Нашите любими торти... глазури, покрития и фигурки за тях 37

  • 34 622
  • 306
  •   2
Отговори
# 255
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
silrai, и аз навремето имах идея за квадратни петифурки. Според мен при тях трябва да си сглобиш правоъгълната торта, да я изчахаш да стегне и тогава да режеш и украсяваш.... това е точно за твоя случай.
Тъй като аз ще превя 2 кръгли пасти- за лекарката и сестрата ще си режа блатовете, така може би ще мина само с 1 блат от 2 яйца Simple Smile, а и за нас пастички ще останат Simple Smile

# 256
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
silrai, току що ми хрумна една една идея която може би ще те улесни. Направи мъфини и ги украси Wink Ето ти идея от кухарката как може да стане 









# 257
  • Мнения: 1 965
silrai - петифурите по принцип се правят от платките за правоъгълните торти. От тях се правят и пастите. Сглоби си цяла торта. Единственото кофти нещо ще е, да разнесеш идеално равно крема навсякъде. Като стегне цялата торта, ако не ти стане жал, или ако не ти дойде друг акъл, нарежи си я както ти душа иска. Идея: Разграфи си повърхността, и за да не правиш черти с линия, направи ги с конец от точка до точка. Дали го обясних добре. Я да опитам пак: Опъни конеца в ръцете си, и леееко притисни върху тортата върху оразмереното. Можеш и на ромбове да го докараш ако искаш. после с ножа си режи върху контурите от конеца... Дали се получи обяснението, а???  newsm78 newsm78 newsm78
Моят син ме сюрпризира с гнойна ангина тази сутрин, и сега ще правим торта с него. Твърди че щяла да го излекува...... Даже ще я украсява той......

# 258
  • София
  • Мнения: 2 658
Зори, irinka28, veri, Пепи, violetblue, благодаря и за вашите пожелания  Hug
veri, Porsha, marcheF, страхотни тортички сте направили   bouquet

Хубава е идеята на Тандури за конкурса, ние все пак си знаем кой, колко може и досега не е имало обидени. То това си е практична работа, с опит стават нещата. Като и при другите практични умения и тука много голямо значение има таланта, но пък той може да се компенсира с много усърдие. Simple Smile Въпроса е, че тука всеки си споделя как е постигнал нещо и не се налага за всичко да откриваме "топлата вода".
А относно срещите, на мен лично много би ми се искало да вземем да се организираме да се видим. Като за начало в София, после може да организираме нещо между градовете, а сега идва и отпускарския сезон и ще чакаме да се завърнат дамите от чужбина  Grinning

# 259
  • София
  • Мнения: 2 113
marcheF, много готин трансфер!

Ей, за това виждане си мисля доста често напоследък...Тандури, ти като идеш на онова изложение през септември, после ще споделиш впечатления и може да си направим и ние тук едно "изложение на тези, които се занимават с тортоправене преди всичко като хоби и пишат във форума на БГ Мамма:))) Тогава ще привлечем мами и отвъд океана и от европа, т.е. така ще ви изкушим всички да си дойдете в рамките на един и същ месец през годината...
А сега по-сериозно по темата - идеята на Пепи също е добра, и не противоречи на останалото, може да опитаме първоначално по единия вариант, открито без конкурс, следващият път да го направим като дамите от кухарка и после ще си изберем как да продължим, но едно ми се струва важно - да си намислим тема отвъд празничните, за да си знаем, че сме се отдали само на творенето и то е само за себе си. Може наистина да се даде срок от 1 месец и да има дата за публикуване на снимките...Дали да ги побликуваме поетапно - това сигурно е удачно за първия вариант, който е като работилница и ще включва обсъждане на въпроси, проблеми пътьом, а за другия - да се публикуват наведнъж, в последния ден, за да не се влияят хората от фантазията на другите и да са по-уникални тортите...Даже си мисля, че за първия вариант може да си изберем торта, която да копираме и така като си споделяме премеждията и успехите, ще е за всички едно (както сме гледали снимки от курса на някой сладкар - насядали курсистките и си моделират едно и също нещо...) А за другия вариант - ще имаме тема, но оттам насетне волна програма или там, както го е обяснила Пепи:))

