Отговори
# 45
  • Мнения: 9 990
Елементарно е и простичко.Подай документи следващата година.Апропо-имам цели две деца, та да-знам каква е разликата .И когато съм подавала документи съм знаела на каква възраст ще са децата ми към септември месец.И като съм видяла, че ще ми е изтекло примерно майчинството тогава съм направила прости сметки.И двете са раждани в началото на календарната година.
Та, аз се нервирам на такива пък, дето пускат деца и цяла година тези деца не ходят, щото видиш ли-ми то-майчинството не и било свършило.Малко било още-ми малко е, да-ама си подала документи именно с ясното съзнание, че на толкова го приемат.И да се пулиш с емотикони, за едно си права-знам какво е да пуснеш бебе на ясла.Не е края на света.Нито детето е изпадало в невероятни нервни кризи и състояния/щото не го гледала майка му/ нито е имало екцесии.Ами-родило се в началото на годината, тръгва си с набора ясления 1 яслена група и драми няма.Поне аз не драматизирам.
ПП-не те карам да приемаш позицията ми като правилната.Просто си се чудя по абсолютно същия начин, както ти ми се чудиш на мен и се нервирам пък на такива хора с подобни на твоите разсъжнения относно момента на тръгване на ясла.Нищо повече.Само дето не се пуля с емотикони невярващо. PeaceИ още малко, виждам, че детенцето ти е на 1г и 4м.Моето малкото е малко по-малко и септември е на "училище" Голямата тръгна на тази възраст.Та-както казваш-знам какво е.Нищо страшно не е.Аааа, и още нещичко.От 5 години вря и кипя в яслено-градинския живот, не говоря наизуст, а от опит.

Последна редакция: пн, 30 юни 2008, 15:55 от пенелопа

# 46
  • София
  • Мнения: 1 715
Елементарно е и простичко.Подай документи следващата година.
Не мога да си позволя да отсъствам от работа след изтичане на 2 години (които изтичат февруари).
А с емотикон изразих учудване, че така свободно говориш как хората издребняват за парите. Твое право е да имаш мнение проблем или не е да дадеш малко дете на ясла, но не и да абсолютизираш какви са мотивите на другите. При това погрешно. Обясних, че не опира до парите за майчинство. А и хората, в частност децата, са различни - за едно 10м е ОК за ясла, за друго не. Толкова Peace.
Иначе всеки с проблема си. Не смятам, че моят е най-голям, нито че е по-значим от този на другите.

# 47
  • Мнения: 9 052
Недей да пост-пваш по този на;ин, не е правилно. При нас има седния вариант. Една майка работи понеделник до сряда и дели мястото с друга майка която си вди детето ;етв-ртък и петък. НЕможеш ли да "разделиш " мястото с майко, която има спешно нужда от място първата година и се надява да и излезне място следващата ... По ;Естно е .

# 48
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
уф...и на мен ми предстои да говоря с директорката децата ми да не посещават детската градина за около 6 м., защото решихме да отидем при съпругът ми за половин година, който не е във Варна.
Съвестно ми е, защото знам колко деца са останали без места, но като се върна ще трябва да ходя на работа и т.н и т.н.
Само не ме пребивайте моля, но някой имал ли е подобен проблем?

# 49
  • Мнения: 9 990
Мила-мама, към теб персонално, щото личната ти драма не я знам, та не съм се обръщала.И не абсолютизирам, а обобщавам наблюдения за 5 години натрупани.Всеки с частния си проблем, но масовото прави тези частни проблеми да изглеждат нахални понякога.Аналогично е с орязаните права на самотните родители, заради безбрачно съжителстващите-пример-половин такса за ясла.Вади си сама изводи, ама е видно, че това ще стане, когато детето ти тръгне и навърти години в градината и натрупаш реални впечатления.До тогава.Та да-хората издребнявам мнооого за парите, след като искат да плащат половин такса за детското заведение, защото живеят без брак с бащата на детето, но все пак-живеят заедно и бащата е поел ангажимента си на родител.По същия начин издребняват/пак лични наблюдения, базирани на 5-годишен сблъсък с подобни хора/и държат хем детето да е записано, хем да си взимат майчинството, хем детето да не ходи една година, хем да не се връщат на работа.Повярвай-половината от групата на голямата ми дъщеря процедират така. Laughing

# 50
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
хората издребнявам мнооого за парите, след като искат да плащат половин такса за детското заведение, защото живеят без брак с бащата на детето

Няма такова нещо - плащат ПЪЛНА такса! Половин такса се плаща, когато в акта за раждане пише баща неизвестен.

