ПЪЛНО ДЕТЕ

  • 3 297
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 885
В нашата лавка имаше ябълки и банани, но малко деца ги купуваха. Всеки предпочиташе кроасан или нещо което се рекламира и по възможност е с награда - разни снаксове. Отделно си бяха баниците, поничките и кифлите Simple Smile
А за пиене възможностите бяха наистина гадни - разреден сок за 20 ст. и газирани.

# 16
  • Мнения: 3 036
 tumnokoska ,
Вярно е това за училищния бюфет ,но аз ти говоря за тези закуски ,които са безплатни.
Тези закуски отиват в коша,а се купува вафла,чипс,зрънчо или други боклуци.
Поци,
Не пренебрегвай бедността.
Много е лесно да кажеш че детето трябва да яде здравословно и че няма такъв елемент щом стане въпрос за здравето му.Но е трудно да му набавиш витамини и всичко необходимо,когато само единия родител работи ,а пък зеленчуците и плодовете са безбожно скъпи.

# 17
  • Мнения: 1 454
Аз съм съгласна също с това , че някой деца е трудно да ги накараш да ядат здравословни неща...моята братовчедка когато беше малка искаше да яде само луканка и кюфтета....беше непрестанна война да я накараме да хапне супа или нещо по-нормално, така че...има си просто деца , които не можеш да ги накараш да ядат полезни неща...

Колкото до фактор 'пари' - също съм съгласна - особено като знам хора , които въобще, ама въобще нямат...и за съжеление не са малко...
Скоро правиха изследвания, че това с което родителите се хранят и майката докато е бременна , определя генетично вкусовите предпочитания на детето.
И естествено, че закуските ще отидат в коша и ще си купят децата зрънчо и кроасан....и аз съм била така и всички са така...и трябва да се намери някакъв по-засукан начин за да им се обесни на децата , а не ...'това е здравословно' - здравословно звучи 'скучно', особено когато мама и тате ти го казват Simple Smile


Хм...абсолютно безсмислен пост, но исках да си кажа, че съм съгласна Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 3 328
Чета и се чудя...да, наистина не е добре децата да насмогват с мазно, солено и сладко, но да отричаме напълно приема на хляб, както и на мазнини - струва ми се неприемливо. За детския организъм в пълна степен трябва да важи изискването за балансираното хранене, така мисля аз. Чипсове, газирани оцветени и изкуствено подсладени напитки, вафли и шоколади - не, но хляб, по мъничко масло, олио в салатата...тези неща ми се струват напълно естествени в детското меню. Друг е въпросът, че когато сме вземали детето по-рано през деня от градината, са ни го давали в комплект я с кифла, я с мазен тутманик - за следобедна закуска. Но си мисля, че когато е умерено, не бива да я лиша и от подобна закуска, стига тези храни да не компенсират приема на течна храна - супи, готвени ястия, както и на плодове и зеленчуци.

# 19
  • Мнения: 4 678
tumnokoska ,
Вярно е това за училищния бюфет ,но аз ти говоря за тези закуски ,които са безплатни.
Тези закуски отиват в коша,а се купува вафла,чипс,зрънчо или други боклуци.
Поци,
Не пренебрегвай бедността.
Много е лесно да кажеш че детето трябва да яде здравословно и че няма такъв елемент щом стане въпрос за здравето му.Но е трудно да му набавиш витамини и всичко необходимо,когато само единия родител работи ,а пък зеленчуците и плодовете са безбожно скъпи.

Деси ,не е толкова фатално какво яде едно дете.
По е важно да спортува Peace
В къщи се спортува,нама начин малката да не е заразена от това  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз съм напълно съгласна с Поци!  Peace

Не се купуват у дома храни, които не трябва да се консумират. За да няма изкушения. Wink
Големият ми син / сега е 13 г/ миналата година леко напълня. Никога не е бил дебел по принцип и затова и той се притесни.
Промених начина на хранене . Детето ходи 3 пъти седмично на плуване . Купих си гирички и велоергометър, които и той ползва. Щом ме види да спортувам, той също започва.  
Не е лишен от хляб, купуваме пълнозърнест . Е, събота и неделя се позволяват и някои глезотийки.
Резултатът е положителен. Grinning
На децата им трябва мнооого движение, спорт!  Peace И култура на хранене.