За шоколада, Ванче, явно ще трябва да ида до Кауфланд, най-близкият ми е в Банишора:) Ако там на щанда за сладки неща видя щателно търсеща с поглед дама - ще я заговоря, какво ако сгреша - най-много да ме помислят за шматка...

silrai, щях да забравя - аз съм чела (подчертавам, само чела), че се прави торта и после се реже...Може би трябва да си избереш подходяща тава, така, че да има най-малко фира при рязането на на 3х3см, но предполагам, че външните ръбове на блатовете няма да стават за страна на петифурките и ще трябва да се лишиш от 1 см по краищата на тортата...Иначе и аз си мисля, че шаблонът ти трябва да е под тортата, да се подават само линиите на разграфяването и като тръгнеш да режеш, просто да ги съединяваш отгоре-надолу и отляво-надясно. Отгоре с фондан за заливане ли ще украсяваш или с обикновен, или шоколад...Аз през авгус мисля да направя за РД на съпруга ми, че да почерпи с тях в работата, затова отсега ги умувам.

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 14:58 от dimitrina73

# 260
  • София
  • Мнения: 2 113
Пак съм аз,  този път с маркетингов отчет

От вчера забравям да напиша, че като бях в Хит си купих на Fackelman 2 неща, за около 4-5 лв. Едното е онова нещо за рязане на блатове, широко е за ок 31 см блат, а второто са едни метални формички за курабийки, предимно на коледна тематика, но има и няколко неутрални, сравнително големи. Бах награбила и едно дървено валяче, и едно автоматично дозиращо сито, като чаша, но нещо не бях довидяла цените и като забелязах че са съответно ок 8 и 15 лв, ги върнах, още повече, че за валячето не се сещах за какво ми е...Иначе, ситото щеще да е доста удобно за доръсване на пудра при месенето на фондана, или за поръсване с какао...
Другото, което видях е на Tescoma силиконово килимче 38х48см- 30 лв и силиконова шпатула - 15 лв. Не си ги купих...За килимче много си мечтая, но пак ще проверя дали в Щъркелите или Кадемлия не бяха по-големи, защото май цената там беше съпоставима.
Край на маркетинговия отчет:)))

# 261
  • София
  • Мнения: 618
Честит рожден ден на патерици petia_tag
Clairette, чудесна е саксийката  Peace
Porsha, много елегантна торта   bouquet
veri карамфилите са като истински, страхотно си се справила  smile3501
van444eto нищо не разбирам от шах, но фигурките изглеждат супер  Peace
Най-после отидох до Кадемлия, но мъжът ми беше с мен, за да контролира харченето  Whistling Та взех само от белгийският шоколад и от онези листове за украса на шоколад и си набелязах още х- на брой нещица  Mr. Green Като предложих да спретна едно Трюфелче, народа вкъщи скокна, как така ще хабя такъв хубав шоколад за торта и наобиколиха пличкето  ooooh! Дружно стигнаха до заключението, че е трябвало да взема повечко  hahaha
Вчера си забърках малко захарен фондан за моделиране ( да си пробвам боичките от Метро) и втори опит за розички.

