Няколко неща, които осиновителите не искат да чуват

  • 5 868
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 615
Аз наистина не разбирам защо си пуснала тази тема тук...
Все едно аз да пусна тази - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=287402.0;all,


Пусни я. Както стана ясно, има нужда от тези теми, даже може да се заковат на видно място.

# 16
  • Мнения: 2 353
  Много често се случва да си приличат наистина.
  Иначе Как Сийка го е казала много хубаво, в добрите си намерения човек понякога казва нещо тъпо.

# 17
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Не смятам, че осиновените деца са по-различни от неосиновените, нито пък, че осиновителите са с нещо по-различни от биологичните родители. То си е твое дете, ти си си му майка, както аз съм майка на моето. А колкото до въпросите... винаги има хора, които ще сглупят в даден момент, дали от неудобство се чувстват длъжни да кажа нещо подобно (от какво пък неудобство???) или пък от простотия - просто ги има. Колкото по-малко се впечатляваш от хорската глупост, толкова по-малко ще се впечатлява и детето ти. Повечето хора определено на са злонамерени, просто на моменти реагират неадекватно, а сигурно и ти си по-чувствителна на тази тема.
Предполагам, че ти е тежно на моменти, но по-добре ти се научи да не приемаш толкова навътре тези неща.
Казвам го и като родител на дете с увреждане, на когото често се е случвало да се сбъсква с нетактични, глуповати или тъпи изказвания и забележки...

# 18
  • София
  • Мнения: 1 444
Fussii, рискувам окончателно да те вбеся, но явно не мога да обясня точно какво усещам и с кое точно не съм съгласна с теб и смятам, че му придаваш повече от нужното внимание, което е напълно в реда на нещата за осиновените и осиновителите, просто сме по-чувствителни по темата.Например това, което съм цитирала долу 

1.Възхищавам ви се, че сте направили този благороден жест – да осиновите дете.
Напълно споделям с казаното от Фоксче – осиновяването е спасение на нашите животи и в този смисъл нищо благородно няма в това да осиновиш дете. На следващо място, изричайки това, излиза, че едни благородници са „взели“ едно второкачествено същество, което иначе кой знае каква съдба го е чакала...


макар моите родители да не бяха така любящи и отдадени, каквито сте вие, майките от форума, през целият си съзнателен живот съм изпитвала благодарност за това, че са ми дали дом и шанс да се развивам като другите деца.Много съм мислила какво щеше да се случи с мен ако бях останала в дома, особено при положение ужасиите с момичета по домовете, които са ми попадали професионално, че са преживели.Мислила съм си на колко годинки щях да бъда изнасилена например, при положение че бях доста хубаво момиче, това как ли щеше да ми се отрази, щеше ли да смачка психиката ми или да ме овълчи и да ползвам хубостта и секса    като средство за оцеляване и манипулиране?А след като ме изритат от въпросния дом-тогава къде щеше да ме отвее съдбата? Надали щях да се изуча и завърша висше и надали щях да имам двете си прекрасни деца и домът си.
Та извинявай Fussii за това, че не спирам да настоявам за благодарността, която изпитвам, но мисля ще ме разбереш след като изредих частица от това, което ме подтиква да бъда благодарна и което ме прави късметлийка, пред момичетата които не са имали моя късмет и шанс и които кой знае как са оцелели и уредили живота си.
Изключвайки пошлите и фалшивите чувства на благодарност и умиление, както и неискрените и зле прикрити хора, които ги изричат, то в благодарността няма нищо лошо, стига тя да е искрена и чиста, извираща от дъното на душата и сърдцето.......

# 19
  • Мнения: 984
май много навътре приемате нещата и на мен са ми казвали, я момиче, нищо второто може да е момче и ау, изцяло прилича на баща си, ама нека ти е живо и здраво. Простотията е навсякъде. Аз лично не виждам нищо обидно в половината от въпросите, стига да са от близки хора, аз не коментирам подобни теми пред майки, осиновили деца и сега виждам, че наистина съм постъпила правилно. Но немисля, че трябва чак толкова да го взимате навътре. Малко по-ведро гледайте на живота

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз наистина не разбирам защо си пуснала тази тема тук...
Все едно аз да пусна тази - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=287402.0;all,


Пусни я. Както стана ясно, има нужда от тези теми, даже може да се заковат на видно място.
Подкрепям пускането и на двете теми. Не е нужно да си осиновител, нито да си загубил дете, за да се поставиш на мястото на тези хора. А някои люде са наистина много нетактични. Да, вярно е, че повечето не го правят от лошотия. Но съм чувала подмятания, които се въртят в устата като захарче. Пускат отровни стрели ей така, за спорта.
Мисля, че темата е много полезна.   bouquet
П.П. И браво на авторката, че я е поставила по такъв цивилизован начин.  Heart Eyes Можеше да е от типа: "Аман от нетактични гадове!" или "Ваш'та.... не се ли научихте".  Joy

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И аз мисля, че мястото и на двете теми е за тук или друг по-посещаван от всички подфорум. Така може да си вземем поука от "добрите намерения". Иначе да се коментира само м/у "себеподобни", няма смисъл- вие/те си го знаете. Ние трябва да се научим.

# 22
  • Мнения: 2 084
"Прясно" ми е и ще си подбирам думите.
цитат на учителка пред групата в детската градина, според 4 годишния ми син:
"...гадни жени, които раждат деца и ги захвърлят в домове, където никой не ги поглежда".
Реплика, отправяна към мен:
"... не съм виждала други деца, които така да обичат майка си..." /пред децата ми/.
Не ми се пише повече, поне сега. Има и още.

# 23
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми е със светла коса и светли очи, като баща си, аз съм точно обратното- тъмна коса, мургава, с тъмни очи.
Когато беше бебе беше със съвсем руса коса и небесно сини очи. Влизаме в магазин да й купим обувки, до нас друга жена избира обувки на детето си, видимо на възрастта на моето, задава ми въпрос: "Осиновено ли е детето?". Съответно питам защо?
"Защото е светло, а вие се тъмна!"
Детето си е мое, в момента даже прилича изцяло на мен.
Изводите за вас!

# 24
  • Мнения: 4 138
детето заспа, настъпи тишина, та викам, хайде и аз да се изкажа по въпроса.
лично аз не искам да чувам нищо, което да засяга даже косвено осиновяването на детето ми. това е вмешателство в личния ми живот и не подлежи на коментар. ако реша, аз обяснявам и то само с образователна цел.

интересното е, че никой не ме е питал колко съм платила. никога, поне до този момент. питаха как съм осиновила, когато обяснявам, че осиновяването е непълно и детето има де юре две майки интересът приключва. има само възклицания от сорта -аууууууууууууууу, ма не те ли е страх. и дотам.
тези, които ме познават знаят, че платих петцифрен хонорар на мазен адвокат, никога не съм го крила, нямам и намерение да го правя. постъпвам така, както съм счела за добре и отговарям за действията си. пред своята съвест и пред детето си.
за секунда не съжалявам за постъпката си, нямам и морални угризения.
но всичко това е част от моя живот, а не от този на другите.
за обществото аз съм майката на моето дете, поне така би трябвало да бъде. така че, всяко нещо, което ме прави различна в очите и мислите на хората около мен е според мен дискриминация.
каквото и да чуя ме дразни. ако реша, просто разказвам историята ни, но това е нещо лично.

след дълго мислене стигнах до извода, че не искам да отгледам детето си в българия. решението не беше леко, но сега виждам че си заслужава. за половин година, откакто се върнахме съм чула коментари само от българи. как един немец не каза нещо дразнещо.......имам дете, и толкова. нито ме смятат за велика, нито ме питат как, защо и кога. просто съм поредната жена, която има дете. и да ви кажа, това ми харесва.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
3. Детето прилича на вас
Ние осъзнаваме, че това трудно може да бъде вярно. Осиновявайки дете ние категорично не очакваме да видим себе си у него. Ние харесваме различията си, не държим да сме еднакви

Почти в този вид съм го казвала и аз. Истината е, че в един момент, особено когато хората ти са близки /както в моя случай/ забравяш, че детето е осиновено. Съвсем несъзнателно съм казвала - "Ауууууу, колко прилича на майка си." или "Тази проклетия само от баща си я е взел." ... Тези ми приятели обаче държат в тайна осиновяването.

