11-та тема на турските мами локумки-сладкодумки - Турция 11

  • 33 695
  • 295
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 243

mistik,моля те  преведи и това-заинтрегуваме.
SOFRA
Şu Varna deli etti beni,
                   divane etti.
Sofrada domates, yeşil biber, kalkan tavası,
radyoda "Ha uşaklar!" Karadeniz havası,
rakı kadehte aslan sütü, anason,
                          uy anason kokusu!
Ahbapça, kardeşçe konuşulan dilim...
A be islah, be, islah be halim...
Şu Varna deli etti beni
                          divane etti...
                                        06.06. 1957, Varnamistik
BZ Peace и д апозлобееш малко-няма страшно=аз всеки ден по един два пъти си я споменавам мойта PeaceМАлката мишка дано вече е по-добре.Поне се е наиграла и наплувала на воля.Нямам време д апогледна за земетресението,за което говориш BlushДано не е вярно обаче.Какаво казват-ще е много силно ли?И къде?
Късмет на всички учещи и лесно вземане и даване на изпитите Grinning
Benmary наистина страхотни снимки Peace
Аз мисля утре да започна да стягам багажа малко по-малко.
Лека нощ на всички!Целувки!

# 16
  • Мнения: 418
http://www.vbox7.com/play:42df475b
http://www.vbox7.com/play:440fc19c  =започваме деня с Фасил style music baby Simple Smile ( (абстрахирайте се доколкото можете от вида на артиста u Ha kakaTa, ..ритъмът си заслужава   Party Mr. Green Whistling ...)

Сега и мандjата :
http://didemingunlugu.typepad.com/photos/uncategorized/img_3871_1.jpg

Другото го остав9м на вас  Laughing Хайде дано не ни мине котка пътя , ни на нас , ни на вас  Heart Eyes Hug Peace  bouquet

# 17
  • Мнения: 247
Шомбита,добро утро и от мен  Laughing
адаш,съжелявам за Диляра...Когато бяхме на почивка постоянно мажех Ати с разните му там слънцезащитни кремове с най-висок фактор,защото какъвто ми е белчо ,се притеснявах да не изгори...А за Еминьоню...ще отидем бе...свиркай другият път..Ати все ме врънка да го возя на boat Laughing
мистик,и аз мога да прескоча до мюзето....кажи за кога се гласите...но ако е събота ще трябва да взема и Ати,защото баща му от снощи ме предупреди...Започва европейското по футбол и в събота имаме мач,така,че да не вземеш да измислиш някое съботно кафе с приятелки и да ми оставиш детето на мен  Laughing...Ще каже човек ,че всяка събота съм на кафе Simple Smile

Ghosn,аз съм запалена по направата и особено по украсата но торти,макар от февруари да не съм творила нищо...Погледни тук  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171428.0;topicseen,  и как се правят тук   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=300375.0..Но да те предупредя,голяма краста е...започнеш ли веднъж постоянно мислиш каква торта да направиш,че как да я украсеш...у дома стана почти сладкарска работилница Laughing имам какви ли не инструменти и посуди ....сега съседките ме научиха и като се зададе рожден ден тичат при мен ...коя за тава,коя за рецепта или идея за украса...

DilQRa,този хотел наистина е приказка...друг път ще ви разкажа как се озовах в него....но още от фояйето те омайва с мириса на 2 огрооомни букета с  бели  и розови лилиуми ..нещо подобно,но още по-красиво...
...ех....за такива моменти от живота и оставащите от тях спомени си заслужава да живее човек...

# 18
  • Мнения: 218
bz тук съм чета редовно, ама не мога да смогна да пиша  Embarassed
Малката вече не ме оставя за секунда, откато се научи да се обръща от гръб по корем ( направи го като стана точно на 7 месеца и то в Истанбул Flutter)  стана много опасно да стои сама където и да е, макар че съм и застлала на земята и там да си играе и върти, ама пак е намирам по паркета да го ближе Mr. Green
 А аз съм болна така изтинах , нямам глас вообще , гърлото ме боли адски, ходих на  лекар предписаха ми спей дано помогне Praynig
Я ми дайте парола и име на албума да разгледам снимки и да кача наши smile3509
Айде някой нямма ли да ми помогне с превода, който го поместих в предния ми пост
 Embarassed

# 19
  • Мнения: 247
Момичета,толкова съм развълнувана,и искам да споделя с вас нещо много мило...

Моята най-добра приятелка от Габров  току-що ми се обади..Осиновили са си момиченце... Grinning Те имат две големи момчета,единият дори чака бебе,а другият е студент...Тя винаги е искала да има момиченце,но преди години и направиха генекологична операция,така,че и да иска не може да роди вече 3 дете...
Когато си ходихме в Габрово,тя ми сподели,че са решили да си осиновят момиченце.Преди минути ми се обади страшно развълнувана и ми каза...Имаме си дъщеричка Simple Smile...Толкова се зарадвах и за тях, и за детето,че място не мога да си намеря от вълнение...Видяли са я,говорили са с нея..нарекла ги е -мамо и тате  Simple Smile....На 4 годинки и половина е и се казва Анна..и след около седмица ще си я вземат...Аз също нямам търпение да я видя...Дано са много щастливи и Господ да ги благослови... baby_neutral

