За банковите кредити иде реч

  • 3 719
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 232
Наистина, с какви банки работите дето ви свалят лихви? Нашата лихвичка в ДСК никога не е падала,даже наскоро се качи. #2gunfire

# 16
  • Мнения: 491
И ние имахме проблем с банков кредит или по точно с кредитна инспекторка, която заместваше наша и явно се бореше за мястото и. Закъснявахме с вноската с една седмица за което си плащахме лихвата и когато се прибрахме в БГ отидохме да поговорим и да разрешим проблема. Съпругът ми има добра кредитна история в съответната банка. На срещата ни дойде и друг служител който не беше юрист, но в процеса на разговор вмъкна, че може и да забрави да вдигне запор върху задграничните ни паспорти. Аз бях супер изумена, защото съм работила в сферата на съдебното изпълнение и процедурата по налагане на запор върху задграничен паспорт ми е позната. Остатъка от кредита ни беше под 5 000 лв. От прочетеното по горе и от това което се случи с нас преди няколко месеца съдя, че банките си правят каквото си искат и никой не ги контролира. По ТВ текът все по примамливи реклами, излъганите и разочарованите стават все повече.

Няма начин да ви наложат запор над задграничните паспорти. Това може да стане единствено, ако имате задължения към държавата ( над 5000 лв., ако си спомням точно). А банката не е държавата! Peace
Някой "компетентен" ви казва това, за да ви стресне!

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 19:15 от vok

# 17
  • Мнения: 1 775
Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?
Не мисля, че е възможно да се учреди ипотека върху движимо имущество. По скоро някакъв залог, но не съм срещала банка, която да отпуска точно такъв вид кредит.

# 18
  • София
  • Мнения: 459
И при нас банката в момента отпуска кредити на по-ниска лихва от вече вдигната наша такава, но аз говорих с инспектора и той ми обясни следното:
ние плащаме 1% годишна такса за нещо си (не помня вече какво), а тези с новите кредити, и с по-малка лихва от нашата нямат такава такса, но имат друга, която е 0.9% МЕСЕЧНО
което компенсирало повишената лихва и в крайна сметка, с 0.5% по-високата лихва всъщност излиза по-евтино.
Честно казано не съм си играла да го смятам, но нямам причина да не вярвам на този човек, изглежда ми достатъчно коректен и компетентен.

Ако си спомняш какъв ти е бил ГПР на твоя кредит, можеш да провериш в Моите пари какъв е на предлагания в момента от тази банка.
Така ще успееш най-добре да сравниш офертите

# 19
  • Мнения: 128
Jul, най-доброто, което можеш да направиш, е да отидеш в банката, да попиташ каква е ситуацията и съответно да поискаш намаляване на лихвен процент /което задължително би ти струвало нещо от рода на 0.5- 2% върху остатъка от главницата/.

Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?
Ипотека се прави на недвижимо имущество и все още малко банки отпускат чисто ипотечни кредити.
Когато се залага движима вещ става въпрос за реален или особен залог. Аз лично не съм чувала да има случаи, в които банка да се излъже да даде кредит само, ако се заложи движимо имущество /да не говорим за старо/.

Относно запора на задграничен паспорт - до колкото знам е възможно да се направи такъв, дори и задължението да не е към Държавата. В практиката си като банков служител съм имала случаи на запориран паспорт на нередовен платец по кредит.

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 20:17 от kokona24

# 20
  • Мнения: 46 520
ОББ е банката (беше, вече сме към, друга по др. причини), клон Лозенец, но не мисля, че клонът има значение, на всичките ни познати с ипотечни кредити в тази банка им намалиха %-та, 2004 г. беше първото намаляване, останалите през 2005 г., лихвата от 12.75% стана 8.75%, вноската от 422 лв. падна на 326 лв.  Peace

Наистина, с какви банки работите дето ви свалят лихви? Нашата лихвичка в ДСК никога не е падала,даже наскоро се качи. #2gunfire

То и затова се изнесе маса народ от ДСК към други банки преди 3 г. Laughing

# 21
  • Мнения: 3 405
Може да се навият залогът да е движимо имущество, ако е ролс-ройс, например  Laughing

# 22
  • Мнения: 1
каквато и добра кредитна история да имаш банката много трудно ще ти свали лих % ако си клиент само седин кредит .... не че е невъзможно но трудна работа ,има световна  Naughtyмеждубанкова криза   лихвите се вдигат в целия свят и тенденцията за близките две години е още да се вдигат така че....

