Забрана за забременяване

  • 5 161
  • 125
  •   1
Отговори
Здравейте, кандидатствах за нова работа и ми казаха, че ще ме вземат при положение, че подпиша документ, с който се задължавам да не раждам в следващите 4 години...в противен случай дължа неустойка..как ви се струва това, нормално ли е?

# 1
  • Мнения: 1 517
На път е да стане нормална практика. Но не е редно. Хич даже. Никак. Изобщо и въобще.
Бизнес...

# 2
  • Мнения: 393
 ooooh!
Де късмет на мене да ми предложат подобна оферта..... ами ще ми изплати ипотеката за къщата, та ще и остане за почерпка. Отделно "великата" фирма ще заплати и солидна глоба
Сега майтапа настрана. Това е дискриминация, обида, изнудване или както иска да го нарече всеки адвокат. Ти им поискай докуменчето и с бърза стъпка към адвокат

# 3
  • Мнения: 1 517
Ако жената не е раждала не я искат щото все таки ще излезе в дъъълъг отпуск по майчинство.
Ако вече има деца пак не я искат - ще излиза в болнични.
Мъжа и пък иска тя да работи - или щото парите не стигат, или защото ака е редно...

Угодия няма тоя свят.

# 4
  • Мнения: 2 563
Здравейте, кандидатствах за нова работа и ми казаха, че ще ме вземат при положение, че подпиша документ, с който се задължавам да не раждам в следващите 4 години...в противен случай дължа неустойка..как ви се струва това, нормално ли е?

Това е незаконно. Вземи документа или го копирай скришно или някакво доказателство за тази им идея вземи и право при Комисията за защита от дискриминация. Ай, говеда недни.

# 5
  • Мнения: X
Незаконно е,но явно не е ненормално вече-доста мои познати така започнаха работа/аз също съм отпадала от кандидатстване за престижно място защото не пожелах да подпиша подобен документ/.Но и според мен е добре да се сезира комисията по дискриминация.
Вариант е и да започнеш работа.......пък ако забременееш, едва ли въпросния документ ще бъде сериозен довод да те уволнят/а и според трудовото законодателство-нямат право да уволнят бременна работничка или служителка/.

# 6
  • Мнения: 2 563
Незаконно е,но явно не е ненормално вече-доста мои познати така започнаха работа/аз също съм отпадала от кандидатстване за престижно място защото не пожелах да подпиша подобен документ/.Но и според мен е добре да се сезира комисията по дискриминация.
Вариант е и да започнеш работа.......пък ако забременееш, едва ли въпросния документ ще бъде сериозен довод да те уволнят/а и според трудовото законодателство-нямат право да уволнят бременна работничка или служителка/.

И ако се опитат тогава да я освбодят, може да ги съди.

# 7
  • Мнения: X
Именно,това имах предвид-ако работата е хубава......защото на доста места почват с такива уговорки/в моя случай пък питат дали има кой да ми гледа децата,ако се разболеят,което пак си е дискриминация/

# 8
  • София
  • Мнения: 3 099
Аз пък искам да знам коя е фирмата...

# 9
  • Мнения: X
Май доста фирми почват да прилагат подобна практика. Остави забременяването, но това би значело, че по същия начин не се толерира ползване на болнични за деца и подобни. Което значи, че може бързо да те освободят, когато имаш такива и на тях не им изнася.

# 10
  • Мнения: 836
Нямат право да ти забраняват да забременееш. Но, имат право да ти предлагат да сключваш договор с такъв текст. И ако ти го подпишеш, ще трябва да се съобразяваш с това изискване.
Когато синът ми тръгна на детска градина, в началото много боледуваше. Аз бях почти непрекъснато в болнични. Шефката (на държавна институция(!), в която работех), ме привика и ме накара да подпиша, че няма повече да отсъствам, независимо по какви причини, защото имали нужда от мен. Това беше вече незаконно.
Избрах да напусна.

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 08:32 от Силви_

# 11
  • Мнения: 186
Е това вече е върха #Crazy.И до там ли стигнаха?!

# 12
  • Мнения: 2 448
Ако жената не е раждала не я искат щото все таки ще излезе в дъъълъг отпуск по майчинство.
Ако вече има деца пак не я искат - ще излиза в болнични.
Мъжа и пък иска тя да работи - или щото парите не стигат, или защото така е редно...

Угодия няма тоя свят.

Неприятно, но факт!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 652
Добре де, да те накарат да подпишеш такъв договор, ама ако ти предложат нещо повече насреща. Примерно да те изпратят на обучение, което ще ти е от полза за всякаква бъдеща работа. Т.е. фирмата инвестира в теб и си защитава инвестицията за известен период от време. Моя приятелка подписа такъв договор в Германия, но срока за незабременяване беше 2 години. И и осигуриха обучение, което освен, че я издигна в йерархията в съответната фирма, но и за в бъдеще и гарантира много по-добри позиции от тези, които би заемала с досегашното си образование.
А тия твоите са нагли, взимат те на работа, още нищо кой знае какво не са ти предложили, освен заплата, че и условия поставят. Ай, сиктир бе!
И аз искам да знам коя е фирмата...

# 14
  • Мнения: 1 547
Холивудските звезди подписват договори, които ги задължават да не забременяват, да не се женят, да не свалят килограми или да не си сменят цвета на косата за определен период от време - изискване от страна на работодател, досущ като това, да спазваш някакво работно време или да не пушиш, което се приема на доброволни начала. Ако прецениш, че те устройва, подписваш, ако не - не подписваш. Дискриминация в случая не виждам. Можеш да родиш, когато си пожелаеш, но дължиш неустойка. Към стюардесите в някои компании има същото условие.

