Как да подготвя детето за ясла?

  • 6 812
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Аз го пуснах по-малък от вас, на 1г и 3 мес. Преди това го заведох в яслата, за да види къде е, какви хубави играчки има на двора, колко деца си играят. Освен това вземахме храната от кухнята на тази ясла и той прие ходенето там като нещо нормално.
Все повече ми се затвърждава мнението,че тази възраст е най-подходяща за адаптация.
Явно колкото е по-малко детето,толкова по-лесно и безболезнено приема раздялата и промяната.
Въпреки,че аз не бях готова на този етап да го дам на ясла.
Но всичко си зависи от детето.

Да, така е.Вярно е, че като са по-малки бързо свикват и по-лесно се залъгват, но пък си има и деца, които са по-свити, плахи и несигурни.Те и на 1г. и на 2 и на 3г. не са готови да се отделят от майките и да останат сами в "ясленското" общество или в ДГ.Имам такива познати.Може би и за това в яслите се подхожда индивидуално и всяко дете ходи определен период за по няколко часа преди да го оставят по цял ден.

# 16
  • Мнения: 255
Аз пуснах Миша на 1г и 4м беше през август (около14-ти) теорията ми беше че тогава много от децата са в ваканция и лелите имат повече време за новите деца.За нашата ясла се оказах права донякъде защото и без друго тя е малка ясла (3 групи)А лелите целогодишно добре се занимават с децата понеже и децата са не повече от 20 по документи.А септември като започнат да идват на ден по 1-2 да кажем нови деца( при това почти бебета) и все ревящи....Не ми се мисли.
Мисля че само майката може да прецени точно кога да си прати детето на ясла и как да му обясни какво ще се случва в ежедневието му.
Миши много  обичаше да си играе с други деца в парка, и започна да се буди по 1 и също време сутрин и да заспива на обед пак по едно и също време и още малко такива дребни фактори ме наведоха на мисълта да пробвам...Стана от раз на 3 ден спа в яслата и ни посрещна с усмивка.А в петъка ни даде "чао" и влезна сама в игралната стая.Желая Ви успешна и лека адаптация!

# 17
  • Мнения: 3 929
Синът ми тръгна на ясла на 1 год. и 11 мес. подготвях го, като му обяснявах постоянно, че ще ходи на училище, където ще има много деца и той ще си играе с тях, минавахме покрай градината, показвах му двора, но това нямаше никакъв ефект. Беше малък, за да осъзнае за какво иде реч.
Разбра, че не иска да ходи, когато го оставих първия ден до обяд, а мен ме нямаше. Никога до онзи момент той не се беше отделял от мен. И моята липса го е притеснила силно, което е породило страх, че може повече да не ме види и съответно - на сладващия ден страхът си каза думата. Затова започнах в друга насока - че мама е на работа, докато той е на училище, че като свърши работа, ще дойде и ще го вземе, че ще го гушка, че ще се разхождаме и т.н. Ето това му беше най-трудното - да приеме мисълта и да повярва, че мама ще дойде да го вземе. И до ден-днешен повтаря, даже децата от групата е научил:"Ще играя, ще папкам, ще спинкам и мама ще дойде". И като отида да го взема, всички деца излизат и о повтарят и накрая:"И всички майки ще дойдат".
Ако добре познаваш детето си, което, сигурна съм, е така, ще разбереш по какъв точно начин да го успокояваш.
В самото начало децата още не осъзнават, какво се случва. И е твърде възможно да им е интересно, но после, като се сблъскат с режима, с някоя забележка от страна на сестрата, със сбиване, не дай Боже, одраскване или нещо подобно с друго дете, може да не искат да продължат да ходят.

# 18
  • Мнения: 75
Мили момичета,

Вашите отговори много ме обнадеждават. Притесненията ми бяха породени от гледката на едно ревящо дребосъче, което направо ми скъса сърцето. Та реших, че и Мартинчето ще плаче. Въпреки че той е много комуникативен. Тича при непознати, за да се закача и да си играе, което ме притеснява по други причини. Често съм го оставяла с бабите, лели и разни други приятели, защото съм работеща майка и не мога да го водя навсякъде с мен... Може би това е добро упражнение за яслата Simple Smile, но ще пробвам и да се разхождаме до двора, за да свикне с нея.

# 19
  • Мнения: 1 312
Мили момичета,

Вашите отговори много ме обнадеждават. Притесненията ми бяха породени от гледката на едно ревящо дребосъче, което направо ми скъса сърцето. Та реших, че и Мартинчето ще плаче.
Аааа,това да го подготвиш психически и това да не страда от раздялата са две съвсем различни неща.
Не се настройвай предварително и не залагай на това,че ще ви се разминат сълзите.
Бях убедена,че моят син е последното дете на света,което ще плаче за майка си,понеже никога не ме е търсел,нито ме е следил с поглед,винаги е бил безразсъден и смел и страх от нищо нямаше..,играеше по час-два без да се обърне да види дали съм наоколо,вкъщи от много малък се занимаваше в своята стая без да иска и търси внимание от моя страна.
Саможив и много самодостатъчен от малък.
Не е по колективните игри,но винаги се радва на присъствието на деца,спокоен,весел,неагресивен с тях-занимават се.
След всичко това,което наблюдавам месеци наред съм спокойна и сигурна,че почти няма да усети липсата ми.
Да,ама не.
Плака и се дра 2 седмици.
Аз двойно повече.
Първите 2 дни е повръщал от рев чак.
Положението беше страшно и бях решила да го спра от ясла.
Добре,че се вслушах в съветите на персонала и изтърпях още малко.
Детето свикна,успокои се,скоро тръгна с желание.

