Забрана за забременяване

  • 5 164
  • 125
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 710
Зависи от срока, Радостина.
Не става дума само за стабилност, дължаща се на една личност.
Тя я има, предполагаемо. Но тази личност не може да се върне след 2-3 г и да е в час.
Просто бизнесът ( и не само) е твърде динамичен, особено сега в Бг. Твърде много неща се случват и в рамките на един работен ден, какво говорим за години отсъствие.
Според мен е нормално компанията да договори срок, може би да покрие разходи за гледачка ( имам такава приятелка в такова положение) и т.н, но до 3 месеца аз тази жена я виждам на работа.
Сори, ама това е живота. Познавам няколко момичета в София, които съвсем съзнателно и доброволно бяха в майчинство по-малко от 6 мес.
Но да подписваш декларации, че няма да забременяваш 4 години....

# 106
  • Мнения: 1 517
Аз пък мисля, че основния проблем на много хора е че  не знаят какво искат. Един човек като знае какво иска от живота, ама наистина да знае, остава му само да си следва пътя.
Конкретно по темата за работещите жени и майчинството: светът вече е доста пренаселен тъй че фразата "Множете се и се плодете" не е много актуална. И ако една жена наистина иска да прави кариера и да не се занимава а наакани памперси и да бърше сополи не виждам нищо лошо. Но ако е решила да става майка наистина децата трябва да са прпиоритет, диро и само с една крачка пред работата.

Ако стабилността на една компания се крепи на присъствието на един ключов служител, за каква стабилност изобщо може да става въпрос? Няма незаменими хора, пък колкото и да са ключови.

Ми в нашата фирма например няколкото служители, които сме на ключови позиции наистина сме ценни кадри  Mr. Green (колкото и нескромно да звучи). Естествено не сме незаменими. Но шефъа реши, че ще му е по-игодно те да работят от къщи, макар и с наполовина обороти отколкото да наема временно други и да ги обучава наново. Незаменими няма, но и голямото текучество в една фирма също не говори добре за нея.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?

Скъпа Радостина, преди да стигнат на тези ключови позиции представи си жените са били вече омъжени и си имат деца и кво според теб да се разведат ли?
Аз живея в напълно реален свят, но ти май не си точно наясно и цитираш неща от далечното минало. В момента в повечето фирми персонала е от жени, за каква дискриминация говориш тогава. От управителя до служителя на най-ниска пзиция
За работата 12 часа, в днешно време хората работят за пари, а не за кеф. А най-добре е когато работата им доставя удоволствие и получават нужното заплащане.

Когато имаш нужното образование имаш съответно и избор.

Какви ключови позиции? Колко според теб са жените на толкова ключови позиции? Колко според теб са големите, ама наистина големите компании в БГ, че да ми даваш пример с жените на ключови позиции? Това да не тие сапунка Дързост и красота? Доколкото ги има тези жени са изключение от правилото, защото сигурно са по-малко от 10 % от работещите жени в БГ изобщо. Пътят до ключовата позиция се изминава преди семейството и децата. Затова и все повече жени раждат за пръв път след 30 години, заради страха, че ще изгубят завоюваните до момента позиции.

То и чистачката в офиса е ключов служител, знаеш ли?   Wink


Мисиз Дел Форси или буля Делта Дюкановца

Мъдро е постъпил началникът ви.

# 108
  • Мнения: 1 517
Шефа ми е италианец и наистина няма грешка.
И наистина чистачката е ключова позиция и при нас  Tired чак незаменима, ама това е друга история.

# 109
  • Мнения: 79
Радостина, май теб те избива на заяждане. След като толкова се интересуваш и се образоваш порови се и ще видиш, че не са малко семейните жени които са на ръководни длъжности в големи компании.
Аз лично работя в такава компания, имам познати които са си семейни и това не им пречи да си вършат работата, както и да си гледат семейството.

