Какво мислите за НТБГ НФСГ НПМГ АЕ ФЕ НЕ ИЕ гимназии

  • 33 270
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
В допълнение на SKalinova искам да кажа, че тези дни в сайта на РИО разглеждах, че деца от 1АГ добре са се представили на състезания по математика.

А по темата - питайте си децата какво искат - те са по-ориентирани.

# 16
  • Мнения: 27
Здравейте!
Мога да споделя моето мнение за НПМГ. Дъщеря ми завършва тази година там и аз съм и с положителни и с отрицателни емоции. От една страна подготовката по специалните им предмети е с по-добро качество (а понякога се питам дали и защо... Shocked) оказва се, че всички преподавани природоматематически дисциплини са такива, независимо от профила. На учениците им харесва, че имат занятия във факултетите на СУ, с преподаватели от там. Иначе базата на училището определено не е добра. Все си мисля, че е необходим мениджърски екип, който да поддържа изградения статут и материално и интелектуално. Може би прозвуча неориентирано, но напр. училището не е получило от МОН нито една "мултимедия" или лаптоп, каквито други училища са взели на "глава" учител... Също ми е непонятно защо се промени начина на прием за 8 клас - така НПМГ се превръща просто в училище с паралелки за езиково обучение... (радвам се, че вече завършва...).
Към самите учители също имам някои забележки, но като си помисля - навсякъде е така... Тук също може да се намеси мениджъра (директора). Мотивацията куца. Децата от друга страна ми се струват с желание за учене там. Това определено личи в резултатите от последните олимпиади.
А пък може да има истина и в това, че те много учат, а после се състезават за ВУ с деца, които поради по-свободната си програма (особено 12 клас) имат повече време за подготовка за кандидатстване. Именно затова насочих сина си в училище с изучаване на език.
 

# 17
аз уча последна година в 1 аег и съм страшно доволна  Kissing Heart .Когато се записвах бях чувала и лоши неща за нея -"имало наркомани...не се учило ....използвало стара вече слава" Crossing Arms Crossing Arms Аег-то сиго бива аз си взех с лекотавсички изпити към Британския съвет а лично аз се паднах в един невероятен випуск  Rolling Eyes Rolling Eyes .Едно от малкото училища с много извън класни дейности  newsm18 newsm18 newsm18 newsm18 newsm18 newsm18 newsm18  работа с чужденци ..... много съм доволна.Истина е ,че повечето учители си ги мързи ,али че има тук-там някой глупчо  newsm78 newsm78 ....но къде  няма  Crossing Arms Нека тези ,който имат жив дух и свежа натура дойдат  Simple Smile.Аз израснах като човек в тази  гимназия....разбрах ,какво е да се бориш и с цената на здревето си , но да падат и стените пред теб

# 18
  • Мнения: 2 992
Мина,
 За НТБГ мога да кажа само хубави неща, от това което чувам от моя приятелка чието дете учи там втора година. Много стриктни преподаватели, сериозна дисциплина. Работят над интересни проекти. Учебната им година е по-дълга. Майката е взискателна и мнението й за мен е меродавно.
А и на мнението на cool witch за 1АЕГ бих се доверила без да го поставям под въпрос. Знам колко грижовна и амбициона майка е и не би си позволила да изкаже положително мнение за училище, което не заслужава
Успех с избора Hug

# 19
  • Мнения: 2
Какво ви е мнението за Хуманитарната гимназия Варна? Дъщеря ми кандидатства в паралелката по музика след 4 клас.

# 20
  • Мнения: 2
didka,  можеш ли да ми обясниш повече за профилираното обучение което са въвели и как са се променили нещата през годините, къде се е скъсала нишката, за да се променят нещата. Кандидат -гимназист си имам.