# 51
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Недей да пост-пваш по този на;ин, не е правилно. При нас има седния вариант. Една майка работи понеделник до сряда и дели мястото с друга майка която си вди детето ;етв-ртък и петък. НЕможеш ли да "разделиш " мястото с майко, която има спешно нужда от място първата година и се надява да и излезне място следващата ... По ;Естно е .

 #Crazy Такова нещо не бях чувала да съществува?! Къде се случва това?

# 52
  • Мнения: 9 990
хората издребнявам мнооого за парите, след като искат да плащат половин такса за детското заведение, защото живеят без брак с бащата на детето

Няма такова нещо - плащат ПЪЛНА такса! Половин такса се плаща, когато в акта за раждане пише баща неизвестен.

имаШЕ такова нещо, Гневна, имаше...премахнаха го заради възползващите се живеещи без брак на семейни начала. Wink и сега вече се плаща пълна такса.Именно за това говоря.Сега самотна майка , чието дете е родено в брак и в акта пише кой е бащата, но бащата си е бил камшика-няма половин такса. WinkТа както казах-доста бяха такива.И се хвалеха даже-лично са ми споделяли-защото виждам детето цял месец в групата на моето, а таксата е винаги по 20лв, ако тук-там е имало и празник-10-ина лв такса и попитах...и майката си каза-еми-ние с Х нямаме брак, за кво да им плащам, като мога и наполовина да давам... Crossing ArmsИ това не е далечно минало, а съвсем скоро...Та заради таквиз премахнаха това облекчение за самотните родители...да видим как ще се справят с Фиктивно ходещите и водещите се само по списък, но нямат присъствени дни... Wink

# 53
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 468
Дъщеря ми е записана на ясла от 11- месечна. Няколко месеца вземах само храна. Тръгна на ясли на 1 г. 4 месеца. Докато я изпишат преди месец, или общо година и 7-8 месеца, има реално посещаване не повече от 3 месеца общо.
Но. Детето ми боледува дълго и сериозно. Едва ли очаквате, че след изкарана тежка пневмония ще я пусна на ясли на другата седмица?!
Никога не съм се чувствала виновна, че заемаме мястото на друго дете. Дъщеря ми е дете на инвалид над 80% инвалидизация и има предимство пред много други деца.
Септември тръгва на градина. Ако боледува често, ще я спра, разбира се. Ще ходи по 1 ден на месец, колкото да си запази мястото, да.

# 54
  • Мнения: 9 052
Дъщеря ми е записана на ясла от 11- месечна. Няколко месеца вземах само храна. Тръгна на ясли на 1 г. 4 месеца. Докато я изпишат преди месец, или общо година и 7-8 месеца, има реално посещаване не повече от 3 месеца общо.
Но. Детето ми боледува дълго и сериозно. Едва ли очаквате, че след изкарана тежка пневмония ще я пусна на ясли на другата седмица?!
Никога не съм се чувствала виновна, че заемаме мястото на друго дете. Дъщеря ми е дете на инвалид над 80% инвалидизация и има предимство пред много други деца.
Септември тръгва на градина. Ако боледува често, ще я спра, разбира се. Ще ходи по 1 ден на месец, колкото да си запази мястото, да.

Тарталета, дъщеря ти няма предимство пред никое друго дете , zащото самата тя не е инвалид, а и да е инвалид пак няма предимство. Инвалида има облекчения , има помощ, но няма права да нарушва правилата , а най вечЕ да си учи детето да иzполzва слабостта и специалното състояние zа да нарушава правила. Тов аспоред мен е една голяма гршка. В групата на сина ми има момиченце, баща му идва да си го прибира с инвалиден стол , слага си го с скута и си го воzи. Не ми е ясно какви привилегии полzват ПО ЗАКОН , но не zабелявzам детето да се учи и да се полzва с няйкакви предимства пред другите деца в групата. Както си му е редно.
Сори zа иzкаzването, не искам да обидя никого.

