Работна тема-Здравеопазване

  • 67 184
  • 150
  •   1
Отговори
# 90
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Промените в Имунизационния календар, за чието обновяване СНБМ работи доста време, вече са факт:
http://www.mh.government.bg/News.aspx?lang=bg-BG&newsid=2508&home=true

Освен желанието за обновяване на календара СНБМ работи и по стратегия за повишаване на информиранността и защитата на пациента. В тази връзка МЗ пое ангажимент за публикуване на информация в Националният здравен портал относно ваксините и тяхното действие. Нашето желание, декларирано пред МЗ е информацията да съдържа следните параметри:

1. Кои са болестите, срещу които ваксинираме децата си и защо са опасни?
2. Лекуват ли се успешно инфекциозните заболявания?
3. Защо е необходимо ваксинирането да започва от най-ранна възраст?
4. Съществуват ли  рискове от нежелани постваксинални реакции?
5. В кои случаи имунизацията трябва да се отложи?
6. Може ли след поставяне на ваксина човек да се разболее от същата болест?
7. Какви ще са промените в имунизационният календар на Република България от следващата година и какво ги наложи?
8. Какви права имат родителите, ако детето им получи усложнения след имунизиране?

Надяваме се съвсем скоро тази информация да бъде публикувана.

Последна редакция: пт, 26 юни 2009, 14:34 от NBM

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Момичета след промените в Сдружението бих искала отново да се преброим и да уточним кои от вас са все още в екип Здравеопазване и имат желание за продължаване на работата.
Ще изчакам 2 дни да се запишете в тази тема, ще пратя и ЛС на тези, които може би не са видяли.
След като се преброим предлагам да запретваме ръкави и да продължаваме със задачите. Peace

Междувременно докато се преброяваме искам да ви попитам дали сте съгласни да пусна анкета за това дали педиатрите внимават когато поставят ваксини. Отдавна се чудя дали и по мои наблюдения повечето лекари гледат просто да са в график, без да обръщат внимание на това дали детето е здраво и дали около него има болни когато поставят ваксини. Но пък може и да греша. Факт е че лекарката на моето дете никога не ваксинира ако има каквото и да е съмнение аз заболяване. Връщала ни е дори за инфектирано нокътче. И понеже информационната кампания за ваксините се надявам да успеем да реализираме искам да знам дали в нея да наблегнем и на това и майките да са внимателни и да знаят, че ваксините е добре да се поставят само при напълно здраво дете. Струва ми се че едно подобно наблягане ще има положителен ефект, защото ще намали страничните проблеми при ваксиниране, което пък ще успокои майките и в крайна сметка ще е полезно за децата.

Какво мислите?

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 17:55 от NBM

# 92
  • Мнения: 2 388
на линия съм за бъдещи подвизи, шефе  Laughing

по повод поста ти:
нашият педиатър винаги внимава и основно ни преглежда преди ваксинация, НО знам от приятели във Франция, че там просто им слагат ваксината, без оглед на това дали детето е здраво или не. Това ме хвърли в оркестъра, но наистина е практика там.
нямам нищо против анкетата - като я изготвиш я пусни да я видим.
принципно нищо не излиза от сдружението без да е минало на обсъждане - т.е. ние тука си го обсъждаме, но като е готово го постваме в организационни и чак тогава стартираме.
Пиша нова, защото снощи просто не разбрах какво стана, като зададе този въпрос....почти бях оглушала от виковете на как ти Саня  Laughing

# 93
  • София
  • Мнения: 165
    Здравейте! Съгласна съм с анкетата за педиатрите. И за това , че майките и лекарите трябва да са внимателни  за симптоми на болести преди ваксинация. Нашата лекарка също е предпазлива преди ваксинация на малката.

# 94
  • Мнения: 1 119
Момичета след промените в Сдружението бих искала отново да се преброим и да уточним кои от вас са все още в екип Здравеопазване и имат желание за продължаване на работата.
Ще изчакам 2 дни да се запишете в тази тема, ще пратя и ЛС на тези, които може би не са видяли.
След като се преброим предлагам да запретваме ръкави и да продължаваме със задачите. Peace

Междувременно докато се преброяваме искам да ви попитам дали сте съгласни да пусна анкета за това дали педиатрите внимават когато поставят ваксини. Отдавна се чудя дали и по мои наблюдения повечето лекари гледат просто да са в график, без да обръщат внимание на това дали детето е здраво и дали около него има болни когато поставят ваксини. Но пък може и да греша. Факт е че лекарката на моето дете никога не ваксинира ако има каквото и да е съмнение аз заболяване. Връщала ни е дори за инфектирано нокътче. И понеже информационната кампания за ваксините се надявам да успеем да реализираме искам да знам дали в нея да наблегнем и на това и майките да са внимателни и да знаят, че ваксините е добре да се поставят само при напълно здраво дете. Струва ми се че едно подобно наблягане ще има положителен ефект, защото ще намали страничните проблеми при ваксиниране, което пък ще успокои майките и в крайна сметка ще е полезно за децата.

Какво мислите?

 Peace

# 95
  • Мнения: 107
Здравейте майчета!  Hug

Не знам дали тук е правилното място, но нека първо напиша какъв е проблемът. Споделих го и в нашата отчетна тема, но мисля, че тук е по-подходящо място, тъй като точно тук дискутирате възможностите за промяна в здравеопазването.

Вчера ходих да се уговоря с педиатъра, който бях харесала. Съвсем наблизо ми е и и си мислех как живот и здраве ако има нещо спешно, нама да се налага да качвам бебето в колата.
Изпаднах в потрес, като стигнах пред кабинета. Оказа се, че освен като педиатър, лекарят практукува и като ДжиПи.   И пред кабинета се насъбрали бабички, кашлят, харколят се(с извинение), размахват рецептурни книжки, ужас. 
Направо се втрещих! Как може такова нещо?! Ми то ако човек заведе там малко бебе, какво ли не ще пипне само от въздуха наоколо.  Да не говорим какво преживяване ще е да се чака в подобно обръжение. 

По стечение на обстоятелствата, като бях дете, моята участъкова лекарка беше на същото място - отделение специално за деца, с отделен вход от входа на поликлиниката.
И сега си е така - отделението си е същото, барабар с рисунките по стъклата, входът пак си е отделен, но там вече не водят само деца, ами явно ходят пенсионери и възрастни хора. 
Не че съм против старите хора, ама понякога е въпрос на самосъхранение човек да стои малко по-надалеч от тях.

Каква е тази здравна с-ма, при която в един и същ кабинет ще се преглеждат грипозни и хора с какви ли не други заболявания и новородени бебета?! Е това не мога да го разбера.
Сега добре, не боледуват толкова много хората, ами зимата, когато прозорците се отварят по-рядко и броят на пациентите се увеличава многократно? Минава през кабинета някой грипозен, а след него малко бебе, което диша същия въздух? За чакането пред самия кабинет на общо основание заедно с всички болни няма какво да коментирам...



Според мен, правилно е, когато един лекар иска да практикуват и като ДжиПи, да си наеме отделен кабинет за тази работа и да си приема възрастните пациенти там през другата половина на деня. Защо изцяло детско отделение е превърнато в обикновено ДКЦ, като в същата сграда е и самата поликлиника, където очевидно има доста свободни кабинети и като цяло всичко е много пустеещо и място има достатъчно да се съберат всички пенсионери от махалата?

Моля споделете вашите педиатри имат ли и други пациенти освен деца и налага ли ви се да чакате с детето в очевидно нездравословна обстановка?

В крайна сметка лекарите като искат да печелят от пациентите, трябва и да им създадат подходящите условия, не всичко да става на конвейр и да няма мисъл за защита на най-уязвимите пациенти - малките бебета.
Чудя се тази Здравна каса няма ли правила и ред за такива случаи и въобще само на мен ли ми прави впечатление този парадокс?! 

Възможно ли е да се направи нещо по въпроса, за да са защитени бебетата и малките деца?
Още повече, че навсякъде се тръби, че ни чака тежка зима пред заплахата на новия грип...

Надявам се да намеря съмишленици тук и ако е възможно, живот и здраве, да се промени тази практика да се преглеждат на едно място малки деца и възрастни хора.
Ще следя темата.  Peace

# 96
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Добър въпрос поставяш рефреш. И при нашето педи е такова положението, въпреки че медицинският център е частен. Нека по-запознати от мен дадат мнение, но аз мисля, че има регламентирани и определени отделни дни за женска и детска консултация. Не се спазват обаче. Просто и в тези дни идват и др пациенти.

# 97
  • София
  • Мнения: 165
 Здравейте! И педиатърката на моята дъщеря е и Джипи, но приема в отделни кабинети и чакални. Въпросът е много важен. За съжаление не са разделени деца от възрастни и това е масово.

# 98
  • Мнения: 2 388
аз мога да добавя към мнението на рефреш и моя личен опит. За кратко бях сменила Джи пи-то на децата, когато се роди карла. В поликлиниката имаше детска консултация, отделно от другите кабинети, НО болните деца съжителстваха с бебетата, дошли за ваксинация. Още първия път, когато заведох карла на ваксина и в стаята ме посрещнаха 4 видимо болни деца с температура и лекарката ми каза да почакам вътре, за да ги прегледа и да ми бие после инжекцията на бебето се спасих от тази поликлиника....както и много други майки.

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Педиатричната асоциация отдавна настоява само педиатри да преглеждат децата.
Въпросът е много спорен, защото много лекари естествено не са съгласни. За пример се дават и други държави, където личният лекар знае проблемите и здравната история на човек през целият му живот и се говори за истински семейни лекари.
Иначе и нашата лекарка е и Джипи, но досега не съм чакала с болни върастни, часовете и са отделени и винаги щом види бебе влизаме веднага.

# 100
  • Мнения: 4 978
Споделям мнението, че кабинетите за възрастни и деца трябва да са отделни и отделени, но и не виждам каква е разликата в чакането в едно помещение с болно дете или болен възрастен. Рискът не е ли еднакъв?

.... За пример се дават и други държави, където личният лекар знае проблемите и здравната история на човек през целият му живот и се говори за истински семейни лекари.

А в тези др държави практиката не е ли почти изцяло основана на домашни посещения, а не цялото семейство да ходи в кабинета на лл? И по колко пациента имат лекарите там и тук?

# 101
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
А в тези др държави практиката не е ли почти изцяло основана на домашни посещения,

Точно това влизам да допълня.
Но ако искате не е лоша идея да чуем предложенията на педиатричната асоциация, те отдавна лобират за промяна по въпроса.

# 102
  • Мнения: 4 978
Но ако искате не е лоша идея да чуем предложенията на педиатричната асоциация, те отдавна лобират за промяна по въпроса.

 Peace
и без това има и др теми за обсъждане с тях

# 103
  • Мнения: 1 119
Накратко копвам- за какво се се борят те..
В Националната здравна стратегия 2008-2013 няма отделна глава, касаеща детското здраве, въпреки многото изпратени писмени препоръки от Българската педиатрична асоциация. Те искат Министерството на здравеопазването да създаде отделна програма за здравето на израстващите. Освен това, поставят като искане малчуганите по възможност да бъдат обгрижвани само от педиатри. В градовете, в които работят такива специалисти в извънболничната помощ, момчетата и момичетата до 14-годишна възраст задължително да се наблюдават от тях, в по-малките градове и села - общопрактикуващите лекари да сключват договори с детски лекари. Например в Унгария задължително всички деца до 6 години се обслужват от педиатри, между 6 и 14 години – от педиатър и общопрактикуващ лекар, едва след 14-годишна възраст може да се наблюдават от общопрактикуващ доктор. Сред исканията са и всички лекарства за деца, изписвани в доболничната помощ, да се плащат от държавата; педиатрите да не са разпръснати в различни лечебни заведения, а да са обособени само в една специализирана болница.

# 104
  • Мнения: 1 517
абе на мен не ми се струва че проблемът е точно в това че Джипитата лекуват децата, по-скоро въпросът е организационен. Може децата да се приемат само в определен дни и часове, когато няма възрастни болни, но всеки трябва да си записва час и да го спазва.
Иначе каква е гаранцията, че при педито, което преглежда само деца до 3 г. да речем, няма да се зарази детето от друго болно дете, от варицела, да речем ....

Общи условия

Активация на акаунт