знаете ли (еднократна помощ при бременност)?

  • 19 822
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 52
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!
И аз така знам.
Peace

# 16
  • Мнения: 518
еднократна помощ за родено дете се получава от социално подпомагане по местоживеене. за първо дете е 250 лв. трябва да подаде6 няколко документа, които ще вземе6 от там и копие от ракта за раждане на детето...и до месец ли4но може6 да  отиде6 да си ги полу4и6...Успех
На нас освен копие от акта за раждане ни взеха и оригинала!? #Crazy После щели да го върнат, но правилно ли е да го взимат? На друг някой вземали ли са го?
На въпроса - съжалявам, аз не съм чула за такава помощ. Confused

# 17
  • София
  • Мнения: 2 734
Да,на всички го вземат и го държат по месец.И аз не мисля,че е правилно,но това им е практиката...Най-малкото могат да го загубят.

# 18
  • на брега на морето
  • Мнения: 110
ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
Глава втора.
СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ПРИ БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ И ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦА (ЗАГЛ. ДОП. - ДВ, БР. 69 ОТ 2004 Г.)

Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.

(2) Когато бременната жена е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

Чл. 4. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм. и доп - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 10.03.2006 г.) (*) Право на семейни помощи по чл. 2, ал. 1, т. 1, 3, 4 и 5 имат семействата и бременните жени със средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, освен в случаите по чл. 7, ал. 2.

Обобщение: Еднократна помощ при бременност се отпуща на не работещи мами или такива, които нямат необходимия 6-месечен стаж и съответно отпускът им за брем.и раждане е неплатен, и доходът им на член от семейството е под 200лв.Сумата на тази помощ е 160лв.

Надявам се, че съм помогнала за изясняване на ситуацията. Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 11:04 от Alphecca

# 19
  • Мнения: 109
Alphecca, искам да те попитам, ако се ползватази еднократна помощ за бременност,  после при раждането пак ли се получава еднократна помощ за бебето?

# 20
  • на брега на морето
  • Мнения: 110
Разбира се, еднократната помощ при раждане ти се полага, никой не може да ти я отнеме. Мисля че имаше срок от 3 години, след това не можеш да я получиш.

П.П. сега пък на друго място прочетох, че доходът на член от семейството трябва да е по-малък или равен на 300лв., а помощта е 150 лв.(става дума пак за еднократната помощ за бременност). Май е най-добре е да се пита в дирекция "Социално осигуряване".
Сори, за противоречивото инфо.

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 12:06 от Alphecca

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 817
От социалните дават еднократна помощ в размер на 150 лева, 45 дена преди раждане,но АКО СИ БЕЗРАБОТНА.В случай,че работиш ти се издава болничен 45 дена преди раждане и там вече социалните нямат нищо общо,чакаш си парите от НОИ.А еднократната помощ при живо родено дете се изплаща от социалните,там вече няма значение дали си безработна или не,защото при всички е еднаква.Дано да си ме разбрала!

 Peace

# 22
  • Мнения: 1 512
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.

# 23
  • Мнения: 252
И аз чувам за първи път  newsm78

# 24
  • Мнения: 4 753
И аз чувам за първи път, но не бях безработна и не съм се интересувала...

# 25
  • Мнения: 63
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Peace

# 26
  • Мнения: 417
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Не е  вярно!
Аз си е получих тази помощ като безработна без каквито и да е било "вреждания" и не съм мургавелка.В случая изобщо няма значение дали си българин или циганин на теб ти се полага тази помощ и си е взимаш.

# 27
  • Мнения: 411
Такаааа.Според мене до тази еднократна помощ преди раждане може да се вредят само мургавелките.Ние останалите нали за това работим.Да има социални помощи за тях.
Не е  вярно!
Аз си е получих тази помощ като безработна без каквито и да е било "вреждания" и не съм мургавелка.В случая изобщо няма значение дали си българин или циганин на теб ти се полага тази помощ и си е взимаш.
Peace

# 28
  • Мнения: 2 132
И на мен ми дадоха 150лв преди раждането. Не работя , подадох си документи в соц. грижи и ми ги преведоха в картата. След това си получих и парите полагащи се при раждането.
Отиваш в социалните към твоя район и попълваш една декларация и те ще ти кажат какви други документи ти трябват.

# 29
  • Мнения: 135
И на мен ми дадоха 150лв преди раждането. Не работя , подадох си документи в соц. грижи и ми ги преведоха в картата. След това си получих и парите полагащи се при раждането.
Отиваш в социалните към твоя район и попълваш една декларация и те ще ти кажат какви други документи ти трябват.
Не съм безработна,а съм все още в отпуск по майчинство за 1-вото дете.Обаче,замислих се за следното, и за това се интересувам дали мога  да се пробвам за този вид помощ-нащо семейство тричленно-аз,детето и таткото.Тати работи за доста пари и въобще не ми е ,така да се каже много на зор за тия 150лв.,но защо пък ако мога да си ги взема да не го направя,обаче ние нямаме сключен брак,така че аз всъщност не се ли водя по закон самотна майка?И така както по закон ,аз взимам 220лв. майчинство,дори и да се върне дохода 1 година назад-дъщеря ми направи 1 год на 12 юни-ми се пада на член от семейството по 110 лв.Ето това не ми е ясно,дали има значение това че нямаме сключен брак с таткото на детето,но той разбира се си я е признал за свое дете и тя носи неговете имена,дали е от значение това ,че си живеем заедно-дали ще искат и неговия доход,защото,ако и неговия доход трябва да се декларири в молбата за кандидатстване за помощта,сигорно като видят той каква заплата взима ,ще ме изгонят от дсп. #2gunfireОбаче ,как и да се гледа пред закона аз съм си самотна майка,взимаща майчинство и чакаща второ дете.Не знам точно как стоят нещата-май наистина трябва да се разходя до ДСП.

Общи условия

Активация на акаунт