# 15
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Когато синът ми тръгна на детска градина, в началото много боледуваше. Аз бях почти непрекъснато в болнични. Шефката (на държавна институция(!), в която работех), ме привика и ме накара да подпиша, че няма повече да отсъствам, независимо по какви причини, защото имали нужда от мен. Това беше вече незаконно.
Избрах да напусна.

Същата ситуация и при мен. Напуснах на момента.

В нашият град, в някои шивашки фирми има същата практика с забременияването.  #Cussing out

# 16
  • Мнения: 5 622
В моята работа едва ли ще имам такова условие, но пък ще се "радвам" на неприязънта на колежките си задето съм млада майка(но ще намерят и други причини, убедена съм  Laughing) на малко дете и ще се налага да отсъствам...

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
да, бе! Холивудските звезди! Да не би на авторката да й предлагат работа "холивудска звезда", че изобщо да има място за мислене?

Предлагат, защото ще има идиотки да се съгласят. Не разбирам коя нормална жеана би подписала такова нещо. За мен е все едно да се изплюе някой в лицето ми и да продължава да го прави всеки ден, а аз да си трая. Къде остава самоуважението или алчността и кариеризмът мъти мозъците? Май е от последното, защото не е от умиране от глад.

# 18
  • Мнения: 5 370
Холивудските звезди подписват договори, които ги задължават да не забременяват, да не се женят, да не свалят килограми или да не си сменят цвета на косата за определен период от време - изискване от страна на работодател, досущ като това, да спазваш някакво работно време или да не пушиш, което се приема на доброволни начала. Ако прецениш, че те устройва, подписваш, ако не - не подписваш. Дискриминация в случая не виждам. Можеш да родиш, когато си пожелаеш, но дължиш неустойка. Към стюардесите в някои компании има същото условие.
Холивудските звезди "къпят" милиони хонорари за филм, все пак, нали? Wink
Ако ми предлагат заплата 5-10000 лв-ще се съглася, що не, 4 години, някак ще ги избутам.
Ама едва ли е такъв случаят.

# 19
  • Мнения: 1 547
да, бе! Холивудските звезди! Да не би на авторката да й предлагат работа "холивудска звезда", че изобщо да има място за мислене?

Аз подробности за деловата оферта към авторката не видях, къде ги пише?

Място за мислене има, доста дори, защото една стюардеса, например, се подготвя дълго и нелеко - и за двете страни е нерентабилно да се работи година и да се излезе в майчинство. После, майчинството невинаги е спонтанен акт, все повече съвременни жени предпочитат семейното планиране - всички знаем колко безвъзвратно, макар и не фатално, се променя животът след раждането. Затова няма нужда подписващите такива договори жени да се разглеждат непременно като нещастни жертви. Някой ми предлага да се уча и развивам целенасочено в продължение на 4 години, аз си преценявам личната конюнктура и това е, няма смисъл от възмута. Подобни условия не се поставят току-тъй и от всяка компания... не ми се вярва ЕТ "Ганчо" от с.Млада гвардия да изисква такова постоянство от труженичките си.

# 20
  • Мнения: 1 062
А коя е фирмата?

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Стига глупости. Имам приятелки стюардеси, както и жена-пилот, никога никоя от тях не ми е споменавала нещо подобно. А обучението им струва хиляди евро. Неустойки се дължат при напускане на компанията, а не при излизане в отпуск за няколко месеца или година, който на всичкото отгоре ти се полага по закон Wink Това е все едно да накарат мъж-пилот или какъвто и да е да поеме задължението, че няма да се разболява сериозно в следващите 4 години примерно, че няма да излиза в болнични за повече от две седмици Rolling Eyes Както знаете у нас бременността е до един кмомент приравнена на общо заболяване пред закона, после минава на друг режим.
Към авторката - подписвай спокойно Laughing Пък ако забременееш, чакам с огромно любопитство да видя кой български съд ще им я присъди тази неустойка hahaha

# 22
  • Мнения: 5 370
Апропо, това с неустойките под разна форма го играят много компании. Обаче.....после, на практика, май никой не си търси парите, защото щяло да им излезе по-скъпо да се мъкнат по съдилищата.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това само ми показва колко отношението към жените НЕ се е променило. Дискриминацията продължава под някаква форма. Не е тайна, че на жените се предлага по-ниско заплащане, очаква се да остават след работно време и какво ли не още като ги шантажират с децата и т.н. И повечето жени се връзват, защото са така възпитани от поколения. Има достатъчно много проучвания и сериозни статии по въпроса.

# 24
  • Мнения: 1 547
Стига глупости. Имам приятелки стюардеси, както и жена-пилот, никога никоя от тях не ми е споменавала нещо подобно. А обучението им струва хиляди евро.

Не знам за приятелките ти, но аз съм виждала такъв договор с очите си / с моето име отгоре, нали...  Laughing/ - много голяма и много богата международна авиокомпания. Както и да е. Темата е лишена от смисъл, защото се импровизира свободно.