С мнооого голямо закъснение отговарям, но все пак отговарям Simple Smile
Профилираното обучение, което са въвели, е тъкмо това, което звучи -  в 8. клас програмата е узурпирана предимно от часове по английски/немски език. То звучи чудесно иначе - децата научават един западен език и едновременно са подготвяни задълбочено по природоматематическа дисциплина. Това може донякъде да е вярно за паралелките с изучаване на английски език (познавам разни деца от такива, дето печелят призовите места на национални олимпиади още в 8. клас), но съм почти убедена, че във всички паралелки с немски език картинката е друга. Там според мен са влезли почти само немотивирани деца (отново лични впечатления). Философията е следната: НПМГ не е езиково училище. Това, с което е нужно и се отличаваше, беше именно подготовката по специалния предмет, която заемаше при нас (допреди 1 година всъщност) по програма часовете, които сега отиват за език. Добре, за английския - ясно, нужен е навсякъде, направо е задължително да го знаеш, но немски? Не казвам, че не трябва да се учат езици, но в случая промяната на програмата е крайно необмислена и неуместна. Попитах защо и немски са сложили, защо не английски за всички паралелки, отговориха, че това било заради нашумялата открай време 91. НЕГ и за да имало избор. Само че хората, които отиват да учат немски в Немската, са водени от мотиви, съвсем различни от тези на хората, които имат аспирации към НПМГ... Аз подозирах, че немските паралелки ще се напълнят с боклуци, и това се случи в едната от тях със сигурност. Докато в съседната английска паралелка със същия профил децата печелят състезания и масово се класират за къде ли не, в немската ликуват за единствения си съученик, който имал някакъв там успех с клизма....
Материалната база е наистина незавидна. Това на мен обаче никога не ми е правело впечатление по обясними причини.
Къде се е скъсала нишката? Ех, де да можех да знам... Бих я залепила едно хубаво... Не е със смяната на директорите, макар че това изигра своята роля. Доста преди това е. НПМГ загуби някои от емблематичните си фигури. Самият материал, който влиза в гимназията, става все по-лош. И въпреки това все още има куп Учители, които искат да дават най-доброто от себе си на учениците. Мисля, че ако следващите випуски са от наистина интелигентни, подготвени, качествени деца, гимназията пак ще стане това, което е била. Но всяка година се разочаровам. От масата де, има единици, които радват, разбира се.

# 21
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Избутвам  затрупана тема  с този отговор , но помня колко важно беше за нас да търсим всякаква информация когато децата ни кандидатстваха и то от хора с опит. И понеже новата кампания чука на вратата вярвам ще е полезно за някой.

От посочените имам впечатления от езиковите и от НПМГ. Като цяло навсякъде нивото спада и нито едно от тези училища няма ореола който имаше преди. Нивото пада според мен главно защото де;ата които отиват в 8-ми клас там въпреки че са  с най-високия успех, все пак са децата учили от 1 до 7-ми в българско училище и системата си е казала думата. Шестиците от 2010 не са шестиците от 1988 нали?  Но това едва ли помага на някого да вземе решение.


Друсащи се има във всички езикови и в НПМГ също.
Аз мисля че детето трябва да учи в тази възраст езици , а във висшето си образование да набляга на химия, физика или биология щом го влекат.
НО САМО ако влечението не е силно Grinning
Ако е, тогава мястото е НПМГ.

Там все още има страхотни преподаватели по биология, химия, физика  и математика. Говоря за учителите, не за колегите им от Факултетите които работят предимно с големите деца. Нивото което дава гимназията по тези предмети не може да го даде нито едно обикновено училище.
Така че ако децата ви ще кандидатстват с някой от тези предмети - просто ги запишете там . Изкарат си си шестиците по тези предмети в НПМГ, значи ще изкарат същото и на кандидат-студентския си изпит.
В училището още има духа на различните деца.

Друго важно нещо е че в НПМГ не се демонстрира богатство на родителите до степента в която това се прави в изброените езикови. Което също е от значение. Не забравяйте че училището има общежитие в което живеят деца от цяла България решили да учат точно тук.

До миналата година бих кацала че имаше и страхотен учител по български - това беше Йонова, която вече не е там. Говори се че може и да се върне но не знам колко е вярно.
На нейно място има една фанатизирана , силно религиозна жена с манталитет от ранния социализъм, която за един срок изтри от главите на децата всякаква любов към предмета.

И аз се надявам училището да се пребори с проблемите си и да се върне в състоянието в което беше преди десетина години. Но това зависи преди всичко от качествените деца.

