Отговори
# 60
  • Мнения: 2 757
Ники, ако кажа, Еч деетто ще отсъства от ясла в период раzличен от ваканциите ме питат zащо, zащото от общината ги проверяват и не им поzволяват места да се zаемат от деца, които не ходят , а също и да си нормират въzпитателките спрямо бройката деца ...
ако кажа , чЕ лятото ще си карам в българия , ще трябва да отпиша малкия от яслата и да освободя мястото.

Ти ми говориш за планувани летни ваканции, и това е понятно - прави се винаги в летния сезон, защото тогава всички си вземат отпуски и може да се случи повече от половината деца да отсъстват. Самите възпитателки също могат да си плануват отпуските в зависимост от това - ваканционният сезон е друга музика.  Аз говоря за непредвидени ситуации като болести. Никой не знае детето му кога от кво ще се разболее и колко ще го държи. Може и др непланувано да се случи. Ако примерно работя 2 или 3 дни в седмицата, а др дни мога да си гледам детето никой не може да ми каже да го пращам на ясла въпреки всичко или да го отписвам за да освободя място на по-нуждаещи се. Иначе гореспоменатия случай да си запишеш детето на ясла само заради детската кухня не го одобрявам. Ама в крайна сметка пак не е моя работа да се бъркам в чуждия живот.

# 61
  • Мнения: 5 178
Леле, сега на фона на драмата със записването какъв скандал ще стане...

По принцип май не може да се отсъства повече от 30 дни, но не го знам със сигурност, имаше тема скоро за майка, чието дете не е ходило повече от месец /по реални здр. причини/ и я заплашили, че ще го изключат/отпишат.

Aко е по медицински причини ако ще и 6м да го няма не могат да го изключат/отпишат.

И ТЕЛК да вкарат, то сигнала за непосещаване на ДЗ идва от директорката и проблемите се решават с нейното мълчание. В общината не могат да хванат колко деца ходят точно в групите, ако родителите чинно си плащат таксата.
Да ви кажа по ми е лесно да ми водят детето на ясла, когато е болно и да си платя цялата такса за месеца, отколкото да звъня по 100 пъти в ДЯ - да го требват или да не го требват.

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 13:24 от KOTE

# 62
  • Мнения: 9 990
Принципно не е точно така.Имаше случай на отсъствало дете и изключено заради отсъствията.Право да запише детето си има всеки приет/класиран, така е.Но има правила и от другата страна, а именно-има вътрешен правилник на детското заведение, според който отсъствията се извиняват по някакви критерии.При болест и дълго лекуване и непосещение-би следвало да се прави проверка и от директора и от  сестрата на детското заведение и да се следи състоянието на болното дете.Когато обаче за едно дете се носи всеки месец най-обикновена бележка от книжарницата, дето кочанът струва 2лв и може да се подпечата/често не гледат дали от личния педиатър иде тази бележка/ с най-разпространеното ОВИ-еми-извинете.Няма как две седмици детето да е с ОВИ, след което с молба да използва 10 дена, после детето да походи два дена и после пак дежурната фалшива бележка с ОВИ.Правилото детето да се върне на градина, макар и за ден, но с бележка, че не е било в контакт със заразно болни и е клинично здраво-отново не се спазва.
Та-случай на изключени дълго отсъстващи деца има, макар и рядко.Иначе трябва да станете "близки" с директорката и сестрата примерно, защото сяка седмица е редно да се обаждате и да казвате до къде е стигнало лечението на детето, в какво състояние е, как върви лечението, как би могло и кога да се върне на градина и т.н.-процеса е двустранен.И мнимо -болните, а те са доста, не са никак рядкост-може би измислят какво да говорят, незнам вече как поддържат тезата, че детето е болно, а то е здраво. Thinking

# 63
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Тарталета, дъщеря ти няма предимство пред никое друго дете , zащото самата тя не е инвалид, а и да е инвалид пак няма предимство. Инвалида има облекчения , има помощ, но няма права да нарушва правилата , а най вечЕ да си учи детето да иzполzва слабостта и специалното състояние zа да нарушава правила. Тов аспоред мен е една голяма гршка. В групата на сина ми има момиченце, баща му идва да си го прибира с инвалиден стол , слага си го с скута и си го воzи. Не ми е ясно какви привилегии полzват ПО ЗАКОН , но не zабелявzам детето да се учи и да се полzва с няйкакви предимства пред другите деца в групата. Както си му е редно.
Сори zа иzкаzването, не искам да обидя никого.