 

# 26
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Fussii , напълно си права! Мога да си представя колко боли всичко това, което си написала. Хората сме глупави и понякога, в желанието си да кажем нещо хубаво, изтърсваме голяма глупост.
Дано повече хора прочетат поста ти и се замислят. Няма значение какво сме искали да кажем, важното е как отсреща ще приемат думите ни, особено когато са свързани с нещо толкова наболяло.
Пътят към ада е постлан с добри намерения.
и за да не правим зло по пътя на доброто най-добре нищо да не правим
трябва да се учим на толерантност към другите, не само да търсим лошотията в тях...
напоследък никой не търси хубавото в човека отсреща...търсим само лошо зад думите му и някакъв скрит намек за нещо.....

Последна редакция: пт, 06 юни 2008, 01:41 от catnadeen

# 27
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
трябва да се комуникира дори с риск отсреща да не те разберат правилно
иначе всеки ще се затвори в своя си свят и ще комуникира само с тези дето го разбират...

то ние май и това правим тук в подфорума  Tired

не виждам защо толкова се рита против различията...ми различни сме
българи, арменци, турци, аз съм и калмычка на четвърт
различни сме - с проблеми и без, здравословни, с черни и светли коси....
не виждам нищо обидно в това да има различия
друг е въпроса защо за някои в съзнанието им "различен" е почти равносилно на обида и дискриминация
осиновители или не - винаги ще сме различни и няма лошо в това, не сме като тухлите в стената, нали?!
от нас обаче зависи дали ще приемаме различията или ще се опитваме да приравним и докараме света до едно пълно еднообразие....

Последна редакция: пт, 06 юни 2008, 01:53 от catnadeen

# 28
  • Мнения: 1 312
Темата е страхотна и по мое мнение мястото и е точно тук.
Накара ме да се замисля,докосна ме,развълнува ме,засрами ме...
Истината е,че наистина в желанието си да направим комплимент или да кажем нещо мило изтърсваме неща,които могат да наранят хората.
Ситуацията е деликатна и е нормално,когато непознат човек бъде информиран да реагира по някакъв начин.
Ние,родилите деца не мислим за вас като за по-различни.
Но и нямаме заучени реплики,с които да си служим когато ни го поднесете.
За себе си признавам,че съм казвала 1-вото и до този момент не съм се замисляла какво би могла да вложи отсрещната страна в съдържанието на думите.
Сега буквално ми просветна и осъзнавам колко глупаво звучи.

Имам познати с осиновено детенце/на 4 годинки/ и определено мога да твърдя,че никога,ама никога нямаше да се сетя,че не е тяхно биологично дете,понеже буквално е одрало кожата на баща си Shocked
Не съм го казвала обаче,твърде лично ми се видя подобно вмешателство.

Благодаря ти  bouquet

# 29
  • Мнения: X
За съжаление в стремежа си да кажм нещо хубаво, често изтърсваме някоя глупост. Наскоро четох темата за топ 20 на неудачните утешения и се замислих. Никога не съм знаела какво да кажа на майка загубила детето си или на майка осиновила дете. В първия случай изтърсвам само едно "Съжалявам", но ми се вижда малко, иска ми се да кажа толкова неща, поне малко да я утеша, не се чувствам достатъчно състрадателна с това просто "Съжалявам", но всичко звучи толкова глупаво и тъпо, че просто си замълчавам. За майка с осиновено детенце е почти същото - не искаш да си груб, но чувстваш, ч трябва да кажеш нещо. Положението малко е такова, че каквото и да каже човек, може отсрещната страна да не го разбере правилно, а човек изобщо идея да си няма.
Иначе много ми харесва как възприемаш нещата, за това, ч децата н са даденост и благодарни по презумпция. С моите деца се отнасям по същия начин.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт