Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ - 4

  • 36 841
  • 267
  •   1
Отговори
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Добре дошли в новата тема Simple Smile

Първа тема


Втора тема


Трета тема


Успех на строителките!
За изкопа - за първи път чувам, че се слага друга пръст Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 23:51 от ljuboznatelna

# 1
  • Мнения: 3 770
Ами аз съм тук , но Anneese да не пусне утре друга , че миналия път май беше станало нещо такова ?!  newsm78

# 2
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
В старата сложих линк за тук Peace

# 3
  • Мнения: 3 770
Аз така и се метнах тук , ама де да знам ?!  Laughing Писах ти на ЛС , ама ти през това време си го направила !  Laughing

# 4
  • Варна
  • Мнения: 480
Стига с тия строежи,време е за плаж и море  sport027,
хайде строителки почивка за вас няма ли? Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 770
ljuboznatelna , я кажи сега как се правят тези изкопи и защо ако няма изба са 180 кв.м.?

# 6
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ами знам ли Rolling Eyes Не виждам причина. Сега новите багерчета с малките кофи си копаят колкото им кажеш. Копае ти ивичен фундамент, размера би трябвало да е колкото стъпката на фундамента, дълбочината май е около метър Rolling Eyes Знам как е на чертожната дъска, на практика съм гола вода Laughing За оградата го изкопа 30/60см. Размера си го съчинихме с половинката, така че не го смятайте като правилния Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 770
А бе и аз така си мислех , че като няма изба се копае само контура на основите , ама не помня на мацката в Труд къщата с изба ли беше или без , пък тя я няма да каже!  newsm78

# 8
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Мацки ние копахме много близо 2,50 м. без мазе защото имаше денивелация при нас.За мазе трябваше да се копае още повече и моя не се нави.
И ние не сме носели пръст от другаде за насипване.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
 bowuu тук съм, но все още няма с какво да се похваля

# 10
  • Варна
  • Мнения: 428
айде и аз да се разпиша.  Heart Eyes

# 11
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
А бе и аз така си мислех , че като няма изба се копае само контура на основите , ама не помня на мацката в Труд къщата с изба ли беше или без , пък тя я няма да каже!  newsm78

Да, точно срещу нас имаше едно дворче, където човека изкопа ров само там където ще има основи, горе-долу като лабиринт се получи. Стените на рова му послужиха за кофраж - въобще не се наложи да слага отстрани допълнителни дъски за кофража. Извика един бетоновоз, едновременно хвърляха едни огромни къмъни и насипваха бетон и де факто така се направиха основите на къщата. Къщата, която купихме е строена точно по този начин - основите представляват зид, широк около метър, съставен от едри камъни и бетон.

# 12
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
И моят баш майстор (съпругът ми Grinning) иска да прави точно такива основи, още повече, че къщата ще е лека и не иска кой знае какъв фундамент. Ще видим какво ще се разбере с конструктора. Аз се чудя за основи на метална ограда, която носи само себе си, и вятър не може да я духне, защо искат дълбоки , че и армирани основи Shocked Даже ме е яд, че ляхме такъв фундамент, можеше само на стъпките на колоните, другото можеше да мине и с пясъчна подложка Confused  В миналото хората са зидали големи дувари, като фундамента им е бил камък, дори понякога суха зидария, и пак не са паднали.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 239
  Хайде и аз да си ви следя, с надежда да се присъединя някой ден към вас.

# 14
  • Мнения: 2 255
Здравейте и от мен в новата тема   bouquet
Надявам се най-после в нея да успея да се похваля с някакъв напредък и при нас  Peace

# 15
  • Мнения: 3 770
 ВЯРА , съвсем никакво развитие на нещата ли няма при вас?  Sad

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 580
А бе и аз така си мислех , че като няма изба се копае само контура на основите , ама не помня на мацката в Труд къщата с изба ли беше или без , пък тя я няма да каже!  newsm78

     Дааа с изба сме. Ще се копае изба на 180квадрата, като след като се изкопае голямата дупка, ще влезе по- малък багер, който ще прокопае от страни там където ще се бетонират стените.Първо мислехме да се изкопае малко по- дълбоко, да се направи кофраж на стените, да се налеят. После да се насипе пръст до желаното ниво и да се бетонира пода. Така било по- лесно за багера, но после въпреки набиването на върнатата пръст, тя пак улягала и си получавало лека празнина между пръстта и бетонирания под и се напуквал. Затова ще процедираме по по- сложния начин.

# 17
  • Мнения: 998
Това с основите засега ми е мътна индия Laughing Чета ви писанията и пак не вдявам. Пък уж съм с висше Sunglasses

# 18
  • Мнения: 2 642
Благодаря за новата тема! Дано я напълним с много строежи и все хубави   bouquet!

Ще снимам дограмата и отвън и отвътре, но като отидем да видим. Може би другата седмица.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 397
Айде и аз в новата тема  Hug
Ние чакаме проекта да стане готов вече 2 месец  #Cussing out  последно за идната седмица ще ни го донесе архитекта и да го внасяме в общината, че и там ще падне едно чаканеее  ooooh!
ДАНО тази година почнем строежа  Praynig

# 20
  • Мнения: 1 288
вчера нашият архитект ни показа къщата във 3D. ей, много ми хареса. най-важното е, че абсолютно точно е разбрал какво искаме и наистина нямам никакви забележки към него. сега умуваме върху три варианта и ту ми харесва единия, ту другия  Crazy

# 21
  • Мнения: 3 770
  Синьо безвремие... , дай да видим проектите и да помагаме ,щом толкова трудно избираш !  Grinning


 spam2 Като ти видя аватара и ми се подкосяват краката!  Embarassed Ще си сменя моя !
  Wink

# 22
  • Мнения: 2 255
ВЯРА , съвсем никакво развитие на нещата ли няма при вас?  Sad
за съжаление НЕ  Sick сега пък адвокатката е на някаква конференция  #2gunfire
а за архитекта .... ще си спестя коментара ...че  #Cussing out

# 23
  • Мнения: 3 770
ВЯРА , споко ! Относно архитектите трябваше вече да си подготвена !  Joy  Съжалявам , че нещата са се забавили още , но .... всяко зло за добро !  Peace

# 24
  • Мнения: 2 255
ВЯРА , споко ! Относно архитектите трябваше вече да си подготвена !  Joy  Съжалявам , че нещата са се забавили още , но .... всяко зло за добро !  Peace
и аз така се успокоявам  Joy че като се върна от морето и всичко ще тръгне по мед и масло  hahaha

# 25
  • Мнения: 1 288
хехе, диди, и на мен така ми действа този мъж Crazy а сега ще го виждам и по-често, щом се присъединяваш към фенклуба  Party а стилът, който си показала, за хола е просто любим. явно имаме сходни вкусове.
ще гледам да кача фасадите от флашката и ще ви ги покажа. аз май вече взех решение. то основното е дали искаме съвсем чисти форми или леко по-раздвижени кубове.

# 26
  • Мнения: 2 642
хехе, диди, и на мен така ми действа този мъж Crazy а сега ще го виждам и по-често, щом се присъединяваш към фенклуба  Party а стилът, който си показала, за хола е просто любим. явно имаме сходни вкусове.
ще гледам да кача фасадите от флашката и ще ви ги покажа. аз май вече взех решение. то основното е дали искаме съвсем чисти форми или леко по-раздвижени кубове.


Чакаме с нетърпение да видим Simple Smile

# 27
  • Мнения: 276
Здравейте и от мен в новата тема!
football ей по такива причини още не съм се записала. Видях някой много приятни идеи, но утре ще ги споделя , че Сънчо ме зове...

# 28
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Вчера ходих,но нали съм р..па забравих фотоапарата,но снимах с телефона.  Crazy
 http://www.snimka.bg/album.php?album_id=247887&photo=5
Таваните в хола и кухнята са готови.Даже преградната стена в банята е на половина готова,защото сега трябва да направят плъзгащата врата и да влезе в стената./как го обясних  Crazy/

# 29
  • Мнения: 3 770
Браво , pavletutka ! Ще посрещате Коледа там ! Peace Обаче сега като видях и стълбището , съм още повече на мнения ,че трябва да избереш по-семпъл парапет , но в крайна сметка решението е твое!  Peace

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Браво , pavletutka ! Ще посрещате Коледа там ! Peace Обаче сега като видях и стълбището , съм още повече на мнения ,че трябва да избереш по-семпъл парапет , но в крайна сметка решението е твое!  Peace

Много се радвам, че има развитие при вас.
За парапета и аз съм на мнението на Диди. Като че ли няма достатъчно пространство около стълбището за този "утежнен" парапет. Но пък ...ти си знаеш де.  Simple Smile

# 31
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Ние сами също се отказахме от парапетите от ковано желязо.
Защото;Дограмата е бяла,а и на снимките не се вижда кухнята и хола са едно за сега има стена 1,20 м.Която нагоре ще е стъкло,и вратата към хола сме я замислили и тя да е стъклена с лайсни метални.
Така че най вероятно ще е метален ,обикновен .

# 32
  • София
  • Мнения: 383
Включвам се и тук.
Ние утре започваме първа копка.

На по-късен етап ще пускам и снимки.

# 33
  • Мнения: 143
Как съм пропуснал огромна част от страта тема, че и нова има... Браво момичета!

Много ми се иска да пиша още, но съм в кампания вече и нямам никакво време за нет-а. само поствам снимките на къщата (вече измазана изцяло от вътре)

http://design-depot.eu/ivo/

Другата седмица и дограма ще има, и двора ще е оправен ...
стискайте ми палци

Успех на всички  Simple Smile   bouquet

# 34
  • Мнения: 3 770
Anneese и вие явно ще сте от посрещащите Коледа в нов дом    Peace , за разлика от други  Sad ! Успех в довършването !

Някой беше питал за моята стълба - същата като на Anneese , само че е във формата на дъга и не се допира до стената.

# 35
  • Мнения: 276
Малко идеи за стълбища и от мен....

pavletutka, много исках да направя подобно стълбище и в къщи, но в последствие се оказа, че няма да имам подходящ  ъгъл за гледане на телевизия ако направим стълбището така. При нас варианта е нещо такова http://www.esatclear.ie/~shamrock/Spiral_Stairs.jpg.

http://apexstonewa.com/Files/stairs.jpg
http://asaptucson.com/images/architectural-stairs-tucson.gif
http://img.alibaba.com/photo/200086820/granite_stairs.jpg
http://www.roes-stairs.com/pictures/staircase1b.gif

ето и парапет от метал и стъкло http://www.viss.lv/dati/ammdizains/060.jpg

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 13:47 от MamaChrisi

# 36
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
MamaChrisi стълбището и при нас ще е такова,но парапетите са ХХХ.  http://www.esatclear.ie/~shamrock/Spiral_Stairs.jpg
Сега нарочно не са сложени стъпалата.
***Диди*** :Р  дано за Коледа да сме там  Praynig /сега съм на квартира с 2 деца в гарсониера Crazy/

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 13:37 от pavletutka

# 37
  • Мнения: 3 770
MamaChrisi , извитите стълби са точно като нашите само дето по външния край на дъгата имам панорамни прозорци !   Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 4 397
Anneese и вие явно ще сте от посрещащите Коледа в нов дом    Peace , за разлика от други  Sad ! Успех в довършването !

И аз се присъединявам към думите на Диди за весела Коледа на pavletutka, Anneese , в новите им домове   bouquet

Диди ние с теб нали сме се разбрали 2010г.  Hug

Я да питам тези вечче дето са дигнали стройтелна фирма или бригада ползвахте за грубия строеж и доволни ли сте и цените как са  newsm78

# 39
  • Мнения: 276
  И ние трябва да сме готови през 2010 . Тази година покриваме, догодина мажем и изолираме, 2010 обзавеждаме и .... се прибираме в България (може би) Crazy

 Сега ме тормози друго. Местим се в нова къща и започваме да я обзавеждаме тази седмица. Ще поставяме мокет за пръв път. Някой знае ли как точно се лепи- цялата повърхност или само краищата.  newsm78 

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 15:54 от MamaChrisi

# 40
  • Мнения: 143
Anneese и вие явно ще сте от посрещащите Коледа в нов дом    Peace , за разлика от други  Sad ! Успех в довършването !

И аз се присъединявам към думите на Диди за весела Коледа на pavletutka, Anneese , в новите им домове   bouquet

Диди ние с теб нали сме се разбрали 2010г.  Hug

Я да питам тези вечче дето са дигнали стройтелна фирма или бригада ползвахте за грубия строеж и доволни ли сте и цените как са  newsm78


Благодаря за пожеланията! Дано да стане.

Относно строежа, писала съм и преди в другите 3 теми, но и сега да кажа - използвахме строителна фирма.
Пресметнахме грубо, че парите, които ще спестим от бригадата, ще ги дадем във вид на неплатени заплати, в края на месеца. Надницата ми за деня е по-голяма от това, което бих спестила.
Фирмата ми спести хиляди главоболия и нерви.
Няма нищо по-хубаво от това само да ходиш и да правиш снимки, а друг да се тревожи вместо теб.
Има хора, които не работят работа свързана със стоене пред ПЦ-то и биха могли да използват това и да спестят с бригада, но за хора неизлизащи от офиса - няма как. Само фирма.
А и фирмата извършва доста услуги, които бригадата не би направила и пак собственика ще трябва да ходи да се разправя.

# 41
  • Мнения: 3 770
Anneese , преди да започнете правихте ли количествена сметка и колко ви излиза квадратния метър?Макар че цените няма да са съвместими като се има предвид , че желязото расте с дни , а бетонът скочи с 20-40% от началото но годината.

 kimba77 , като гледам какво става ,малко вероятно е да посрещна и 2010 година в тази къща !  Sad Няма откъде да изкопаем 500 000 лв. , за да я завършим другата година и да се нанесем за Коледа.Така че за момента такава е реалността !

# 42
  • Мнения: 143
Anneese , преди да започнете правихте ли количествена сметка и колко ви излиза квадратния метър?Макар че цените няма да са съвместими като се има предвид , че желязото расте с дни , а бетонът скочи с 20-40% от началото но годината.

Ние направихме нещата по по-лесния начин. Харесахме си фирмата изпълнител още по време на проектирането на къщата.
Самия ни архитект (страхотен човек!) през цялото време ни даваше идеи от къде и как можем да спестим пари, но да постигнем желаното.
Когато получихме Конструкциите дадохме една папка на строителнат ани фирма. Те ни направиха цялостна цена.
Но тук идеята е друга - знаем, че строителната фирма ще сложи тук-там горница върху материалите. Но ние, както написах, смятахме нещата по-глобално. По-добре е на него да му дам малко повече, но да мога с пълно право да изисквам, да си спестя време, нерви и усилия, които трябва да вложа в работата си. Няма да забогатеем от тези проценти горница, но нервите и времето ни са ни много по-ценни, особенно в стресовата ситуация в, която сме всеки ден.

А конкретно за КСС - предложиха да ни направят от конструкторския отдел. Направиха ни - имаше 3% разлика в общата сума спрямо офертата от нашия строител. Т.е. когато теглих чертата всичко беше ок и никой никого не е ощетил, но си имам качествени материали и качествено свършена работа.


Забравих нещо да добавя - до покрив (Грубия строеж) ни излезе 196 Е/кв.м.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 580
      Anneese, направо сте изкарали късмет с тази фирма. Моя приятелка ще строят кооперация на 4 етажа с магазини отдолу. Като ми показа количествената сметка, която и беше направила фирмата / и това беше офертата с най- добра цена/, най- напред желязото при цена 1.15лв с ДДС по онова време те го бяха смятали по 1.60лв.  Те и до сега още не са почнали, не могат да намерят свястна фирма.
       Ние ще строим с бригада. Братовчед на баща ми е строителен техник и ще му плащаме да наглежда работниците. Току що мъжът ми каза, че имаме проблем с бригадата. Харесахме едни как работят, но като ни забави архитекта и те си намерили обект и до ноември месец са там. И сега отново ще търсим нова бригада, а времето си тече...

# 44
  • Мнения: 3 770
 196 Е/кв.м. - това е огромна цифра !!!  #Crazy И то само за груб строеж или тук влиза и измазването на стените и окабеляването и ВИК ?

# 45
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
И аз мисля че е много  196 Е/кв.м.
Аз както казах,наши работници строиха наща къща,когато нямаха работа по обектите.
***Диди*** :Р груба част си е груба част,други измазват и шпакловат,др.окабеляват,и ВИК отделно.
Като на нас ни взеха 15 лв на точка /мивка 15 лв,сифон 15 лв....../

# 46
  • Мнения: 3 770
pavletutka,знам кое е грубия строеж , но цената ми се видя огромна и затова реших да попитам все пак.  Grinning Колко излезе при вас той?

# 47
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
pavletutka,знам кое е грубия строеж , но цената ми се видя огромна и затова реших да попитам все пак.  Grinning Колко излезе при вас той?
Незная точно колко ,защото половинката се занимава с плащане и надници.Но долу-горе на половина.

# 48
  • Мнения: 460
На мен пък не ми звучи никак много за София. Добрите строителни фирми си заслужават всеки лев печалба, и ние ходим да правим само снимки и даваме пари. Получаваме подробна информация във вид на актове и ако за документацията по една къща знаех всичко, то съм много доволна, че почти нищо не разбрах от строежа, въпреки многото проблеми при нас. Нашата цена до акт 14 се движи около 160е/кв.м., но след около месец, когато приключим ще знаем точно колко ни е излязло.

# 49
  • Мнения: 3 770
paraplanercheto , предполагам че нямате количествена сметка ,след като не знаеш колко точно ще ви излезе?По-ниската цена не означава лошо или некачествено строителство , а минимализиране на големите печалби на строителните фирми.Затова и се изготвя количествена сметка на чиято база да избереш фирмата , която си слага най-малък процент печалба.Надявам се , че ние утре ще имаме нашата.

# 50
  • Мнения: 460
Имаме, на тази база избрахме от 4те фирми, с коя да работим.
Pavletutka, в Рилци сме си правили палачинки на сач, моя приятелка имат къща там.
Любознателна, чудесна ви е оградата. Ние ще сме със строителната ограда още няколко години.

# 51
  • Мнения: 3 770
Ами чудно ми тогава , че не знаеш точната цена!  newsm78 След като имате такава сметка и на нейна база е сключен договорът там и фигурира абсолютно точна крайна цена !

# 52
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
paraplanercheto аз говоря за кв.Рилци на гр.Добрич.Тук такива екстри няма.
Аз не казвам че строителните фирми незаслужават всеки лев.Нали и ние трябва да ядем.  Joy

# 53
  • Мнения: 3 770
pavletutka , сега пак като спомена Добрич се сетих , че имаме една съфорумка там от темата за котковците.Тя иначе живее в София , но в момента е там.
А пък като ни поканиш на новата къща ние ще ти направим палачинки на сач. От мен сача
Laughing

# 54
  • Мнения: 460
Да, за Рилци до Добрич, палачинките ги правихме на сянка в двора им.
Диди, количествената ни сметка е от преди повече от година, после бяха кредитите, трудностите при изкопа. При нас нещата стават много бавно.

# 55
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
***Диди*** :Р няма проблем. Hug
paraplanercheto извинявай, помислих че не си ми разбрала.А приятелката ти живеели още там?  Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 3 770
paraplanercheto , вече ми стана ясно защо не знаеш цената ! Пожелавам ти бързо и успешно завършване на мечтания дом!   bouquet

# 57
  • Мнения: 460
Благодаря Grinning За мен е важно, че стават нещата, дори и бавно.
Pavletutka, живеят си в Добрич, сравнително рядко ходят в Рилци.
А за строителните фирми съм напълно съгласна, че по евтиното строителство не означава некачествено. Офертата на която се спряхме, беше най ниската. Хората имат много имоти, всеки от тях е доказал се специалист и не разчитат само на тази печалба за да живеят. Една от другите оферти беше с 40ке по висока и тя съвсем не беше най високата оферта. Човекът си купуваше апартамент, не смятам за редно половината от жилище му да го платим ние.

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 19:49 от paraplanercheto

# 58
  • Мнения: 210
Към 190 евро кв.м ни излезе и на нас грубият строеж, за София смятам,че е нормално.

И аз мисля че е много  196 Е/кв.м.
Аз както казах,наши работници строиха наща къща,когато нямаха работа по обектите.
***Диди*** :Р груба част си е груба част,други измазват и шпакловат,др.окабеляват,и ВИК отделно.
Като на нас ни взеха 15 лв на точка /мивка 15 лв,сифон 15 лв....../

pavletutka това 15 лв. само за сифоните ли е или и за ел.точките?

# 59
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
chudovisteto 15 лв на точка ни взе ВИК,общо ни взеха около 900 лв без частите .Мивката като цяло е две точки защото имаш смесител и сифон,така е и за душ кабина и т.н. .Аз имам три бани ,като те си къртеха да си вкарат тръбите в стените и после си измазваха.
А ел. ни го прави наш човек и още нищо не сме му плащали,само материалите сме си купили.Даже вчера го водиха да пуска кабелите на окачените тавани.

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 08:33 от pavletutka

# 60
  • Мнения: 143
Изглежда в бързането съм пропуснала до дообясня за цената - тя включва освен грубия строеж, така и прокарване на ВиК до къщата (40 м), изравняне и насипване на парцела, окабеляване (нормално осветление, няколко дивиаторни точки, датчици и т.н.), изолация на покрива.

Има и друго - тук в София това си е съвсем прилична цена. Имахме предложения за 230 Е/кв.м.
Цената при нас е таква и заради бетонния покрив (150 кв.м. ). Много и сложна арматура, много бетон.
В линка, който съм дала със снимки се вижда арматурата на покрива, ако някой се интересува.

# 61
  • Мнения: 3 770
ВИК -то да къщата ще ни струва 9000 лв. , а изравняването и насипването нямам идея колко , защото се заравняват повече другите два парцела , които имаме , но ги продаваме.Досега са изсипали към 200 камиона пръст и към края на седмицата ще заравняват.

Anneese , напълно те разбирам с арматурата и бетона - желязото ни е 24 тона , а бетона 5 кубика / май  newsm78 /.

# 62
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Anneese , напълно те разбирам с арматурата и бетона - желязото ни е 24 тона , а бетона 5 кубика / май  newsm78 /.[/b]
Това е много малко .

# 63
  • Мнения: 168
.Досега са изсипали към 200 камиона пръст и към края на седмицата ще заравняват.

.

#Crazy
За колко голям парцел става въпрос ?  И много ли е голям наклона ?

# 64
  • Мнения: 3 770
Кое е малко , pavletutka?

# 65
  • Мнения: 3 770
.Досега са изсипали към 200 камиона пръст и към края на седмицата ще заравняват.

.

#Crazy
За колко голям парцел става въпрос ?  И много ли е голям наклона ?

Те са 6 декара подредени в редица и парцелирани по 1 декар.Става въпрос за последните два и част от нашия , който се явява 4 и денивелацията спрямо първите два парцела е около 1 м.Значи се засипват 2 декара и половина.

# 66
  • Мнения: 168
Ох успокоих се.  Още хич не съм на ясно с тези неща ,но ви следя редовно и се уча ,та като дойде и моя ред за строеж Grinning да съм подготвена

# 67
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
***Диди*** :Р 5 куб. бетон ми се видяха малко.
Това за цялата къща ли е?

# 68
  • Балчик
  • Мнения: 249

Anneese , напълно те разбирам с арматурата и бетона - желязото ни е 24 тона , а бетона 5 кубика / май  newsm78 /.


   Диди това 5 кубика бетон много малко ми се вижда. На нас само за плоча 70 кв.м. ни отиде 8.5 кубика / без да броим колони и трегери/. Отделно за основите и повдигането на къщата отидоха към 30 кубика. А още не сме започнали втория етаж. При това голямо количество желязо което си написала/явно ви е голяма квадратурата на жилището/ ще отиде много повече бетон.

# 69
  • Мнения: 3 770
Ами аз затова го написах май и с  newsm78Joy Не съм сигурна каква цифра каза мъжа , но за желязото съм 100%. Иначе квадратурата е 703 кв.м.

# 70
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Цената при нас е таква и заради бетонния покрив (150 кв.м. ). Много и сложна арматура, много бетон.
В линка, който съм дала със снимки се вижда арматурата на покрива, ако някой се интересува.

Стана ми любопитно колко може да е сложна и погледнах  Simple Smile Арматурата е като на всяка друга хоризонтална плоча. Peace
Холът изглежда много интересен, ще има ли емпоре или е само вратата за горния етаж?

# 71
  • Мнения: 143
Стана ми любопитно колко може да е сложна и погледнах  Simple Smile Арматурата е като на всяка друга хоризонтална плоча. Peace
Холът изглежда много интересен, ще има ли емпоре или е само вратата за горния етаж?

Не е сложна за изпълнение, а просто е много и то само в единия край - над прозорците. (аз май никога не обяснявам както трябва Simple Smile Ската е дълъг 18 м и това беше по-трудоемкото.

Да, това ще е емпоре, а точно до него и една тераса, която се обособи от самосебе си, но на нея така хубаво ще паснат едни падащи цветя ... Simple Smile
Няма да има врата на горния етаж. Стои ми много затворено и мрачно.

# 72
  • Мнения: 2 255
Здравейте мечтателки   bouquet
Гледам какви стълбищата правите и много ме кефят  Peace но мислили сте как се качват/свалят мебели и др. по тях  newsm78
В офиса сме мезонет с такова спираловидно и суперско стълбище  #Crazy и няма да ви казвам какво приключение беше наскоро да качат един стол на шефа  Joy накрая се наложи да разглобят и свалят половината парапет  Sick а пък как са качвали например огромния хладилник  Mr. Green вече е местен виц  hahaha

# 73
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
В къща става и през прозореца, в краен случай Grinning Аз специално много мислих върху това, защото сега живея на пети етаж, без асансьор  ooooh! Преди това живях на шести (пак нямаше асансьор) а преди това на трети - пак без асансьор. Simple Smile И моите стълби ще са с 2 завоя (ако в последния момент не реша друго), в момента мисля дали да са метър или 90см широки, височината на стъпалото се очертава да е 17,5см, ширината 30см. Идеалния вариант е 15/30, но се увеличава броя на стъпалата.

# 74
  • Мнения: 3 770
ВЯРА , аз да стигна до мебелите !  Joy Но мисля , че няма да имам проблем - моето е лека дъга , а и е 1,50 широко.Обаче аз имам опит с качването , защото сегашното ни стълбище в кооперацията  е малко и завито , доста е пестено от него.Холовата ми гарнитура я качихме през прозореца на хола с автовишка - нямаше друг начин , диванът не минаваше по стълбището !  Laughing

# 75
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да ви питам - колко ви е светлата височина на стаите? Сега съм се зачудила дали 2,50 ще е достатъчно или ще ми дойде ниско newsm78 Холът ще е по-висок, той е подобен на този на Anneese.

# 76
  • Мнения: 3 770
ljuboznatelna , 2,50 е ниско ! Моите тавани в момента са 2,55 и всички полюлеи съм ги скъсявала максимално , за да може да се минава под тях.И пак някой висок към 1,90 си удря главата.В панелката таваните ни бяха 2,80 и са ок.В къщата на първи я и втория етаж са проектирани по 3 м. , колко ще останат след тавани и гипсокартони не знам , за спалните са 2,90.

# 77
  • Мнения: 2 255
абе то мебелите ясно, че са много далече, ама човек не е лошо да помисли и за таквиз подробности овреме  Joy

# 78
  • Мнения: 3 770
Мисля , ВЯРА , мисля , ама може още дълго да си остана с мисленето !  Laughing Като кажа докъде съм стигнала с мисленето на мъжа и отнасям някой намек , че ми хлопа дъската ! Рибата в морето , ама моя тиган е на котлона , че и олиото вече е загрято !   Joy

# 79
  • Мнения: 2 255
Мисля , ВЯРА , мисля , ама може още дълго да си остана с мисленето !  Laughing Като кажа докъде съм стигнала с мисленето на мъжа и отнасям някой намек , че ми хлопа дъската ! Рибата в морето , ама моя тиган е на котлона , че и олиото вече е загрято !   Joy
А той да не би да иска да му оставиш мисленето на него  newsm78 да види лесно ли е  Joy ей тия мъже  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 3 770
Ами , хич го няма с този тип мислене , но ми се смее като кажа , че съм планувала примерно еди къде си да има контакт ,щото еди какво си щяло да има там - от този род мислене! Laughing

# 81
  • Мнения: 276
Да ви питам - колко ви е светлата височина на стаите? Сега съм се зачудила дали 2,50 ще е достатъчно или ще ми дойде ниско newsm78 Холът ще е по-висок, той е подобен на този на Anneese.

При мен е 2.7 . Част от хола ще е на 15 см платформа( не съм сигурна дали така се казва), а част от кухнята ще е с окачени тавани. По план беше 2.55. Питахме надзорника и той прави някакви изчисления и каза, че може да  си "пуснем" 15 см, ако не променяме цялостната височина на сградата.... и ние вкопахме целият строеж малко по--дълбоко. Голямо обяснение направих Crazy Аз си го разбрах Laughing

ВЯРА, прозорците ни  са достатъчно големи, а освен това на вторият етаж аз ще имам само спални за гости и баня, така че много неща няма да се качват и свалят.

Anneese , търсих да видя покрива ти, но не го намерих. Може ли да пуснеш линк отново  bouquet

# 82
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Anneese, цената която ти взимат е напълно прилична. Още повече, че става въпрос за цялостно изграждане и довършване на грубия строеж.
Собствените ми сметки също излизат на 200евро на кв.м., имайки предвид че ще достороявам отстрани и ще ми трябва доста арматура, бетон и поддържащи колони.

Нещо не разбрах обаче - фирмата софийска ли е, и ако е така ще дадеш ли името, щом си доволна. В момента все още чакаме визата за проектиране, но предполагам, че до около два-три  месеца ще сме готови да започваме строежа.

Колкото до таваните, ако можех да избирам, бих се спряла на височина 3м.-3.20 между плочите. Трябва да имате предвид, че на пода има замазка, която е поне 10-15 см, след това плочки или дюшеме - още 10см. А на тавана, за да искате идеална гладка форма, ще трябва гипсокартон - още около 10-15см.
Всъщност след всички декоративни работи, бих била доволна да имам таван на височина около 2.8м. Така ще мога да го боядисам в някой от любимите ми топли цветове, без да изглежда прихлупено.


А скатен покрив без прозорци не бих направила никога. Всяко нещо, което ограничава видимостта ми навън ме подтиска.

# 83
  • Варна
  • Мнения: 480
мисля , ама може още дълго да си остана с мисленето !  Laughing Като кажа докъде съм стигнала с мисленето на мъжа и отнасям някой намек , че ми хлопа дъската ! Рибата в морето , ама моя тиган е на котлона , че и олиото вече е загрято !   Joy
Като няма пари на куп остава само това....мисленето

# 84
  • София
  • Мнения: 12 239
  Хайде да ви попитам как ви звучи тази обява - тук
   
Цитат
Местоположение:
град София, Младост 4
Камбаните

Данни:
Квадратура: 1000
Регулация: НЕ
Ток: ДА
Вода: ДА
Допълнителна информация:
Поземлен имот изваден от горския фонд, с отреждане за спорт и атракцион, част от имота с отреждане за ЖС, зона ЖМ1, лице на черен път, възможност да се обедини с още парцели- съседни. За контакти: Вяра Досева 0896 76 86 91
Особености:
За жил.строителство
  Това което разбрах от ровенето ми в нета е че ЖМ1 е зона за малоетажно жилищно строителство с подобни параметри -ЗА УСТР.ЗОНА ЖМ1 ПЛ.20-30% КИНТ 0,6-0,9 НАДЗ 20-40 %КИНТ 0,4
  Става ли за къща и освен това няма регулация, но на едно място четох ча всъщност ако е за собствено ползване няма нужда от регулация, просто отстоянията от краищата на парцела трябва да са по-големи.
   Ако има смисъл и си заслужава парцела, ще се опитам да открия някои с които да си го разделим защото не мога да си позволя декар, а мисля че половин декар е достатъчен. Тези които разбират повече от парцели, биха ли казали дали има смисъл. Това е единствената оферта съвсем близко до София откъм Мл 4, на приемлива цена която открих.

# 85
  • Мнения: 3 770
мисля , ама може още дълго да си остана с мисленето !  Laughing Като кажа докъде съм стигнала с мисленето на мъжа и отнасям някой намек , че ми хлопа дъската ! Рибата в морето , ама моя тиган е на котлона , че и олиото вече е загрято !   Joy
Като няма пари на куп остава само това....мисленето


Ти пък откъде знаеш , че нямам парите на куп ?! Може би дилемата е съвсем друга , но пък не ти и дължа обяснения !

# 86
  • Мнения: 192
  Хайде да ви попитам как ви звучи тази обява - тук
   
Цитат
Местоположение:
град София, Младост 4
Камбаните

Данни:
Квадратура: 1000
Регулация: НЕ
Ток: ДА
Вода: ДА
Допълнителна информация:
Поземлен имот изваден от горския фонд, с отреждане за спорт и атракцион, част от имота с отреждане за ЖС, зона ЖМ1, лице на черен път, възможност да се обедини с още парцели- съседни. За контакти: Вяра Досева 0896 76 86 91
Особености:
За жил.строителство
  Това което разбрах от ровенето ми в нета е че ЖМ1 е зона за малоетажно жилищно строителство с подобни параметри -ЗА УСТР.ЗОНА ЖМ1 ПЛ.20-30% КИНТ 0,6-0,9 НАДЗ 20-40 %КИНТ 0,4
  Става ли за къща и освен това няма регулация, но на едно място четох ча всъщност ако е за собствено ползване няма нужда от регулация, просто отстоянията от краищата на парцела трябва да са по-големи.
   Ако има смисъл и си заслужава парцела, ще се опитам да открия някои с които да си го разделим защото не мога да си позволя декар, а мисля че половин декар е достатъчен. Тези които разбират повече от парцели, биха ли казали дали има смисъл. Това е единствената оферта съвсем близко до София откъм Мл 4, на приемлива цена която открих.


Всичко на теория както си го описала изглежда много добре. Но имайки предвид огромното търсене в този район и това че парцела не е продаден би следвало да се прегледа по добре имота.

Проверете дали може да се вкара в регулация. Дали има транспортерн достъп. Дали има наблизо ток и вода.
Изисквайте от продавача да ви извади виза за проучване и проектиране по временния член в ЗУТ (не му помня номера) - по 60 м2 на етаж на съсобственик. След това подайте молби за присъединяване към енергото и соф. вода. Предложете на продавача вие да финансирате тези операции, щото ако не получите някой от тези документи после отивате в страхотно приключение.

# 87
  • София
  • Мнения: 12 239
  Демби благодаря ти за изчерпателния отговор. Точно подобно мнение ми трябваше за да знам какво да питам и да изисквам.
  Последен въпрос, пишеш да попитам дали може да се вкара в регулация, но на едно място в някакъв строителен форум четох че всъщност не е задължително ако строиш къща за твоето семейство и лично ползване. Да знаеш нещо повече по въпроса? А за ток и вода, уж пише че има, но може би имат в предвид наблизо...
   Но и си съвсем права, че има нещо съмнително с тази цена и търсенето в райна  Thinking Още веднъж благодаря ти много за съветите.

# 88
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Aila ще вкараш в регулация само застроеното.Провери точно отстоянията,защото мисля че ги промениха.И ако ти дадат 500 кв.м. с какви размери ще е ?

# 89
  • Мнения: 998
Браво, момичета! - за 2 дена - 4 страници!!!! Laughing Hug
Много хубави стълбички гледах че сте пуснали. И за харесвам такива теснички и завити. От друга страна съм си мислила, че може и да остаряваме някой ден в тази къща и ....как се катерят тези стълби.... Rolling Eyes

# 90
  • Мнения: 192
  Демби благодаря ти за изчерпателния отговор. Точно подобно мнение ми трябваше за да знам какво да питам и да изисквам.
  Последен въпрос, пишеш да попитам дали може да се вкара в регулация, но на едно място в някакъв строителен форум четох че всъщност не е задължително ако строиш къща за твоето семейство и лично ползване. Да знаеш нещо повече по въпроса? А за ток и вода, уж пише че има, но може би имат в предвид наблизо...
   Но и си съвсем права, че има нещо съмнително с тази цена и търсенето в райна  Thinking Още веднъж благодаря ти много за съветите.

Съвсем прав Simple Smile още не съм си сменил пола

Е точно и аз това ти казах - искай виза по временния член в ЗУТ (по 60 м2 на етаж на съсобственик)
За това регулация не ти трябва!

Това "наблизо" много обичат да го дрънкат брокерите. Ако ЧЕЗ отговорят че няма мощност трябва да се строи трафопост, което е дълга и неприятна процедура.
Същото важи и за Софийска вода.

За това ти казвам да ги накараш да си извадят тия документи, дори и да им ги платиш. Иначе приключението е голямо.

# 91
  • София
  • Мнения: 12 239
 Благодаря ти и извинявай за женския род, но тук във форума по инерция пиша така  Embarassed

# 92
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
ЖМ 1 означава височината да е до 10м. - горе-долу 2 етажа, таван и мазе с прозорци над повърхността.

Аз пък мисля, че са объркали цената и трябва да се добави една нула отзад.

Друго, за което трябва да се внимава при покупка на парцел е, дали на него няма стълбове за високо напрежение. Бих казала, че е доста опасно да се живее близо до подобно съоръжение.

# 93
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Витите, тесни стълби са красиви само на картинка. Трябва да намерите някъде такива и да се качите един - два пъти преди да си ги сложите в къщата.


Моите са съвсем обикновени, прави, до стената. Бих казала доста практични, макар и не толкова красиви.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 239
  Тоест достатъчно за къщичка  Simple Smile. Цената не е объркана. Колеги на мъжът ми са си купили вече парцел там заедно, преди половин година. Лошото е че нямам връзка с тях за да ги разпитам едно хубаво, а Илия не иска да го направи. Определено ще се опитам да разуча нещата. Доколкото съм разбрала имат проблеми с бюрокрация и тн, но май напредват с идеята за строеж. А цената преди половин, една година си е била толкова. 50 евро на кв.м. Проблема е че дори и така да е ми трябва съдружник  Sad

# 95
  • Мнения: 276
Витите, тесни стълби са красиви само на картинка. Трябва да намерите някъде такива и да се качите един - два пъти преди да си ги сложите в къщата.

При мен тези стълби водят към таванският етаж. Там ще имам само две спални  за гости.  Mr. Green Моята спалня е на основният жилищен етаж, с отделни баня, тоалетна и гардероб, помислила съм как да си създам всяко възможно удобство.... аз по тези стълби няма много да се качвам, по-скоро ще ги гледам, за това ми е по- важно да са красиви Mr. Green Mr. Green Mr. Green
 
като остареем  http://www.easystepstairlifts.co.uk/curved_stairlifts.html  Peace

# 96
  • Мнения: 3 770
MamaChrisi , направо ме уби!  Joy Направо по един асансьор да си сложим! Laughing Моите стълби не са вити , под формата на голяма дъга са и са широки 1,50.

# 97
  • Мнения: 276
***Диди*** :Р , аз съм съвсем сериозна Laughing Къщата ни тук я купихме от една бабичка и имаше такова столче. Заемаше много място и го махнахме още в началото. Тук почти всички стари хора имат такива в домовете си. Не е скъпо и старците си се глезят. Не че всички нещо ги боли...

  Много ми хареса това с мисленето. При нас разликата е че и двамата сме мислители. Виждаме строежа един- два пъти в годината и само умуваме. Баща ми строи къщата (той наема работници когато трябва, организира всичко и плаща) Аз съм от тези собственици, които знаят колкото им кажат. Знам за желязото, защото сме го коментирали иначе  newsm78 нямам представа от цени в България.
  Като си измисля нещо питам татко "изпълнимо ли е , или не"
  Аз съм измислила дори дръжките на шкафчетата в кухнята. Често си чертая или ползвам програми за да видя нещо как ще изглежда. Близо година мислих проекта. Чудя се как ме изтърпя архитектката. Всеки сантиметър е измислен при мен преди да се направи. Хубавото е , че не бързам и мога да си мисля колкото си искам и има кой да ми угажда  Laughing

# 98
  • Мнения: 3 770
Браво , MamaChrisi ! Мисли и ти пожелавам максимална близост до съвършенството !    bouquet

# 99
  • Мнения: 460
Aila, ние сме така, без регулация. Имаме ток и вода, нямаме път,но по план го има и един ден и той ще стане. Това което е писал Dembi е чудесно, ако собственика се съгласи да го направи за вас. От друга страна, ние сме двама съсобственика със съпруга ми и ни дадоха 240кв за проектиране, ако собственика сега е само един това би означавало че би получил 120кв.
За съдружника, мисля че би си намерила лесно. Колега на съпруга ми си търсеше човек с парцел, като той да поеме разходите по строежа на 2 фамилната къща. А и местоположението на парцела е много добро. От друга страна не ми се вярва брокерите да ви запознаят със собственика преди да сключите предварителния договор и да си дадете капарото. Но пък поне може да поискаш оглед и да  поговориш с брокерката. Пробвай, няма начин да разбереш, ако не опиташ. Пожелавам ти успех в откриването на вашето парче земя Hug

# 100
  • Мнения: 1 288
  Хайде да ви попитам как ви звучи тази обява - тук
   
Цитат
Местоположение:
град София, Младост 4
Камбаните

Данни:
Квадратура: 1000
Регулация: НЕ
Ток: ДА
Вода: ДА
Допълнителна информация:
Поземлен имот изваден от горския фонд, с отреждане за спорт и атракцион, част от имота с отреждане за ЖС, зона ЖМ1, лице на черен път, възможност да се обедини с още парцели- съседни. За контакти: Вяра Досева 0896 76 86 91
Особености:
За жил.строителство
  Това което разбрах от ровенето ми в нета е че ЖМ1 е зона за малоетажно жилищно строителство с подобни параметри -ЗА УСТР.ЗОНА ЖМ1 ПЛ.20-30% КИНТ 0,6-0,9 НАДЗ 20-40 %КИНТ 0,4
  Става ли за къща и освен това няма регулация, но на едно място четох ча всъщност ако е за собствено ползване няма нужда от регулация, просто отстоянията от краищата на парцела трябва да са по-големи.
   Ако има смисъл и си заслужава парцела, ще се опитам да открия някои с които да си го разделим защото не мога да си позволя декар, а мисля че половин декар е достатъчен. Тези които разбират повече от парцели, биха ли казали дали има смисъл. Това е единствената оферта съвсем близко до София откъм Мл 4, на приемлива цена която открих.

аз живея в този район и като запозната те съветвам да провериш къде точно е това. имай предвид, че използват доста обширно името "камбаните". може да е хубав парцел, а може и да е някъде по чукарите на панчарево. освен това провери точно каква част от парцела може да се застроява за ЖС.
а, чак сега видях и цената. невъзможно е да е толкова за хубав парцел. преди година не особено хубави парцели се продаваха по 200 евро. какво ли остава сега. това най-вероятно е високо във вилната зона.а дали има и път до там.

# 101
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
По дадената карта не можах да се ориентирам къде точно се намира парцелът, но ако е след околовръстното, то там е пълно със свлачищни райони, за които е направо непосилно да бъдат укрепени.
Който ползва панчаревският път към Бистрица знае за какво става въпрос.

# 102
  • Варна
  • Мнения: 480
Ти пък откъде знаеш , че нямам парите на куп ?! Може би дилемата е съвсем друга , но пък не ти и дължа обяснения !
О,благодаря,но не ми и трябват твоите такива.
Весели ме факта колко много се вживяваш в ролята на"аз най-компетентната в строителството"....c 5 кубика бетон ще ти падне къщата строителке!!! Stop
И понеже попита,ето ти отговора,написан лично от теб: Naughty

като гледам какво става ,малко вероятно е да посрещна и 2010 година в тази къща !  Sad Няма откъде да изкопаем 500 000 лв. , за да я завършим другата година и да се нанесем за Коледа.Така че за момента такава е реалността ![/b]
Да ,такава е реалноста, хубаво си го написала.....

# 103
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Във всяка тема ще се намери някой, който да започне да се заяжда.  Naughty

Моля да не обръщаме внимание на злобните забележки.

Колкото до 5-те кубика бетон Диди просто се е объркала.


# 104
  • Варна
  • Мнения: 480
Aila, бъди много внимателна с имота.
Вземи скицата и поискай да ти нанесат всички комуникации,ако има такива: високо напрежение , водопроводи.Минават ли лошо.Цената наистина е съмнително ниска и преди да оставиш капаро за сделка трябва да си на 100% какво купуваш, а след това какво можеш да правиш с този имот.Късмет!Желая ти успех!

# 105
  • Мнения: 3 770
Nushlem , мисля че изваждайки от контекста думите ми може и да ги преиначиш по всякакъв начин!А още повече не си и запозната с финансовото ми положение , за да ме цитираш и да прилагаш тези цитати , към някаква  гледна точка,която само ти си знаеш.И за да ти се изясни за въпросните 500 000 , които цитираш като аргумент - да нямам ги в момента свободни след покупката на 4 етажна сграда на главната търговска улица на Пловдив!Всъщност май само ти в тази тема имаш подобно мнение за мен и  по-скоро ми прилича на избиване на комплекси.Впечатленията ми са ,че си доста конфликтна личност ,която не търпи някой да е с нещо над теб !
Бъди жива и здрава , коментарите ти от тук нататък смятам да подминавам като немеродавни за мен!

# 106
  • Варна
  • Мнения: 480
 Simple Smileбез коментар....
не ми е в стила да водя безсмислени диалози Диди

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Предполагам, че някъде вече е обяснено, но не ми се четат отново десетки страници, а първия път като четох не обърнах внимание: какво значи плътност на парцела? За Кинт разбрах.
Благодаря ви предварително, че ми търпите лаишките въпроси.   bouquet

# 108
  • Мнения: 3 770
AlexaS , това намерих в интернет и мисля ,че е по-добро , ако аз взема да обяснявам !  Simple Smile


Земя в регулация

Земята в регулация е място, на което може да се строи. Такава земя е обект на ограничения отнасящи се до плътност на застрояване. На първо място плътността на застрояване на един парцел, която се дава като процент, определя размера на площта, която може да бъде застроена. На второ място, има интензивност, която е представена като коефициент и определя съотношението между общата застроена площ ( квадратни метри жилищна площ, независимо от броя на етажите) към общата площ на парцела. Съществува също така и параметър ‘озеленяване’, който определя процента от цялата площ на парцела, който трябва да бъде използван за озеленяване.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Благодаря, мила.   bouquet Не, че не съм чела и чакам наготово да ми дадете информация, но не бях сигурна дали съм разбрала точно, а повече мнения, винаги са за предпочитане.

Anneese, вие вече сте стъпнали с единия крак вътре в къщата. Гледайки снимките (музикалния фон е убийствен), много се радвам за вас, но за себе си  оставам песимист, откъм нерви и прочие за да се постигне всичко това...и като ви чета.... ooooh!

# 110
  • Мнения: 3 770
AlexaS , това и аз съм го пропуснала , ако го е имало в някоя тема , та покрай твоя въпрос си го доизясних и аз !  Laughing

# 111
  • Мнения: 1 288
аз да се похваля- днес си взехме визата  Grinning отне им цял месец в общината, а колко пъти намекваха за пари, просто не е истина  ooooh! ама ако отсега започна да ги черпя, то докрая няма да остане за къщата пари  Whistling

# 112
  • Мнения: 3 770
Синьо безвремие... , честито !   bouquet От сега нататък все по вода да ви върви !  Peace

# 113
  • Мнения: 192
off: Леле как се скълвахте...по спокойно дами, не сте мъже да си ги мерите...

# 114
  • Мнения: 7 091
Да подкрепя Демби в призива да го раздавате по-кротко. Засега само ще чета, надявам се да не се налага да се намесвам.

# 115
  • Мнения: 210
Жегите ни се отразяват зле на всички като гледам,
не виждам да е станало кой знае какво,чак  и модератор да се намеси Wink
Иначе мойта одисея продължава,външната изолация е готова,остава само мазилката,
както казах и преди след сумати спорове със скъпия се разбрахме,в два цвята ще е,довара също е готов .
Днес трябва да започнат да пръскат и вътре,казаха ми,че ще им отнеме по 4,5 дена на етаж,надявам се на 2,3 юли да сколасаме и за замаските.Абе за момента нещата вървят с пълна сила,вече чукам на дърво,щото незнам кога и кво може да се сгъбяса.
В общи линии надявам се от 1 август вече да може да се сложи ламината и да се правят баните.
Готин ден на всички Laughing

# 116
  • Мнения: 3 770
 chudovisteto , благодаря за пожеланието и успех във всичко от тук нататък !   Peace

# 117
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Спорен ден на всички.
chudovisteto ще слагате ли изолация на пода,преди замазките?

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 10:12 от pavletutka

# 118
  • Мнения: 210
чудовището  мисли  Joy,
да слага фибран.Решихме че няма смисъл да правиме 10-15 см. замаска,слагаме фибрана, 5см. замаска и чакаме да съхне.

Диди,що си се вкиснала,я глей къв готин ден е  Wink

# 119
  • Мнения: 3 770
chudovisteto , освен от жегата няма от какво друго да се вкисвам !  Grinning Не мога една цигара да изпуша на терасата , едва се диша навън ! От сутринта е 28 градуса , а снощи в 21,30 беше 30 !  Shocked  Ще чакам да се преместя в къщата с изцяло северно изложение , та да ми олекне !  Joy

# 120
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
И ние така сме решили.На 1 ет 5 см фибран,а на 2-я и 3-я от 2 см.

# 121
  • Мнения: 1 817
  Да се запиша в новата тема!
  Надявам се да се включвам по-често Laughing Аз се представих в миналата тема да напиша и тук. Ние си построихме двуфамилна къща с кума ми. Не е много голяма, но на нас ни е достатъчна, по 180 квадрата на семейство, от които по 18 квадрата мазе 102 квадрата жилищна площ и 50 квадрата таван/който реално си е жилищна площ, но просто ще я усвоим след 3-4 години като надвием малко на разходите, в най-ниската си част е 1,70 висок, има дограма и е измазан, просто не е достатъчно добре изолиран отвътре/ Много съм доволна, че се решихме на строеж до София, за същите пари в София щях да купя максимум 60 квадрата, но нямаше да имаме двор, въздух. прекрасна гледка и т.н.
  Ние строихме с бригада и ни излезе доста евтино около 120 евро на квадрат грубия строеж, досега не сме имали сериозни проблеми. Довършителните работи ги договаряме отдeлно. Готови сме с дограма, инсталации, парно, замазки, мазане, част от подовете и едната банята. Предстои шпакловане, боядисване, подове, външна изолация и двор.Моя съвет е максимално да се мисли докато се вземе решение, а не след това , поне при нас избора кой да свърши нещо ни отнема най-много време Wink. Ще пиша пак, че станах много подробна , пускам и малко снимки, не са много актуални, но скоро ще пусна нови. В снимките ще видите как се правят въпросните ивични основи.
   Хубав ден дами  bouquet
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=115607

# 122
  • Мнения: 3 770
Много ви е хубава къщата , Rady !   bouquet Изглежда по-голяма от това което си описала , а таванът съм сигурна че ще стане любимо място за отмора и релаксация !  Peace

Много носталгична снимка на пътя с притъмнялото небе !
  Heart Eyes

# 123
  • Мнения: 1 288
ради, пожелавам ви бързо да приключите с довършителните работи и да се настаните в хубавата къща!
като видях старата къща на парцела, да ви попитам, някой може ли да ми препоръча някаква бригада или фирма за събаряне на стара постройка. в нашия парцел има стара къща около 50кв.м, която трябва да се събори.

# 124
  • Мнения: 3 770
Синьо безвремие... , най-често използваните бригади , които аз съм виждала са от едни мургави сънародници - за нула време ти изчистват терена !
Макар и на шега казано , това до голяма степен е и истина , поне аз така съм виждала.Може да се поогледаш за такава бригада!Иначе друго няма как да ти препоръчам.  Grinning

# 125
  • Мнения: 1 288
аз обаче искам и извозване на отпадъците после, защото къщата е стара, няма какво да се изполва от нея. всичко е за сметището. макар че и тия мургавите вече карат камиони.  Laughing

# 126
  • Мнения: 3 770
Те като дойдат с каруците , гледай и теб да не отнесат като бръмбар сламка накрая !  Joy

# 127
  • Мнения: 2 255
Rady, много добре изглежда къщичката  Hug бързо и успешно довършване  Peace
И нашето местенце е в Гурмазово....но сме далеч и от първа копка даже  Sick

# 128
  • Мнения: 1 817
  ***Диди*** , може би изглежда по-голяма, защото наистина цялата е 350 квадрата, но всеки си има своята половинка с отделен вход от двете и страни. Иначе общо взето хола с кухнята и трапезарията е 30 квадрата, има баня и стълбище/първи етаж 45 квадрата/ и втория етаж 57 квадрата/3 спални с една баня/, веранда 18 квадрата /отдолу е мазето/Таванът е едно общо помещение, той си е моята мечта за фантазии и творение, но по натам Wink
   Синьо безвремие, ние не викахме специална фирма, наехме си багер да я разруши, а пък багериста ни препоръча и човек да извози боклука. Ако искаш мога да питам мъжа ми за повече информация.
   Вяра, то почнеш ли първа копка после става по-бързо и лесно. Ние си купихме парцела преди 3 г. и половина, но започнахме да строим март миналата година, зимата почти не сме правили нищо  и виж докъде сме стигнали. Успех, четох, че имате неприятности. Една добра новина, общината поне не ни е създавала никакви проблеми откъм документи досега. А пък и селцето е много красиво, става все по-оживено, а ще бъдем и съседки Hug
  Благодаря  на всички за хубавите думи  bouquet

# 129
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Вяра права е  Rady, че почне ли се веднъж бързо става./само пари да има/
Нашата първа копка беше на 01.09.2007г.

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 580
        Rady, чудесна къщичка сте построили. Пожелавам ви здраве и  сили да я завършите тази година.
        Рavletutka, като я започнахте септември месец, кога успяхте да я покриете?

# 131
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Като стана дума за цигара на тераската - вие къде смятате да си простирате прането? Аз специално заради това искам тераса, защото в двора нямам удобно място. Иначе в къщи пушачи няма и няма да се налага да се ползва за друго Simple Smile Заради простирането се чудя дали пералнята да не ми е на втория етаж Rolling Eyes

***Диди*** :Р, онзи ден докато съпружеското тяло се пържеше да зида, ние с децата влязохме в мазето на съседите - на груб строеж са. Направо ми се прииска да живея в землянка Simple Smile Идеална температура!(въпреки че в къщи с климатика е по-хладно, но пък там студеното е безплатно Grinning) И точно за покоите на твоя мъж се сетих - можеше да ги понамести в мазето на хладно и да не мрънка , че искаш повече квадрати Mr. Green
Днес сериозно мисля по въпроса как да си завъртя малко къщата, така че основно прозорците ми да са повече на югоизток и североизток Thinking

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
ljuboznatelna, аз също доста съм мислила точно за пералното помещение, просторите и т.н, и реших че за мен най-добрия вариант е пералното да е близо до помещението (мислех това да е таван или закътана тераса) за проскане, ако не успея веднага да се снабдя със сушилна. От друга страна искам пък всичко това да е един вид кът за обработка на дрехи, т.с. там да се гладят и да се разпределят по гардеробните, които също трябва да са в близост, а не да спортувам между етажите, носейки разни хавлийки.

# 133
  • Мнения: 210
При мен всичко ще е в мазето и пералнята и сушилнята и дъската за гладене,
ще хвърча по етажите като хахава,но не исках да ми взимат място на етажа.

# 134
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
       
        Рavletutka, като я започнахте септември месец, кога успяхте да я покриете?
Мила спестяваме от надници  JoyНашата къща я работят като няма работа по обектите.И свекъра ми ги пази,в смисъл няма губене на време.
Аз ще имам една пералня на 1 ет.и една на 2ет.А мисля на 3-я да простирам,основно на сушилници.

# 135
  • Варна
  • Мнения: 480
Пералното помещение е полезно нещо в къщата.Лично аз съм си го направила малко по-голямо, от колкото е необходимо,намиращо се до спалните.Освен,че си държа всички препарати,кофи, стирки, прахосмукачки....на този етап се замислям за малка гардеробна,където да прибирам зимни завивки,одеала, килимчета...всякакви такива

# 136
  • Мнения: 998
Моето перално със сушилнята е на приземния етаж. Измислих го така най-вече заради простирането през лятото на двора. А през зимата сигурно ще имам сушилка в пералното

# 137
  • Мнения: 2 255
вие ме хвърлихте пак в "размисли и страсти"  newsm78
 Joy на нас 3-те спални ще са ми с дрешник .....а пералнята май ще е на долния етаж до кухнята.... а къде ще простирам  Thinking наявам се лятото навън... ама зиме  newsm78
мислих го варианта с перално-гладачно в приземието....ама помещението трябва да се отоплява ...та май не става  #Crazy
явно ще си обикалям  Joy

# 138
  • Мнения: 460
Нашето перално е на първия етаж, до голямата баня. Много държах на него, защото пералнята и сушилнята ми заемат много полезно място в момента. По план ще са една над друга и ще има рафтове като мини килер за неща, дето се ползват всеки ден, а трябва да се скрият някъде.

# 139
  • Варна
  • Мнения: 480
Вяра,не допускай така да се получи.Помисли само дали ще бъде удобство за теб от горния етаж да сваляш коша с дрехи.Не е задължително помещението да се отоплява,но тия разходки нагоре-надолу ще ти дотежат.

# 140
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И аз не съм решила въпроса още въпроса с прането, тъй като за мен е изключително важно - в момента имам огромна пералня, пускам я всеки ден, а нямам тераса и суша дрехите в апартамента.

Мисля да имам пералня на първият етаж, където ще са ми кухнята и другите общи помещения + още една по-голяма в мазето. Къде обаче ще простирам огромните количества дрехи, както и къде ще ги събирам за гладене още не съм решила.

# 141
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Аз набързо да се запиша във темата и да се оплача,че при нас има лек застой.Още малко остана.

# 142
  • Мнения: 998
Ивке, защо застой? При този пек? Разказвай!

Вяра, ти като мен. И моите дрешници са към спалните по етажите и мисля, че така трябва да е. Пералнята е на приземния етаж до кухнята.  А си мисля, че и в пералното помещение могат да се направят простори над пералнята и мивките, под тавана, само трябва да се помисли за добро проветрение.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 428
За мен е по-удобно ако пералното е на 2 ет, където са спалните / гардеробните.
Не мисля да простирам, а да ползвам сушилня. Лятото евентуално може да се простира на тераса на 2 ет.

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 580
       Нашата пералня ще бъде на приземния етаж, в килера. Лятото прането ще съхне на двора, а зимата вероятно в северната спалня, която няма да се ползва през този сезон.

       Момичета, интересува ме, ако в процеса на строеж решим, че нещо ще променим как се процедира. През какви институции се минава и плаща ли се нещо?

# 145
  • Мнения: 3 770
alessina , зависи какво ще променяш , ако не е конструкторският проект е лесно!Някъде в друга тема го дискутирахме този въпрос.Ако ще местиш , врати , прозорци и т.н. става с подписа на конструктора върху проекта.

# 146
  • Мнения: 1 817
 alessina , наистина зависи дали ще променяте конструкцията. Ние примерно решихме в процес на строежа да вдигнем таванския етаж с още 1 метър, платихме си за цена квадратен метър, защото стана жилищен по този начин. За целта архитекта ни преработи част архитектура, конструкции и електро като тези папки ги предадохме в общината и те ни издадаха допълнително разрешение за строеж, т.е. узакониха ги, дребни промени се правят май с така наречения екзекутив, тогава се рових в ЗУТ и го открих . Ако искаш погледни там Hug
 Моята пералня ще е под стълбището от първия към втория етаж, което съм оформила като мокро помощение, там ще са всички видове легени,кофи та дори и бойлера. Лятото ще простирам на двора, а зимата на тавана докато не стане обитаем. Мен не ме притеснява това, че нямам специално място за пералня и гладене. Прибирам от простора, качвам в спалнята, гладя и хайде в дрешника Laughing

# 147
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
alessina нашата къща по проект е на 2 ет,но стана на 3.  Joy
А и покрива не харесахме как го е проектирал архитекта.Та сега ще го снима и ще го черта е по нашия начин.Плаща се на кв.м.,а строителния надзор ще подготви документите.

# 148
  • Мнения: 2 255
Вяра,не допускай така да се получи.Помисли само дали ще бъде удобство за теб от горния етаж да сваляш коша с дрехи.Не е задължително помещението да се отоплява,но тия разходки нагоре-надолу ще ти дотежат.
Незнам  newsm78 не ми се връзва пералнята да е горе  #Crazy ако простирам на двора пак ще се мъкне  Joy
а дрешниците към стаите са едни от задължителните неща дето съм обявила  hahaha че с тез 3-ма мъже ми е омръзнало от дрехи из стаите, все гардероба им е в повече  Sick така, че в дрешника и вратата затворена  Peace Та май ще им сложа по един кош вътре и ще ги уча те да си го носят до пералнята  Praynig
пералнята се чудех да е долу в мазето при котелното, ама там няма как да се глади зимата  cold
и съм си поръчала един килер до кухнята дето да е вътре пералнята и всичко дето вечно ми пречи ... прахосмукачка, сушилка, легени, препарати и т.н.  Hug
Ради, и аз чакам да измислят точно стълбището, за да видя дали няма да мога да завра нещо отдолу  hahaha

# 149
  • Мнения: 1 288
при нас на първия етаж има голямо помещение за пералня, сушилня и килер. освен това на втория етаж се образува една голяма тераса на задната фасада на къщата върху т.нар. допълнително застрояване. нали от дъно на парцел трябва да има отстояние 5 м, но е разрешено да се прави допълнително застрояване до 3м. и така за да усвоим площта, на първия етаж се намират килерите, мокрото помещение, котелното. а на втория етаж върху тези помещение не може да се строи нищо, така че го оформихме като тераса. точно на нея мисля да простирам лятото, макар че тя е със северно изложение.

# 150
  • Мнения: 686
Здравейте!
Ще купуваме една малка,но здрава къща в село близко до града.Правим си планове да я достроим и надстроим.Знаете ли как стои въпроса с разрешителните в този случай и дали ще има някакви спънки.Иначе основите на къщата са здрави и целия етаж е от камък и не ми се ще да го събарям.Чудя се за надстрояване нови колони ли се бият ,които да държат горния етаж?

# 151
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
Колкото до таваните, ако можех да избирам, бих се спряла на височина 3м.-3.20 между плочите. Трябва да имате предвид, че на пода има замазка, която е поне 10-15 см, след това плочки или дюшеме - още 10см. А на тавана, за да искате идеална гладка форма, ще трябва гипсокартон - още около 10-15см.
Сигурна ли си за тез сантиметри? 10 см замаска + 10 см настилка =20 см - това е цяла педя все пак ...

# 152
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Здравейте!
Ще купуваме една малка,но здрава къща в село близко до града.Правим си планове да я достроим и надстроим.Знаете ли как стои въпроса с разрешителните в този случай и дали ще има някакви спънки.Иначе основите на къщата са здрави и целия етаж е от камък и не ми се ще да го събарям.Чудя се за надстрояване нови колони ли се бият ,които да държат горния етаж?

Аз съм в твоето положение, бих казала съвсем мъничко по-напред, защото вече я купихме. Къщата ни е точно така - с каменни основи дебели почти метър. Между другото преди две седмици един съсед започна да строи къща и направи основите точно по същият старовремски начин - явно в това село традициите са живи. Joy
За дострояване и надстрояване ще трябват същите неща, както и при нов строеж - започва се от визата за проектиране, в която се указва колко може да се разширяваш и какви да са отстоянията.


Всъщност преди да я купите, бих те посъветвала първо да си извадиш скица от общината, в която да е отбелязана къщата. Ако не е
отбелязана, трябва да провериш в Кадастъра, ако има такъв /не си посочила за кой район става въпрос/. Това е едно от важните неща, защото в зависимост от това кога е строена, могат да я обявят за незаконна, което е много лоша работа.

Ако всичко е наред - отиди до отдел Териториално устройство в съответната община /т.нар.технически отдел/  - там попитай има ли определено застрояване за района - до каква височина, каква плътност, какво отстояние от границите на имото и т.н.

С така получените данни отиваш при архитекта /защото такъв задължително ще ти трябва/ и се консултираш с него. Между другото ще ти трябва не архитект, който рисува хубаво, а такъв, който умее да се оправя с общината и купищата бумаги.


О, забравих - ако за къщата има строителни документи /архитектурен чертеж, ВиК и т.н./, които да отговарят на истината,  ще е чудесно, ако няма - няма да е толкова чудесно.


ПП: Дано не ви досадих. Аз съм на етап "Предстои ми подаване на молба за виза проектиране"

# 153
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Колкото до таваните, ако можех да избирам, бих се спряла на височина 3м.-3.20 между плочите. Трябва да имате предвид, че на пода има замазка, която е поне 10-15 см, след това плочки или дюшеме - още 10см. А на тавана, за да искате идеална гладка форма, ще трябва гипсокартон - още около 10-15см.
Сигурна ли си за тез сантиметри? 10 см замаска + 10 см настилка =20 см - това е цяла педя все пак ...

Предполагам, че за всеки строеж е различно. В апартамента в който живея всъщност замазката на пода е 15см., ако върху нея си наредя дюшеме, се добавят допълнително минимум 6см. за гредите и минимум 3см. за самото дюшеме. Ако е с плочки е по-малко см.

Всичко е въпрос на предварително планиране, но аз бих се презапасила със няколко сантиметра.

# 154
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
В общи линии надявам се от 1 август вече да може да се сложи ламината и да се правят баните.
Завидяяяяяяяяяяях, благородно все пак, ама завидях  bouquet
Много щастие и късмет, супер и аз искам да съм до там ... ама има да почакам.

За хидроизолация на основите никой не споменава Sad 

По-напред в темата говорите за "количествена сметка" тя се прави веднъж и за нея се плаща. Включва подробно описание на материалите които са нужни до най-малки подробности. Има и труда който е нужен за обработването на тези материали (разтоварване, бъркане) човеко часа и разред на работника. И така на базата на сметката се изготвя оферта от фирма, по този начин се минимизира момента на надписване.

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 12:44 от vesel4e

# 155
  • Мнения: 686
Здравейте!
Ще купуваме една малка,но здрава къща в село близко до града.Правим си планове да я достроим и надстроим.Знаете ли как стои въпроса с разрешителните в този случай и дали ще има някакви спънки.Иначе основите на къщата са здрави и целия етаж е от камък и не ми се ще да го събарям.Чудя се за надстрояване нови колони ли се бият ,които да държат горния етаж?

Аз съм в твоето положение, бих казала съвсем мъничко по-напред, защото вече я купихме. Къщата ни е точно така - с каменни основи дебели почти метър. Между другото преди две седмици един съсед започна да строи къща и направи основите точно по същият старовремски начин - явно в това село традициите са живи. Joy
За дострояване и надстрояване ще трябват същите неща, както и при нов строеж - започва се от визата за проектиране, в която се указва колко може да се разширяваш и какви да са отстоянията.


Всъщност преди да я купите, бих те посъветвала първо да си извадиш скица от общината, в която да е отбелязана къщата. Ако не е
отбелязана, трябва да провериш в Кадастъра, ако има такъв /не си посочила за кой район става въпрос/. Това е едно от важните неща, защото в зависимост от това кога е строена, могат да я обявят за незаконна, което е много лоша работа.

Ако всичко е наред - отиди до отдел Териториално устройство в съответната община /т.нар.технически отдел/  - там попитай има ли определено застрояване за района - до каква височина, каква плътност, какво отстояние от границите на имото и т.н.

С така получените данни отиваш при архитекта /защото такъв задължително ще ти трябва/ и се консултираш с него. Между другото ще ти трябва не архитект, който рисува хубаво, а такъв, който умее да се оправя с общината и купищата бумаги.


О, забравих - ако за къщата има строителни документи /архитектурен чертеж, ВиК и т.н./, които да отговарят на истината,  ще е чудесно, ако няма - няма да е толкова чудесно.


ПП: Дано не ви досадих. Аз съм на етап "Предстои ми подаване на молба за виза проектиране"
Благодаря за изчерпателния отговор.
 Продавачите извадиха скица на която е отбелязан парцела и къщата,това означава ли че е законна.Къщата е в село близко да В.Търново.Където в момента има голямо строителство.
 Двора е пред къщата.Зад нея има част от двора ,която е широка3,4 метра.Там ми се иска да се направи гараж,но тази част ат двора граничи със съседния двор на комшийте и знаетели дали може да се строи до границата или има изисквани да има няколко метра разстояние newsm78 newsm78

# 156
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Може да се строи при съгласие на комшиите,нотариално заверено.
Иначе отстоянията са 5м.отпред и отзад,а 3м.от двете страни .

# 157
  • Варна
  • Мнения: 480

отиваш при архитекта /защото такъв задължително ще ти трябва/ и се консултираш с него. Между другото ще ти трябва не архитект, който рисува хубаво, а такъв, който умее да се оправя с общината и купищата бумаги.


100% истина.
Много е важно архитекта да има позиции и пътища при придвижването на купищата папки по инстанции за издаване на така необходимото РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА СТРОЕЖ.
Желая ти успех!
"пътя е страшен ,но славен"
шегувам се



# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 580
      Благодаря ви Диди, Ради и pavletutkabouquet Архитектът не е направил някой промени, които бяхме поискали, но не са свързани с общата конструкция. Сега отивам да чета що е екзекутив.

# 159
  • Мнения: 83
Vqqra, това че къщата излиза на скицата съвсем неозначава че е "законна", търси от собственика разрешение за строеж, протокол за линия и ниво и одобрени архитектурни проекти. Ако ги има значи е строена законно. Иначе и аз се намирам в твоето положение. Както писах по- рано в темата и ние имаме стара наследствена къща. Сега ще ремонтираме старата част и ще надстроим втори етаж от 50 кв.м. /успяхме да се преборим от първоначалните 40 на 50 кв.м. Hug/. Ще пристроим към първи етаж 10 вк.м.  , така наречената Второстепенна постройка на допълващото застрояване, с която ще си разширим жилищната площ, обособявайки там точно такова помещение , нещо като килер- за перална, и редица ненужни вещи Simple Smile
В момента документите са ни при архитекта за изготвяне на проект. Нямам търпение да видя първия проект. А междувременно си намислям къде какво искам да ми е разположено, за да мога да нанеса корекции върху проекта.

# 160
  • Мнения: 3 770
Момичета , желая на всички ви приятен и прохладен уикенд !   bouquet
В последните дни не ми остава много време да пиша , но като се върна в понеделник ще попълня пропуските !
  Hug

# 161
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
Иначе отстоянията са 5м.отпред и отзад,а 3м.от двете страни .
Такива ли са отстоянията? С това за 3 метра от страни съм съгласна, но за отпред и отзад за 5 метра не. Може и да греша   bouquet

Айде да не се цитират огромни постове, така темата става много тромава   bouquet

# 162
  • Мнения: 3 770
vesel4e , при нас са по 5 метра от всички страни , така е извадена скицата ! Не съм прочела доста от предишните постове , защото стягам багаж , та се извинявам , ако нещо не е както трябва в отговора ми !   Peace

# 163
  • Мнения: 1 817
  Отпред няма изискване за отстояние при нас, а само отзад/5 м/ и отстрани /3 метра, но може и калкан де, ако съседите нямат против/, нашата къща е на улицата без никакво отстояние отпред. Всъщност може би това са минимални отстояния, но да зависи и от района, в който се строи.Решихме така, за да ни е по-голям двора и без това е двуфамилна сградата Peace

# 164
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
Ох, чета внимателно и се впрягам ... пренасям нещата в/у моята ситуация  #Crazy   #Crazy   #Crazy
Абе Закон за Устройство на Територята е яко мазало май.

# 165
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Много моля когато се цитират отстояния да не се говори наизуст. Всичко зависи от това в каква зона на застрояване попада парцелът.

Общо взето за вилна зона отстоянията са по 4м. от съседите, пет метра от улицата, останалите са по 3м от улицата и съседите и 5м. от дъното. Има и вариации. Има си много точни и ясни правила за всеки район и всяка зона.

Също така гараж, павилион  или занаятчийстка работилничка можеш да си направиш без отстояние от улицата.
Ако можете да копаете и искате полуетаж с височина до 1.20м. не се спазват никакви отстояния.

Всичко е много сложно и зависи изцяло от местността, където се намира парцела, затова е нужен местен архитект, с който да се работи. И да се пита на място в общината, в отдел ТУ

Тук се сещам за моя архитект - мъка, мъкаааа.

# 166
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Дидка, накъде тръгна?

# 167
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
Аз съм във вилна зона и отстоянията са ми по 3 метра от съседите и 4-ри от улицата. Обаче входната площадка ми е издадена към съседа и верандата ми е тъй  #Crazy  щото мястото ми е куцо.
В ЗУТ има доста вратички, определено зависи от статута на мястото в/у което ще се строи.
Аз пък съм супер доволна от нашия архитект, ентусиаст и си ги разбира нещата, готин чичка се указа Joy

# 168
  • Мнения: 1 817
 luda ,vesel4e  абсолютно сте прави ето го и цитата от ЗУТ. Ние явно сме на улицата, защото към улицата имаме предвиден и тротоар/ал.2/ Hug

Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Външната линия на застрояване към улиците от първостепенната мрежа се установява на разстояние от уличната регулационна линия, както следва:
1. по улици от първи клас (скоростни градски магистрали) - най-малко на 15 м;
2. по улици от втори клас (градски магистрали) - най-малко на 5 м;
3. по улици от трети клас (районни артерии) - най-малко на 3 м.
(2) Когато към улиците по ал. 1, т. 2 и 3 има локални платна, външната линия на застрояване може да съвпада с уличната регулационна линия.
(3) Допуска се разстоянията по ал. 1 да се намаляват в случаите, когато заварените сгради се запазват и се включват в системата на застрояването от подробния устройствен план, като линията на застрояване на новите сгради се определя от строителната линия на заварените, когато те са преобладаващи.