# 25
  • Мнения: 6 417
Подобен договор не противоречи ли на Конституцията? В началото на годината и аз подписах един безумен договор с клауза да не напускам 2 години, но ако му стиска на някой, нека пробва да ме съди. Crossing Arms

# 26
  • Мнения: 3 827
точно големите фирми го правят ,
но все пак не се говори за задължаване за нераждане , а за ненапускане на компанията - те инвестират в служител и искат той да работи за тях ,
ако напусне няма право да работи в тази област за друга компания ,

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
после, на практика, май никой не си търси парите, защото щяло да им излезе по-скъпо да се мъкнат по съдилищата.
Ти остави скъпото...Няма начин да спечелят просто, не и у нас.
 crazy chick, за международна компания наистина не знам. Там вече се намесва международно право, пък се урежда кой съд би решил въпроса при спор между страните...различно става. Аз говорех за нашите си компании и съдилища - няма начин такава клауза да не се изтълкува като противоречаща на морала. В други държави не знам, нямам опит Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 3 621
Здравейте, кандидатствах за нова работа и ми казаха, че ще ме вземат при положение, че подпиша документ, с който се задължавам да не раждам в следващите 4 години...в противен случай дължа неустойка..как ви се струва това, нормално ли е?
Това е незаконно. Вземи документа или го копирай скришно или някакво доказателство за тази им идея вземи и право при Комисията за защита от дискриминация. Ай, говеда недни.

Абсолютно незаконно, Комисията за защита от дискримибация много ще им се зарадва ...  #2gunfire #2gunfire #2gunfire аман от такива работодатели , които те карат да избираш дали да имаш работа или деца  

# 29
  • Мнения: 599
Това с неустойката ми стана много интересно  Thinking
Как ще те задължат да я изплатиш, ако забременееш и излезеш по майчинство  newsm78

# 30
  • Мнения: 489
На мен това само ми показва колко отношението към жените НЕ се е променило. Дискриминацията продължава под някаква форма. Не е тайна, че на жените се предлага по-ниско заплащане, очаква се да остават след работно време и какво ли не още като ги шантажират с децата и т.н. И повечето жени се връзват, защото са така възпитани от поколения. Има достатъчно много проучвания и сериозни статии по въпроса.
Така е и това е глобален проблем. Само че за него не се говори толкова, няма кампании.
Обществото е заето да се занимава с проблемите на "онеправданите и дискриминирани" хомосексуални двойки...  ooooh!  Кои сме ние, жените в детеродна възраст, че да се занимава с нас!   Crazy
Мен лично в понеделник на едно интирвю ме питаха, дали имам деца, и то с тон, все едно ме питат за опасна заразна болест...

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Навремето (преди 10-15 години) не искаха да ме вземат на работа, защото съм била млада и съм щяла да се омъжа и да раждам в един момент. Сякаш си мислеха, че се женя за фирмата им и смятам да работя тям до пенсия. ooooh!
После явно се чумерят, че жената има деца, а децата боледуват.
Накратко, става като във вица "защо си с шапка, защо си без шапка".

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
После явно се чумерят, че жената има деца, а децата боледуват.
и...пропусна финала...накрая не ставаш, защото си минала 35-40 Mr. Green Веселба...

# 33
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Апропо, това с неустойките под разна форма го играят много компании. Обаче.....после, на практика, май никой не си търси парите, защото щяло да им излезе по-скъпо да се мъкнат по съдилищата.
Аз си мисля същото. Подпиши, пък после да видим как ще си вземат неустойката. Мисля, че го правят повече за сплашване, отколкото имат намерение да си търсят парите евентуално някой ден.

Опитай да си зададеш въпроса тук: http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/listing.asp?catid=15

# 34
благодаря ви за отговорите, не мога да ви кажа коя е фирмата, понеже на 90% мисля да приема условията им и ако това стане, не искам да я разнасят по форумите..да не стане както с Първа инвестиционна банка..нали се говори, че оттук тръгнало всичко...

иначе, донякъде разбирам, защото брат ми е управител на фирма и когато напусне важен служител по каквата и да е причина фирмата е изправена пред голяма предизвикателство..може да се стигне до загуба на клиенти, пари, обороти, което да е фатално за други служители, които също хранят деца...да го погледнем и от тази страна...

просто света явно не е създаден така, че жените да работят редом с мъжете..всички мои приятелки на отговорни позиции са жертвали семейството...тези които пък отделят време за деца, нямат отговорна работа...

Какво ще кажете, погледната от тази гледна точка?

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
според мен може кариерата и семейството да се редуват във врумето. Макло като икономическите цикли. А като цяло за мен е въпрос на самоуважение и самочувствие. Ако на много момичета  още от ранна детска възраст им се набива в главите, че трябва да избират и че винаги трябва да жертват някаква част от себе си резултатът ми се вижда напълно предвидим. Още от самото начало астат с някакво чувство за непълноценност и то се подхранва успешно от цялото обкръжение.
Най-много мразя прикзката, че живеем в мъжки свят.  Rage

# 36
  • Мнения: 5 710
..... се задължавам да не раждам в следващите 4 години...в противен случай дължа неустойка..как ви се струва това, нормално ли е?

Незаконно ми се струва.
Не бих започнала работа никога при такива хора. Не защото не са ми ясни мотивите им, а защото е незаконно такова искане, а какво следва - да ми закачат девствен колан,  да предявят претенции към разни други мои човешки права, които са ми важни ... Тегля им една - фирмите идват и си отиват, а една жена може да е на висока позиция и с бебе на ръце ( мога да дам мн. примери).
Компаниите намират начини да задържат хората си и без да им бъркат в личния живот, биологичния часовник и т.н.

Моя личен живот си е моя работа. И ако повече жени мислят като мен, Маминка 24 - има шанс да си от последните, подпиващи подобни безумия в България.
Всъщност, бих я взела тази декларацийка и бих я занесла при адвокат да им скъсам задниците нахални.
 

