Необходими ли са детските седалки за кола???

  • 16 437
  • 247
  •   1
Отговори
# 195
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Тук тази опция по такситата я няма  100% съм сигурна.

# 196
  • Добрич
  • Мнения: 5 492
Снощи говорихме с наши близки за детските столчета за кола и днес реших да проверя какво точно пише в Закона за движение по пътищата по този въпрос:

Чл. 137б. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0 - за деца с тегло под 10 кг;
2. група 0+ - за деца с тегло под 13 кг;
3. група I - за деца с тегло между 9 и 18 кг;
4. група II - за деца с тегло между 15 и 25 кг;
5. група III - за деца с тегло между 22 и 36 кг.

(2) Системите за обезопасяване на деца се подразделят на два класа:
1. пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с осигуряваща ключалка, регулиращи и присъединителни устройства и в някои случаи допълнителна седалка и/или защитна преграда, и могат да се закрепват чрез нейната вградена лента или ленти;
2. непълен клас, който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа устройството, в което детето е поставено.
 
Чл. 137в. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.
 
Чл. 137г. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Системите за обезопасяване на деца трябва да отговарят на изискванията на Правило 44/03 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации или на наредба по чл. 138, ал. 4 относно одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване.

Не зная вие как го разбирате, но според мен излиза, че столчетата за кола са задължителни само за децата до 3 години / чл.137в (3) /. Те полицаите ако решат да глобяват как ще се  докаже на място възрастта на детето, ако е около три години? А това се използва от родителите, които до тази възраст не са си взели столче и от тук нататък да не си закупят. Нищо, че все повече автомобили се движат по пътищата, с все по - голяма скорост и броят на катастрофите също непрекъснато расте.

 

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 15:15 от Вела

# 197
  • Мнения: 2 908
Е,аз пък  в провинцията и в Троян не съм виждала дете без столче.Може в София ли така да им харесва? WinkВъв всяка кола с дете тук има столче.
Колкото до това,дали и говоря ,дали я занимавам-не знам какъв трябва да е човек да си мисли,че само си пътувам до нея отзад и си свиркам,пък тя си реве.Говоря и,давам книжки,играчки,пея,гледам да прави нещо друго-тя пищи като заклана през цялото време.Замислила съм се дали не и харесва в този стол,не и е удобно,друго обяснение не виждам,това започна почти веднага след като я прехвърлихме от кошницата в стола. Rolling Eyes

# 198
  • Добрич
  • Мнения: 958
Този закон съм го чела много пъти, но от него не става ясно нищо. Измислено е максимално сложно, за да не стане ясно на хората, които ще използват "системи за обезопасяване на деца", кой и какво точно трябва да използва - "ленти и гъвкави компоненти".
Аз за детето си съм решила и той се вози в столче. Благодарна съм му, че го прие без всякакви уговорки.

Афродита, ще мине периода  Peace

# 199
  • София
  • Мнения: 1 952
Моето дете почти винаги е в кошницата и завързано с коланите, особено след като на една приятелка незавързано с коланите на самата кошница дете го бяха изтърсили на асфалта. Много пъти ми се е налагало да пътувам сама с малкия с таксита и го пренасям с кошницата или в кенгуро като двамата сме завързани с колана на колата. За мен е безотговорно децата да се возят необезопасени..

# 200
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Според мен са много необходими.Наскоро мъжа на една позната,
катастрофира и дъщеря им,която е на 3 год не е била в столче ,
последиците,пукнат череп и счупено краче....
слава богу детето вече е добре Peace
Така,че помислете за децата си мили майки,
моята дъщеря също недоволства когато я сложа в
столчето,но като види че не и обръщам внимание и
няма да я взема,млъква. Naughty

# 201
  • Мнения: 7 640
заглавието на темата е абсурдно.
А необходимо ли е да си закопчаваме коланите, предпочитаме ли Жигули или съвременни коли с ролбарове и въздушни възглавници?!? Shocked

# 202
  • Добрич
  • Мнения: 5 492
Откакто е пусната темата като водя и вземам дъщеря си на/от  детска градина гледам в колите, с които се засичаме пред входа има ли столче. В същата сграда има и 1 група детска ясла. До сега не съм видяла нито една кола с детско столче. Не искам да кажа, че в цялата детска градина само нашето дете има столче за колата. Просто аз не мога да видя друго. Вярно, е и това, че в градината сега децата са по - малко, защото юни бяха две сборни групи, а сега е само една. В яслата работят без прекъсване. Не всички деца ги водят с автомобили - има такива, които идват пеш. Въпреки това тези мои наблюдения ми направиха голямо впечатление.

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 17:15 от Вела

# 203
  • Мнения: 14 654
Ами предстви си, че човек се връща от работа и не минава през къщи да си монтира столчето, а отива да си прибере детето от градина. Може да става дума за 2-3 пресечки.

# 204
  • Мнения: 11 339
Ами предстви си, че човек се връща от работа и не минава през къщи да си монтира столчето, а отива да си прибере детето от градина. Може да става дума за 2-3 пресечки.
Ами решението е столчето просто да стои монтирано в колата!
Както е у нас например.

# 205
  • Мнения: 14 654
Моето дете се вози в различни коли. Не може във всички да е монтирано столче. Затова се сваля след всяко возене и стои вкъщи. Столчето е най-удобно да си стои в колата, но понякога е просто невъзможно да стане, както е при нас.

# 206
  • Мнения: 11 339
Моето дете се вози в различни коли. Не може във всички да е монтирано столче. Затова се сваля след всяко возене и стои вкъщи. Столчето е най-удобно да си стои в колата, но понякога е просто невъзможно да стане, както е при нас.
Ами и ние сме с 2 коли и има столчета във всяка! Нямам място в къщи да размотавам столчета и да монтирам и свалям непрекъснато.

# 207
  • Мнения: 14 654
Аз не съм написала в колко коли се вози детето ми, нито че са мои  Wink Нито ме интересува квадратурата на жилището ти. Просто давам едно обяснение защо децата от детската градина не се возят в столчетата си.

# 208
  • Добрич
  • Мнения: 5 492
Нашето столче стои в колата. Когато детето го няма  и се наложи да се качат 5 възрастни слагаме столчето в багажника и готово.

# 209
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Mоето дете задължително стои в столчето. А иначе какво да я правя, да тича из цялата кола и да се чуди къде да се завре ли?
Ако има нещо да се случи и за една пресечка може да стане.
Абсолютно безотговорно е да се вози дете право или седнало в някой възрастен.

Общи условия

Активация на акаунт