# 262
  • Мнения: 7 091
Явно сте прави за разстоянието и разбирането, защото вчера аз не се ядосах, а се притесних, че може предложението ми да стане причина за раздори, което хич не е е целта на занятието. Не знам защо допуснах, че всички са ходили на пленери, имат Flikr акаунт и са ходили в темите в Хоби  Laughing Явно затова не се разбрахме.
Също така се чудех как да го формулирам този пусти chalange, че да се разбере като хората, щото не е конкурс, а пък на БГ предизвикателство не е съвсем точна дума, която се използва за подобно нещо.  ooooh!
Стискайте ми палци да не ми мине котка път за изложението, ще ви стоваря чувал с новини, идеи и снимков материал! Simple Smile
Сега за това, което обсъждаме, аз продължавам да мисля, че е по-добре без победители и победени.
Аз казвам въпросното "предизвикателство" да е далече от големите празници ( нищо че като тема може да е същото), защото тогава обикновено сме затрупани с работа и ще е невъзможно да се вмести в програмата.
Дори си мислех, че може да не е цяла торта ако нямаме възможност, а фигурки например, които да могат да се използват след това. Или пък да обсъждаме някаква техника и т.н. За мен цялата идея е повече обучаваща. Виртуалните медали са много хубави, ама гледайте какво става по разните гласувания дето се провеждат из форума, не мисля че би се получило и в същото време да има дух на разбирателство.  Според мен ние получаваме достатъчно ( понякога и повече ) похвали от необходимото от тези, които ядат тортите. Имаме нужда от друго за да се развиваме.
Ще ви дам само един пример. Ходех преди на едни сбирки за аматьори писатели. Всеки носеше по нещо свое за срещата, четеше се, после се "обсъждаше". Няма да ви казвам какъв мед се лееше по тези сбирки, ще кажеш Хемингуей и Юго се бяха събрали на кафе и се прескачаха един друг да си хвалят творбите.
Абсолютно нищо не научих, освен, че това не е моята среда. Грабнах си торбите и на друго място. Вярно е, че за тези, които хапват тортите тези неща нямат значение, но също така вярвам, че всяка една от вас иска да бъде по-добра от себе си, а това не става с изсипване на чувал похвали. Тях има кой да ги дава. Ние тук не сме се събрали да си "мерим тортите", а да се учим една друга, нали така?

Сега по същество , дайте предложения за теми тогава, аз ще се постарая да събера материал по темата, който ще предоставя на всички и после имаме 1 месец за да покажем снимки на това, какво сме направили. Какво ще кажете? Юли ми се вижда добър кандидат за това, какво ще кажете? Няма някакви големи празници, освен това е достатъчно наблизо за да не отмре идеята, въпроса е да изберем тема. Искате ли да пусна отделна тема, за да не пълним тук и разводняваме тази или тук сме си добре?
 newsm78

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 16:04 от Tandoori

# 263
  • Мнения: 1 965
че за валячето не се сещах за какво ми е...
Валячето е много удобно за разточване на малки количества. Ако нямаш малка точилка, ще ти върши страхотна работа. Вместо да точиш цялото количество и то да съхне докато си режеш и моделираш, или да въртиш голямата точилка за 10 сантиметрово парче, действаш с това. Не каза цената, но ги има по 2-3 лв. в магазинчетата "за 1 лв".Шпатулата, която си видяла, има ли нещо общо с ТОВА. Металните формички вършат много работа. Тези които ти се струват излишни като форма, можеш да си преправиш. Ламаринките се огъват много лесно!
badem - вкусни изглеждат. И добре си ги направила.

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 16:29 от van444eto

# 264
  • Мнения: 7 091
Между другото, само да уточня още нещо- продуктите от тези предизвикателства ( поне по моето разбиране) ще имат за цел да бъдат критикувани и обсъждани, така че ако някой си мисли, че не приема добре критика, по-добре да не се включва, за да няма сърдити после, става ли?
 newsm78

# 265
  • Карнобат
  • Мнения: 177
Clariette,  Саксийката ти е супер newsm10
Veri Ако не бях прочела щях да си помисля, че карамфилите са истински. Перфектно съчетание.
Porsha Много е красива. smile3501
Petia Честито на патерица.   bouquetЧудна тортичка.
Ванчето Фигурките са супер чакам и аз да ги видя на торта.
Marchef Taка и не се престраших за трансфер,много е сполучлив smile3501

Момичета имам една молба. Бях гледала доста отдавна една торта направена като кесия  с монети покрай нея.Не мога да си спомня кой я беше правил . Искам да разбера как точно е направена и с какво покритие е. Доколкото се сещам беше за кумове правена.

# 266
  • Мнения: 1 485
 #Crazy #Crazy #Crazy
Боже, ooooh!,аз пак съм изтървала доста от темата!
Нямах нет и сега по чудо дойде и реших да ви навестя и ..........то тука много е изписано пак!
Първо да поздравя Петя на патерици!
Бъди здрава и много обичана!Тортата изглежда супер апетитно!
Ciarette,разкошна саксия! Hug
Porsha,и на теб да ти е жив и здрав рожденника!Супер е тортата!
Veri,разкошни карамфили!Просто стоят като истински!
Ванче, шаха е върха!Направо да му се доиграе на човек!  Wink
Бадем,розичките са супер!
И сега по най-обсъжданата тема за конкурс или там както ще се получи накрая:
Подкрепям идеята на Тандури,наистина ще се получи страхотно!Точно така може би ще се вкара и малко критика,
която намирам за полезна.Защото човек не винаги успява да види грешките си,а така отправени леки забележки и
малко критика ще ни стимулира още повече да се стремим към по-добро! Peace
Дано не обидя някого с това мое изказване,но преди време участвах в темата на Хоби-Фотошоп и там мамите
бяха доста критични,което ме стимулираше и караше да търся нещо ново и да коригирам грешките си.
И сега се опитвам да съпоставя нещата и с тази тема,защото и двете теми са наистина страхотни!И дано да
се стигне до някакъв добър вариант,за да е полезно за всички и да можем да се усъвършенстваме без конфликти и пререкания!
Да запазим добрия тон,да останем отзивчиви една към друга и продължим темата още доста време! 

# 267
  • Мнения: 1 491
.... Бах награбила и едно дървено валяче, и едно автоматично дозиращо сито, като чаша, но нещо не бях довидяла цените и като забелязах че са съответно ок 8 и 15 лв, ги върнах, още повече, че за валячето не се сещах за какво ми е...Иначе, ситото щеще да е доста удобно за доръсване на пудра при месенето на фондана, или за поръсване с какао...
Край на маркетинговия отчет:)))

Аууу, Димитринче, аз съм прецакала две такива автоматични дозиращи сита... doh Те са много хубави за брашно, но пудрата захар е малко по-така (в момента ми бяга точната дума, за което коленопоклонно се извинявам  Mr. Green) Не съм пробвала с какао, но се повтарям две такива сита ми отидоха от пудрата захар  #Cussing out   И за това си купих една по големшка цедчица и с нея си работя  Twisted Evil

# 268
  • Мнения: 492
tandoori, съгласна съм със всичко, което казваш и се записвам, идеята е разкошна!
Elena.K ако не се лъжа вапросната торта е на гушанка

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 16:57 от svetlane

# 269
  • Мнения: 1 173
Ех какъв материал за четене ми бяхте оставили със сутрешното кафе Mr. Green
Важното е че идеята на Тандури се е разяснила вече . Аз също съм за "предизвикателство" , но поне първия път да не е като конкус ( както го правят в Кухарка)макар и с "морален победител" . Просто всеки ще покаже какво е направил , ще обсъдим различни грешки , питания и т.н. А пък ако идеята мине добре за следващия път може и да си направим вече гласуване и т.н. Но за първи път нека просто да си покажем нещата.
 Иначе за тема от мен не чакайте идея , аз съм най безидейния човек. Mr. Green
 Ех за среща на "торто-мамите" и на мен ми се иска ама няма начин- не и тази година. Пък за догодина ще видим дали ще се прибираме към Бг.
 Като ви гледах красотите напоследък ме засърбяха ръцете , та си мисля да пробвам блатовете на Тандури . Тандури дали ще стане с натурален шоколад , че имам такъв "чипс" из нас? Не видях снощи в Уол Март "unsweetened", "cake flour" взех едно с един лебед отпред( ми само такова имаше де). Сместа пише че е за  три 8" форми- аз мисля да я пека в две 10"? Аз ще изпонахалствам още малко , но ако може и аз айсинга на тортата да дадеш рецептата.  bouquet(когато имаш време де).
 И да те попитам - как се облича "капак" с фондан. На веднъж най не става нали( с едно парче имам в предвид)? newsm78
 Аз иначе си я поръчах тази книжка от Amazon с още няколко за декорации.И аз като  Джема реших да дам на мъжо да плати кредитната на края на месеца Joy ( ама то аз и РД ще имам , че да си купя подарък Wink)
 Хайде отивам да си поиграя няколко цветенца да направа ( че имам идея за моята торта ама да видим)

Общи условия

Активация на акаунт