# 23
  • Мнения: 331
майко, като ви прочетох, направо онемях. Абе, хора, кредити се раздават масово вече от няколко години. Не си ли направихте предварително проучване, че винаги ще сте минати с вашия кредит. Това е нещо като да си купиш нова кола и след една година тя естествено ще струва по-малко и ще е по стара от тези дето са в магазина. Това дето го казвате за новите клиенти е точно така. Не четете ли какво пише в тия обяви - лихвата се отнася само за нови клиенти. Старите - е, те вече са клиенти, какво да ги ухажваме. Единствения опит, който може да направите, без да гарантирам за успех е да проучите по-изгодни условия в други банки и да им заявите, че вероятно ще си преместите кредита в еди коя си банка - някои може да кажат - о.к. дай да предоговорим с вас кредитните ни условия, ама други може да не им пука - напр. за ДСК се съмнявам. Така че какъв е извода - не тегли кредит в тая държава. Например за Германия знам, че няма качване, няма сваляне - като си го изтеглил с лихва 4 % за 20 години, е, 20 години си плащаш с тая лихва - ама не е от личен опит, а от чуто от човек, който живее там.

# 24
  • Мнения: 5 178
ОББ е банката (беше, вече сме към, друга по др. причини), клон Лозенец, но не мисля, че клонът има значение, на всичките ни познати с ипотечни кредити в тази банка им намалиха %-та, 2004 г. беше първото намаляване, останалите през 2005 г., лихвата от 12.75% стана 8.75%, вноската от 422 лв. падна на 326 лв.  Peace

Да така беше 2004, защото кредитните условия рязко се подобриха и много хора започнаха да си местят заема в други банки.. логично е ако искат да си запазят клиентите да им предложат адекватни условия

А сега лихвите си хвърчат нагоре и това е в цял свят, ние ако не в Европата, сме поне все още на планетата Земя..

Бг-мама относно това дали си луд, че взимаш кредит ще ти кажа две основни мярки :
1) размера на вноските не бива да надвишава 20-25% от дохода на семейството
2) специално за ипотечните винаги сравнявам с наема, ако вноската е по-малка или равна на наема си струва да го вземеш. Варианта при мама или свеки за мен е не приемлив за самостоятелно семейство и винаги залагам на сравнението с наем Simple Smile и не виждам защо трябва 20 години да плащам жилището на хазаина, като мога да си изплатя мое Peace

# 25
  • Мнения: 331
КОТЕ, никъде в моя пост (вече съм с екранно име КАЗАБЛАНКА)не употребявам думата "луд" за човек, който е изтеглил кредит. Просто онемях от това, че хората се учудват на вдигането на лихвите по техните заеми, при положение, че толкова "се изговори" (дори по телевизията) по въпроса за оскъпяването на кредитния ресурс на банките, включително и на нашите. А иначе - разбира се, всеки преценява сам за себе си дали, кога и в какъв размер да тегли кредит, при кого да живее и как да управлява личните си финанси. Сравнението с наема е добро, но не е валидно за всяка ситуация, още повече, че наемите се движат в диапазон от 300 до 1700, че и повече лева - зависи кой какъв наем плаща и кой какъв кредит е изтеглил (и за какво). Защото под кредит не се разбира само ипотечен такъв, но има и потребителски и кредитни карти и т.н., дори вече има и кредит "Ваканция" (цел-да си прекараш лятната почивка на кредит),  който как точно да го обвържа с наема? - а, може напр. Абе, живея под наем, ама вместо да му плащам на тоя нахалник наемодателя, ще  си плащам кредита "Ваканция". Да, това е моя фаворит сред кредитите, ако живееш под наем.
Така че КОТЕ, както виждаш нещата не са еднозначни и никак не са елементарни. Имам предвид, че при толкова различни финансови услуги, които ни заливат, ако не внимава човек , без да се усети може да попадне в много сериозни ситуации от финансово естество.

# 26
  • Мнения: 5 178
Kazablanka, кредити от типа на "ваканция" са абсолютна глупост и заемат много малък дял от банковия ресурс. Те не са страшни нито за банките, нито за изтеглилите ги, защото реално там обезпечение няма.
Потребителските кредити за телевизори, перални и тн техника са малки суми и са краткосрочни и там вноската не може да скочи с повече от 10-15 лв.

Големите ангажименти и гърмежи са при ипотечните. Аз си сравнявам с наем за жилище, което нас ни устройва, че то има и за 2500 евро, но определено не мога да си го позволя

# 27
  • Мнения: 331
КОТЕ, най-опасни за банките са точно кредитите, при които няма обезпечение. От потребителстите кредити, раздадени за 1997г. - 5 на сто за за почивки, а 19 на сто са за рефинансиране на кредитни карти, така че не им е чак толкова малък дела. А че ипотечните са шампиони - спор няма.
Желая на всички  Money Money Money Money Money Money Money, за да си плащат безпроблемно заемите, за каквото и да са те.

# 28
  • Мнения: 5 178
извинявай, но от 1997 год минаха две петилетки.. този тип заеми вероятно са отдавна изплатени. А и 97 год е известна с едни други събития и кризи

# 29
  • Мнения: 331
оф,   ooooh!hahaha, който не гледа пише пак - за 2007 г. става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт