назад към миналото

  • 4 637
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 48
Назад ме връщат нещата, които баба ми и дядо ми правеха Grinning

Баба ми правеше едни страхотни кошнички, както и едни мечета, които слепваше с мармалад, а аз им правех ушите и очите с капачка от паста за зъби Laughing
Имам рецептата за тези мечета, ако я нямаш мога да ти я дам Peace
Баба ми правеше кошнички от кайма, че бях много злояда и все си седях с кюфтето в устата SickСега обаче много ги харесвам.
Торта с кисело мляко/тогава нямаше сметана по магазините/
Чаен кейк - голямата криза, нямаше и мляко по магазините
Салам торта  Joy
Бухтички- баба им викаше тумбачета, нали така се надуваха/режеха се с ракиена чаша/
Руло с мармалад/е на тва му се вика от нищо нещо, с минимум продукти
Течен шоколад/ама ние си го правихме/
Соленки със сода за хляб
и още много мога да изреждам............................ Heart Eyes

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 481
В миналото ме връщат циганската баница, едни страхотни милинки които правят в Пещера,понеже там ходех лятото при баба и дядо,страхотен сладолед на центъра пак там.А какви семки продаваха в едни зелени пакетчета.........Ех, спомени ,спомени !

# 17
  • Мнения: 780
На баба яхнията с прясно пиле, лук, ориз и много магданоз на котлон, дърпаната баница (казваше и мазница) със сирене и тиквеника. Правеше и страхотни мекици!!
На майка баницата с мая по Коледа. Майка правеше и галушки - сега като си мисля трябва да е било домашно приготвено тесто за макарони (яйца и сол), което разточваше, режеше на квадратчета, сваряваше в подсолена вода с 1 нарязано на дребно картофче. Отцежда се и се размесва с малко натрошено сирене. Отгоре се залива със запържен червен пипер.
Майка беше и ненадминат майстор на пилешка супа и всякакви тестени изделя. Правеше и много хубави домашни торти.

Въпреки че като дете много помагах и обичах да се въртя в кухнята, не се научих как се правят различните видове тесто... за което сега много съжалявам.

# 18
  • София
  • Мнения: 478
Назад ме връщат нещата, които баба ми и дядо ми правеха Grinning

Баба ми правеше едни страхотни кошнички, както и едни мечета, които слепваше с мармалад, а аз им правех ушите и очите с капачка от паста за зъби Laughing
Имам рецептата за тези мечета, ако я нямаш мога да ти я дам Peace


много ще съм ти благодарна  bouquet

# 19
  • Мнения: 884
Печени агнешки главички-навремето ги прадаваха "небутнати", баба ги изпичаше във фолио...
 И сиропа, който продаваха при сладоледа...

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мислих дълго Thinking
вярно бях злояда, ама определени неща хапвах

паста Ком, помни ли я някой? това го ядях
даже скоро правих една торта и имаше такъв вкус  bowuu
завърнах се на ъгъла на стария ни квартал, където беше малката сладкарничка.

сладолед Ескимо - това вече го няма май newsm78

в една друга тема споменах онези неща за пържене, които дойдоха с виетнамците, както и какиното тане Peace

останалите спомени са как някой ме преследва с ядене в ръка  Joy

# 21
  • София
  • Мнения: 495
аз с умиление си спомням за домашния течен шоколад, тиквеника и питите на баба ми, домашния бахур, сухата паста Балкан, циганската баница и още и още......

# 22
  • Мнения: 6 017
Ако говорим за храни от магазина, а не приготвени в домашни условия. Доста са  Peace
Една стока съм забелязала я пройзвеждат за много кратко време. Примепно вафлите "Мура" по едно време ги бяха спрели...Абе доста вафлички и царевични пръчици си спомням, които сегя ги няма, а ми се иска да ги има  Laughing

# 23
  • Мнения: 70
На първо място слагам един конфитюр от сини сливи, който баба правеше. Знам, че е доста трудоемък, защото сливите киснат известно време във вар. После се белят много лесно от "кожата". Натак процедурата не я знам, но резултатът е сладко с цвят на злато Simple Smile Ако някой знае как се приготвя този конфитюр, много моля Praynig
Иначе обожавах домашния течен шоколад, както и една торта на майка ми: бишкоти, напоени в сока от един компот кайсии, наредени на тва или три реда в тава, между редовете бишкоти се слагат самите кайсии от компота, а малката импровизирана тортичка може да се покрие със сметана, но тъй като тогава нямаше, правехме маслен крем.
И разбира се, прекрасната бисквитена торта: прави от сравнително меки бисквити (обикновените са прекалено твърди, има едни турски, които вършат най-добра работа), та бисквитите се топят за 2-3 секунди в прясно мляко и след това се реди върху фолио квадрат; квадратът се намазва с маслен крем и така до третия ред бисквити, също намазани с маслен крем; на получения бисквитен квадрат в средата му се тегли една линия от конфитюр от вишни или ягоди и цялото това омекнало квадратно нещо се подхваща от двете страни, вдигат му се краищата и се получава торта с формата на покрив  Simple Smile намазва се пак с маслен крем и се поръсва с натрошени орехи
чудесни рецепти, но само последната я правя до днес

# 24
  • София
  • Мнения: 10 858
О, сетих се за онзи сладолед, който гребяха с едни лъжици и ги топяха в бурканчета с вода  Heart Eyes Божествен беше ... ooooh!

# 25
Ама икакви вкусни чаени бисквити  -правоъгълни имашеедно време сега няма такива
Златна есен десет вида от десет различни фирми  цък не е същата
Най обикновения кекс с кисело мляко на майка  сега не мога да го докарам като нейния на вкус
и едни негърчета които  правиха във Варна в сладкарницата на входа на морската градина
ех ,спомени с,спомени....

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Аз като супер злояда - не че сега ми личи - си спомням само някакви сладки неща...

Десерт, който се казваше лебеди - нещо с яйца, лебедите от разбит белтък плуваха в сладък жълтък... newsm78 Подсещам се да питам за рецептата майка ми, страшно беше на вкус  Peace

Торта- зайче на баба ми
Сладки - сърца с белтъчена заливка и цветни бонбони
Сладкиш с мак - даваха ни по малко да не се дрогираме  Crazy
Сладкиш с вишни - класика, до ден днешен го  хапвам с кеф.
Пържени филии, бухти и мекици...

# 27
  • Мнения: 44
катмите на баба - печеше ги на сач върху открит огън и ги мажеше с краве масло и мед
бозата от едно време в стъклени шишета с капачка от фолио
бонбонки детска радост
таратор с орехи
филийка с домашно приготвена лютеница и катък от козе мляко
сладко от сини сливи с орехчета
ох........хвана ме носталгията............

# 28
  • В царството на мечтите
  • Мнения: 337
Здравей те  Grinning  още като прочетох темата се сетих за домашно приготвен течен шоколад.  Praynig И днес си го правя ама няма нищо общо. #Crazy newsm78 Състой се от сухо мляко, захар и какао. Това си беше вълшебство  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 10 858
Постепенно четейки темата спомените ми се поизбистриха  Crazy

Мама правеше един сладкиш "Мазурка" - маслено тесто, отгоре на ромбчета, а празното пълнеше с течен шоколад. Боже, божествен беше. ooooh!
И един таралеж, отгоре бодлите от бадеми ... а отстрани малки таралежчета  Laughing Аз им рисувах очичките с течен шоколад .... Вътрешността не я помня.
Питка "Слънце", пак на мама, уникално вкусна.

Общи условия

Активация на акаунт