Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза! - III

  • 37 404
  • 901
  •   1
Отговори
# 840
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ако знаеш местопложението на елементарни частици в тази затворена идеална среда, ще знаеш и на къде ще падне топчето. защото падането му не е плод на случайно събитие, а на точно определено взаимодействие.

# 841
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Не е важно само местоположението, а и трептенето им, а това не може да знае едновременно. Падането на топчето трябва да е случайно.

# 842
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
какъв е проблема да се знае? особенно за нещо определено като "бог" ... няма проблем.

# 843
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Е, щом и Бог е намесен, млъквам.  Mr. Green

Искам само да благодаря за линка към Теорията на хаоса по-горе. Много интересен сайт!

# 844
  • София
  • Мнения: 17 595
какъв е проблема да се знае? особено за нещо определено като "бог" ... няма проблем.

Проблемът е в Хайзенберг.
За Бог не знам - никой не знае какво би решил.
Но... ами, в известен смисъл аз съм нещо като малко божество спрямо програмите си, нали? Аз ги създавам... И когато заложа - съзнателно и преднамерено - случайна сила в тях - не знам кога какво ще се случи с всяка отделна частица. И при две последователни пускания, изхождайки от едни и същи начални условия, от една и съща конфигурация, могат да се получат 2 различни резултата. И аз, бидейки божество на програмата си, знам предварително статистиката за системата - трябва да получа 50 : 50 %. Но не бих могла да предвидя нищо за някой отделен ран.

# 845
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Е, щом и Бог е намесен, млъквам.  Mr. Green

Искам само да благодаря за линка към Теорията на хаоса по-горе. Много интересен сайт!

казах "нещо като" ... не виждам проблем да знаеш разположението, посоките, скоростаа и каквото си наумиш на една елементарна частица

# 846
  • София
  • Мнения: 17 595
Принципът на неопределеността на Хайзенберг пречи.


Уф, ами не намерих на български.
Ето едно на руски:
http://www.shkolnik.ru/books/encicl/node18.shtml#2088

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 12:09 от katiABV

# 847
  • планетата Земя
  • Мнения: 114
Ами принципът на неопределеността на Хайзенберг пречи дотолкова, че ние да не можем да кажем дали ще се случи това или онова.
Но все пак се случва само едното (поне доколкото не са намесени паралелни вселени и други подобни измишльотини).
И това, че ние не можем да узнаем кое ще е точно, не значи, че няма някаква определена причина, поради която се случва точно това събитие, а не другото. Т.е. то да не е случайно.
Аз стигнах до извода, че принципът пречи да разберем има ли случайности или не и не доказва, че има такива. Под случайност (пак да се доизясня) смятам такова събитие, което да няма причина, да няма правило, по което да се случва, да няма ама никаква логика. Случайни величини е ясно, че има в живота на всички хора, защото просто не можем да знаем всичко, за да предвидим следващото събитие. Но дори и да знаехме...

# 848
  • Мнения: 335
...Под случайност (пак да се доизясня) смятам такова събитие, което да няма причина, да няма правило, по което да се случва, да няма ама никаква логика...

Е, на това определение засега отговаря само възникването на абсолютното начало.

# 849
  • планетата Земя
  • Мнения: 114


Е, на това определение засега отговаря само възникването на абсолютното начало.



Значи според теб няма нищо (друго) случайно?  newsm78

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 19:25 от Venda

# 850
  • Мнения: 335
Значи според теб няма нищо (друго) случайно?  newsm78

Да - в смисъла, в който ти го описа.
Няма следствие без причина.

# 851
  • планетата Земя
  • Мнения: 114

Да - в смисъла, в който ти го описа.
Няма следствие без причина.



А как можеш да бъдеш сигурна?

# 852
  • София
  • Мнения: 17 595
Просто ти си задала такова условие в поставянето на задачата.

Да няма никаква, ама никаква причина.

Да причини сам себе Си...
Е определението за Бог.

# 853
  • планетата Земя
  • Мнения: 114
Ами май точно така се оказва, че въпросът дали съществуват случайности е равнозначен на този дали има Бог.
Аз пък си мисля, че има случайности. Не че това е доказуемо, но така си предполагам. Мъжът ми е на обратното мнение...

# 854
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ами май точно така се оказва, че въпросът дали съществуват случайности е равнозначен на този дали има Бог.
Аз пък си мисля, че има случайности. Не че това е доказуемо, но така си предполагам. Мъжът ми е на обратното мнение...
Дай пример за случайност тогава.

Общи условия

Активация на акаунт