Ти добре ли си  newsm78 Някъде да съм писала, че уча детето си да ползва превилегии заради ТЕЛК-а на баща си?! Като ми се полагат- ползвам ги аз. Защо да плащам такса, когато детето ми е освободено от такава  newsm78 Или да се правя на много важна- имам ПРАВО да не плащам такса, но съм пич и си плащам?! Да, ЗАКОНЪТ е такъв, нито аз нарушавам правилата, нито детското заведение. ТОВА имам предвид като предимство- ти да не си мислиш, че очаквам да хранят детето ми със златна лъжица, понеже баща му е инвалид?!?!
Ама е много лесно да се говори наизуст... Защитавайки една теза, някои хора пишат без да мислят  Crazy
И не се правете на майки Терези- да не сте на моята  Stop Ако децата ви боледуват, колкото моето, не ще представяте фалшиви бележки( нещо, което никога не съм правила), ами и ще подскачате.

# 64
  • Мнения: 882
Ако децата ви боледуват, колкото моето, не ще представяте фалшиви бележки( нещо, което никога не съм правила), ами и ще подскачате.

Интересно ако детето ти си седи вкъщи ще боледува ли толкова? newsm78 Май не те е много грижа за здравето му.

# 65
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Ако децата ви боледуват, колкото моето, не ще представяте фалшиви бележки( нещо, което никога не съм правила), ами и ще подскачате.

Интересно ако детето ти си седи вкъщи ще боледува ли толкова? newsm78 Май не те е много грижа за здравето му.

Още един с главата в торбата  #Crazy Откъде този идиотски извод  Shocked Баси, не е истина...
Детето ми е вкъщи вече 2 месеца от последното лежане в болницата. Абсолютно и напълно здрава е.
И точно на мен не ми говори за грижа за здравето, ако обичаш  Stop Ако през твоята умна глава са минали поне на половина от нещата, които аз съм преживяла с болно дете, едва ли щеше да ги плещиш такива.
Аман от недоразвити чукчи в този форум  Tired

# 66
  • Мнения: 882
Не ти държим сметка, просто обясни с каква цел задържаш мястото?

# 67
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Не ти държим сметка, просто обясни с каква цел задържаш мястото?

То остана и сметка да ми държиш  Whistling Не смятам да давам каквито и да било обяснения. Така или иначе дъщеря ми е отписана вече от яслата, а на градина ще ходи от септември. Ничие място не задържам, легни си спокойна довечера.

# 68
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
В яслата/градината може да се подаде съвсем официално молба от родителя, че за определен период (може да е месец, но може и да е 5-6-7 месеца) детето няма да посещава заведението.
Плаща се половин такса.

# 69
  • Мнения: 1 479
В яслата/градината може да се подаде съвсем официално молба от родителя, че за определен период (може да е месец, но може и да е 5-6-7 месеца) детето няма да посещава заведението.
Плаща се половин такса.


Браво,само така!А за 10-11 месеца пак ли може? Mr. Green

# 70
  • Мнения: 9 990
Може бе, и за 3 години може  LaughingЩом едни го могат... Laughing

# 71
  • Мнения: 1 217
Тарталета, Hug Hug Hug Защо им обръщаш внимание? ooooh! Laughing Всичко на този свят се връща! Недай Боже да дойдат на твоя хал,ще ги питам тогава дали няма да се разджафкат за предимство.

# 72
  • Мнения: 9 052
Тарталета, Hug Hug Hug Защо им обръщаш внимание? ooooh! Laughing Всичко на този свят се връща! Недай Боже да дойдат на твоя хал,ще ги питам тогава дали няма да се разджафкат за предимство.

  Rolling Eyes
Тарталета специално написах, ;Е нещата, които се полагат по закон си ги полу;Аваш, разбира се, но тук става въпрос за заемане на места в ясла, като детето не ходи , а много се ;удят как да намерят място. Исках да кажа, ;Е дъщеря ти има вси;ки права на дъщеря на инвалид, но в тях мисля не се вклю;ва задържане на места в яслата ... та ако и ти нямаш това в предвид не пиши донасящи недуразумения постинги.

# 73
  • Мнения: 9 990
Тарталета, Hug Hug Hug Защо им обръщаш внимание? ooooh! Laughing Всичко на този свят се връща! Недай Боже да дойдат на твоя хал,ще ги питам тогава дали няма да се разджафкат за предимство.

що се праите на ощипани???????
Говорим за Фиктивното записване и МНИМИТЕ болни.Родители, които Лъжат, че децата им са Болни ooooh!
Освен това ми се струва правилно, ако детето ми е толкова болнаво и не му понася ходенето на ясла/градина и през седмица е на АБ или лежи по болници-ми не му е в градината мястото просто.И не го пускам на месец по два дена и да ми се връща пак болно, ами го спирам директише.Да, изчаквам месец-два пет и като видя, че не става, отписвам.Ама, аз така, па вие как-ваша си работа.И хайде да не се кълнем на кой какво да му се връща-сиреч-да пожелавате да ни се разболяват децата.
Да лъжеш,че детето ти е болно за мен не безумно.Тарталета не е "обвинена" в това, ма скокна, де да знам що...

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 21:27 от пенелопа

# 74
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 576
Тарталета не е "обвинена" в това, ма скокна, де да знам що...

Бе, тя Тарталета все скача за няма и нищо  smile3507

Общи условия

Активация на акаунт