Кум-атеист! Има ли такова животно?

  • 1 944
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 77
Наистина може да си замълчите и така да си мине, но когато кръщавахме моето дете попът ми каза, че на кръстника никой няма да му иска документ, но ако лъже - все едно детето не е кръстено, така че си е за нас. По тази логика и техният църковен брак няма да е истински, а при положение, че е важно за тях, си е много подъл номер.

# 16
  • Мнения: X
Наистина може да си замълчите и така да си мине, но когато кръщавахме моето дете попът ми каза, че на кръстника никой няма да му иска документ, но ако лъже - все едно детето не е кръстено, така че си е за нас. По тази логика и техният църковен брак няма да е истински, а при положение, че е важно за тях, си е много подъл номер.
Ами аз заради това,ако се окаже,че наистина не е кръстен,ще им кажа.
Ако смятат,че не могат да го преглътнат- да си изберат други хора за кумуве. В интерес на истината момчето ми може да е атеист, но притежава всички христянски добродетели,за които може да се сети човек. Както и да е,не смятаме да лъжем младоженците,не е това целта. Naughty

# 17
  • на село
  • Мнения: 830
 Аз съм атеист. Но винаги съм уважавала правото на избор за изповядване на някаква религия. В този смисъл, очаквам, че и на мен ще ми се уважи правото да не изповядвам такава.
 Не искам някой да ми налага да се кръстя, както и аз не карам някой да се откаже от вярата си.
 

 Премълчаването на факта, че кумът не е кръстен е сблъсък с християнските норми. В някои църкви това е възможно поради недоглеждане. Знам го от хора, които са го правили. Но правилно ли е?

# 18
  • София
  • Мнения: 71
Кумът задължително трябва да е кръстен, обаче аз за друго ти пиша - да ти направя комплимент, че много духовито си описала ситуацията. Смях се от сърце! Joy  Hug

# 19
  • Мнения: X
Аз съм атеист. Но винаги съм уважавала правото на избор за изповядване на някаква религия. В този смисъл, очаквам, че и на мен ще ми се уважи правото да не изповядвам такава.
 Не искам някой да ми налага да се кръстя, както и аз не карам някой да се откаже от вярата си.
 

 Премълчаването на факта, че кумът не е кръстен е сблъсък с християнските норми. В някои църкви това е възможно поради недоглеждане. Знам го от хора, които са го правили. Но правилно ли е?
Съжалявам за дългия цитат пак,обаче постинга ти действително много добре онагледява проблема.
Какво излиза? За мен се оказва,че християнските норми се оказват доста остарели за съвременния начин на живот. Ако кумът не е кръстен и това е проблем, има още куп неща,които ако се замислиш.не биха били в реда на нещата,ако трябваше да се съобразим с тези норми. И понеже при нашите хора наистина става въпрос за една венчавка доста съобразена с въпросните норми,аз няма да им се разсърдя изобщо,ако сметнат,че не сме подходящи. Както казах вече,ние сме някакъв вариант за излизане от положението,нито сме се натискали,нито са ни калесвали,дето се вика. Аз лично булката съм я виждала веднъж. Мъжът ми все още не я е виждал. Като цяло ситуацията е направо смехотворна.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 080
Ами значи без особени притеснения им кажи за ситуацията - особено ако пък момчето не иска да се кръщава специално, няма сега да си създавате излишни напрежения и спорове!  Peace
П.П. Само едно допълнение, ако позволиш - "кумец" е младоженецът, както и "кумица" е булката. Другата двойка са кум и кума  Wink

# 21
  • Мнения: X

П.П. Само едно допълнение, ако позволиш - "кумец" е младоженецът, както и "кумица" е булката. Другата двойка са кум и кума  Wink
Joy мерси за разяснението. bouquetКакто се вижда,хич не съм наясно с тия титли.

# 22
  • на село
  • Мнения: 830
 Аз пък не виждам кой знае какъв проблем. Казвате на младоженците каква е ситуацията , и те решават. Никой няма право да се сърди.
 Най-малко пък булката може да очаква някой, който дори не е виждала да се кръсти заради нея.

# 23
  • Мнения: 6 701
Казвате какво е положението и това е.
Аз лично не вярвам наистина вярващи хора да изберат за кумове хора, които дори не познават.
Канонът изисква младоженците и кумовете да са кръстени, иначе за какъв църковен брак си говорим.
Също така е хубаво кумовете да са духовна упора и морален пример за младото семейство, но това е само в сферата на пожеланията за сега в България.

# 24
  • Мнения: 388
Задължително е кума и кумата да са кръстени, в някои църкви проверяват, в други го оставят на съвестта на кумовете... Това са ти го казали вече...

На мен ми направи впечатление че имате роднинска връзка с единия от младоженците, по специално - че сте братовчеди... Не съм съвсем сигурна, но е добре да провериш, мисля че на братовчеди не се позволява да си кумуват. Знам че на брат/сестра може, но на братовчед съм почти сигурна че не... и ако това е вярно, проблема с това че твоя човек не е кръстен отпада...

# 25
  • Мнения: X
Мен това с духовното наставничество ме впечатли. Какви духовни наставници,какви пет лева! Та ние сме като Ин и Ян в контекст семейство,брак,норми,канони.
Преди малко говорих с братовчеда. Той е спокоен Laughing,май ще си търси други кумуве,каза,че правел проучване до сега...а аз какво съм се разбързала,тююх.

# 26
  • Мнения: 2 388
Нема такова животно. Simple Smile
Задължително е, затова и вече спряха да ни канят. Няма да се кръщаваме, а от там и няма как да кумуваме. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 6 701
..............На мен ми направи впечатление че имате роднинска връзка с единия от младоженците, по специално - че сте братовчеди... Не съм съвсем сигурна, но е добре да провериш, мисля че на братовчеди не се позволява да си кумуват. Знам че на брат/сестра може, но на братовчед съм почти сигурна че не... и ако това е вярно, проблема с това че твоя човек не е кръстен отпада...

Това пък от къде го измисли?  newsm78
От личен опит или що.........

Мен това с духовното наставничество ме впечатли. Какви духовни наставници,какви пет лева! Та ние сме като Ин и Ян в контекст семейство,брак,норми,канони.
Преди малко говорих с братовчеда. Той е спокоен Laughing,май ще си търси други кумуве,каза,че правел проучване до сега...а аз какво съм се разбързала,тююх.

Написах, че духовното наставничество е желателно. Явно не сте добър избор за кумове на братовчед ти. Не се обиждай, ти сама го каза, че сте много различни в основните възприятия.

# 28
  • Мнения: 2 388
Всъщност кумът става духовен баща нали така?
И не може да има интимни отношения с булката.

# 29
  • Мнения: 388
Не може да се каже че е точно от личен опит... мисля че го четох някъде по повод това дали сестра ми може да ми кумува... оказа се че може, но пък ние си намерихме други кумове...

Общи условия

Активация на акаунт