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се заяждам. Затова написах, че за БГ са малко. И зависи на кое стъпало ги "хванеш" в определен момент. Като цяло жените на ключови позиции са  по-малко от мъжете на такива позиции или спрямо общия брой на работещите жени. Може в София, например да са много ,но и тук са офисите на големите компании. И простата причина е, че ако един мъж след работа може да отдели 2 часа за повишаване на квалификацията, жената трябва да гледа домашни или да се занимава с вечерята, прането или децата. И така малко по малко разликите в квалификацията, свободното време, умората и съответно позицията и заплащането се увеличава между мъжа и жената.
(Някои от жените наистина на много високи позиции са наели хора да се занимават с къщата и децата, но те пак са изключение.)

# 111
  • Мнения: 1 517
Има и трети вариант: ако разполагат с 2 часа свободне време през единия час мъжът да си повишава квалификацията, а жената да пере. После обратното: той мята салтата, тя - отива да се образова.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
За имане - има, но колко ли семейства се възползват от него? Де да беше така в повечето семейства, нямаше изобщо да си говорим за забрана за забременяване.

# 113
  • Мнения: 804
Радостина, не се заяждам, но на моменти чак ме плаши начинът по който се бориш за равноправие между половете. Ами съвсем естествено е в първите месеци от живота си едно дете да се нуждае повече от майка си, както е и естествено да няма значение кой ще натиска копчето на пералната.

И сега, за да успокоите топката - имам приятелка, голям шеф в голяма компания, цитирам точно думите и: "Еманципацията е измислена от грозни стари моми. Искам да си стоя вкъщи и някой да ме глези, а аз да се развивам духовно, а не професионално"
Хайде да спрем идиотския спор, да разберем дали авторката е подписала договора и да вземем да се развиваме духовно!

 bouquet

# 114
  • Мнения: 1 517


 Искам да си стоя вкъщи и някой да ме глези, а аз да се развивам духовно, а не професионално"


И аз и аз   bouquet

# 115
  • Мнения: 5 710
да бе, сега така говорите , а после "оо, аз не мога вкъщи, ще се побъркам след седмица".  Laughing

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
Ок. Да го спрем. Все пак духовното и материалното не са в противоречие.

А твоята приятелка малко ми издиша като позиция - ако толкова искаше някой да я глези досега да го е направила. Щом има силата да е голям шеф значи няма да има проблем да отстои и осъществи желанието си. Поне аз не вярвам на такива обяснения, защото силните духом хора просто правят това, което искат. Тя самата е пример за еманципация. Ей го на Бил Гейтс - пенсионира се човекът. Уф, той пък не е жена.  Wink

# 117
  • Мнения: 1 517
да бе, сега така говорите , а после "оо, аз не мога вкъщи, ще се побъркам след седмица".  Laughing

Ако стоенето в къщи се смества само между манджата, прането и т.н. наистина ще се побъркам.
Знам аз какво ще правя ако си стоя в къщи, ама няма кой да ма рани, нямааа... (което не значи, че мъжа ми е некадърник, напротив, работлив е и печели добре, но и моите не са малко и не си ги оставям).

# 118
  • Мнения: 804
Ок. Да го спрем. Все пак духовното и материалното не са в противоречие.

А твоята приятелка малко ми издиша като позиция - ако толкова искаше някой да я глези досега да го е направила. Щом има силата да е голям шеф значи няма да има проблем да отстои и осъществи желанието си. Поне аз не вярвам на такива обяснения, защото силните духом хора просто правят това, което искат. Тя самата е пример за еманципация. Ей го на Бил Гейтс - пенсионира се човекът. Уф, той пък не е жена.  Wink
Ох бе Радостинче, на теб все нещо ти издиша. Отпусни се бе жена, усмихни се! Малко хумор никога не е излишен. По-лесно се живее, когато гледаш по-ведро на света.

А за приятелката - глезят я, и мен ме глезят, но ние сме от идиотското поколение на еманципираните героини, дето все работим.
"Майка ми тъче в завода
плат за всички за народа..."
Имаше такава героична песничка, ама вие надали я знаете.

# 119
  • Мнения: 79
Аз честно казано не бих си седяла в къщи.
Сега по обективни причини ще ми се наложи за известно време stork-girl но с удоволствие ЖЗ всичко да мине нормално в най-скоро време ще се върна на работа. Аз самата се чувствам по-пълноценна и независима когато работя.

Общи условия

Активация на акаунт