# 55
  • Мнения: 9 990
така е, жабата, и моите наблюдения са подобни.
това "пазене" на места винаги ме е учудвало, но е практика.И ако на тарталета детето е боледувало реално-то си има епикриза, документация и извинителни бележки.Докато масовата практика е здраво дете се прави на болно, за да не ходи.
При мен имаше случай, в който ме молеха да не си водя детето, здравото ми  дете-да намеря начин да не го водя, защото в групата имали болнаво такова, а имало бум на незнам си какво и ако си задържим децата вкъщи, ще създадем по-добра среда без бацили за болнавото...еми...извинете ooooh!Болнавото така или иначе идва по 1 ден в месеца и си го гледат вкъщи-за чий пази място, което не използва?

# 56
  • Мнения: 2 757
При мен имаше случай, в който ме молеха да не си водя детето, здравото ми  дете-да намеря начин да не го водя, защото в групата имали болнаво такова, а имало бум на незнам си какво и ако си задържим децата вкъщи, ще създадем по-добра среда без бацили за болнавото...еми...извинете ooooh!Болнавото така или иначе идва по 1 ден в месеца и си го гледат вкъщи-за чий пази място, което не използва?

Ох, моля ви стига с глупости и примери с откачалки. Това са изключения, а вие сте готови да се избиете заради някакви си луди. Само си чешате езиците, не усещате ли. Говорете по същество.

# 57
  • Мнения: 9 990
Нищо не по същество не съм казала, хОди се заяждай в съседната тема,знам, че ти е хоби Laughing Peace
Факт е, че здрави деца се пишат болни, за да си пазят място.Как става-айде върни се малко нагоре и прочети.За туй иде реч.
Примерите с откачалки ме съпътстват всеки божи ден, тук така се процедира.Не са изключение.По същество-често сме поставени в условия аналогични.
Ако ти е зор да пазиш място, а има кой да гледа детето ти-от педиатъра се взимат бележки, че детето е болно, нищо, че е здраво..На следващия месец пък му пускаш една молбица за по семейни причини, редуват се.

# 58
  • Мнения: 2 757
пенелопа, нищо не знаеш, не ми е хоби да се заяждам, а и точно сега не съм в лошо настроение да си го изкарвам на другите. Ставаше дума за конкретния пример, който ти даде по-горе дето съм дала като цитат, че е поредната дивотия на откачена госпожа. Сега друг е въпросът, че сигурно откачените госпожи в БГ са толкова много, че състояните им се окачествява като нормално, а не като изключение. Няма нужда да ми обясняваш как се процедира от някои майки, ясно ми е положението. Но на теб май не ти е ясно, че по закон всички имат еднакви права и си ги ползват - демек записват децата си на ясла. С това не са нарушили закона, нали си съгласна. А това, че децата им не посещават яслата всеки ден си е тяхно решение и няма нищо общо с теб и който и да било. Това, че примерно си работя от вкъщи и мога да си гледам детето и го правя, или това, че имам баба под ръка да помага или квото и да било си е лично моя работа - кво има да си завират носа в моята паница не ми е ясно. Да си живеят живота, да си гледат техните деца както могат и както намерят за добре и да оставят другите също да си живеят живота. Ако на някой му пречи, че се възползвам от правото си да си запиша детето на ясла да се оплаче пред управниците измислили закона. Не знам някъде да е писано, че детето задължително трябва да посещава ясла всеки ден или еди колко си процента от времето. Цялата караница възниква заради клюкарки, които много си навират носовете в чуждите животи и ги е яд, че някои майки могат да си позволят да си гледат децата, а не защото виждаш ли много били загрижени, че някое детенце наистина нуждаещо се не може да се дореди до ясла. Не съм съгласна разбира се записването в ясли да става с връзки и подкупи. Но ако си си чакал на опашката и си ти е дошъл редът за какво трябва да се чувстваш виновен в такъв случай?

# 59
  • Мнения: 9 052
Ники, ако кажа, Еч деетто ще отсъства от ясла в период раzличен от ваканциите ме питат zащо, zащото от общината ги проверяват и не им поzволяват места да се zаемат от деца, които не ходят , а също и да си нормират въzпитателките спрямо бройката деца ...
ако кажа , чЕ лятото ще си карам в българия , ще трябва да отпиша малкия от яслата и да освободя мястото.

Общи условия

Активация на акаунт