# 169
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Всъщност под отстояние се има предвид линията на къщата.  Ако си имате външно стълбище до определена височина /1.2м  мисля/, то за него не се спазва правилото за 3м отстояние /или 5/.

# 170
  • В Перлата на Майн-ата си, Германа (DE)
  • Мнения: 488
Luda, тъй тъй ...
Някой да каже нещо по въпроса с временния ток и вода на парцела за строеж?
Временки им викат.

# 171
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
у наше село е така  Embarassed  Embarassed Embarassed

# 172
  • Мнения: 210
Luda, тъй тъй ...
Някой да каже нещо по въпроса с временния ток и вода на парцела за строеж?
Временки им викат.

не съм го правила аз това,ще питам,обаче си мисля че при всички положения трябва да имаш предварителни договори с ВиК и енергото.
ВиК-то нямаше проблеми,но енергото на мен ми скъса нервите,толкова са тромави,че няма накъде.

# 173
  • Мнения: 1 817
 Ние с тока  и водата сме леко късметлии, защото имаше стара къща с ток и вода и само прехвърлихме партидите, но сега трябва още една партида за ток и за другото семейство, така че другата седмица планувам да подам документи за временен ток, а постоянния договор е след като влезе сградата в експлоатация. Очаквам да ни мотат месец-два , но ще видим Thinking
  Сега и да се похваля след 2 месечно чакане в събота ще ни докарат пелетната камина/с водна риза/ и ще пробваме парното. Дано всичко е наред Peace
   Ето това представлява. В допълнение аз съм замислила и допълнително оформление около нея от рафтове, етажерчици от гипсокартон, камък  и т.н. Видя ми се добър вариант да си има хем камина с жив огън, хем да ползвам предимствата на отоплението с пелети/нашата камина е Да Винчи, моделът, който е облицован с камък/ И въобще интересно ми е , вие как ще се отоплявате. Ако сте го обсъждали, извинете, ще се върна да чета,
 http://www.kaminite.com/

# 174
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Милото реши, че ще е камина с въздуховоди. Било по-евтино и лесно за изпълнение Grinning( ще е Направи Сам, а бюджета е много ограничен) Мислим да има горе долу такъв вид http://img247.imageshack.us/img247/6373/dgg150ingrphcolgtn7.jpg , това оформяне на отвора също ме вдъхновява Simple Smile http://img57.imageshack.us/img57/4277/65sq9.jpg

# 175
  • Мнения: 210
втората камина е уникална просто,
незнам обаче като изпълнение дали няма да е много трудно,
но ще си заслужава при всички положения. Wink

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
А този камък как ли ще се почиства, дори от леките опушвания  newsm78, които неминуемо ще има...с годините?

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 17:04 от AlexaS

# 177
  • Мнения: 276
Много ми харесаха тези камини и ме вдъхновиха да поразгледам за неща мв същия стил. Например това:
http://www.lwstonecorp.com/gallery/?f=3riverspergola&Strange … 06caf6d7e2a8080d7
http://www.aridscape.com/newImages/fireplaces3.jpg
http://www.thegrillstoreandmore.com/image/products/big-pics/60358b.jpg

# 178
  • Мнения: 143
Надали моят отговор за отоплението е интересен поради това, че може би не на всякъде има газификация.
Та както съм писала и по-рано - ние сме на газ. Най-мързеливото  Grinning и най-чистото по мое мнение отопление.

Бих искала да попитам за таваните. В 80% от къщата таваните са скосени и сега ни предстоят окачените тавани, но нямаме никакви идеи. Преровихме много сайтове, но нищо не ми хвана окото.
Някакви идеи?

# 179
  • Мнения: 276
Anneese , това е може би най- тривиалния вариант да  облечете таваните с дърво.
http://agsstainless.com/albums/Cable-Rail-Snow-Deck-and-Loft05/C … interior_loft.jpg
Поне при нас ще е така. Моята къща е буквално в гората и за мен това пасва идеално на гледката.
 Ако обаче беше в града със сигурност щях да се ориентирам към нещо такова
http://www.polish-loft-conversion-london.co.uk/images/originals/ … -conversion-1.jpg
Ето още малко варианти:
http://www.loftconversionswales.co.uk/
http://www.nklofts.co.uk/dev/media/home_loft.jpg
http://www.topflightlofts.co.uk/images/topflight_large.jpg
http://www.ebcobuild.co.uk/images/lofts/loft2a.jpg
Когато е гладко и семпло в светъл тон определено създава усещане за пространство.
  Аз съм на работа и съм изключително"заета" . Добре че ми давате по някоя идея, че да минава времето по- приятно.  bouquet

# 180
  • Мнения: 143
Благодаря за линковете.
Да, и ние мислим да е в светли тонове защото нямаме прозорци на таваните, а само на стените.
В линка, който съм дала със снимки от къщата има една снимка от голямото общо помещение със стълбище. Това е най-големия пробелм относно таваните...

ох.. хем го мислех по време на проектирането, а сега след като къщата е напълно готова всичко се промени.
И при вас ли е така?

# 181
  • Мнения: 276
Anneese, и при нас прозорците са само на стените, но са много , така че ще е светло. При нас стълбите са долу горе в средата на сградата и се получава нещо като малко антре . В западната част ще е банята, а на юг и изток са спалните. По план трябва да сме готови през септември и тогава ще кача и снимки, за да ми дадете и вие идеи Wink . Все си е друго някой да погледне отстрани.

Сега разгледах пак това което си качила като снимки. При теб има много повече височина отколкото предполагах. Имаш и доста отворени пространства. В къщи имаме декоративно разделение между кухнята и трапезарията със малки вградени лампички( изглежда като един тригер напречно между стаите), които са почти незабележими. През деня изглежда едно цяло, а вечер като сме в трапезарията и са светнати някак си отделят помещенията много явно. Аз бих се замислила по- скоро какви светлини и къде ще сложа.   newsm12

# 182
  • Мнения: 998
Надали моят отговор за отоплението е интересен поради това, че може би не на всякъде има газификация.
Та както съм писала и по-рано - ние сме на газ. Най-мързеливото  Grinning и най-чистото по мое мнение отопление.


Anneese, нашите планове засега също са за газ, макар че районът не е газифициран. Ще си имаме котелно, и ще зареждаме.

# 183
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
А този камък как ли ще се почиства, дори от леките опушвания  newsm78, които неминуемо ще има...с годините?
При опушване на бялата камина ще й личи повече Wink Повече ме притеснява опушването на стените и таваните, особено ако не сколасат комина ooooh! На тази малко сажди по камъните ще придадат даже някакво очарование Simple Smile
chudovisteto, и на нас много ни харесва втората камина, дразни ме прилежно наредения  камък над камънаците. Не знам само ако решим да я правим,как ще се справим с носенето на тия скали Grinning Намерили сме големи камъни за градината и езерото, но са гранит, вече е уреден превоз и разтоварване с кран, но не са подходящи за тази камина Confused

# 184
  • Варна
  • Мнения: 480
При нас е с камък ,но жълтеникав и не се забелязва нещо фрапантно като сажди,но стените....вече ги пребоядисах след зимния период.
Там ,където има огън, има и пушак(да не говорим, че допълнително създававаме нов цвят на стени и таван от цигарен дим)
.Има и слугуване, но определено си струва в зимните месеци,създава неверояна атмосфера..

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 21:13 от Nushlem

# 185
  • Мнения: 1 288
ние точно в момента умуваме над отоплението. засега сме се спрели на варианта с термопомпата, но не е окончателен.
камина ще имаме, но само с декоративни функции. в една то къщите ни имаме камина с водна помпа и не съм особено очарована. в хола, където гори огъня е много топло, а по другите стаи студено.
аз бих била най-доволна, ако имаме газ, но не знам кога ще газифицират квартала.
камините, които харесвам са вградени като картина в стената, нещо в този стил:
 http://www.kaminite.com/, стоманени камери, модел авалон.
ще пусна още линкове по-късно.

# 186
  • Мнения: 3 770
Ето ме пак ! Не издържах до понеделник и малко починах след пътя и айде тук.  Hug
 ljuboznatelna , втората камина е невероятна! Peace Влюбих се в нея и като нищо може да ти открадна идеята.При нас нещата от една страна са готови от друга - спънки!  Sad Желязото е купено , количествената сметка е готова , чакаме оферти за бетона , който между другото в един преден пост ми избяга с две нули  Joy - 500 кубика е, всички документи от общината излезнаха за няма и седмица.
 Някой беше питал за времянката.При нас там се яви в момента проблема.Имахме предварително подписани договори с ВИК и ЕВН , които се оказаха нищо незначещи хартии.С ВИК се оправихме бързо , с ЕВН - бавно и то донякъде.С много усилия успяхме да си издействаме трафопост / тъй като парцелите са със сменен статут и няма в близост/ , който да не е за наша сметка , получихме уверенията , че ще бъда построен едва ли не за 3 дена , но ..........винаги има но !  Laughing процедурата по документацията се оказва препъни камъка - дълга и широка около 2-3 месеца.Отново с усилия /разбирайте връзки , че няма друг начин/ успяхме от страна на ЕВН да задействаме процедурата , остана общината и външния изпълнител.По-големият проблем е че без трафопост няма времянка! Та сега ще се борим пак с вятърни мелници , дано успеем да съкратим процедурата поне до 1 месец , та август да започнем.  Praynig

# 187
  • Мнения: 210
Добро утро,дами
нищо ново при мен,минавам само да ви пожелая ползотворна и по хладна седмица.
Диди хубаво е че си си починала,сега с нови сили напред Wink

# 188
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
ох.. хем го мислех по време на проектирането, а сега след като къщата е напълно готова всичко се промени.
И при вас ли е така?
Аз до архитекта не съм стигнала още, но си проектирах вече трето разпределение, ако се забавят нещата, кой знае какво още ще ми дойде на ум. Представям си като я видя построена... Laughing

***Диди*** :Р, кради идеи спокойно Simple Smile Камината е арт и камъните никога няма да са еднакви Wink
Ние имаме късмета да вземаме ток от съседа, сложихме си само електромер. Това временно, разбира се.

# 189
  • Мнения: 2 255
ЕЙ НЕЩО ТАКОВА ще ми е барбекюто   Peace даже и място съм му  намерила ..в единия заден край на двора, дето е със странна форма и за друго и без туй не става  Joy
много ми харесват подобни камънаци  thumbsup
исках и камината в хола да е подобна ...но не се спазарихме с мъжо  Sick той иска кръгла и отворена от вси страни да виси по средата  newsm78 от подобен вид   Thinking

# 190
  • Мнения: 3 770
ВЯРА , много е хубава идеята за барбекю и аз харесвам този стил.Но аз се отказах  изобщо от барбекю , защото имам и на вилата , който е на 12 км, от къщата , а и май много ще ми стане !  Joy

А за кръглата камина , няма начин да не те поздравя !      bouquet    Аз се вманиачих на тази тема и в предишни публикации съм поствала модели.Заради тази камина се забавихме с проекта да въртим помещенията , та коминът да отговаря на изискванията , а и за нея проектирах цяло отделно помещение с полукръгла фасада и френски прозорци !

# 191
  • Мнения: 3 770
ВЯРА , сега поразгледах по-подробно модела на кръглата камина.Изобщо не е нужно да взимаш толкова скъпо съоръжение и даже и да не ти харесва.Има начини да си направиш облицовката , както на теб ти допада и максимално да се доближава до стила на барбекюто , което харесваш!  Peace Хем ще е кръгла за радост на мъжа ти , хем ще е в твоя стил на облицоване !

# 192
  • Мнения: 276
Добро утро от мен Hug

   При нас има малък напредък . Вторият етаж е напълно завършен и тази седмица започват подготовка за втората плоча. Дано успеем със сроковете и да си имаме покрив до края на септември.  Много ми олеква като чета през какви перипетии минавате и колко проблеми ви създават институциите. Аз само проверявам няколко пъти седмично какъв е прогреса  Mr. Green. Някак си не ми е много интересно на този етап, но стигне ли се до обзавеждане съм в стихията си.
  Много ми помагате с тези линкове на български производители, които публикувате. Прави ми впечатление, че в България повечето от нещата са много по-скъпи отколкото в Англия newsm78

# 193
  • Мнения: 2 255
ААА за камината е ясно вече, че ще е кръгла и метална по средата на етажа  Joy вече се съгласих, даже има няколко варианта дето много ми допадат, ама не можах в момента да намеря да ги постна  hahaha
А барбекюто  Peace ще го има със сигурност ... първо, че с 3-ма месоядни мъже у дома само това ме спасява  Rolling Eyes мъжа ми обича да прави скари и т.н, така, че ме отменя с обеди/вечери периодично по тоз начин  Hug а и ще си нареди камънака самичък, както го измислим и ще стане супер  newsm10 сигурна съм  Joy
.......само да стигнем до барбекюто  smile3555 че с тези забавяния покрай къщата  smile3511 ще видим кога ще е  Thinking

# 194
  • Мнения: 3 770
MamaChrisi , сигурна съм че ти става по-леко !  Joy Друго си е като разбереш , че има и по-тежки случаи от твоя ! Успех със сроковете до септември !   bouquet

ВЯРА , ние не сме месоядни та леко се простихме с идеята за барбекю , а и винаги има варианти. Peace За кръглата камина много внимавайте за правилата за комина ,да не береш ядове после.При моята няма да се вижда нищо метално , освен скарата , където ще се нареждат дървата. Имам цяла папка с такива камини , само трябва да я кача в нета и ще ти пусна линк , ако те интересува.  Peace

# 195
  • София
  • Мнения: 4 397
Привет и от мен  Hug  ние бяхме малко на почивка, правихме кръщене на децата, та затова се позатрих малко.
При нас нищо ново, чакаме си проекта които трябваше да е готов на 30 май, после на 15 юни, после за 25 юни, сега го чакаме до края на седмицата уж да е готов  Praynig
Вече започнах да полудявам, защото имахме планове и надежда да почнем и да завършим грубия стоеж тази година, но като гледам нещата май догодина ще се почва  #Cussing out заради тъпата арх. и несериозността и  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Страхотни линкове сте дали за барбекюта, ние 100% ще си направим, защото много обичаме скари, за камина през седмица си меним мнението, и се чудим какво да правим  newsm78 дай боже до там да стигнем ще го решим и този проблем  Mr. Green

# 196
  • Мнения: 2 255
Имам цяла папка с такива камини , само трябва да я кача в нета и ще ти пусна линк , ако те интересува.  Peace
пускай...пускай, докато стигнем до етап за камина има още много да я умуваме, така, че помощ не отказвам  Joy

# 197
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
  Сега и да се похваля след 2 месечно чакане в събота ще ни докарат пелетната камина/с водна риза/ и ще пробваме парното. Дано всичко е наред Peace
    И въобще интересно ми е , вие как ще се отоплявате. Ако сте го обсъждали, извинете, ще се върна да чета,
 http://www.kaminite.com/

Аз мислех да си слагам котел на пелети, но никъде не можах да намеря информация какъв е разходът на пелети на час за отоплание примерно на 100кв.м., и колко всъщност струва един килограм пелети.

