Относно хигиената - кое е нормално и кое не за вас

  • 26 873
  • 519
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте,

Не знам дали има такава тема, но да ви споделя конкретно за какво иде реч.
Имам някаква странна мания за хигиена, микроби и т.н., която на моменти се превръща в натрапливи мисли. Например от вчера си мисля за няколко конкретни случки станали снощи преди вечеря и нито ми се яде, нито нищо, все едно кой знае какво е станало  ooooh! То това състояние май на моменти излиза извън здравословните рамки де, но бих се успокоила донякъде, ако чуя още мнения.
Не чистя по цял ден навсякъде, както и не държа всичко да е в перфектен ред, даже съм малко разхвърляна, въобще не съм и изрядна домакиня, дразнят ме точно определени неща като не-миене на ръцете преди храна, пипане на животни, после пипане на лице, пипане на моето лице, изтърване на неща по пода и после яденето им, лапането им и т.н. Проблемът е че видя ли подобна сцена и после не мога да я забравя и се ужасявам от нея и си я преповтарям мислено и в определени ситуации се сещам отново за нея.
Съвсем конкретни примери:
По стечение на обстоятелствата, временно се налага да живеем със семейството на моя приятел, където естествено майка му е домакинята, пенсионерка, по цял ден у тях и т.н. Те като цяло са много подреди хора и мислех чисти, но явно с доста различни гледни точки за чистотата. Та има на мивката две гъби. Едната е за веро и се ползва за миене на чинии, а с другата се бърше пода.
Майката на моя приятел всеки път след миене на чинии изплаква гъбата за чинии(колко може да се изплакне с вода, гъба напоена с веро) и се оказва че я ползва за какво ли не: бърсане на мокри тави, тенджери и т.н. преди прибирането им по шкафове. След като се извадят от шкафовете, преди да се сложи храна в тях, пак се забърсват с въпросната гъба отвътре. Забърсване на плотове, мивки, включително плот върху, който се реже хляб и т.н. и т.н., всякакви прибори и повърхности, които после влизат в досег с храна.
Снощи пък преди вечеря, бърса по плочките на пода разни неща с гъбата за под (пълна с косми и боклуци) и след това, без да си измие ръцете взе прибори за масата, салфетки, храна. След това се пипа храната, облизваха се пръсти, пак се пипа обща храна и направо не знам как не експлодирах.
Отделно, примерно щайга с ябълки, стояла в кал, на улицата, на капака на колата, след това се слага на плота, на който се реже хляб и не се забърсва. Картофи и други плодове и зеленчуци се пускат в мивката, в която се мие чинии, след като са обелени, почистени, която за мен хич не е най-чистото място на света, при все, че постоянно се полива с вода.
Не знам момичета, отвътре всичко ми кипи и стомаха ми се разстрои и вече не знам, когато ям нещо, което не съм си приготвила аз, как е правено, няма ли веро из него или други неща ....  Cry
Не е удобно да се говори по тази тема с нея, тя си държи много нещата да стават както си иска, не е някое изкукало бабе, ами е млада пенсионерка и всичко държи под контрол, дори ако аз почна да готвя нещо, идва да помога и пак същите неща ....На всичкото отгоре моята работа е дистанционна пред компа по цял ден и не ходя и в офис ...
Кажете за тия хигиенни истории, аз ли не съм добре и прекалявам или какво .... Не мога да готвя само аз, тя си държи да си прави всичко. Знам, че трябва да се изместим самостоятелно както преди, но плановете ни се забавиха поради тъпата криза ... А и това не решава проблема, нали пак ще идваме на гости, живот и здраве дете ще се води някой ден при баба си ..... Не ме разбирайте погрешно, нямам против нея, нямаме конфликти и неразбирателства, не сме и близки, просто нормални отношения, ама тия неща ме побъркват .....

# 1
  • Мнения: 980
Ами от това , което си описала не виждам и намек за подреденост или чистота от страна на пенсионерката .
Което пък доказва, че ти си съвсем в ред. И аз бих се погнусила. Според мен е редно щом живеете заедно да и кажеш, че ти имаш друго виждане за чистотата.  Peace

Тази тема май ще я преместят в ДиС. Което и стана докато писах.  Laughing

# 2
  • Мнения: 211
 Hug Напълно те разбрах! Не си луда, а просто искаш да останеш жива, не заразена с кой-знае-какво Laughing Обаче, честно казано, не знам наистина какво да те посъветвам, освен да намекнеш нещо, да й кажеш нещо... Дългогодишни навици трудно се изкореняват.

# 3
  • Мнения: 17 407
 Мият ли си ръцете след ползване на тоалетна? А ти?
Ако имаш мания за хигиена, редно е да чистиш непрекъснато. Излагаш се.

# 4
  • Мнения: X
Нито тя ще се промени,нито ти.
По най-бързия начин-отделно и това е.
Щом не е уморила сина си с микроби,значи и внучето й няма да е застрашено.

# 5
  • Мнения: 924
Нито тя ще се промени,нито ти.
По най-бързия начин-отделно и това е.
Щом не е уморила сина си с микроби,значи и внучето й няма да е застрашено.