# 20
  • Мнения: 1 243
Benmary това е страхотна  новина!Бог да благослови тези добри хора!  bouquetВъзхищавам се на семейства като това на приятелката ти-с 2 големи пораснали вече деца,но въпреки това готови да отгледат още едно1Аз винаги сък искала да си осиновим детенце,още татко когато бях по-млако ми беше споменал ,но майка беше против и сега и аз съм на мнението на баща ми.Но пък Краси (мъжото)май не е много съгласен.Но дано има повече такива хора като приятелката ти!Да са живи и здрави и много щастливи с малката си дъщеричка!

# 21
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Тсве_те, трудно се превежда стихотворение, знаеш, но ще се опитам:


SOFRA

Şu Varna deli etti beni,
                   divane etti.
Sofrada domates, yeşil biber, kalkan tavası,
radyoda "Ha uşaklar!" Karadeniz havası,
rakı kadehte aslan sütü, anason,
                          uy anason kokusu!
Ahbapça, kardeşçe konuşulan dilim...
A be islah, be, islah be halim...
Şu Varna deli etti beni
                          divane etti...
                                        06.06. 1957, Varna


СОФРА

Тая Варна ме подлуди,
                          луд ме направи.
На софрата домати, зелен пипер, пържен калкан,
по радиото "Ха дяца" черноморска мелодия,
в чашата ракия лъвско мляко, анасон,
                           ах, миризма на анасон!
По приятелски, братски се говори езика ми...
Абе добря, добря съм...
Тая Варна ме подлуди,
                       луд ме направи!

Може би няма да разбереш за какво става дума, та с две думи:
Н. Хикмет избягва от Родината си и поради това и други причини му е отнето гражданството. С години той тъгува и почти във всичките му стихотворения става дума за нея. Та в това, което пише, когато гостува в България (1957) и по_точно във Варна. Лъвското мляко е турската ракия (mastika), която побелява, като се смеси с вода и тука така му казват, а хората които по братски (и малко на диалект) говорят езика му са бълг. турци, които между другото, все още много го обичат. bowuu
Надявам се да съм ти била полезна!

# 22
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Бенмари, много се радвам за момиченцето и твоите приятели!!!!  bouquet  bouquet      Ех,.......... Sad

# 23
Herkese selamlar!знам че нахлувам в прекрасната ви тема,но ще приемете ли още един фен на Турция?Аз не съм майка,всъщност съм(бях допреди няколко дни) 12 клас Blushно наистина съм маняк на тема Турция,чак се плаша понякога:crazyeyes:
От известно време следя темичката ви с интерес и въпреки възрастта се реших да се включа.Аз съм си българка,нямам нищо турско,освен големия мерак да се "махна" оттук и да се установя в Тр.Далеч съм от илюзията,че едва ли не ще попадна направо в "1001 нощ" smile3531,но от това което знам за страната и за хората,мисля че това е "моето" място...За 1-2 години успях и да науча езика чисто сама(аз съм луда)пък откакто ми пуснаха и турска телевизия аз се родих Hug а на наще им се стъжни като настане време за Genco Joy
Наистина ще ми бъде страшно приятно да ме приемете сред вас,защото около мен няма много хора(няма никой Cry),който да споделя интереса ми към тази прекрасна страна  smile3549!
İyİ Aksamlar diyorum size!  bouquet

# 24
  • Мнения: 227
Ben de bir Merhaba diyim size, Simple Smile arkadaşlar,
 hayat nasıl gidiyor? Bugün Kemere gittik.. çok beğendim...bu bilgisayarda BG yok .. sadece tr ..2 gün sonra evde olurum, ve size AntALYAyı güzel güzel anlatırım..Simple Smile  öptüm bye Heart Eyes  bouquet