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
те няма да и позволят да я изнесе извън офиса и естествено ще е в един екземлляр, само за работодателя.

# 38
  • Мнения: 5 710
Няма какво да се лъжем, че въпросът дали някой е 'надежден' съществува в мисълта на всеки работодател. На мен ми се е случвало подобно нещо, но работодателя беше така добър да ми 'каже', чрез трето лице ( да не е луд лично да го направи, в страната в която съм това е подсъдно), че след като съм се оженила вече не е ясно дали съм надеждна инвестиция за тях.  Логично, чудесно, довиждане.
Не е знаел, че ние всъщност сме reproductively challenged , а аз какво да кажа " ааа, вземете ме, аз така или иначе овулирам рядко". Или " ама ние сега сме решили да изчакаме".
Яяяяяя, сиктир.
Не само аз съм стандарт за тях, аз също имам стандарти за тях. И ако една компания не ми предлага
варианти аз да се чувствам добре да работя за тях - не виждам какво имам да правя там.

# 39
  • Мнения: 4 076
Навремето (преди 10-15 години) не искаха да ме вземат на работа, защото съм била млада и съм щяла да се омъжа и да раждам в един момент. Сякаш си мислеха, че се женя за фирмата им и смятам да работя тям до пенсия. ooooh!
После явно се чумерят, че жената има деца, а децата боледуват.
Накратко, става като във вица "защо си с шапка, защо си без шапка".
...и когато децата ти порастнат,ти си вече на 40 и не те взимат,защото си стара(склерозирала,непомнеща,безполезна,непредставителна и т.н.).
Пусти глад за служители...само това ще ги оправи.
Маминка24,щом искаш работата,отивай,подписвай,пък ако те напъне да раждаш и фирмата реши да захлеби от това,тогава ги съди.Но ги предупреди,че ще ги разнасяш по всички медии у нас и в чужбина.Няма начин да не подвият опашки,като са толкова важни и известни(или те така си мислят).
Нищо не могат да ти направят,само плашат.Нищо не им дължиш и ако работата не ти допадне-чао,следващата,дори и без да си бременна  Peace

# 40
  • Мнения: 5 710
И изобщо каква сила има такава декларация, ако се подпише и след това забременееш!?
Те не могат да ти потърсят сметка за нищо, ако е незаконно в Булгаристан такова нещо.
Да не би да е законно?  newsm78

# 41
  • Мнения: 212
Само да ви обърна внимание че никой не й забранява да забременява, а просто ако забременее и напусне работа дължи неустойка. Т.е. изрична забрана за забременяване няма. Тя може да си забременява колкото си иска, просто дължи неустойка за това че е напуснала работа, а забременяването е една от причините за напускане на работа.
Така че нищо незаконно няма в такъв договор. Фирмата се грижи за инвестициите си в работната ръка. Фирмата инвестира в теб за обучение и т.н. и съответно очаква от работника да си възвърне инвестицията. Най-нормални бизнес отношения.

Другото е по-интересно. Защо жените толкова много се натискат да работят и градят кариера, а не си гледат семейството и децата. И кое е по-добро за едно дете - да го гледа майка му или детегледачка.

# 42
  • Мнения: 520
Не бях чувала, че задължават да подпишеш нещо толкова абсурдно!  Мен пък са ме питали на интервю "Имате ли намерение да се омъжвате?" - това също ми се струва абсурдно, малко като предисловие за "ама нали няма да имате скоро деца, защото ще се налага да пътувате..."
За съжаление обаче е така - никой не иска млади майки, потенциални майки, студенти, а в същото време искат да имаш опит, образование и да си 25-30г. мах.....Е, КАК ДА СТАНЕ??? #2gunfire

# 43
  • Мнения: 5 710

А защо трябва да напусне, ако/като забременее?

# 44
  • Мнения: 520

А защо трябва да напусне, ако/като забременее?
и аз това исках да попитам - реално не напускат майките, а просто излизат в майчинство

# 45
  • Мнения: 212
А защо трябва да напусне, ако/като забременее?
и аз това исках да попитам - реално не напускат майките, а просто излизат в майчинство

Ами не напускат, ама не съм чул до сега майка в майчинство да ходи на работа. Дали си напуснал или не ходиш на работа защото си в майчинство не виждам разлика - теб просто те няма на работа. Какво прави фирмата тогава - ще трябва да ти търси заместник. Но кой ще се хване на работа като знае че след няколко месеца ще бъде изхвърлен от там защото титулярката се връща от майчинство. И за тия няколко месеца те няма да могат дори да го обучат да работи тая работа. Какво правим тогава...

# 46
  • Мнения: 5 710
Аз съм съгласна с идеята за семейно планиране, много даже. 
Но не съм съгласна да по подписвам декларативни документи пред трети лица за това.
Да не говорим, че точно този план може много да се обърка, по него ние трябваше да имаме дете преди 2 години.

Борисе, между напускам и излизам в отпуск по майчинство има разлика. Дори не виждам смисъл да се обяснява това. Не виждам нищо ненормално в практиката за заместване - има я навсякъде и никоя компания/институция не се е затрила от това.
Виж срока на майчинството е друга бира, но не искам да давам мнение, че ще ме баннат.
Едно е да се върнеш на работа на 3-6 месец, друго след 2-3 години. Сори, ама е така, да.
Но законът си е закон, нали?