Ако имаш подобна информация, би ли я споделила?

# 198
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Е добре де, но тези камини, които сте показали не отопляват ли само едно помещение или  са с вградени водни ризи и за останалите? Т.с. това основното отопление за цялата къща ли ще е? Не само интериорно решение!? Питам не за друго, ами аз съм от зиморничавите и това е най-важния за мен момент от целия строеж, а за да се отоплят 2 етажа от по 100 кв. м. примерно трябва час по час да се мъкнат дърва., което като видна мързелана ми се струва тежичко.

Диди, и аз ще те помоля да пуснеш каквото там намериш относно камините.  Благодаря предварително. Много ми е болна тази тема.

Пфу...вече започнахме великия сблъсък с институциите.  #Crazy

Успех на всички... newsm10

# 199
  • Мнения: 3 770
AlexaS , може би съм пропуснала ,но щом започвате великия сблъсък с институциите , значи си намерила мечтаното местенце ? Там където искаше ли е ? Не се предавай без бой и успех !  Peace

За камините , всъщност имам само кръгли , а знам че ти харесваш друг модел.Ще ги кача в нета и ще пусна линк.А за отоплението - както си го направиш.Кръглата при на с ще е интериорна и това е най-голямата мъка на мъжа  Laughing , а тази в неговите помещения ще си я прави и да отоплява , но не съм запозната , защото съм оставила всичко на него.

Ето линк за такъв вид отопление:

http://getco-bg.com/main.html вляво на цялостно отопление

# 200
  • Мнения: 2 255
здравейте,
и ние мислим да е с въздуховоди и да служи за отопление ...ама ще видим  newsm78
сега в къщи сме с камина с водна риза и радиатори и зимата си е супер...но е по малко жилище.... с къщата още не ми е много ясно как ще се получи  Thinking

# 201
  • Мнения: 1 817
  Здравейте, мацки!
  Камините и барбекютата от линковете са страхотни. Останаха ми очите. Пожелавам ви да си ги направите , а и на барбекю да ни поканитеHug
  luda, съвсем точен отговор не мога да ти дам защото много зависи от температурата, която ще поддържате. При нас камината е с електроника, на която мога да си задам градусите които желая, като всеки градус по ниска температура намалява разхода на гориво с 6% . Доколкото помня в нашия конкретен случай при отопление на 100 квадрата и температура около 20-22 градуса трябва разхода ни през студените дни да не надвишава 120-150 лева, минималният разход на час е 0,6 килограма , но макса не го помня. Цената на тон е между 260 лв до 380 лв. Зависи от производител, доставчик и т.н. Вече има и български пелети.Като сравнение ще кажа, че е доста по евтино от тока и газта и леко по-скъпо от дърва и въглища, но удобството е несравнимо. Зарежда се веднъж камината на 12 часа, а се чисти веднъж на 3-4 дни.Много е чисто и не опушва, от един тон остава 10 кг пепел. Аз избрах този вариант заради удобството и липсата на хамалогия, а за мен е важно и това, че  е екологично гориво. Когато му казах на мъжа ми за този вид отопление, той ми каза, че съм луда, но сега сме с това отопление Twisted Evil Мисля, че има голямо бъдеще!
 AlexaS , при нас е точно инсталация, една камина с водна риза, свързана с радиатори и бойлер със серпентина за потопляне на вода. Този вариант е за жилище до 120-130 квадрата максимално, за по голямо пространство трябва котле.
 kimba77 , ще има време за грубия строеж, строи се до ноември-декември, само да не е много студено Peace
 

Последна редакция: вт, 01 юли 2008, 11:11 от Rady

# 202
  • Мнения: 2 255
  Здравейте, мацки!
  Камините и барбекютата от линковете са страхотни. Останаха ми очите. Пожелавам ви да си ги направите , а и на барбекю да ни поканите:hug:
OOO нека само да стигнем до барбекюто и по съседски веднага ще го палнем  Peace

# 203
  • Мнения: 3 770
Ето част от камините , че повечето ми са на другия комп.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=259369&view=1&photo=1

# 204
  • Мнения: 481
ехооо
здравейте ентусиастки... вчера се завърнахме от прекрасна почивка и продължаваме дерзанията...

Няма ново при нас, документите са в общината и чакаме... ще ида да ги проверя другата седмица де  Mr. Green

# 205
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Диди, благодаря за камините. Не че не харесвам от този тип, а си падам по изчистените и леко груби форми, но си откраднах много добри идеи.   bouquet   

luda, относно пелетите някъде, запилявайки се из форумите четох, че за около 80 кв.м. жилище са необходими около 700 кг. на месец (естествено пиша около, Rady е пояснила). В зависимост от камината дозата на час се контролира, според зададена предварително температура....

При мен отпада варианта на камина на пелети, вероятно котел или нещо подобно, нооооо.... newsm78 мъжа ми ме затрупа с разни други варианти, пиролизни котли и тем подобни...теоретични лекции, от които нищо не разбрах.


# 206
  • Мнения: 3 770
AlexaS , не обръщай внимание на онези кичозните  Joy - тях съм свалила заради някой детайл или форма !   Laughing

# 207
  • Мнения: 1 817
 Добро утро дами!
  AlexaS, мисля, че  около 700 кг. при квадратура 80 кв.м. ,  за месец  е доста, това би било ако камината работи 24 часа на максимална степен, но тогава би било твърде топлоPeace , но пък е възможно де, имам познати дето зимата виреят на 28 градуса вкъщи
  ВЯРА , и аз чакам с нетърпение да го докараме до барбекю, а живот и здраве докато стане барбекюто ще си пием кафето на верандата у нас  Grinning

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 08:53 от Rady

# 208
  • Мнения: 2 255
   ВЯРА , и аз чакам с нетърпение да го докараме до барбекю, а живот и здраве докато стане барбекюто ще си пием кафето на верандата у нас  Grinning
става става  Peace само да се разберем със "т.." съседи  #Cussing out че сега не ми се и ходи натам  Sick и действаме  Joy

# 209
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
А как според вас се изчислява колко киловата трябва да ми е камината, за да ми отоплява примерно 100кв.

# 210
  • Мнения: 1 817
 luda , ако е стандартна височина при добра изолация около 120-140 вата за квадратен метър, има значение кубатурата. За 100 квадрата  около 12 kw. В нашия случай камината е 18kw, но към нея има и бойлер със серпентина.Мисля, че минимума при нас беше 15 kw. Цитирам по спомен, дано не бъркам.Освен това камината и котлето трябва да са с около 10% по мощни от заложената мощност на радиаторите.

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 11:06 от Rady

# 211
  • Мнения: 3 770
И аз прочетох същото в нета !  Peace

Най-важната част на камината е горивната камера. От нея се определя и цената на цялото съоръжение. Експертите са единодушни, че в момента най-добри са френските камери. Те са и най-скъпи - от 450 до над 2 000 долара. Българските еквиваленти могат да се намерят и за 800 лв.

За 80 кв. м помещение е необходима водна риза с мощност 10 киловата. 12 киловата гарантират топло в жилище до 120 кв. м. Най-мощните горивни камери с водни ризи за къщи или офиси над 500 квадрата се правят само по поръчка.

# 212
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Темата ни е на 2 стр.
Та да се отчета: Гипскартона тия дни вече свършват,плъзгащата врата е сложена и замазката на 2 ет е готова.Доколкото разбрах нивата на 3ет са направени готово е за леене.
Но това ще стане другата седмица,като свършат с фундамента в София.

# 213
  • Мнения: 1 426
в момента избираме "камиджии' т.е. фирма която да постави камината и изгради цялото отопление с водна риза. камерата е двулицева, спряли сме се на Лакал и Дявач, като фирми - да имате някакви отзиви или мнения за тях? колко може да ми струва инсталацията за две къщи по 270кв? Някакви идеи?

# 214
  • Мнения: 3 770
Аз мога да кажа мнение , т.е. да цитирам чуждо мнение за Лакал.Много е доволен човекът , само те му бяха направили разработка , която той иска. Относно това колко ще ти излезе е какво все пак желаеш.На този приятел инсталацията му струваше 100 000 лв. за 600 кв.м. Цялата система беше автоматизирана , като бяха свързани камината , някаква охладителна/отоплителна система , соларни панели , бойлер и не знам още какво.

# 215
  • София
  • Мнения: 383
http://community.webshots.com/album/563986103BzkmQT
Предоставям линк на любопитните - изкоп за основите на къщата ни. Сградите, които са полуразрушени на снимките, вече ги няма, а на тяхно място са основите и на другите две къщи в терена.
С напредването на етапите ще добавям нови снимки. За сега толкова от мен.

# 216
  • Мнения: 3 770
zori_ , околността е много хубава - изглежда високо , високо в планината ! Много хубаво , успех в строежа ! Peace

# 217
  • Русе
  • Мнения: 299
Здравейте.Може ли някой да ме ориентира за цена труд на кв.м. на вътрешната мазилка,която се полага с машина?Надявам се да ме разберете.Някъде назад дори имаше и снимки на готова такава.Мисля,че беше на гипсова основа.

# 218
  • Балчик
  • Мнения: 249
Ние също сме се спрели на тази машинна мазилка. Преди 3-4 дена моя мъж говори с майстора. За труд ни казаха 9 лв на кв.м., а за материала зависи от стените. Ако са добре направени каза, че може и до 3-4 лв. на кв.м. да отиде. Ще го викаме да гледа къщата след 2-3 седмици. Тогава ще каже по-точно.

# 219
  • Русе
  • Мнения: 299
Ох,нашите стени са многоооо криви.Може и 100 лв да влезе на квадрат.Купихме къщата на груб строеж,а самата е строена 92 год. от некадърници!

# 220
  • Мнения: 3 770
Как 100 лв. на квадрат ?!  ooooh! Че то по-добре си изправете стените с кнауф тогава !

# 221
  • Мнения: 1 817
 Днес писах, писах и всичко се затри Close  Сега накратко Grinning
 pavletutka , действате с чудесни темпове, радвам се като някой напредва Hug
 3m , ако нямате разни екстри като соларни панели си мисля, че ще ви струва около 12-16 хиляди лева на къща, ние за 100 квадрата платихме 8500 като в цената влиза система с пелетна камина с водна риза/3700 лева/, труд около 1300 , бойлер 700 лв и другото са радиатори , тръби, кранове и т.н.
 zori_, къщата ще бъде на много просторно място, сигурно имате хубав изглед Peace
 otmiana-Diana , мисля, че по никакъв начини няма да е повече от 20-25 лева, колкото и да са криви стените, мазането с турбозол е 14-20 лева, в зависимост от стените

# 222
  • Мнения: 143
Нашата мазилка е машонна.
както съм писала - невероятно съм довилна.
19 лв/кв.м. поставяне на лайсни + труд + материали. Материала е на Кнауф.

Свършиха за 5 дни.
качесвтото е високо

Бързам и не мога да пиша много...

# 223
  • Мнения: 3 770
Anneese , когато имаш повече време направи снимка да видим мазилката ! Peace При нас нищо ново , освен че след като изсипаха 300 камиона пръст на два от парцелите , вече ги заравниха.

# 224
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Аз пак ще ви питам, съжалявам, защо се налага тази 7-8-9-сантиметрова замазка върху плочата, преди полагане на паркета? В апартамент, разбирам, но в къща, където изолацията между етажите не е наложителна, при ползване на общо отопление...

# 225
  • Мнения: 143
Аз пак ще ви питам, съжалявам, защо се налага тази 7-8-9-сантиметрова замазка върху плочата, преди полагане на паркета? В апартамент, разбирам, но в къща, където изолацията между етажите не е наложителна, при ползване на общо отопление...

Ако правилно съм те разбрала за какво питаш, да хубаво би било ако ще правиш изолация + замазката да е на всякъде в къщата.

Свойството на термоизолационните материали и способи се базират на на непрекъсваемостта на термоизолацията. т.е. ако ще се прави изолация, да се прави на всякъде.

Ако не съм те разбрала - може би питаш за замазката на подовете.
Замазките са необходими поради хилияди съображения: първо и основно "изравняване" на подовете. Това е най-важното. Визирайки горните изречения, говоря за втората функиця-изолация.
И трето: какъвто е бетона в апартамента, същия е и в къщата. Разлика няма.

може и да не съм дала много точни отговори, но - простете ми. Съживявам се от концерта в петък вечер Simple Smile

Успешен старт в новата седмица на всички Simple Smile

# 226
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Може и аз нещо да съм разбрала неправилно, но се говореше за доста сантиметри изолация между етажите, което и на мен ми се струва безмислено, ако ще се ползват всички.  Аз и в момента нямам нищо против съседката отдолу да ме топли, веднага се усети като си купи климатик Mr. Green  Най-големите топлинни загуби са от покрива.
Момичета, а каква дограма ще ползвате?

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Имах предвид замазката върху плочата, между етажите. Не че не трябва да има някаква, но защо с такава дебелина?
Примерно, ако си в апартамент, ОК за изолация откъм съседите, но в къща където се отоплява навсякъде от "един джоб"!?
Може да има някаква друга функция тази дебелина, а аз да не съм схванала...

# 228
  • Мнения: 3 770
Бясна съм !!!!!!!!!!!!!!!  #Cussing out Сега отивам на място да видя дали тази лудост която ми каза мъжа по телефона и ако е така , ще четете утре по вестниците , че съм застреляла архитекта !   #2gunfire

# 229
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Диди, какво е станало?

# 230
  • Мнения: 10
Нашата мазилка е машонна.
както съм писала - невероятно съм довилна.
19 лв/кв.м. поставяне на лайсни + труд + материали. Материала е на Кнауф.


Само малко уточнение слънце... мазаха ни с турбозол затова става бързо, и цената беше 16 лева.

Понеже сме малко лудички с началничката подовете на двата етажа са с фибран, дебела армираща мрежа и 5см замазка, покрива е бетонов затова отгоре е с фибран под керимидите не помня 4 ли см беше.... а отдолу ще е с окачен таван и още 4 см вата. мисля тва ше да ни е добре Wink

# 231
  • Мнения: 192
Средната цена при машинното измазване с Кнауф е около 16 лв/м2. Операцията е "2 в 1" - мазане и шпакловане.
Допълнително се заплаща поставяне на ъгловите лайсни по издадените ръбове, както и минаването на бетонните елементи с контактна течност, наречена "Бетоконтакт".
Изисквайте да го правят с мазилката "75L" на кнауф - с нея качеството е най добро.  Има и фирми които предлагат с турски материали, но там задължително се пригответе за още една цялостна шпакловка.
Изисквайте от строителите ви да зидат право и под нивелир. Мазилката следва посоката на стената, ако стената е крива - с мазилката може да се изправи, но цената ще ви излезне много нагоре.
Никога не бих сложил гипс-картон по стените на къща. Освен че може да се пробие лесно кухото пространство отзад е идеално за гнезда на мишки и други подобни, които могат да се "нанесат" там по време на строежа и да си имате нежелани "съквартиранти".

