Как да им кажа

  • 24 359
  • 243
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво общо имат родителите ти? Въпросът е ти дали си сигурна, че трябва детето да бъде обрязано. А помислила ли си по въпроса извън религиозните обичаи, а от гледната точка на порасналия ти син? А ако на него не му хареса, че е обрязан, можеш ли да върнеш нещата назад?
Изобщо, против съм трайното и невъзвратимо посегателство върху тялото на дете, още повече, че от не осъзнава изобщо за какво става въпрос, няма право на глас, то ще изтърпи цялата болка, рисковете и накрая цял живот ще се гледа така.  Тук изключвам медицински интервенции по спешност или за спасяване на живота на детето.
Не мога да разбера изобщо въпросното позоваване на хигиенните съображения, още повече, че сапун и вода има в изобилие във всички развити страни. В човешкото тяло няма зле измислен орган и щом пенисът има такова устройство, значи е нужно.

# 16
  • Мнения: 429
Хора, обрязването на момчетата не е ритуал, а медицинска процедура в много развити християнски държави. Имаше пост от САЩ в началото на темата. Всичко друго са предразсъдъци. Децата плачат когато ги кръщават, когато им пробиват ушите, когато им слагат ваксина. Видях филчето и не бих подложила детето си на процедурата при такива условия. Но това си е мой избор. Хората от клипчето спазват вековна традиция и аз няма да ги съдя. Стига да е стерилна и безопасна за децата. За момчетата-мюсюлмани това е изпитание толкова важно, колкото казармата за мъжете ни /поне според техните разкази  Mr. Green /.

# 17
  • Мнения: 5 710
Не мисля, че този въпрос изобщо трябва  да се мисли/дискутира/оповестява извън кръга на родителите. Не разбирам майка ти и баща ти какво общо имат с това решение. Правиш го и толкоз, чак пък драми по такъв въпрос да се създават... Обрязването е избор, който много отдавна е прескочил границите на еврейство и ислям.  И се прави в болнична обстановка, от хирург в стерилна среда.

 

# 18
  • Мнения: 13
...сега така е прието и е съвсем нормално...
??? да ти имам доводите
Има четири варианта:
1.Обрязвате го и на него не му пречи.
2.Обрязвате го, някой ден той установява, че не го кефи, но е прецакан и нищо не може да направи.
3.Не го обрязвате, един ден той решава, че иска да е обрязан и отива да го направи.
4.Не го обрязвате и на него не му пречи.

# 19
Преди 1-2 седмици си ходихме на село и баба ми подхвана въпроса дали ще обрязваме малкия! Каза ми че съм била българка и да не го позволявам това нещо и че ако това станело нямали да ни погледнат! Писна ми всеки да ни се бърка в живота и да ни казва как да живеем и какво да правим

# 20
  • Мнения: 13
Да беше казала на баба си да си гледа работата и да не се бърка. Вместо да се оплакваш тук. Моята жена е същата - всички и се качват на главата и все трябва да я спасявам. Дали ти се бъркат или не няма никакво значение, щом ти си наясно със себе си.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Попитах те дали си опитвала да си представиш реакцията на детето си като порасне, но ти го отминаваш. Замисляла ли си се, че това е въпрос, който засяга тялото на детето ти, което дете е напълно отделен индивид, а не опира до реакцията на родителите ти. Ако ти си на мястото на сина си какво би решила? Искаш да угодиш на мъжа си ли? Или си убедена, че обрязването е правилно решение от твоя страна? Ако мислиш, че е правилно защо се чудиш?

Мършавият дава 4-те варианта. При два от тях няма връщане назад, защото детето вече ще е обрязано.

# 22
??? да ти имам доводите
До myrshavija: Защо да ми имаш доводите: Дори и мъжа ми да не беше турчин пак щях да го искам това! Всеки сам решава какво иска за децата си! Незнам каква ще бъде след време реакцията на сина ми, и в двата варианта може да е против

# 23
  • Мнения: 5 710
Писна ми всеки да ни се бърка в живота и да ни казва как да живеем и какво да правим

Ами не позволявай. Казвай " Ще видим, ще решим, не знам, не сме говорили, това не е твоя работа и т.н". Не може всяка кунка с третокласно образование ( не визирам в случая баба ти) да ти влияе на всичко или да обсъжда всичко, все едно е лично отговорна. Що се отнася до самото обрязване, имаше преди време тема в Чужбинския подфорум, където се обсъжда надълго и нашироко тенденцията на Запад да се обрязват момченцата ( извън религиозен контекст). Това, което запомних тогава беше, че тази тенденция започва да бележи спад. Т.е имало е бум преди 10-15г който в момента отшумява.

В интерес на истината в/са за избора - мен никой не ме е питал дали искам да ме кръщават или да ми слагат обеци, например. Просто е правено, защото таква е била средата ми. На християни.
Ако детето ти ще е мюсюлманин и ще го отглеждате в съответния дух културен и религиозен не виждам изобщо какво има да се обмисля.

Всичко останало са глупости на хора, които умират да си врат носовете в чуждите работи ( и реални, и виртуални).  И сто мотива да им дадеш, няма да са доволни. Чакат да стане време за обяд.

# 24
Не съм казвала че ще отглеждаме малкия като мюсюлманин, след време сам да си решава каква религия иска! Никой от нас двама ни няма да му налага своята

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава каква е целта на обрязването? Хигиенна, мода, прищявка...?


# 26
  • Мнения: 5 710
Радостина, хората са взели решение. На кръст ли ще ги разпъваш сега да изплюят камъчето и да ти дадат обяснение, за да можеш да го атакуваш от всички страни, защото не те кефи идеята по принцип.  Жената пита съвсем друго нещо. Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 13
На мен жената не ми изглежда съвсем убедена Grinning
Ако наистина е убедена и е взела решението, нямаше да има нужда от тази тема и не би имала нищо против да отговори на въпроса "защо". Както не би имала нужда и от "адвокат" в твое лице.
Както писах по-нагоре, с интерес ще чуя всички доводи различни от "ми то така е прието" и "всички го правят" или "така правят в Щатите". Не искам да се меся в чуждите работи, но и не виждам причина да се избягва въпросът "защо". Както и не виждам причина да не изтъкна своите доводи против обрязването.

# 28
  • София
  • Мнения: 15 466
Оставам с впечатлението, че и ти самата не си убедена, че го искаш и затова търсиш подкрепа или отрицание? Щом сте решили да оставите детето само да си избира религията, оставете и само да реши дали иска да е обрязано.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Радостина, хората са взели решение. На кръст ли ще ги разпъваш сега да изплюят камъчето и да ти дадат обяснение, за да можеш да го атакуваш от всички страни, защото не те кефи идеята по принцип.  Жената пита съвсем друго нещо. Rolling Eyes

Който е взел решение и е убеден в правотата си не търси потвърждение от някакви непознати в обществен форум. Щом е толкова убедена защо пуска такава тема и защо се оплаква, че й се бълкали в живота? Ако е толкова убедена в решението си защо не представя аргументите си или просто не напише едно "......ви, ще правя каквото съм решила" и да заключи темата или просто не напише "приемам само мнения, които съвпадат с моето, ако може някой друг да свърши моята работа и да каже на баба ми, защото аз не мога"?
Най-лесно е да представи на баба си аргументите, които са я накарали да стигне до решението да обреже детето. Ако смята аргументите за достатъчно тежки и е убедена защо не ги напише или просто не го каже на роднините?

Общи условия

Активация на акаунт