защо болят уши при излитане/кацане със самолет?

  • 25 108
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 388
Болката се дължи на бързата промяна в атмосферното налягане. Получава се различно налягане от двете страни на тъпанчевата мембрана, в резултат на което ушите болят до изравняването му. По - добре е да се диша през устата, защото това скъсява времето за изравняване на налягането в тъпанчето с атмосферното.
Peace И за мен това е обяснението. Като добавя и факта, че ми прилошава, пътуването става един кошмар.

# 16
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Да, наистина причината е в различното налягането.
Но винаги ми е било интересно как става точно това изравняване. И кое налягане се изравнява - вътречерепното или кръвното налягане. Ако някой може да ми отговори на тези въпроси, ще съм му много благодарна.
Кръвното налягане няма нищо общо в случая. Налягането от вътре на тъпанчевата мембрана трябва да се изравни с атмосферното. При излитане атмосферното става по - ниско от вътрешното и обратно при кацане. Различното налягане е причина за различен натиск върху мембраната от двете и страни, поради което се усеща болка до изравняването му.

# 17
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Да, наистина причината е в различното налягането.
Но винаги ми е било интересно как става точно това изравняване. И кое налягане се изравнява - вътречерепното или кръвното налягане. Ако някой може да ми отговори на тези въпроси, ще съм му много благодарна.
Кръвното налягане няма нищо общо в случая. Налягането от вътре на тъпанчевата мембрана трябва да се изравни с атмосферното. При излитане атмосферното става по - ниско от вътрешното и обратно при кацане. Различното налягане е причина за различен натиск върху мембраната от двете и страни, поради което се усеща болка до изравняването му.

Благодаря ти. Налягането от вътре на тъпанчевата мембрана не е ли вътречерпното налягане?
Т.е. при излитане се понижава и твоето налягане, а при кацане се повишава.

# 18
  • Мнения: 11 747
Тука много от хората пътуват редовно със самолети, пък някои са имали или чували проблеми с ушите по време на спускането на самолета.
Болката ми е следната - заглъхването на ушите по време на спускането го приемам за нормално, макар да ми е продължавало цял ден след това. Работата е там, че веднъж ме заболяха и то силно и остро. После чух как можело да се получи остро възпаление и докато не се излекува било много опасно пак да се качиш на самолет, за да се върнеш у дома.
Ходих аз на лекар, ама личната засега не ме праща при специалист, сама ме лекува. Дали ще има ефект не знам. Понеже след 2 месеца и кусур пак ще летя със самолет, много ме притесняват проклетите уши!
Дали някой е имал подобни проблеми, знае ли решението, рисковете? Чували ли сте нещо по този въпрос - кое са митове, кое истина?

# 19
  • Мнения: 1 505
На мен ми заглъхват ушите само в самолета,но о6те преди да кацнем и ве4е ниамам проблеми,маи не съм ти полезна много.Но и не съм 4увала ни6то по този въпрос.

# 20
  • Мнения: 2 839
Това едва ли ще ти помогне, но все пак - И богатите ... ги болят ушите  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 11 747
ами аз не пътувам често със самолет, нито с парашут скачам, но лошата новина в случая е, че верно от полет се ходи в болница заради уши!  Confused  ooooh!

# 22
  • Мнения: 2 401
Скоро пусках такава тема в здравния, потърси я.  Мацките казаха, че тая ужасна болка я има при хрема.

# 23
  • Мнения: 11 747
Точно такъв проблем имам и аз!
Веднъж много ме заболяха ушите при кацане, но вярно бях хремава и кашлях.
Винаги ми заглъхват адски много ушите, веднъж ме държа към 20 часа след кацането - това дали е нормално?

Последен върпос - възможно ли е от тези неразположения на ушите по време на полета - болки, заглъхване, да се стигне до нещо по-сериозно и примерно да не мога след една седмица да се кача на самолета да се върна?

И още един върпос - и аз мислех да си взема отипакс с мен, било по време на полета, било след това да си капя, но ще ми разрешат ли да си го сложа в ръчния багаж? Нали е течност, че и отворено шишенце??  Thinking

# 24
  • Мнения: 11 747
минзухар, намерих темата. Успокояващо ми подейства, че не съм само аз! Също вярно, че аз бях и с малко хрема и с повече болки в гърлото и кашлях, бе болна си бях.

В момента се опитвам да лекувам ушни проблеми, точно заради предстоящ полет, направо съм в ужас.... Много ме е страх, да не се скопосам нещо с тез уши!  Tired

# 25
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Точно такъв проблем имам и аз!
Веднъж много ме заболяха ушите при кацане, но вярно бях хремава и кашлях.
Винаги ми заглъхват адски много ушите, веднъж ме държа към 20 часа след кацането - това дали е нормално?

Последен върпос - възможно ли е от тези неразположения на ушите по време на полета - болки, заглъхване, да се стигне до нещо по-сериозно и примерно да не мога след една седмица да се кача на самолета да се върна?

И още един върпос - и аз мислех да си взема отипакс с мен, било по време на полета, било след това да си капя, но ще ми разрешат ли да си го сложа в ръчния багаж? Нали е течност, че и отворено шишенце??  Thinking

Последният път и мен ме боля ухото (само едното) почти цели 2 денонощия след полета. Ужасно беше. Сега и аз обмислям да се снабдя с тези капки, но се надявам, че разпоредбите за сигурност позволяват лекарства, които се приемат по време на пътуването. Пък и шишенцето е малко, нали?
Ще се надявам и аз някой да се включи, който скоро е летял и  е носил някакви медикаменти със себе си. Мерси!   bouquet

# 26
  • Мнения: 2 839
А, да, имала ли си възпаления по УНГ каналите е съвсем нормално да имаш болки.
Не е по темата, но се сетих, че с едно летене до Щатите бях излекувала жестока, задушаваща кашлица. Не можех да спя нощем, нон стоп кашлях, а като кацнах, край. Без да се закашлям ни веднъж.  Shocked

# 27
  • Мнения: 11 747
шишенцето е малко, но нали има ограничения за течности в ръчния багаж!  Аз ще летя за Африка, а ограниченията са за Евро съюза принципно, но все пак ще излитаме от Европа и ще се връщаме в Европа, та... не знам.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 430
заради разликата в налягането от двете страни на тъпанчевата мембрана Peaceможе малко да намали болката ,като се дъвчи дъвка това е съвсем сериозно Peace

# 29
  • Мнения: 11 747
ха дано на мене ми се излекуват ушите..., макар че няма.  Sad

Мен най-вече ме притеснява да не стане някоя по-голяма беля, от обикновени болки и да кажат, стой тук и се лекувай, не може така да се качваш на самолет или си върви с друг транспорт, което ще е почти невъзможно в моя случай.

Общи условия

Активация на акаунт