# 25
  • Мнения: 1 243
Здравейте милички,
Аз да се разпиша по късните часове.
*Mavi_Gozyasi* добре дошла!Похвални са усилията и упоритостта ти в ученето на турски език.Аз се опитах сама ,но 2 месеца се мъчих и се отказах-за сега де.Някой ден пак ще пробвам!Защо мислиш ,че Турция е "твоето място"?С какво свързаваш тази любима нам страна?Била ли си там?ПОзнаваш ли някой ,който да ти е разкавзвал за живота и обичаите там?Или и тук любовта е водеща Peace?
mistik много ти благодаря за превода и разяснението Hug  bouquet
Момичета дайте ми предложение какво д акупим на нашите приятели от Турция за спомен от Бг.Мислих си да им направим чаши със снимки от Царевец ,морето,.МАдара..и тениски с бг мотиви.Ако вие имате предложения-слушам ,че само 3 дни ни останаха.Дано всичко е наред вече ,че ми е свито коремчето да не се обърка нещо.Пу пу пу да не чуе дяволът!
Има ли през месец юни някакъв по-голям и значим  празник за турците?
Аз иначе напредвам с багажа ама нещо много се обърках какви дрехи да взема newsm78Тук е все още хладничко.През деня на моменти е горещо,но следобед и особено вечер си е направо студено.Benmary предполагам ,че ти ще ме посъветваш най-точно  bouquet
Леканощ сладурани и много целувки на малките бонбончета!

# 26
  • Мнения: 247
Добро утро на  всички   bouquet 

цвете  ,времето в Кемер е много топло..както виждаш и по вечерните ни снимки,ние сме по къс ръкав...През деня ходехме с потничета и шорти,когато не бяхме по бански разбира се  Sunglasses .За всеки случай си бях взела и яке,което един- два пъти обличах,тъй като край морето подухва,а понакога по това време и превалява дъжд......Моят съвет е да си вземеш за всеки случай и 1-2 леки блузки с дълъг ръкав,дънки и пролетно якенце или жилетка...Там се бяхме настроили на топло време,а като се върнахме тук ...малко сякаш ни е хладно Simple Smile
Що се отнася за подаръка newsm78,идеята ви е добра...,сещам се и за стенен часовник....така всеки път като погледнат колко е часа,ще си спомнят за вас   Simple Smile Последно,как решихте да пътувате?


*Mavi_Gozyasi*   ,Добре дошла при нас....  bouquetРазбира се ,че ще ни бъде приятно да те приемем...Ние сме приятелски настроени и отворени за всички ,които изпитват добри чувства и симпатии към Турция,независимо дали живеят тук или в друго кътче на света...С диляра,ставате две  Grinning ,желаещи да дойдат на сам  Wink

мистик , Naughty  На всяко нещо му идва времето   Heart Eyes   bouquet

дризе  ,градска,къде изчезна? Надявам се всички да сте добре....ти,Селинка, и бебка...и бабасъ ,разбира се  Simple Smile

Целувки на всички... Heart Eyes

# 27
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Здравейте майчета, кандидат майчета и немайчета!!!
Днес се очертава да съм пред компа цял ден Mr. Green
Синя сълзичка, добре дошла, я се поразкажи: къде, какво, как, защо? Joy Joy Joy
İ, най_важното, защо сълза? А на мен м,  два отвътре да те нарека "Мави пери", по_ми харесва Crazy Наистина трябва да си много напориста, за да научиш турския сама или от телевизията и защо ли си мисля, че доста добре го знаш!!!  bouquet  bouquet
Бенмари,   bouquet  bouquet
Цвете, не се притеснявай, към Анталия винаги е топло, в краен случай... пак е топло Joy JoyВесело прекарване, takma kafana!
Ninagündüz, ти ме свърши!!!! Компа като няма кирилица и ти реши, че не можеш да пишеш на български! hahaha  Joyhahaha Joy
,Много весело започна денят!

# 28
  • Мнения: 218
benmary това е страхотно да отгледаш дете, да му подариш незабравимо детство и да има семейство
цвете миналата година по това време почивахме в Риксос Премиум Белек и беше страхотна жега, връхни дрехи може само някоя летна жилетка . за подарък може да купиш розова вода за дамата или пък някой типично български сувенир  с изглед от Бг, или чиния рисувана( аз съм подарявала такива неща и са се очаровали все пак са си типично български)
Mavi_Gozyasi добре дошла и аз като теб съм самоука на турски език от дете, тъй като на село почти всичките ми приятели от детството ми са турци и си ми останаха много добри приятели Hug
Сега ще започна да оправям багажа, че този път и официални тоалети трябва да носим  ooooh!,
чао за сега лек ден   bouquet

# 29
  • Мнения: 164
hos geldin на новите попълнения!!! Simple Smile))
*Mavi_Gozyasi* Много се радвам, че реши да се присъединиш към нас. Ние с тебе дори нямаме голяма разлика във възрастта - аз съм на 21, както и дезерт принцес. Свързва ни турската мания всички тук. Живот и здраве може някой ден да се установим и на турска територия.  Hug

Момичета аз да ви се похваля - взех си най - гадния изпит днес! Супер щастлива съм! Sunglasses

benmary2, много се радвам за приятелите ти. Много благородно са постъпили. Да им е живо и здраво момиченцето с много любов да расте!!!

Лек и успешен ден, къзлар!!!

Общи условия

Активация на акаунт