# 21
  • София
  • Мнения: 430
Интересно ми е тези, които говорят за елемента "пари" дали пушат  newsm78
За цигари ще намерят 2лв, а за плодове и зеленчуци - не  Thinking

Рано ми е да говоря за детското хранене, но знам, че нито аз, нито мъжът ми се храним с т. нар. "боклуци". Чипсове, снаксове, крокита и тем подобни дори не знам как изглеждат. Не знам дали ще успея, но поне ще се постарая да създам у детето навиците, които имаме ние. За спорта да не говорим - той е ключов елемент, а най-хубавото е, че детето обича да имитира родителите. Ако не се възползваме от това, ние ще сме виновни за нагласата му към движение, хранене и т.н.

# 22
  • Мнения: 2 388
Интересно ми е тези, които говорят за елемента "пари" дали пушат  newsm78
За цигари ще намерят 2лв, а за плодове и зеленчуци - не  Thinking

Аз пуша, но нямам дете все още. Говоря за елементът - пари по принцип.
Ранните ми детски години са преминали във финансови трудности ( при непушачи - родители ).
И да - имали сме възможност за закуска, от която се насищаш за по-дълго време, но не и за плод и зеленчук. Абсолютно съм сигурна, че и сега има семейства, за които плодовете и зеленчуците са лукс.
Друг е въпросът, че като свикнеш да се храниш по-определен начин, трудно го променяш.
И до днес предпочитам тестени изделия и си ги хапвам с удовоствие , а не поради липса на пари. Зеленчуци не се научих да ям, но плодове всеки ден.

# 23
  • Мнения: 22 436
Важно е както храненето на семейството, така и спорта, както е казал Поци.
Фактора пари наистина си го има, всички знаем колко струват плодовете и зеленчуците на пазара и колко хляб и други подобни. Е как да купи човек 1кг череши за 5лв ако няма достатъчно пари.
но дано наистина се намери някое семейство с дете с подобен проблем, за да се получи предаването.

# 24
  • Мнения: 3 036
Да наистина като четеш тук,всеки е загрижен за детето си.
Но аз искам да убедя Дида,без да опонирам,че това да алармираш обществеността за проблема, ще бъде да биеш камбана за глухи.
Забравих да споделя,че Органиция ИМКА в Габрово,миналата година работи с нашето училище и още няколко.
По време на профелактичните прегледи и после след това се взеха имената на деца с физически проблеми като:
1. деца с гръбначни изкривявания;
2.деца с плоско ходило дюстабанлии;
3.деца с наднормено тегло.
След края на учебната година се направи родителска среща(като родителите бяха уведомени) и бяха поканени родителите и специалисти по тези 3 проблема.
Бяха им дадени съвети,насрочени срещи за констултации и т.н.
Познайте отиде ли някой след това на упражнение,срещи с диетолог ...
И какво още би могло да се направи за тях?

# 25
  • Мнения: 64
Прочетох темата от любопитство, защото и аз и цялото ми семейство сме с наднормено тегло и то доста. Съгласна съм с всичко изброено: пари, хранителни навици, лошото хранене в у-ще и т.н. За мене решението на проблема е в спорта. Не е толкова фатално, че детето е изяло някаква неполезна храна, даже бих казла, че това няма да има никакво значение, ако детето спортува редовно и пълноценно. Ако за нещо мога да обвиня у-щето, това е липсата на спорт. За това не се искат пари. Всички у-ща в Б-я имат спорни салони. И какво от това? Знаем как се спортува в у-ще. А извънкласно особено за по-големите, ако нямат създадени навици, това е просто невъзможно. Отново наблягам, много по-важно е да се създадат спортни навици у децата , отколкото всичко друго. Няма да останат ненаучени, всички вече от съвсем малки знаят да четата и пишат, но колко от тези ранно развили се деца спортуват активно? Спортът може да реши много проблеми на подрастващите: от затлъстяването, през пропиляното свободно време до наркотиците.

