Полезни ли са плодовите компоти за децата?

  • 29 083
  • 170
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 859
Доскоро правех компоти.Изхождала съм именно от гледната точка на Дуци-децата обичат сокове,предпочитам да пият компот пред купешки такива.Правя ги със сравнително малко количество захар.От две години обаче не правя компот,а сок от плодове.Скоро направих сок от рози,от череши и сок от ягоди.Имат захар-да.Разреждам ги с  доста вода и количеството на захарта дефакто става неголямо.Плодове зимата може и да има всякакви,но не мисля,че  е по-полезно декември месец да купя кайсии,отглеждани незнайно как,отколкото да дам компот от такива.

# 16
  • Мнения: 4 371
Пепи пие много сокове и изобщо пред мен не седи въпроса плод или компот - двете са различни неща. Та тази година май и аз ще правя нещо, дали сок или компот ще реша като дойде момента. А компота като го пасираш става нектар.
Точно преди сезона на черешите много ми се доядоха именно череши. Намерих си - 120 лв. килото Laughing Взех си 100 гр., да не взема да пукна, ами по-пластмасови неща не бях яла. Испански бяха. Друго си е да отвориш на баба компота и да хапнеш плода Simple Smile

# 17
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Е ... кое може да е полезно на плод, варен два три часа, наблъскан със захар, понякога и с консервант ... Може да са вкусни, но за полезни и дума не може да става ... ПОне аз мисля така де.И не бих дала на детето си компот, както и аз самата се въздържам от консумацията на подобни неща

# 18
  • Мнения: 5 940
Защо децата обичат сокове? Защото са им предлагани, защото още на 10-11 месечна възраст са въоръжени със сок в кутийка и сламка, за да може майките им спокойно да си изпият кафето...
зимата-авокадо, банан, цитруси, киви, ябълки, круши
пролетта- череши, вишни, ягоди
лятото-кайсии, праскови, диня, пъпеш, ябълки
-есента-ябълки, грозде, нар, смокини 
Още много, за които сигурно не се сетих
Вредите от многото захар и напразното раздуване на стомаха по никакъв начин не могат да оправдаят ползите от мижавото количество минерали останали в компотите. Защото главната ценност в плодовете-витамин Ц в компотите я няма.
Най-добрата напитка за всеки човек е водата в чистия й вид
В България вече има всякакви плодове на пазара през всички сезони, единствено липсата на средства за закупуването им може да оправдае даването на компоти.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
bloodywhite предполагам става въпрос за домашни компоти,които не се варят 2-3 часа,защото бурканите биха се спукали. Wink

Ами децата ми не пият компоти,но аз за себе си ще кажа,че съм си правила без захар.Много са приятни за пиене особено студени. Grinning

# 20
  • Мнения: 2 197
Aкo са правени без захар са по-добри от предлаганите сокове на пазара. Но не знам някой да прави компот без захар. Едно време майка ми правеше за мен такива и бяха много хубави. Иначе аз не употребявам компоти, дъщеря ми не е опитвала изобщо.

# 21
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
bloodywhite предполагам става въпрос за домашни компоти,които не се варят 2-3 часа,защото бурканите биха се спукали. Wink

Ами децата ми не пият компоти,но аз за себе си ще кажа,че съм си правила без захар.Много са приятни за пиене особено студени. Grinning
Ами и аз като пишех мислех за домашни компоти, честно казано и за тези от магазина не се сетих.Все пак, факт, е че след покачване до определена температура, нищо полезно не остава ...
Наскоро си правихме с моят син студен извлек от бъз.Набрахме си бъз и го накиснахме в стидена вода, след това му сложихме малко кафява захар и стана сок та дрънка - супер вкусен и супер полезен, без никаква термична обработка.Има много сокове, които могат да се приготвят допълнителна обработка и със сигурност са по - добри от нещата в буркани  и кутийки, които се предлагат на пазара или в мазето вкъщи Wink

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
bloodywhite предполагам става въпрос за домашни компоти,които не се варят 2-3 часа,защото бурканите биха се спукали. Wink

Ами децата ми не пият компоти,но аз за себе си ще кажа,че съм си правила без захар.Много са приятни за пиене особено студени. Grinning
Ами и аз като пишех мислех за домашни компоти, честно казано и за тези от магазина не се сетих.Все пак, факт, е че след покачване до определена температура, нищо полезно не остава ...
Наскоро си правихме с моят син студен извлек от бъз.Набрахме си бъз и го накиснахме в стидена вода, след това му сложихме малко кафява захар и стана сок та дрънка - супер вкусен и супер полезен, без никаква термична обработка.Има много сокове, които могат да се приготвят допълнителна обработка и със сигурност са по - добри от нещата в буркани  и кутийки, които се предлагат на пазара или в мазето вкъщи Wink

разбира се  Peace

# 23
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Ами всъщност, да, полезни са. В тях има специфични минерални вещества, които са се запазили и ако не се прекалява със захарта са в пъти по-добри от продаваните сокове под всякаква форма. Голямата ми дъщеря много обича компоти. Ако са от домашно отгледани плодове са много добри, когато не е сезона за даден плод и на пазара се продава ъкано с какво ли не негово подобие. Не разбирам защо всичко "от бабите" ни бива така заклеймявано, само защото е старо.
Peace Peace Peace

# 24
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Ами всъщност, да, полезни са. В тях има специфични минерални вещества, които са се запазили и ако не се прекалява със захарта са в пъти по-добри от продаваните сокове под всякаква форма. Голямата ми дъщеря много обича компоти. Ако са от домашно отгледани плодове са много добри, когато не е сезона за даден плод и на пазара се продава ъкано с какво ли не негово подобие. Не разбирам защо всичко "от бабите" ни бива така заклеймявано, само защото е старо.
Peace Peace Peace
Ако не е тайна ... бих искала да кажете, кои са тези полезни вещества ConfusedАз още за тазкива не съм чувала, но може и да има, знам ли ...

# 25
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Предпочитам у дома да пием домашни компоти вместо безалкохолни напитки със съмнителен състав. Повечето безалкохолни напитки са чиста химия. Купувам само натурални сокове и правя всяка година компоти.
Ето съдържанието на минерални вещества в някои плодове. При топлинната обработка минералните вещества не се губят.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз някъде съм чела, че в компота няма никакви витамини от плодовете, което според мен си е самата истина. А що се отнася до соковете от магазина, по добре да пие компот отколкото сок пълен със захар и консерванти и пак без витамини.
Най добре е да се ядат разбира се пресни плодове.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Aкo са правени без захар са по-добри от предлаганите сокове на пазара. Но не знам някой да прави компот без захар. Едно време майка ми правеше за мен такива и бяха много хубави. Иначе аз не употребявам компоти, дъщеря ми не е опитвала изобщо.
Аз правя без захар. На ягоди, кайсии, круши, сладки ябълки - не слагам захар. На череши, сливи и някои други слагам по една или две лъжици. И варя по-малко от 5мин. Заминават някои витамини, но предпочитам компот от домашни плодове пред натурален сок, неясно от какво.

# 28
  • Мнения: 1 447
Предпочитам детето ми да пие водата на компота, отколкото "натурален" сок в кутия.
И аз мисля така!  Peace
И аз така като знам каква химия има в някои сокове по -добре да пият сока от компота.

# 29
  • Мнения: 625
Присъединявам се съм мамите,които смятат ,че е по-добре компот отколкото сок от кутия.То само като се види съдържанието-има всичко друго,но не и плодове.Така,че аз съм с две ръце за компота Peace

Общи условия

Активация на акаунт