Отговори
# 30
  • Мнения: 804
Възмущавам се НЕ от родителите, които са записали децата на ясла от малки и просто са изчакали някой и друг месец да поотраснат и тогава да ги пуснат. ПОТРЕСОХ се от майката, която е записала детето си на ясла за да не му готви, а да му взима храна от там  ooooh! Ами има толкова частни кухни... А ако са в по-малък град където няма такава услуга - нека да плаща на някоя лелка или баба да ходи да готви всеки ден. Но е срамота да заема мястото на някое дете, защото работела вкъщи и нямала време да наготви. Ами да си вдигне задника с един час по-рано сутрин и да готви или да готви събота и неделя и да замразява в кутии. Варианти има, по-трудни са, но защо трябва да сме толкова нагли и арогантни  #2gunfire #Cussing out

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 366
Е все пак ако не е в София или някой голям град едва ли навсякъде има проблеми с местата в детските градини.
Моя племенница я доведоха от Испания и веднага я записаха на кухня без да чака с месеци като нас. Замина си детето и като го върнаха пак за гостуване пак без връзки и проблеми я записаха на градина. Всичко си е до населено място и какви са проблемите в него.

А за отсъствие по семейни причини и аз знам че е 2 месеца, но зимата си спрях детето за 25 календарни дни и поискаха да я отпишат - прекалили сме със стоенето в къщи. По същото време в групата ходеха по 10-12 деца останалите болни от грип. Аз я спрях за да си спестя грипа и успях.
Преди това в групата имаше коклюш. Моето дете също прихвана. Като отидох да попитам какви документи да занеса ми се навикаха, че всявам паника в градината. Докато стигна до педиатъра главната сестра вече му се беше обадила и му беше заявила, че бележка за карантина не иска и да пише че детето има ОВИ. Много майки така и не разбраха от какво да си лекуват децата благодарение на 2-ма медици...

# 32
  • Мнения: 126
Една позната от квартала повече от 2 години заема място в една детска градина в Лозенец, детето ходи 3 дена, после 1-2 месеца в къщи- проблема и бил, че малкия бил болнав, ама тя да си пази мястото, че ако и изникне някаква работа- домашна или друга, да може да го заведе там за някой и друг ден. Оправяла се с мед. бележки- мъжът и е доктор.
 #Cussing out   #2gunfire   много съм възмутена!!!

# 33
  • София
  • Мнения: 8 285
Възмущавам се НЕ от родителите, които са записали децата на ясла от малки и просто са изчакали някой и друг месец да поотраснат и тогава да ги пуснат. ПОТРЕСОХ се от майката, която е записала детето си на ясла за да не му готви, а да му взима храна от там  ooooh! Ами има толкова частни кухни... А ако са в по-малък град където няма такава услуга - нека да плаща на някоя лелка или баба да ходи да готви всеки ден. Но е срамота да заема мястото на някое дете, защото работела вкъщи и нямала време да наготви. Ами да си вдигне задника с един час по-рано сутрин и да готви или да готви събота и неделя и да замразява в кутии. Варианти има, по-трудни са, но защо трябва да сме толкова нагли и арогантни  #2gunfire #Cussing out

Няма нищо лошо в това, което е направила майката.  Трябва ли да  се срамуваме всички, които са се възползвали от услугата Детска кухня newsm78
Стига правете от мухата слон.
Кухнята струва 12 лв., а яденето от яслата 40. Когато трябваше да запиша синът ми и при мен стоеше такава възможност, но се отказах тъй като кухня + доставка щеше да ми е 48 и реших да изчакам 1-2 месеца. 
Тя не го е записала на яслатата с тайничката мисъл  някого да прецака като й вземе заеме мястото, а по този начин е била достъпна услугата Детска кухня за нея. Едва ли някой ще идва 5 пъти на седмица за 40 лв и да ти готви 3 яденета, като с тези пари и продукти си купува.
Вече има една малка подробност, ако детето ти ходи на държавно детско заведение, ти се спира майчинството.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 249
Добре де, няма ли регламент за реда на посещение и отсъствие от ясла/градина?

Иначе идеята с ТЕЛК ще стане като с ЛКК за бременни - една единствена бременна във форума наистина беше ходила на комисия. А и с това чакане с месеци и години, не виждам как ще стане номерът. Би било добре нещата да се канализират и да има ясни и строги правила, но съм скептична... Все ще се намират тарикати, които са над закона. Същите тези, които и сега фиктивно заемат места с години.

# 35
  • Мнения: 178
Разбирам всички, които пишете, особено тези, които искат и не са записани в детските градини. През изминалата година синът ми почти не е ходил на детска. И то не защото не съм искала, а просто, защото изкарваше максимум 1 седмица без да се разболее. При условие, че имам още две деца вкъщи, които прихващат по редедичката автоматично болестите на батко си не можех да си позволя да имам целогодишно 3 болни деца, особено бебе вкъщи. Ако майките бяха достатъчно съвестни да си пращат децата здрави в детските градини едва ли щеше да има толко "фиктивно" водещи се в списъците. Не съдете толко повърхностно.  Винаги има едни или други причини. Ако днес съм си вкъщи, утре може би няма да съм. Не мога да си позволя да си изгубя мястото. Може много да се спори в темата, но нека да не гледаме само от собствената си позиция.

# 36
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Извън темата е, но suziS  , страхотни са ти дечицата!   bouquet

# 37
  • Мнения: 2 757
Aма моля ви се хора, айде да не се правите на толкова съвестни и загрижени за целия свят с изключение на вас самите и собствените ви деца. Прекалявате с лицемерщината. А може би не се усещате, че ако самите вие имате нужда именно от фиктивна ясла за детето ви, ще се възползвате и ще имате оправдание в собствените си очи.
Щом държавата е дала възможност да се прави този номер, много ясно че умните хора ще се възползват. Аз също бих го направила. Заради храната не, щото не ми е проблем да готвя. Но ако трябва да си пазя място и същевременно въпреки, че мога да си гледам детето в къщи понякога ми се налага да го оставя за известно време то тогава с чиста съвест ще се възползвам от тази възможност ако я има. Ако я няма намираме друг начин. Всеки да се оправя както може в крайна сметка и така и правят хората. Само дето някои се правят на много загрижени и съвестни. Ама аз не им вярвам, че са такива, особено тези дето най-много се възмущават те па са ми най-фалшиви. И за ваксините не съм съгласна - те не трябва да са задължителни (слава Богу тук в Дания не са) и с чиста съвест бих си взела фалшив документ, че са уж направени.
А за наивните, които си мислят, че болните деца в яслата са голям проблем - ами те не знаят ли, че вирусът може да се пренася още преди да се е проявил, че и няколко дни след като детето е излекувано пак е вирусоносител. А децата със сенна или др алергична хрема да си седят в къщи ли, че някой си го е страх да не му заразят детето. Вие сте нереалисти, не се ли усещате, че искате невъзможни неща.
Държавата е скапана и не може да си реши проблема с яслите, от тук идва всичко. Ама хората са готови да се избият един друг.
Тук никой пък няма да направи проблем, че едно дете не ходи на ясла дълго време. Даже предпочитат да не ходят за да им е по-лесно с по-малко деца. Дето се падат по 4 деца на даскалка. А в БГ  са по 15 или там колко не знам точно  #Crazy Направо не знам с къв акъл се надявате, че там ви гледат  децата като хората  Naughty

# 38
  • Мнения: 55
На всяко дете може да му се случи да отсъства по дълго по здравословни причини.Тези деца никои по никакъв начин не може да ги изгоини, както някой тука желаят...................Не разбирам  тези мечти.
Във всяка детска градина броя на децата е завишен ,точно поради тази причина.Директорките и учителките много добре знаят какъв е % на често боледуващите  и с толкова завишават броят им.
Всичко друго,което се коментира тук  няма никаква реална основа  и се основава само на емоционалната злоба.
Това не бива да се допуска в сайта.
Има ли родители, които да искат децата им да боледуват????????????????
Обадете се !!!!!!!
Тук пишещите в този сайт за изгонването Ви,трябва да знаят всичко за Вас,нищо интимно от причините за посещение да не се пропусне.......

# 39
  • Мнения: 953
Тук никой пък няма да направи проблем, че едно дете не ходи на ясла дълго време. Даже предпочитат да не ходят за да им е по-лесно с по-малко деца. Дето се падат по 4 деца на даскалка. А в БГ  са по 15 или там колко не знам точно  #Crazy Направо не знам с къв акъл се надявате, че там ви гледат  децата като хората  Naughty

Хайде да не обсъждаме ситуацията в други държави, със социална политика далеч по-добра от нашата.
В Дания има ли достатъчно места за яслите за всички желаещи? Ако няма може би ще разбереш защо някой е недоволен от това, че детето го гледа бабата в къщи, а то се води че посещава ясла.
Само да уточня че броя на децата в яслена група е между 20-25 и за тях се грижи учителка/сестра и лелка и ние родители сме наясно, че може би грижите за децата ни не са на много високо ниво / както и всичко останало в БГ/.
В този ред на мисли мен ме устройва повече ако има фиктивно посещаващи деца - по-малко деца в групата и повече внимание за тях. Не мога да си представя 2 жени на 25 деца от 1-3 г, не искам, но ще ми се наложи детето да ходи на ясла.

Родителите обикновено в БГ нямат голям избор при ниското заплащане на труда и са принудени да дадат децата си на ДГ. Семейства които имат възможност само единият родител да работи, а другият да се посвети на децата са рядкост.

Начина по който възприемаш света е въпрос на ценностна система, ти би постъпила така а друг не.  Определено фалшификацията на документи и други неща не е в мой стил.

Супер странни  и интересни са ми мнения , които дават хора без да имат досег с реалността в БГ. Направило ми е впечатление , че хората като свикнат да имат нормално обслужване /във всяка една сфера, в по-развитите държави/, забравят какъв хаос цари тук.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 671
Абсолютно съгласна съм, че държавата не може да реши проблема и оттам идва всичко - това насъскване едни срещу други ми прилича на някакъв идиотски лов на вещици и честно казано - как точно виждате да се реши проблема? Може би освен ТЕЛК /поредната схема за корупция/ ще трябва да организираме и родителски тройки, който ненадейно да посещават болните деца и да проверяват с очите си положението  Rolling Eyes
Всяко дете има право да посещава ДГ и от къде на къде по-болнавите и по-трудно адаптиращите се трябва да бъдат дискриминирани за сметка на другите? А тези, на които се наложи някаква по-сложна операция   например и по-дълго възстановяване или имат алергия, която може да се израсте и за два месеца - за капак, че малко са преживели и те и семействата им и от детската да ги отпишем, а  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 2 757
Candy girl , нищо не съм забравила, живяла съм в БГ почти 30 години. Освен това съм в течение с нещата, всичките ми роднини са в БГ и т.н. Но се опитвам реално да погледна. В крайна сметка наистина е най-добре, който има проблем сам да си го решава, а не да търси виновни и да се занимава с глупости, вместо да се концентрира върху основното - решението на проблема. Навсякъде по света е така. Само че българите имат навик да се оплакват и другите да са им виновни. Затова и проблемите им остават нерешени - просто никой не се опитва да ги реши, а наблягат на виновници. Когато хората живеят в общество винаги ще бъдат всички виновни. Но това не значи, че трябва да мислим за другите повече отколкото за нас самите. Пък и никой не ни е виновен, че като сме правили деца не сме предвидили съпътстващите отглеждането им проблеми.
Тук може би е по-добре. Ами ела тук. Аз не харавах БГ и се изнесох. И не мисли, че ми беше лесно и че не рискувах много и че не направих огромни компромиси с важни неща.  Всеки си решава сам съдбата и е безсмислено да обвинява тоя и оня. Не може да очакваш другите да се грижат за теб и детето ти повече от теб самата. Пусни го в гората, па после мечите били виновни, че го изяли. Ми гладни са бе душа, нема да мрат ти да живееш.  Wink Естествен подбор - силните изяждат слабите. И при хората е така в малко по-цивилизован вариант