# 232
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Благодаря за уточнението.
С мъжа ми спорихме за гипс-картона и явно той ще спечели - категорично е против да се слага такова нещо.




# 233
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
AlexaS питах баш майстора-полвинката ми.
Каза че обикновената замазка се прави мин.3 см. до 7-8 см за да може да обере разликите в плочата.Защото никога една плоча не е равна,и ако слагаш фибран на пода поне 2 см. и стават 10.
Самонивилиращите замазки обирали до 2-3 мм. 

# 234
  • Мнения: 3 770
pavletutkaHug ! Къде се загуби ?

При нас нещата са малко объркани - не застрелях архитекта , мъжа днес се разбра с него.Но вчера разбрах , че донякъде и съпружеското тяло е объркало нещата с тези самоинициативи.С тези 300 камиона пръст е променил котата и изобщо нещата ми са пълна каша , за да ги обяснявам.Важното е че днес се реши проблема и продължаваме с процедурата по трафопоста и ЕВН.

# 235
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
pavletutka, благодаря. Стана ми ясно накрая.   bouquet

Диди, аз не си купих вестник днес, защото предположих, че ще го стреснеш архитекта и ще му се размине.  Laughing 
Мисля, че няма да е сложно да се коригира котата на този етап.

Успешен ден на всички!!!

# 236
  • Мнения: 3 770
AlexaS , то и мъжа е отчасти за гърмене , но поне човекът направи хубаво , че хем изравни терена , хем го повдигна с 1 м. Днес след 2 часа разговори са постигнали решение , няма да сменят котата , защото можело и така , не знам какво са решили за основите на къщата , но ако трябва да пиша подробности по процедурите за смяна , защо в крайна сметка няма да ги сменяме и как ще мине акт.16 като не ги сменим - не знам и не мога да го обясня.Явно за всичко си има начини !  Wink
Ти видя ли онази къща , за която ти говорих ?
  Simple Smile

# 237
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Момичета имам проблем,моя ме юрка да ходя да поръчвам кухнята.Защото трябва да се направи проект, размер и докато я изработят ще минат поне 2 месеца.
Да ама аз не знам вече какво искам. CrazyОтначало исках синя кухня,после венге,сега не знам....
Поне проекта ми е в главата.

# 238
  • Мнения: 3 770
 pavletutka , щом си писала за кухнята , значи че търсиш и мнение.Моето е че венгето е една безкрайно изтъркана идея , която се обезличи от толкова честа експлоатация , включително и в комбинация с оранжево , червено , избелен дъб, ванилия.Същата работа и зебраното.Изобщо днешните масови кухни и холове ми напомнят за някогашната соц.панелка , където всички имаха бели СКШ-та , задължителните големи холови гарнитури с малки масички и всичко това ориентирано към огромната , заемаща цяла стена секция.Днешните холове са вече неразличими един от друг с квадратните си дивани и ниски шкафове за телевизор с някакви етажерки по стената.
Това е моето мнение за днешния масов вкус и не целя да обидя никого.

Така , че pavletutka , ако искаш все пак помощ , може би ще ни ориентираш малко в какъв стил виждаш новата си кухня.Както си написала , разбирам , че относно разположение и брой шкафове нямаш проблем.

# 239
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
От когато казахме че ще строим къща аз само кухни гледам.
И сега съм в шах.

# 240
  • Мнения: 3 770
Казвай тогава какво ти харесва все пак , та да не стане мат !  Simple Smile

# 241
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Диди, тази неделя нямах възможност, но когато пътувам натам непременно ще я огледам, че любопитството ми е безгранично.  Simple Smile

pavletutka, венгето не че е лош цвят, но наистина вече е масов. И аз не зная какво да те посъветвам. Важното е на теб да ти си харесва и да ти е комфортно...
Неприятното е, че където и да погледне човек напоследък, проектите са все в този цвят...

# 242
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Павлетутка, с тази програма можеш да придобиеш доста точна представа за вида на кухнята си като променяш почти всички цветове.
http://www.download.bg/index.php?cls=programs&mtd=List&q … amp;g=&order=

# 243
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Тази ми харесва:
http://www.pavletutka.snimka.bg/album.php?album_id=256300&pi … 5696&lp=-1650
Но дали ще мога да се огранича само с червения гръб,не искам червения теракот и столове.
Разположението долу-горе ще е същото и прозорец има.

# 244
  • Мнения: 3 770
Аз си признавам честно , че не можах да се справя задоволително с тази програма , а и не положих усилия , защото мисля , че няма да ми се наложи.Така или иначе не съм привърженичка на ПДЧ-то и МДФ-а , за да седна сама да си измислям моделите.Обаче желая успех на pavletutka , ако се захване с нея !  Peace

# 245
  • Мнения: 3 770
Тази ми харесва:
http://www.pavletutka.snimka.bg/album.php?album_id=256300&pi … 5696&lp=-1650
Но дали ще мога да се огранича само с червения гръб,не искам червения теракот и столове.
Разположението долу-горе ще е същото и прозорец има.

 Laughing Моето кухне ! Според мен не е задължително да слагаш червена теракота и червени столове , макар съчетанието да е добро в случая !

# 246
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз се влюбих в тези кухни преди няколко години още, но вчера се сетих да изровя списанието и да разгледам  сайта http://www.marchicucine.com/ Само че ми се вижда малко мястото, което съм отделила за кухня   newsm78 Десетина квадрата ще е, а искам да може и да седна там докато готвя. Също силно ме вдъхновява ей тази картинка, иска ми се и такава да ми е кухнята, вижда ми се лесна за поддръжка Laughing
Аз най-сетне си направихчертах прилично фасадките на евентуалната бъдеща къща, може и да не е точно това, но аз много си се кефя  Laughing

http://img234.imageshack.us/my.php?image=img062dt8.jpg

Според мен ако червената кухня не е червена, трябва пак да е нещо ярко, иначе ще се превърне в обикновена кухня.

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 14:39 от ljuboznatelna

# 247
  • Мнения: 3 770
ljuboznatelna , това са същите кухни , към които си дала линк и в друга тема , нали? Аз съм си записала адреса , но не ми остава време да седна и да ги разгледам на спокойствие.Хвърлих бърз поглед само и със сигурност ще го повторя , но вече по-бавно.  Wink За фасадката няма да коментирам , вече съм го правила.   bouquet А пък за червената кухня аз разбрах , че  pavletutka иска червения гръб , но не и теракота и столовете.  newsm78

# 248
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Аз вече съм се спряла на кухня - определено няма да е в съвременния стил с изчистени форми. За къщата искам истинска дървена, правена на ръка кухня. в съчетание с всичката съвременна техника, която използвам.

# 249
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
***Диди*** :Р, тази кота заради котата на стрехата ли създава проблем (помня, че имаше ограничения, за стреха ли, за било ли... Rolling Eyes) Или по принцип - защото се разминава с това на чертежа? Ние също насипахме около 50см, но още няма никакви замервания. Освен това пръстта ще се слегне с около 1/4, ако не е трамбована.

# 250
  • Мнения: 917
някой има ли идея за строителна фирма в Бургаска или Варненска област за м2
мисля да купя парцел до морето и построя малка къща 2 етажа х 100м2 примерно
може да сте го обсъждали, но сърча не ми работи  Confused

# 251
  • Мнения: 3 770
ljuboznatelna , това с котите ми е вятър и мъгла! Знам какво е кота нула , но нищо не разбирам от геодезия , зададена първоначална кота на терен , как трябва да се повдигне сега котата на проекта и т.н. По принцип парцела не беше равен - има наклон в две посоки - едната към Пловдив , другата към Марково.Пиша ти така , защото знам че ти е ясно.  Simple Smile Мъжа започна да засипва с пръст двата съседни парцела и реши и нашия да го изравнява.И сега зададената в проекта кота се различава от действителната.А той ще продължава да засипва още 1м. Това до тук ми е горе-долу ясно , от тук нататък вече е пълна мъгла - дори не мога да го обясня.Но не е свързано със стрехи.

# 252
  • Мнения: 1 426
“Кота нула” или “кота цокъл”, това е нивото на пода на първия надземен етаж /първия или приземен етаж/

# 253
  • Мнения: 3 770
Благодаря , 3m , но на мен това ми е ясно и го бях писала по-горе.Не съм наясно с други неща , които не знам как да обясня.

# 254
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Вчера цял ден с тази програма се занимавах.
Ето: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=6374239
но цветовете ми са Х
Ще взема да я пусна при кухните може някой да ми даде идея.

# 255
  • Мнения: 2 270
здравейте строителки
И аз да се отчета.Вече имам виза за проектиране newsm44.Днес имам среща с проектантката за сключване на договор и започваме.Архитектурния проект е готов/само трябва архитекта да го подпише/Немога да разбера само,защо трябва ново одобрение от ВИК и ЕЛ при условие,че аз си имам ток и вода и съответно електромер и водомер Thinking.
Материалите за стените/термоблоковете вече съм ги платила и очаквам да си ги получа.Поръчахме пречиствателното съоръжение-ще ни го монтират другата седмица.Реших да не лея плоча за тавана ,а да го направя от греди и дърво/сух под/Отгоре ще бъде мансардата за гости.За кухните-аз ще си сложа един остров само.Една голяма маса със шкафове и чекмеджета,където ще се монтират котлоните,мивката и съдомиалната.Ще направя една ниша и там ще скрия хладилника , фурната , микровълновата, и други дреболии и шкафчета.Ще ги затвора с плъзгащи врати /или някакви други,още не съм решила съвсем/за да ги маскирам все едно,че ги няма

# 256
  • Мнения: 3 770
ani69Hug ! Радвам се , че се завърна сред нас - на мен ми липсваше.  Simple Smile Ще ми бъде интересно да вида как се нареждат термоблоковете и ще се надявам да направиш снимки.

pavletutka , страхотно си се справила с програмата !   bouquet  Не знам дали това е окончателния вариант за подредбата на шкафовете , но ще си кажа мнението.Не ми харесва сбутания в ъгъла аспиратор , бих сложила мивката до прозореца , котлоните на нейно място.Може и да помислиш малко над завършващия шкаф над хладилника - някак си се нарушава линията.
А за цветовете - кажи поне имаш ли представа за пода и стените ? Така да се дават цветови идеи без нищо да знаем за твоите вкусове е трудно.Не че не може , но по всяка вероятност бързо ще ги отхвърляш?!

# 257
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
***Диди*** :Р не е окочантателен проекта.Търпи корекции,но мивката с миялната задължително са там само аспиратора с котлоните може да се дръпне една идея към прозореца.Хладилника ми е по висок ,но в програмата май нямаше.Мисля и още едно малко шкафче да сложа м/у миялната и фурната около 30см.
Но стените и пода ми харесват такива,при нас другата половина ще е трапезарията а там че е ламинат.

# 258
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
pavletutka , аз бих направила и някои от горните шкафове без стъкла, а остъклените повече ми харесват с метални рамки. И според мен трябва да преместиш котлоните, тъй като няма да имаш плот на който да обработваш продуктите, близо до мивка

# 259
  • Мнения: 3 770
pavletutka , тогава аз бих издърпала котлоните с аспиратора максимално до прозореца и така ще ти се образува работен плот м/у мивката и котлоните , което е най-добрия вариант.Добре ще е наистина да сложиш още едно шкафче м/у миялната и фурната.За хладилника да разбирам , че ще е уплътнен до шкафовете ? За стъклата аз няма забележки , но съм и пристрастна - обожавам стъклени вратички и светлини в шкафовете , моята кухня свети вечер като космически кораб.  Grinning За стените - на мен ми се виждат като някакъв отенък на розовото ? Така ли е или моят монитор изкривява цветовете ? Ако е така , то аз бих заложила на естествен дървесен цвят.

# 260
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Извинявайте че ви занимавах с моята кухня.

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 11:29 от pavletutka

# 261
  • Мнения: 101
Здравейте! Ще се запиша при вас, тъй като съм заинтересована, макар че при нас нещата са на етап нереализирана мечта  Mr. Green В момента ни предстои делене на имот, имаме и уговорка с архитекта, но проблема при нас е, че трудно се взима разрешението за строеж, защото се водим архитектурен резерват или паметник на културата или каквото  там  Crossing Arms

# 262
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
pavletutka, аз първо прочетох какво си писала в другата тема, браво че си се справила с програмата! Аз опитах няколко пъти вече, но с английския съм на Вие и ми отне повече време да си търся шкафчетата, отколкото да мисля кое къде да сложа Laughing
ani69, беше споменала, че всичко ще е едно помещение, но щом всичко е готово ще се радвам да покажеш как изглежда това на чертежа Praynig Имаш много интересни идеи Simple Smile

# 263
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
pavletutka, аз първо прочетох какво си писала в другата тема, браво че си се справила с програмата! Аз опитах няколко пъти вече, но с английския съм на Вие и ми отне повече време да си търся шкафчетата, отколкото да мисля кое къде да сложа Laughing

то и аз,но нали съм упорито магаре

# 264
  • София
  • Мнения: 4 397
Взехме най- накрая проекта и сега чакаме от Енергото някъв документ  Embarassed  и подаваме в общината за разрешение  Peace
Проекта не е това което искахме, но нямаме време вече да се разправяме с тази и ще видим в движение да се промени там където искаме и може  Praynig

Аз опитах няколко пъти вече, но с английския съм на Вие и ми отне повече време да си търся шкафчетата, отколкото да мисля кое къде да сложа Laughing

И аз така повече време ми отнемаше да търся шкафовете и мебелите и се отказах  Peace
Първоначално и аз исках кухнята да ми е венге , защото си пада по по- тъмните цветове , но гледах едни дървени и вече съм 100%, че ще е дърво кухнята както и паркета

# 265
  • Пловдив
  • Мнения: 580
     Охоо, вие вече сте на фаза вътрешно обзавеждане, а ние при малко късмет до края на седмицата ще влезем в общината. По накупихме вече повечето материали. И бригада горе долу уточнихме. Сега да уточним цената на бетона остана. Диди, ти като по- напред с материала от мен би ли ми казала на каква най- добра цена намерихте бетона?

# 266
  • Мнения: 10
Бетона и желязото поскъпнаха къде спекулативно, къде реално. Цената му в момента е около 120-130 лева това зависи разбира се от мястото от където ще го вземете, заклето правило е да работите с най-близкият бетонов възел. Ако имате няколко такива изберете задължително тоя с по добри отзиви за качеството. Мина времето когато ще ви пробутат кубик за два, но пък определено не са много стриктни по отношение на смесването на съставките, или поне ние попадахме на такива та добре че човека който ни движи строежа беше доста близък с бетонистите та оправи нещата.

# 267

Общи условия

Активация на акаунт