# 26
  • Мнения: 3 036
Бадемче,
Нали не се опитваш да ме убедиш, че детето може да се тъпче с каквото му падне а трябва да чакаш от училището децата да спортуват?
Това звучи несериозно,извинявай.
Ти се тъпчи с баници,мекици и тутманици и после върти веламометъра или тичай около блока... #Crazy

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 458
И аз следя темата с интерес.
Най-лесно е да обвиним някой друг за нашите грешки,като например училището,че неосигурява допълнително спорт,а ние каво правим? Купуваме комп пускаме нет и децата висят цял ден пред него или може би ги водите през уикенда да ритат топка да тичат да плуват,карате с тях колело или пък майките с деца на 1,5-2г ги пускат да тичат свободно по улицата или в парка или просто им е по-удобно децата да седят в количката,а те да ходят по магазини или кафенца и да не се морят допълнително през и без друго натоварения ден.
А що се отнася до това,че много хора са бедни да така е ,но лично аз не съм видяла дете с наднормено тегло от бедно семейство и защо?Ами просто това дете си изяжда закуската и не си купува вафли,бонбони,чипсове и т.н,а майката на това дете предпочита да сготви някакаво ядене вместо да хвърли полуфабриката във фритюрника или микровъловата и освен това рядко тези деца имат комп пред който да висят и предпочитат да играят с приятели навън.
 Аз смятам,че грешката е в нас самите не в някой друг и в крайна сметка ние сме родителите,ние сме примера и ние сме отговорни за изграждането на навиците и характера на детето ни и тези ценности много рядко са свързани с пари.Тичането в парка е безплатно,разходката също,а една филя с масло е с пъти по-полезна и евтина от чипс или шоколад.

# 28
  • Мнения: 2 099
Да грешката е в нас,но също и бедността оказва голямо влияние,познавам семейство живеещо само с майчинство и пенсия на баща инвалид.Колко пари според вас могат да отделят за плод и зеленчук??Слезте малко на земята,София не е България.В малките градове и села хората масово мизеруват,немогат да си покрият сметките за месеца,камоли да отделят пари за луксове като качествена храна!Това е истината.Моето дете расте едро,в момента е близо 20 кг а няма още 4 ри годинки,но в никакъв случай не бих го нарекла дебело.Основно яде месо и зеленчук и яйца.Тоест протеинови храни.И не виждам чак такава драма да яде шоколад например,по възприемам да хапне шоколад ако му се яде сладко отколкото да нагъне една баница или кифла.Мога да ви кажа какво ядат учениците в 1 ви клас,имам преки наблюдения..всеки ден кифла,баница,захаринка или друга подобна тестянка,пият нещо подобно на сок с цялата Менделеева таблица в него..да не говорим за десертите които дават пак по безплатната програма,желирани плодове се водят уж...нека някой погледне етикета,поне 4,5 Е та има там!
Вярно евтино ама боклук!Аз примерно мога да си позволя да водя дъщеря си на плуване да плува с мен,обаче колко родители могат да отделят време и пари да се занимават със спорт с детето си?Защото има и още нещо пак в малките градове няма организирани групи за плуване да речем или за танци за малки деца(3-4-5 )годишни.Щото хората немогат за отделят 30 лв за да запишат детето си там!
Какво излиза накрая децата масово дебели,ами няма как да е иначе,кофти храна+малко спорт=дебеланковци!

# 29
  • Мнения: 45
Грешката е на родителите, съгласна съм. От мързел ли от друго ли, вместо да станем 15минути по рано и да му сварим едно яйце с филия хляб/тази закуска едвали струва 1лв/, ние му бутаме пари в ръката и от там нататък....... Детето естествено ще си купи това, което е гледало по рекламите. Вместо да вземем топката и да го заведем на стадиона или в парка /абсолютно безплатно е/, ние го слагаме пред компютъра или телевизора и сядаме да пием кафе ......
Здравословният начин на живот не опира до много пари, а до желание

Общи условия

Активация на акаунт