкоплатец. Причините за това не са финансови, въпреки, че искът ще е финансов (ще се радвам ако се присъединят и други родители), но ако това е начин да се повлияе на планирането на София и на нейната инфраструктура ще бъда безкрайно удовлетворена. Съгласна съм и Luda и с Касандра и считам, че е време да започнат да се спазват вече написаните закони. И ако е необходимо - както има изискване да има паркомясто за всеки апартамент - нека да има и да се спазва изискването да има свободни места в детска градина в квартала.

Що се отнася за предложенията:
- Твърдо заставам зад предложението за вдигане на таксите за детските градини примерно до 50% от МРЗ.
- Диференциране на таксата за детска градина, в зависимост от продължителността на регистрирането на родителите на "Постоянен адрес" в гр.София
- Непосещаването на детско заведение без наличието на болничен лист да бъде най-много до 20 раб.дни - в противен случай детето да се изключва и да освобождава мястото.

# 87
  • София
  • Мнения: 8 943
Аз съм за това да има определена бройка места за хора с предимство и другите да са на свободен принцип по избрани критерии. Защото, не ме рабирайте не съм против предимствата изобщо, но аз все едно съм с едно дете, като опрях до кандидатстване, само защото са с по-голяма ралика. А колко пари съм дала за ремонт на градината само последната година не ми се смята. Поне 3-4 години тази група няма да се пипа, пък второто ми дете няма никакъв шанс да влезе там.

# 88
  • Мнения: 48 103
 Pepper , таксата не е обвързана със сумата, която общината отпуска за издръжка на дете годишно
Ако се вдигне таксата, няма гаранция че ще има повече парички за децата, но пък повече родители ще са затруднени да плащат таксата

# 89
  • София
  • Мнения: 6 292


Аз засега си го представям така:
за база са ми предимствата във Варна:
значи някои критерии носят по малко точки, например близост до градината, работещи родители, родители студенти
други повече, например многодетен родител, родител инвалид
трети най- много, например друго дете в градината, сирак , ранен час н аподаване на кандидатура

Накрая се образува бал за кандидатсване...
Дали ще е нещо такова системата?И какви критерии да се заложат? newsm78



Въпросът е как и кой ще определи тежестта на критериите?


- Диференциране на таксата за детска градина, в зависимост от продължителността на регистрирането на родителите на "Постоянен адрес" в гр.София


Това пък какво означва?  newsm78 Стига вече с това жителство.

Едно от моите предложения беше да се обвърже по някакъв начин таксата с издръжката. И таксата все пакне може рязко да скочи в пъти. Не всеки може да си позволи увеличение на таксата с 100 лв. (ообено ако има 2 и повече деца в ДГ).

Общи условия

Активация на акаунт