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 14:17 от 10¢'s caffè&lounge

# 47
  • Мнения: 22 473
Те и кадровите войници жени, които взимат на работа подписват подобен договор, но точно няма и след година половината от тях вече са бременни. До сега не съм чула някой да е платил неустойка. В БТК също подписват такъв договор, 2мои приятелки след няма и година забременяха и родиха, не плащаха неустойка.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Е какъв е смисълът изобщо от подобни клаузи? Не стига че са адски унизителни, за мен поне, ами и не се спазват Confused Никога не бих подписала подобно нещо, ужас ooooh!

# 49
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Разбирам и двете страни, но не виждам нищо възмутително. Жената трябва да си направи сметката кое е по-належащо за нея. Добра кариера или гледане на деца. Явно повечето от вас не са били от другата страна да търсят заместник на кадър който стои високо в йерархията за период повече от 1 м .....

# 50
  • Мнения: 520
Едно е да се върнеш на работа на 3-6 месец, друго след 2-3 години.

Съгласна съм за това! Имам приятелка, която живее в чужбина и имаше право да е в майчинство само 3 месеца. после - да се оправя както може - баби, гледачки...
Но тава като че ли е по-практичен вариант, поне според мен

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е рискът на предприемачеството. Началниците искат отвсякъде да се застраховат. Ама не става. Това не е като да подписваш, че няма да ходиш на почивка.

# 52
  • Мнения: 1 763
За такива не бих работила, дори да не смятам да имам деца. На тези работодатели не им ли идва на ум, че ако нямаш семейство и деца, които да издържаш, при най-малкия проблем можеш да си хванеш шапката и да си тръгнеш? Виждала съм подобно нещо много пъти.
Но ако авторката няма друга алтернатива, нека да започне работа, какво толкова? На договорите в една фирма, където работех, имаше клауза, че 3 години след напускането на фирмата нямаме право да работим за конкуренцията. Но много колеги напуснаха специално, за да отидат в най-големия конкурент и никой не им направи проблем.

# 53
  • Мнения: 901
според мен може кариерата и семейството да се редуват във врумето. Макло като икономическите цикли. А като цяло за мен е въпрос на самоуважение и самочувствие. Ако на много момичета  още от ранна детска възраст им се набива в главите, че трябва да избират и че винаги трябва да жертват някаква част от себе си резултатът ми се вижда напълно предвидим. Още от самото начало астат с някакво чувство за непълноценност и то се подхранва успешно от цялото обкръжение.
Най-много мразя прикзката, че живеем в мъжки свят.  Rage

Малиий, развълнувала си се...
Иначе има вариант, при който, за да се репродуцираш все пак, избираш да поотложиш нещата с кариерата. Правиш си детето (децата, дай боже всекиму), гледаш си ги, междувременно поработваш нещо и на 37 вече си с пораснало дете(деца) с натрупан трудов опит на по- ниско ниво, но пък достатъчно, за да се впуснеш в градене на кариера. Наблюдавала си 17 години как се случват нещата, вземала си си бележки и сега, когато няма кого да приспиваш, да сменяш пампи и дори вече не помагаш за усвояването на питагоровата теорема, а все пак ти остават още 23 години до пенсия, сега си е моментът. Пък и добре се харчим 37 годишните с пораснали деца, и с нужната квалификация, естествено, честно.
А и...Правиш, правиш кариера, ставаш на 37 и решаваш да се репродуцираш....Е, тогава не отива ли всичко на вятъра...
Друг е въпросът, че още много може да се направи в законодателно отношение, така че, ако майката избере, да може да не се откъсва от работа за повече от 3 месеца. В смисъл, майчинството да се поема от бащата или от бабата по майчина/бащина линия или от дядото по двете линии. Защо не може майка ми, която е на година от пенсия да поеме отглеждането през деня на детето на сестра ми, да й се брои за трудов стаж, а пък сестра ми да продължи да си работи, ако това избере да прави?

# 54
  • Мнения: 953
Само да ви обърна внимание че никой не й забранява да забременява, а просто ако забременее и напусне работа дължи неустойка. Т.е. изрична забрана за забременяване няма. Тя може да си забременява колкото си иска, просто дължи неустойка за това че е напуснала работа, а забременяването е една от причините за напускане на работа.
Така че нищо незаконно няма в такъв договор. Фирмата се грижи за инвестициите си в работната ръка. Фирмата инвестира в теб за обучение и т.н. и съответно очаква от работника да си възвърне инвестицията. Най-нормални бизнес отношения.

Другото е по-интересно. Защо жените толкова много се натискат да работят и градят кариера, а не си гледат семейството и децата. И кое е по-добро за едно дете - да го гледа майка му или детегледачка.


Жената може да забременее следователно и да си кара 2.5г майчинството без да напуска работа. До 3г. възраст на детето тя е под закрила на закона и може да бъде уволнена само след одобрението на инспекцията по труда, която никога няма да се съгласи. Тя не е длъжна да посочи основание за напускане на работа така или иначе - пуска предизвестите за напускане , чиийто срок може да бъде максимум до 3м според КТ, зависи какво пише в трудовият й договор.
Подобно изискване е несериозно, направо смехотворно и няма никаква правна стойност. По желание на работничката може да осъди работодателя за дискриминация и да иска да й се изплати обезщетение, защото е станала жертва на дискриминация.
Работодателя не може да има претенции, това е все едно да гарантираш че няма да отсъстваш поради болест в близките 4г- невъзможно.
Няма база на която работодателя да изисква обезщетение независимо какво е подписала работничката, това няма да мине в съда.
Смешници.