# 22
  • Мнения: 17
Molia kajete za koia 1 AEG stava vapros,v koi grad,za6toto moiata 6terka iska da vleze tam.Blagodaria za otgovora.Pitam vav vrazka s komentara na ENTUSIAST

# 23
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Децата не искат да ходят в НМПГ, защото има много допълнителни изпити.

Иначе за подготовката на децата до 7 клас - влияят много фактори. На националните изпити си личи къде са 6-ците май  newsm78.

# 24
  • Мнения: 3 200
Децата не искат да ходят в НПМГ по много други причини, които нямат нищо общо с допълнителни изпити.
Като изключим математическите паралелки, защо всъщност е добре да учат там?
Моята дъщеря беше приета в НПМГ - биология. Това обаче беше резервен вариант, до който не стигнахме.
Отказахме се по много причини - местоположението и транспорта!!! (най-големия недостатък за мен); нивото (влязоха много деца с тройки, за какво повече да говорим); липсата на практически смисъл - биология/медицина може да учи, ако реши и без да е завършила НПМГ, но английски на желаното ниво не може да научи (приказките за курсовете и уроците съм ги чувала, не вървят).

Molia kajete za koia 1 AEG stava vapros,v koi grad,za6toto moiata 6terka iska da vleze tam.Blagodaria za otgovora.Pitam vav vrazka s komentara na ENTUSIAST
В този форум се пише на кирилица!
В цялата тема става въпрос за София.

# 25
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Моля да ме извините,но като става въпрос за гимназии,бих искала да попитам:Има ли някой впечатление за Националната гимназия за древни езици и култури - база,обучение,дисциплина,реализация?

# 26
  • Мнения: 3 200
Моля да ме извините,но като става въпрос за гимназии,бих искала да попитам:Има ли някой впечатление за Националната гимназия за древни езици и култури - база,обучение,дисциплина,реализация?

НГДЕК
Мнения за НГДЕК

# 27
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Благодаря!  bouquet

# 28
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Като изключим математическите паралелки, защо всъщност е добре да учат там?
Моята дъщеря беше приета в НПМГ - биология. Това обаче беше резервен вариант, до който не стигнахме.

Нашият случай беше тъкмо обратен. Въпреки че ни приеха в най-високо баловата езикова гимназия се записахме в НПМГ.

В къщи и досега  мненията ни са различни за това дали сгрешихме или не.
Има наистина силни причини "За" и не по-малко силни "Против".
Основното обаче е детето да се остави да вземе решението само, ако желанието му е много силно, какъвто беше нашия случай.

Но темата е предимно за предимствата и недостатъците на гимназията. Права е Cool Witch, че балът на физици и географи спада под разумния за добро ниво, вярно е че биологията държи най-високия бал, вярно е, че основното е за съжаление какво е детето ни.
 Ако има хъс, в НПМГ може да получи неща по биология и химия, които няма как да му даде друго училище. Първо заради програмата и перфектните преподаватели, второ заради часовете в биологическия факултет и химическия, трето заради предимствата на преподавателите в горните класове, които са от факултетите.
На моя близка дъщеря й учи в Биологическия на СУ молекулярна биология - специалността с най-висок бал и казва, че завършилите НПМГ полагат много по-малко усилия в първите години. Така че се компенсира натоварването.

 Да не забравяме и факта, че е лицей на СУ  и че особено от тази година има сериозни предимства за кандидатстване в Биологически и Химически факултети.
Изобщо все неща, които имат значение при ясна ориентация на детето.

В противен случай  няма смисъл, защото учат неща които се учат в съответните факултети, докато децата от нормалните гимназии си карат по стандартната програма.
Ако няма ясно изразен интерес  по-добре според мен е една добра  езикова гимназия. Какъв е смисълът детето да си пълни главата с неща които я му потрябвали я не.

# 29
  • Мнения: 24
Здравейте! Тази година ще уча НПМГ. Не е у-щето в което исках, но така се получи...Та гледам има доста отрицателни мнения по другите форуми, наистина ли е лоша гимназия?  Confused

Общи условия

Активация на акаунт