 Peace Peace Peace

# 6
  • Мнения: 211
Не е точно така... Трябва да има някакви граници все пак. За кое сте съгласни - за бърсането на пода и пипането на храната после или за калната щайга на плота? Всеки нормален човек си мие ръцете, след като ходи до тоалетна Peace
А и има такива хора, които си имат дребни и безобидни, но много пречещи параноички. Както аз например не мога да стоя до отворен флумастер или маркер.. Мисълта ми е все в него - как изсъхва. И не мога да си намеря мира. Знам, че е лудост. Но когато се отнася до хигиената ти и здравето ти? Все едно някой, който е свикнал да се къпе всяка вечер, да го караш да се къпе веднъж седмично.

# 7
  • Мнения: 466
Не зная какво би могла да направиш...но мога да ти кажа ,че да промениш каквото и да е от навиците и няма да успееш , без значение дали ще намекваш или ще и го казваш в пряка реч ,най-много до конфликт да стигнете...

# 8
  • Мнения: 89
Тази тема май ще я преместят в ДиС. Което и стана докато писах.  Laughing
Късно се усетих къде я пускам  Peace
Щом не е уморила сина си с микроби,значи и внучето й няма да е застрашено.
Това ме успокоява донякъде  Peace
Hug Напълно те разбрах! Не си луда, а просто искаш да останеш жива, не заразена с кой-знае-какво Laughing
И аз така си мисля, ама знам ли Simple Smile
Мият ли си ръцете след ползване на тоалетна? А ти?
Ако имаш мания за хигиена, редно е да чистиш непрекъснато. Излагаш се.
Мия си ги, защо newsm78 Манията както казах, не е типична и е по-скоро натрапливи мисли, свързани с микроби ... Не се хваля с това, може би донякъе е и внушено от близките ми, които мислят, че имам проблем в тази насока ... Не знам защо се излагам според теб ...

# 9
  • Мнения: 17 407
Ами, да ти кажа тогава, как би могла да се избавиш от натрапливостите си. Но аз мисля, че се сещаш Grinning

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 350
Уточнение, редно е ръцете да се мият преди и след тоалетна Wink, иначе всеки си има някои странности, аз полудявам при вида на косми дори и моите собствени паднали на пода Crazy, братовчедка ми полудява като види някой да си реже ноктите.....но така е, хора разни.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 994
Това са различни битови навици. Не мисля, че можеш да й вмениш твоите, най-малкото докато живеете под нейния покрив. Решението си го знаеш и сама, просто докато дойде този момент, ще трябва да я изтърпиш.
Аз също бих се чувствала дискомфортно от аналогични хигиенните навици, но преекспонираш проблема.

# 12
  • Мнения: 11 926
Да ти кажа, има известни моменти на маниакалност в това, което си написала, но като цяло си права.Маниакалност съзирам в това, че не можеш да забравиш гнусните гледки.Иначе докато четох и на мен ми се догади, само като си представя, че могат да "съжителстват" гъба за чинии и гъба за под една до друга.

Има и още нещо- няма двама души на света с еднакво разбиране за хигиена.В това съм се убедила, дори тези двама да са дете и майка, съпрузи, сестри и т.н.Просто няма.Била съм студентка, живяла съм по квартири и общежития, пътувала съм, сега често ходя и в командировки имам почва за наблюдения.

Аз също си имам своите мании, без да съм чистофайница и чак толкова подредена.Сега детето се мотае около мен и не мога много да пиша, но и на мен ми е болна тема.

Към авторката- поговори с приятеля си, защото ако ти лично говориш с бъдещата свекърва /или каквато там я наричаш/ може да се изтълкува зле, нека той и каже.И час по- скоро се преместете да живеете отделно

# 13
  • Мнения: 377
Аз започнах да се "вманиачавам" след като родих първото си дете. Преди не обръщах внимение на другите какво правят. И не се смятам за луда Laughing То си е елементарно да си миеш ръцете. Но понеже у нас непрекъснато чистя и все е мръсно, сигурно ще ме хване някоя мания.

Кво да те посъветвам  newsm78, като се роди големият ми  син, непрекъснато повтарях на хората да си мият ръцете. Така много не се обиждаха, щото си мислеха, че съм изнервена покрай бебчо. Пък и се научиха да се мият и тия дето си мислят, че все са чисти:)

# 14
  • Мнения: 6 713
Ами определено нейното не е нормално. Защо не й направиш забележка, не промениш нещо? Сменяй ги тия гъби на 2 дена ако трябва. Направи нещо, защото само за това ще мислиш.
За мен плота, където готвя и въобще приготвям храна, не може да има досег с щайги, мръсотийки и тем подобни.

Не е удобно да се говори по тази тема с нея, тя си държи много нещата да стават както си иска, не е някое изкукало бабе, ами е млада пенсионерка и всичко държи под контрол, дори ако аз почна да готвя нещо, идва да помога и пак същите неща ....

Ооооо, така ли!? Crossing Arms Какво значи не е удобно? Tired Наистина е банално, но говорете, говорете и пак говорете. Кажи й смело какво мислиш. Не може едните гъби и щайги да развалят хорските отношения, поне не и истинските и стойностните. Rolling Eyes
Аз на моята преди й мълчах, но вече не.  Mr. Green Последно ме учи как да правя зелен фасул на детето, и аз й казах, че ще го правя еди си как, защото така пише в еди си коя книга и тя ми вика - Ооооо, ма ти ако по книги готвиш..... ooooh! Whistling И после казва: прави каквото знаеш, фръцна се и излезе от стаята.

И аз бях много доволна, айде бе, ще ми накриви шапката. Joy Joy По-смело го давай и не се давай на бабето! Naughty

Общи условия

Активация на акаунт