# 55
  • Мнения: 25 713
Друг е въпросът, че още много може да се направи в законодателно отношение, така че, ако майката избере, да може да не се откъсва от работа за повече от 3 месеца. В смисъл, майчинството да се поема от бащата или от бабата по майчина/бащина линия или от дядото по двете линии. Защо не може майка ми, която е на година от пенсия да поеме отглеждането през деня на детето на сестра ми, да й се брои за трудов стаж, а пък сестра ми да продължи да си работи, ако това избере да прави?

А защо да не може сестра ти да получава достатъчно, за да си наеме детегледачка, а възрастните ви роднини да си почиват или да работят, както считат за по-добре за тях?  Thinking
Всички проблеми идват от ниската цена на труда, която не позволява да съвместяваш и родителство, и кариера. Затова някои си позволяват да извиват ръцете на служителите си с подобни договори.

# 56
  • Мнения: 9 905

Другото е по-интересно. Защо жените толкова много се натискат да работят и градят кариера, а не си гледат семейството и децата. И кое е по-добро за едно дете - да го гледа майка му или детегледачка.

защото
1. едната заплата не е достатъчна, или може би трябва да ограничим възпроизводителността според джоба си?
2.Съпругът винаги може да остане ненадейно без работа, значи ролите трябва да се сменят - майката да работи, бащата да гледа децата, докато си намери отново работа.
3. пораствайки, децата няма да ти благодарят, че си седяла вкъщи да ги гледаш.

# 57
  • София
  • Мнения: 18 679
Така че нищо незаконно няма в такъв договор.
Извинявай, ти май право не си учил, а Laughing
Не ми се спори повече. Ако искате поемайте и задължения за бройката сексуални контакти седмично - ми да, ако са твърде много, човек се изморява и на работа му се спи Laughing Какво му е незаконното на едно такова изискване - работодателят все пак има право да те иска свеж на работа, нали Mr. Green

# 58
  • Мнения: 25 713
Не ми се спори повече. Ако искате поемайте и задължения за бройката сексуални контакти седмично - ми да, ако са твърде много, човек се изморява и на работа му се спи Laughing Какво му е незаконното на едно такова изискване - работодателят все пак има право да те иска свеж на работа, нали Mr. Green

Аууу, сакън!  Stop
Остава да посегнат и на порното, и на злобарките, че съвсем ще я загазят нашичките...  ooooh!
Леле, ами мачовете след полунощ???  Crazy

# 59
  • Мнения: 2 617
Това е незаконно. Можеш да откажеш да го подпишеш и дори да заведеш иск срещу тях, ако на това основание откажат да те назначат на работа.

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Тити,

Това с благодарностите е възмутително. Още малко ще кажеш, че една жена се прецаква като ражда дете, защото никой няма да й благодари за това. Може благодарност да не получиш, но няма и да ти кажат, че не ги познаваш, защото не си била с тях.

Цената на труда е ниска и това е единственото предимство тук.

# 61
  • Мнения: 3 098
Много е дискриминираща такава забрана,условие или каквото и да било.Но истината е,4е го използват много фирми и е практика не само в България.
На мен ми се е слу4вало и то за държавна работа устно да ми предявяват подобни претенции.Следващите 2 години е по хубаво да не създавам семейство.Попитах защо,а отговорът беше,4е щели да ме обу4ат,да вложат много в мен и ако създам семейство те ме губели.Кофти.

# 62
  • Мнения: 9 905
Радостина,

 ти, разбира се, разбра съвсем добре какво искам да кажа.

# 63
  • Мнения: 953

Другото е по-интересно. Защо жените толкова много се натискат да работят и градят кариера, а не си гледат семейството и децата. И кое е по-добро за едно дете - да го гледа майка му или детегледачка.


Боре,
тоя ред на мисли е перфектен за икономическата обстановка преди 70 години, но към днешна дата издиша и е безвъзвратно остаряло разбиране.

Както Тити каза децата раста, нуждите им също и с една заплата не се живее.  Жените сега имат избор - ако искат градят кариера, ако решат стават " домакини" / много я мразя тази дума/

На който не му харесват правото на отпуски по българското законодателство да ходи да развива бизнес в чужбина.

# 64
  • Мнения: 79
В много големи фирми налагат такова изискване на служители заемащи ключови позиции именно заради вложени средства за обучението им, загуба на клиенти, дории и заради стабилността на самата  фирма.

Съгласете се, че не са малко случаите в които жени започват работа, работодателя разчита на тях, а се оказва че са бременни или забременяват месец след като са започнали работа. Какво става тогава - работника отсътва от работа, а работодателя трябва да си търси човек по заместване, което в редица случаи е доста трудно.
Винаги нещата имат две страни и всеки търси своето право, а истината е някъде посредата.

Всяка жена сама избира кога да има деца и дали да се отдаде на кариера, много успешно биха могли да се съчетаят и двете, въпрос на организация е. Според мен е важно родителите да могат да осигурят едно добро бъдеще на детето си, което донякъде е свързано и с финансите които имат.



# 65
  • Мнения: 2 563


иначе, донякъде разбирам, защото брат ми е управител на фирма и когато напусне важен служител по каквата и да е причина фирмата е изправена пред голяма предизвикателство..може да се стигне до загуба на клиенти, пари, обороти, което да е фатално за други служители, които също хранят деца...да го погледнем и от тази страна...


Абе в по-цивилизованите страни как успяват да се справят с тоя проблем? Предполагам просто планират по-добре.