# 42
  • Мнения: 9 990
Аз пък не разбирам майка, която подава документи с ясното съзнание, че детето и било малко и бла-бла.Или пък-имала била още време до края на майчинството, или пък, свършвал и пък после неплатения.Когато записваш дете на ясла реално го пускаш там, кво значение има дали ти е свършило майчинството и дали ти се ходи или не на работа?Тънките сметки за няколко месеца "изгода" са тъпо нещо, когато става въпрос за планиране години напред, когато детето ще е във възраст за градина, а майката отдаааавна ще се е върнала.Аман с това -2-3 месеца още маичнство зор да си прибереш. Tired

ПП-алергичните деца, болните деца, вечно отсъстващите деца-не е редно да спъват ежедневието на неалергичните и здравите в ясли и градини.т.е, за да не скокнат сега с обвинение, че деля-ще се аргументирам-дете, което очевидно не вирее в среда на вирусите по градините и е болно през седмица и пие АБ по 3 пъти в месеца и после отсъства още два месеца-и това е всяка година-може да освободи мястото, ако майката така или иначе стои вкъщи, за да го гледа болно/или бабата или лелята или съседката/Да се разболее няколко пъти сериозно-ма моля ви-има си медицински документи-никой няма да го гони това дете.Ама да е нон-стоп, все градината да му е виновна, майката да го тика зорлем, за да пази място и да си пят редовно АБ-за мен е нелогично.За къуде го пази това място, при все, че детето 4-та година не ходи, появява се веднъж за няколко дена в месеца. newsm78Дете, което прояви алергии някакви-да бъде пренасочвано към санаториална градина, дете, чиято майка си го пуска на бабиндом, щото да се радват взаимно баба и внуче, ама става всеки месец по 3 седмици-да си го остави на бабиндом...и т.н. и т.н.Реално погледнато-във всяка изброена ситуация тук Има човек, Който се грижи за въпросното дете.

Последна редакция: пн, 30 юни 2008, 11:24 от пенелопа

# 43
  • Мнения: 1 479
Имаше една приказка за "льжливото овчарче" Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 1 715
Аз пък не разбирам майка, която подава документи с ясното съзнание, че детето и било малко и бла-бла.Аман с това -2-3 месеца още маичнство зор да си прибереш. Tired
Извини ме, но смяташ ли, че си права Shocked
Въпросът с децата, родени в началото на годината, не случайно се повдига толкова пъти. Не ми е до 220-те лева, макар че не е за 2-3 месеца, а за 7 при мен. И смятам, че именно тези 7 месеца дават осезаема разлика в развитието на детето от бебе до по-социализирано. И затова искам дъщеря ми да тръгне по-късно. Имаш дете, та би трябвало да си забелязала, че не е еднакво на 1-1,2-1,6-1,9-2 години. Колкото по-малко е детето, толкова по-осезаемо е развитието му за период от един месец.
Дете на 5г без проблем общува с такова на 6г, но не и дете на 1,5г с 3 годишно в ясла. Добави и 2 души персонал на 25 хлапета и ето ти мотив, различен от 220 лв Peace Ама друго си е да си мислиш, че само твоята позиция е правилна Twisted Evil
Отделно, дори и наистина тези пари да са от значение за бюджета, по-добре да ги вземаш и да си с детето си, отколкото да си ПРИНУДЕН да го дадеш, защото другата година късметът може да не проработи и тогава без пари ще има принудително стоене вкъщи...
Сори, ама се нервирам, когато някой съди само от собствената си позиция Peace

Общи условия

Активация на акаунт