Сдружение Шилер - какво е всъщност?

  • 162 710
  • 1 108
  •   1
Отговори
# 75
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Копче, ние ще си пием пиенето и ще си говорим тук-таме за Шилер... Недей тъй, пък и ти сега...
... никой няма никакви проблеми  Laughing
Уф, яко спам  Blush сори  Confused

# 76
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За това че след 4-ти клас нещата стават трудни за поддържане на езика съм на същото мнение.

въпреки, че Копче си разсъждава  Grinning, аз искам и хедра да ми отговори, моля.
Защо след 4ти клас се получва така?
Точно по гореизброените причини - след 4-ти клас родителите се замислят за кандидатстване в престижни училища и гледат да насочат децата нанякъде. Много деца след 4-ти клас кандидатстват в Математическата - това си е тренд от време оно, тъй да се каже Laughing и класовете се разпадат, обикновено от 3-4 паралелки остава една. С немския нещата си вървят все така добре, но вече за нивото на бг-училището не може да се гарантира, че ще отговаря на всички амбиции. Сигурно би имало вариант за свободни родители да си взимат детето от по-престижното бг-училище и да го водят за следобедните занимания в Шилер - ама за повечето това изобщо не е опция. Най-много по-инициативни родители да се спретнат да направят една шилерска паралелка в СМГ-то от 5-ти клас нагоре - дерзайте по въпроса, като се съберете на кръглата маса Mr. Green

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
hedra, ти си гордост за ...  bouquet

# 78
  • Мнения: 75
От тази година синът ми е в подготвителна паралелка на Шиер в 145-то училище. Записахме го още като беше на 3 г. по информзция от приятели. Към момента имам преди всичко проблеми с транспорта, който уж щеше да бъде уреден, а не е и други неща, свързани с базата, храната, но не и с обучението. На дедетото му харесва, ходи с желания и още първата седмица схвана методиката на обучение. Каза, че най-много му допада фактът, че трудните неща ги научават под формата на игра. Много рисуват, което му допада. Догодина ще имаме възможност да се премесетим в 55-то училище и като гледам базата и на двете училища, се замислям още от сега дали да "причиня" същото на дъщеря ми, която сега е почти на 3 г.  Спрях му и английския, защото ми е трудно да го организирам в момемнта, а и не искам да го натоварвам. Предпочитам да спортува и успях да вкарам и един тенис в програмата му. Има и нещо друго, на този етап не ми излиза много евтино: 100 лв. е таксата на Шилер, 120 автобусчето, което се надявам скоро да имаме, 3 лв. е обедния купон, надявам се да им уредят и следобедба закуска за около 2 лв. на ден, т.е около 5 лв. за храна на ден, 15 лв. музика, която излиза, че не можем да избегнем, така че за момента са около 320 лв. на месец, без да броим факта, че ни намекнаха да купим и чинове на децата. В подготвителна група, все още не усещам умора у детето, може би в първи клас. Съгласна съм с мамите, които сложиха етикета "средна хубост". Аз, честно казано, избрах това училище, не заради немския (и руски да беше, пак щях да го запиша), а заради дисциплината и най-вече, че е ангажиран по цял ден, иначе трябваше да избера варианта - квартално училище + частна занималня, което финансово пак нямаше да по-малко, но следобядът щеше да по-малко "полезен". 

# 79
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
batkogogo - благодаря ти, че сподели с нас.
И синчето е определен за 145-то и евентуално догодина би бил предучилищна там.  Thinking

Само едно не разбрах - как се уреди, в 1ви клас да минете в 55то?

# 80
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Една от подготвителните групи в 145 ще прехвърля децата в 55, понеже отпада една подготвителна група от детските градини. В 145 купонът за храна наистина е много скъп - миналата година беше 2лв срещу 1лв в 55, но пък храната наистина беше значително по-хубава Mr. Green

# 81
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
но пък храната наистина беше значително по-хубава Mr. Green

храната не идва ли от едно и също място и за 145то и за 55то?

# 82
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не - храната си се осигурява в училищния стол на всяко училище, който се отдава под аренда. Тези, които го взимат, определят донякъде цената на купона и напълно - качеството и вида на предлаганите ястия.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 724
Записвам се да следя темата, синът ми е в частно училище с немски, но ми  е интересно да следя и тази инициатива, не сме решили какво да правим още с евентуалното кандидатстване в СМГ, а все пак имам и по-малко дете...
Хедра, само за инфо, поне в нашето училище за първи и втори клас часовете по немски са също 13. / съвсем не твърдя, че броят е гаранция за успех,но все пак.../

# 84
  • Мнения: 75
Шани, още през февруари 2008 г., когато ни извикаха да платим еднократна такса от 200 лв., директорката ни попита, къде искаме да продължи детето в първи клас - в 145-то или в 55-то училище. Ние бяхме доста шокирани от този въпрос, защото до този момент си мислехме, че ще изкара предучилищна възраст в една от детските градини, мисля че беше Звънче или нещо такова, която е сравнително близко до нас. За пръв път чухме че ще учи в 145-то училище. Ние живеем до зала Универсиада и 2 години (откакто сме подали молба в Шилер) се подготвяме с мисълта, че синът ни просто ще смени детската градина, която също ще е близко, съответно аз си търся работа близо до тази детска градина, за да мога да го взимам и т.н... , животът ни се въртеше около това, и в един момент разбираме, че няма да е в детска градина, а училище и то доста далече от нас. Тази такса за автобусче сега (плюс другите разходи) ни идва малко в повече, да не говорим че автобусчето е изключително старо, мирише неприятно на дизел и синът ми, който от бебе пътува непрекъснато къде ли не и никога не повръщал, вчера повърна в този автобус (за който пак се уредихме, защото аз се обадих на шофьора и му се промолих). Но, да не се отклонявам от темата. Тогава (през февруари т.г. ) директорката ни обясни, че  вторите и даже трети деца, които имат вече братче и сестриче в Шилер са с предимство да избират къде да са в предучилищен клас, а останалите трябва да "отстъпим". Ние със съпругът ми проявихме разбиране (все пак имаме второ дете и са ния ясни мотивите и основанията) и си казахме, какво пък, една година ще изтърпим в Младост. После директорката започна да "рекламира" 145-то у-ще, което било толкова хубаво, че може и да не си "мърда" от там. Басейнът бил страхотен, базата също и т.н. Попитахме, не може ли да си помислим и да се обадим допълнително след 2-3 дни, за да кажем къде искаме да продължи в първи клас синът ни, но тя беше категорична. Каза: "не мога ди ви обясня защо, но само сега, в този момент трбва да решите и да ми кажете, защото после няма да имате право на този избор". За минутка с мъжът ми претеглихме плюсовете и минусите, решихме, че Дървеница е по-близо до нас, че има метро (т.е ще има) и т.н. и така посочихме 55-то училище като вариант за 1-ви клас. С изненанада разбрах на първия учебен ден, че синът ми е в единствения клас, който ще има право да продължи в 55-то у-ще, т. е Шани, както пишеш ти, че сме се "уредили".
Относно храната: синът ми продължава да твърди, че не е добра, а ние продължаваме да се чудим защо в кварталните ни училища храната е 74 стотинки (обедно меню), а в 145-то училище е 3 лв. (обедно меню). Изобщо, изненадите се оказаха повече, отколкото очаквахме. Хубавото е, че няма и десет дена в училище, детето вече ни пя песничка на немски, строява ни да учим думи и дори ни поправя, че сме говорили с английски акцент.  Grinning
Зарязах си работата, за да напиша всичко това, писанието ми е стана много дълго и подробно, но искам мамите, които се интересуват да имат повече информация, отколкото аз преди една година.   newsm78

# 85
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Мдаа, и дъщеря ми е в подготвителна група към Шилер, но в детска градина. Онзи ден имахме родителска среща. Силно впечатление ми направи изказването на директорката да не учим с децата допълнително езика, "да не се бъркаме в работата на учителите"  Thinking. Аз и нямам такова намерение, защото немски не знам, но не виждам нищо лошо в това, детето да черпи знания и от други източници.
Щерката не пее песнички, не казва думички, изобщо "немският е труден език" каза.

# 86
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мдаа, и дъщеря ми е в подготвителна група към Шилер, но в детска градина. Онзи ден имахме родителска среща. Силно впечатление ми направи изказването на директорката да не учим с децата допълнително езика, "да не се бъркаме в работата на учителите"  Thinking. Аз и нямам такова намерение, защото немски не знам, но не виждам нищо лошо в това, детето да черпи знания и от други източници.
Щерката не пее песнички, не казва думички, изобщо "немският е труден език" каза.
Принципно няма нищо лошо - само че понякога се получават много трудно изкореними грешки. Достатъчно е едно дете да дойде и да заповтаря като Стоичков `айн, цвайн, драйн` или грюен, блю и прочее, защото го е чуло от умиления дядо примерно и после с месеци трябва да се бори човек да налага правилния изговор, а не това, което за децата е смешно и забавно (или пък което детето упорито настоява, че е правилното, защото му го е казал дядо, тате, баба, мама или който там).
Така че - проявявайте интерес и бурно аплодирайте детето за всяко ново нещо, което е научило, питайте интересно ли е било днес в училище и т.н., но ако не знаете добре езика, по-добре не правете опити да подпомогнете детето, защото това може да има обратен ефект.

# 87
  • Мнения: 75
Аз бих искала да попитам мамите, чиито деца ползват училищното автобусче, как се чувстват децата им, споделят ли нещо? Моето дете вечер мирише на бензин. Автобусчето е много много старо. Освен това, вие къде давате парите за транспорта? Ние понеже сме за пръв път, мъжът ми дала парите на ръка на шофьора, без да получи никакъв документ срещу това.

# 88
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Би трябвало да има договори за транспорта - обикновено се подписват малко по-късно, след окончателното установяване на маршрути, времена и т.н., но си имайте предвид, че транспорта е допълнителна услуга, която се уговаря индивидуално между родителите и дадена транспортна фирма (а не през Шилер с дадената транспортна фирма - договорите са конкретно между родителя и транспортната фирма), така че се обръщайте към шофьорите при проблеми и за най-точна информация.

# 89
  • на път
  • Мнения: 2 804
Момичета много се извинявам, че въпросите ми сигурно са глупави  Embarassed ама четох .... четох (с интерес следя мненията свързани с немско езиковото обучение от 1 година - синът ми е на 4 сега) но не видях отговор. Ходих и в Шилер но не попаднах в подходящ момент (имаше големи опашки родители). Та ще бъда благодарна ...

- подготвителните класове само в 145 у-ще ли се провеждат
- какви са възможностите детето да продължи после 1 клас в 55 (то е на 10 мин от нас за разлика от другото)
- казаха ми че това сътрудничество с детски градини вече няма да функционира (става дума за випуск 2004), вярно ли е това?
- можете ли да сравните двете училища работещи с Шилер (като материална база, качество на образование, степен на усвояване на езика)
 newsm78
това е засега ...

Общи условия

Активация на акаунт