Аз работя в развиваща се НПО в САЩ. Вчера правихме чернова на политиката за отсъствия, бременност и семейни нужди. На всички им е ясно и уважават факта, че всеки има право на семеен живот. Затова се замислихме как хем да бъде уважено това право, хем да не губи организацията. Решенията са работене от дома, разнообразно работно време, наемане на повечко стажанти, разпределяне на труда сред други служители и прочие.

# 66
  • Мнения: 804
Абе в по-цивилизованите страни как успяват да се справят с тоя проблем? ....
Отпускът по майчинство е доста по-кратък, а и много жени могат да си позволят ако желаят да не работят. У нас няма скоро да се случи.

# 67
  • Мнения: 2 401
За какав работа става въпрос? Щото  с такова условие може да бъде подписан договор, аз съм подписвала, и то с далеч по-откачени условия.

# 68
  • Мнения: 1 259
Aмиии, ако стане "грешка" Rolling Eyes
Ще те накарат да правиш аборт ли....  Whistling

# 69
  • Мнения: 79
Aмиии, ако стане "грешка" Rolling Eyes
Ще те накарат да правиш аборт ли....  Whistling

е все пак избора си е твой, нокой не може да те накара да направиш аборт

# 70
  • Мнения: 5 370
На мен това само ми показва колко отношението към жените НЕ се е променило. Дискриминацията продължава под някаква форма. Не е тайна, че на жените се предлага по-ниско заплащане, очаква се да остават след работно време и какво ли не още като ги шантажират с децата и т.н. И повечето жени се връзват, защото са така възпитани от поколения. Има достатъчно много проучвания и сериозни статии по въпроса.
Tова НЕ Е ТАКА. Ама хич не съм съгласна даже, поредното обобщение 'иде ми-доди ми'.
Не само, че не ме шантажират с детето ми, ами даже са ме пускали ден за ден, когато се е случвало да няма кой да го гледа.

# 71
  • Мнения: 6 998
Такова нещо бих подписала само ако имам 2 деца, съм над 35 и се отнася за висш мениджмънт в световноизвестна компания, за предпочитане в чужбина.  Laughing

# 72
  • Мнения: 5 370
Такова нещо бих подписала само ако имам 2 деца, съм над 35 и се отнася за висш мениджмънт в световноизвестна компания, за предпочитане в чужбина.  Laughing

Или ако ти предлагат 5-10000 лева заплатка. Тогава бих преглътнала всичко, ей, Бога ми. Mr. Green За 4 години се понася, не мислиш ли?
Пък то кой знае за кои мижовци иде реч....че и тук.

# 73
  • Мнения: 2 401
Ако нямаш деца, става дума за мечтаната работа с мечтаното заплащане - също става.  Wink

# 74
  • Мнения: 6 998
Жоз, в чужбина казах. Говори ми в петцифрени суми в евро, бейби   Mr. Green Тогава и с минзухар може да се съглася, те деца се осиновяват. Никъде не е писано да не осиновя. Sunglasses
Иначе 4 години за мен се понасят, да. Те хората къде-къде след 28 се замислят за семейство и деца. Rolling Eyes Че на мен са ми повредени чарковете на тая тема, е друг въпрос. Но Ицото би бил доволен някой да ме закопае с такъв договор. Особено за споменатата по-горе цифра. Laughing

# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това само ми показва колко отношението към жените НЕ се е променило. Дискриминацията продължава под някаква форма. Не е тайна, че на жените се предлага по-ниско заплащане, очаква се да остават след работно време и какво ли не още като ги шантажират с децата и т.н. И повечето жени се връзват, защото са така възпитани от поколения. Има достатъчно много проучвания и сериозни статии по въпроса.
Tова НЕ Е ТАКА. Ама хич не съм съгласна даже, поредното обобщение 'иде ми-доди ми'.
Не само, че не ме шантажират с детето ми, ами даже са ме пускали ден за ден, когато се е случвало да няма кой да го гледа.

Може да не е така ЛИЧНО за теб, но ти не си представителна извадка за болшинството от жените. Попитай шивачките например, или си спомни при какви условия на работа са всеки ден. Ако беше така, както ти го описваш би трябвало изобщо да не съществуват темите за детските градини и яслите, където надълго и нашироко се обяснява, че има сериозен проблем с работното време и заплатите.

# 76
  • Мнения: 2 401
Тогава и с минзухар може да се съглася, те деца се осиновяват. Никъде не е писано да не осиновя. Sunglasses


Не бе, исках да кажа, млада си, далечни са ти идеите за деца още, искаш да завладяваш света.. Grinning

Жозе, да не би да си на мнение, че мъжете и жените са равнопоставени на работното място?

# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Има и още едно нещо. В семейството също се насажда такава нагласа. Колко пъти сте чували или чели следното: "ако толкова държиш да работиш намери начин да съвместяваш кариерата, майчинството и домакинството" или "искам да тръгна на работа, но няма кой да гледа детето". Също така се чуват и реплики "шефът (или колегите) ме гледат вече накриво, защото трябва да прибера детето от ясла" или "не мога да си вземам повече болнични, ще ме изгонят от работа" или "мъжът ми не може, защото той изкарва повече пари от мен и неговата работа е по-важна за семейството". И всякакви в този вариант.

# 78
  • Мнения: 79
Радостина не са малко случаите в които жените заемат ключови позиции и те са тези чиято работа е важна и  в много случаи съпрузите им поемат както домакинската работа така и грижите за детето.

Всяко едно семейство решава кой ще гради кариера и кой ще поемем домакинските задължения независимо дали е мъжа и жената.