# 20
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
При всяко дете е различно.
Моят син така и не свикна с яслите.
Говорех, обяснявах, гледаше децата как играят в двора - радваше им се, но нещата не се получиха.
Има и други фактори освен "раздялата с мама" и "непознато ново място".
Персоналът в яслите е много важен за свикването на детето.
При нас точно това попречи.

На вас пожелавам бърза адаптация и да случите на свестни лели!

# 21
  • Мнения: 251
mama Viola, не бива да се притесняваш за неща, за които не си сигурна. Всяко дете реагира по  различен начин. Зависи от детето и от самата ясла, песронал, грижи и обстановка. И аз си мислех , че моята дъщеря ще е самотна и уплашена и ще реве цял ден за мен,понеже по принцип  все е залепена за мен. Но хич не беше изплашена! Много и хареса още от първата седмица  и в яслата и сега в градината.Държи се като у дома си, даже ми се кара , че идвам да я взимам прекалено рано...  ooooh!
 Виж как ще мине първата седмица, когато водиш детето на яслата. От там нататък ще се разбере как да се реагира и то ще е според ситуацията.
 Сега е малко раничко да се притесняваш.  Laughing

# 22
  • Мнения: 75
ДонКихотка, права си, че е рано да се притеснявам от сега... Но се притеснявам Simple Smile. Глупаво е, зная. Иска ми се обаче да зная, че съм се опитала да го подготвя, въпреки че той не разбира много, когато му говоря и ми се смее и ми вика "да" на всяка дума. Simple Smile Още е мъничък 1,5 г. е. Но ако има трикове за лесно привикване в яслата искам да ги зная Simple Smile като воденето на площадката и т.н. Simple Smile На есен ще видим дали ще е с песен Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 2 686
Може ли да ползвам темата и да попитам, дали трябва да може да се храни и облича сам в яслата, и дали трябва да е вече без памперс? Тези 3 неща ме притесняват доста, защото не мисля, че ще успеем да ги научим до есента. Благодаря!

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 552
Може ли да ползвам темата и да попитам, дали трябва да може да се храни и облича сам в яслата, и дали трябва да е вече без памперс? Тези 3 неща ме притесняват доста, защото не мисля, че ще успеем да ги научим до есента. Благодаря!
Не, не трябва.Там ги хранят ако не могат сами(маги след като тръгна на ясли прояви желание да се храни сама и сега ми казват че яде сама),помагат им да се обличат,ако детето е с памперс трябва да слагаш в раничката памперси ,за да могат да ги сменят през деня(вече не знам дали ще ти помогнат в махането на памперса май не им се занимава много)

# 25
  • Мнения: 75
оу, моя мишок същоноси памперси... дано да се научи да използва гърнето...

# 26
  • София
  • Мнения: 353
Да ви кажа и аз за моите деца. Големите ми дъщери тръгнаха заедно на ясла. Разликата им е 1,2 г. Не съм имала проблеми с тях. Плакаха в началото,когато ги водех за около 1-2седмици. Сега малката ми тръгна на ясла на 1,8 г. Също плачеше сутрин, а в началото и когато я вземах. Мъчно ми беше, но не и давах да разбере, че съм притеснена. Говорех и , че мама отива да работи и после ще дойде. Че леля сега ще и даде играчки и ще пеят, и ще играят, и ще и даде да папка. Последното най-много я успокояваше  Grinning. Щом ще има ядене, значи не е толкова лошо да си в яслата! Сега ходи с такова желание там! Станала е любимка на лелите. А те са просто невероятни! Много съм доволна от отношението им към децата. Пожелавам ви да случите на такъв персонал! Четох веднъж пак по повод свикването на децата, че е добре да ги водите  по-често в детски клубове или в заведения където има кой да се грижи за децата  и да ги оставяте да играят сами. Така свикват, че може и друг да се грижи за тях, докато мама я няма за малко.
Повечето деца са с памперси в началото. Там ги слагат честичко на гърнетата и се научават.
Дано съм била полезна!

# 27
  • Мнения: 7 821
Може ли да ползвам темата и да попитам, дали трябва да може да се храни и облича сам в яслата, и дали трябва да е вече без памперс? Тези 3 неща ме притесняват доста, защото не мисля, че ще успеем да ги научим до есента. Благодаря!
Не, Тинтири. Там си ги обслужват напълно, а и ги учат на тези неща.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 686
Оф, слава богу! Защото днес в градинката няколко майки ме уплашиха по този повод, а ние сме доста далеч от махането на памперса (не, че няма да опитвам лятото). За храненето, ако го оставя сам, просто ще си остане гладен и омазан, за обличането също.

Иначе синът ми обожава да ходи в детски клубове, тича с всички сили да влиза вътре и изобщо не ме търси. Напротив, плаче, когато трябва да си тръгваме. И навън като сме е същия, важното е да има деца. Дано да е обнадеждаващо за свикването в яслата. Честно казано за мен май ще е по-трудно.  ooooh!

# 29
  • Мнения: 75
дали пък на нас, майките, не ни е по-трудно да се отървем от притесненията как ще бъдат гледани децете ни?  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт