някой знае ли за друг такъв случай в детската градина....?

  • 3 053
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Мисля, че не е редно да се пази мястото 2 години при наличието на толкова чакащи деца. Най вероятно 2-3 месеца в годината майката на въпросното дете плаща пълни такси и така запазва местото. Или плаща в плик знам ли? А ти щом си запозната със случая сигнализирай в Общината.

# 16
  • Мнения: 2 641
ами аз направих голям проблем заради това че се пази място 2 години без нито ден детето да са го пуснали. то е болнаво и майка му е наясно  че няма да ходи, ама защо заема мястото. ето и ние чакахме 3 години, веднъж си пропуснахме мястото и сега ако не я запиша отпадаме. догодиня за 2 ра група я има места я няма. вчера бяха изкарали групите навънка - ами повече от 10 деца в група не видях......явно тази практика добре просъществува. аз също съм съгласна да плащам и цялата такса за да я водят - така хем запазвам място за бебето което ще е с предимство, хем и голямото ще дам когато искам. но защо трябва да се прави така, а не всеки да се записва когато му е нужно и наистина когато се налага детето да ходи на градина поради липса на други алтернативи. сега заради тази порочно практика ще се наложи явно и аз да я приложа. и директорките се смениха, но въпросното дете си седи....с медицински фалшиви бележки и така натам. аз реално искам от догодина да пусна моето но ако не я запиша втори път, не е ясно ще има ли трети....и так аисках да чуя вие какво правите и как процедирате.

# 17
  • Мнения: 827
Аз за момента не съм имала нужда да действам по такъв начин. Факт е обаче, че системата с ДГ не работи адекватно, затова се налагат и неадекватни мерки от страна на родителите. Т.е. моето мнение е, че ако имаш възможност да запазиш мястото на детенце - направи го, порочна практика е, да, но е практика - нещата няма да порозовеят до догодина.  Peace

# 18
  • Мнения: 798
При нас твърдят, че правилото е до 10 дни отсъствие от месеца по домашни причини. Т.е. - ако детето не е болно и отсъства повече време - мястото не му се пази. Но това е правилото, а какви изключения и къде правят - не знам. Ако хората си плащат пълна такса и по документи се води, че детето присъства, тогава даже е трудно да се хване далаверата.

# 19
  • Мнения: 798
При нас твърдят, че правилото е до 10 дни отсъствие от месеца по домашни причини. Т.е. - ако детето не е болно и отсъства повече време - мястото не му се пази. Но това е правилото, а какви изключения и къде правят - не знам. Ако хората си плащат пълна такса и по документи се води, че детето присъства, тогава даже е трудно да се хване далаверата.

# 20
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Не мисля, че е възможно за едно дете да се пази място в две детски градини едновременно, защото ще го засекат по списъците с ЕГН, които директорите представят в общините и в РИ на МОН. Общините си имат точно определена сума, която отпускат на детската градина за всяко записано там дете и няма да се излъжат да плащат за едно дете два пъти. Това може би е отговор на директорката, за да се измъкне от неудобните въпроси. Повечето родители ако получат такъв отговор ще се примирят и няма да продължат да дълбаят по темата. Но при проверка от общината или от РИО на МОН не вярвам такъв отговор да мине.

Знам за няколко случая в малки населени места, където децата не достигат и учителките в детската градина записват и непосещаващи деца и плащат вместо родителите им месечната такса. Така срещу една месечна такса да детска градина си осигуряват цяла заплата. Напълно е възможно майката да плаща таксата все едно, че детето посещава градината през част от месеца или през целия месец, както се е споразумяла с директорката.

# 21
  • София
  • Мнения: 44 121
Да, едно приятелче ходи на ясла, от група 20 човека (примерно не помня точните цифри) 10 никой не ги знаел кои са и никой никога не ги е виждал - деца фантоми...и това за 1 година....а места естествено няма свободни Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 7 097
Приятелката на дъщеря ми така не ходи на градина и я гледа бавачка, но й пазят мястото в градината. И мен този факт много ме възмущава - на фона на толкова наистина нуждаещи се деца някой да е особено важен и да му се пази мястото...  Crossing Arms
То е ясно как става - или с дебели връзки или с парички, без значение как са дадени - под масата или над масата.

# 23
  • Мнения: 10 614
Знам за същия случай и то за най-желаното 8 ОДЗ.
Детето е записано преди повече от година, /може би почти 2години дори/, на ясла, има си детегледачка и родителите ще го пуснат на детска градина едва през септември, когато то ще е на 3 г и 6 мес.
Не участваха в ел. класиране, точно защото от яслата ще мине директно в градината.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Не мисля, че е възможно за едно дете да се пази място в две детски градини едновременно, защото ще го засекат по списъците с ЕГН, които директорите представят в общините и в РИ на МОН.
А в нашата (частна) детска точно така се оказа, че от 12 деца в групата ЕГНтата на девет неясно как фигурират и в ОДЗ...  Whistling

# 25
  • Мнения: 24
Здравейте! Първо класиране на децата за прием в ЦДГ и ОДЗ вече е факт. И това с което се сблъсквам в градинките е мнението на много родители с приети деца. Радвам се за тях, но има едно неодобрение от моя страна към тези които казват: "Ние сме приети и ще се запишем, защото не се знае догодина дали ще ни приемат, а пък аз може и да си го гледам. Важно е място да му се пази." Хубаво, но не и за тези, които са чакащи позиции и се налага на майката да тръгне на работа, защото великите 220лв ще и ги спрат ( след месец, два, три), а тя трябва да чака следващия септември и да се моли детето и да бъде сред щастливците. А в това време някой си гледа детето в къщи и заема мястото на друго дете!

# 26
  • Мнения: 827
Здравейте! Първо класиране на децата за прием в ЦДГ и ОДЗ вече е факт. И това с което се сблъсквам в градинките е мнението на много родители с приети деца. Радвам се за тях, но има едно неодобрение от моя страна към тези които казват: "Ние сме приети и ще се запишем, защото не се знае догодина дали ще ни приемат, а пък аз може и да си го гледам. Важно е място да му се пази." Хубаво, но не и за тези, които са чакащи позиции и се налага на майката да тръгне на работа, защото великите 220лв ще и ги спрат ( след месец, два, три), а тя трябва да чака следващия септември и да се моли детето и да бъде сред щастливците. А в това време някой си гледа детето в къщи и заема мястото на друго дете!
Всички тук сме на твоето мнение, обаче решение някой предлага ли изобщо? Щото тази майка, за да не е недобросъвестна и незаписвайки детето си, догодина на класирането я чака същото! Просто как да стане да е без връзки, подкупи и т.н.???

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Дъщеря ми тръгна на ясла през септември 2006г. За година и 9 месеца тя всъщност е била на ясли не повече от 6 месеца общо. Това обаче не я изключва автоматично от системата. Нито имам връзки, нито плащам на някого нещо. Да не говорим, че като дете на инвалид изобщо не плащам такса за нея даже когато посещава яслата.
Знам, че става въпрос за градина, където положението е малко по- напечено, просто давам пример.

# 28
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Да, знам. Даже цялото семейство живеят в чужбина, когато си идват лятото (или за Коледа) за по един  - два месеца го дават детето. През останалото време си плащат сигурно пълна такса. Явно пазят място в предучилищната група, не знам.

# 29
  • Мнения: 9 814
Корупция, подкупи и такива подобни случаи има и винаги ще има!

Общи условия

Активация на акаунт