А за шивашките фирми, все пак самите жени са избрали къде да работят никой не ги кара на сила, като не им допада напускат. За болничните, ако се поставиш на мястото на един работодател и имаш служител който всеки месец е в болнични поне по 5 дни как мислиш дали не би ти попречило? В такива случаи е редно да се редуват родителите за да може да не се пречи на ничия работа, ч и честно казано да не се набива толкова на очи.

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?

# 80
  • Мнения: 804
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?
Не знам защо, ама понякога си твърде назидателна. Ами като не иска да работи каквото и да е да си е напънала г*за и вместо до 8-ми клас или в ПТУ да е поучила повечко. Социализмът свърши! Който иска да получава се налага да дава.

# 81
  • Мнения: 604
Ами зависи от договора и паричките!
Аз лично бих подписала стига да
си струва офертата Peace!
Все пак са 4 години нали¿
Но ти си знаеш!

# 82
  • Мнения: 5 370
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?
Ех, като почнеш да го размахваш тоя пръст като класна на пубери, та чак смешно ми става.
Кой е накарал някого насила да работи нещо? Липсата на работна ръка в момента на всякакви нива ти дава избор, все пак. Освен това имаш и опции за преквалификация, ако не ти харесва въобще, можеш тотално да се махнеш от България. Не сме началото на 90-те, дай да се разберем. Mr. Green

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?
Не знам защо, ама понякога си твърде назидателна. Ами като не иска да работи каквото и да е да си е напънала г*за и вместо до 8-ми клас или в ПТУ да е поучила повечко. Социализмът свърши! Който иска да получава се налага да дава.

Казвам това, което зная. Социализмът няма нищо общо. Живяла съм и съм работила с жени с подобни качества, начин на живот, мироглед и възпитание. Болшинството са със завършена гимназия и са много работливи. Те просто нямат друг избор, особено в по-малките градове, където и възпитанието е патриархално.
Не зная твоята професия каква е била по време на соца и след него, но ако си работила при подобни условия и подобно отношение, при които работят те едва ли щеше да казваш, че ако искат да получават трябва и да дават.

Жозефина,

Горните думи са отговор и на твоя пост. Може би трябва да опиташ и ще разбереш какво е.

# 84
  • Мнения: 5 370
Уважаема Радостина,
Не мисли, че не съм "опитвала". Joy
До 32-та си година съм опитвала. След това си събрах чантичката и поех риска. Засега си струва, но не това е същественото. Отклонихме темата на момичето.

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво сега, искаш да се разграничиш и да забравиш? Малко като новоизлюпените аристократи - не искат да си спомнят за времето като са били плебеи?

# 86
  • Мнения: 5 370
Айде да се придържаме към темата на момичето, щото ще дойдат чистещите и ще използват големия Доместос. Какво аз, какво ти-няма никакво значение.

# 87
  • Мнения: 804
Уважаема Радостина,
Не мисли, че не съм "опитвала". Joy
До 32-та си година съм опитвала. След това си събрах чантичката и поех риска. Засега си струва, но не това е същественото. Отклонихме темата на момичето.
Потвърждавам горното, уважаема Радостина. Естествено съобразно възрастта ми съм работила при социализма, Когато спря да ме удовлетворява ( на 35 ) рискувах. Бях първо наемник на "гадна капиталистка", която изцеди силиците ми.. Бях дори чистачка за малко, ама почиствах на тикви и се амбицирах. Рискувах - това е! И не работя по професията си, но ми стигна мозък, за да се пренастроя.
А по повод гимназията - тя отдавна не е критерий. И ако има проблем във възпитанието (патриалхалното) вината не е на обществото, а на конкретните хора. Не мога да оправдавам хора, които нищо не предприемат, за да променят положението си.
А по темата - фирмата предлага условия, а човекът е свободен да ги приеме или не. Ако аз вложа в обучението му пари - нормално е да искам той да си ги изработи.

ПП. Новоизлюпен аристократ няма. Има само родени аристократи на които се е налагало да се примиряват с действителността.

# 88
  • Мнения: 1 517
. Най-нормални бизнес отношения.

Нормални кзаваш...а къде остана човещината? И защо трябва да напуска? В нашата фирма например две от колежките на ключови позиции забременяха почти едновременно. Решението: една част от работата си я вършеха от къщи, останалото - аз. В доста фирми това би могло да се приложи ми се струва

Другото е по-интересно. Защо жените толкова много се натискат да работят и градят кариера, а не си гледат семейството и децата. И кое е по-добро за едно дете - да го гледа майка му или детегледачка.

Аз лично като жена се натискам да работя по све причини: защото доходите на мъжа ми не позволяват аз да си стоя в къщи и за самочувствие. Жената също има нужда от развитие в някаква насока,  И когато иска е възможно да съчетае и двете неща без едното да е за сметка на другото. В смисъл да упражнява такава професия, която хем ще и носи прилични доходи (или поне за джобни) хем ще я обогатява душевно и интелектуално, хем няма да и отнема цялото време на света.
Колкото до децата: мястото им е при мама (или тати както се получи при нас за известен кратък период).

У нас мъжът ми винаги е носил повече пари. В същото време откакто сме заедно аз нямам ден, в който да не съм вкарала някакъв доход: пари от майчинство, стипендии, заплати на хонорар. С Павел бях студентка и едновременно работех като застрахователен агент. Хем си гледах детето, хем си докарвах някой лев, хем се изучих. Последната година в университета забременях с Деница. Веднага след държавния изпит започнах работа като преподавател по италиански в учебен център. После започнаха проблемите с бременността и си останах в къщи. Дени беше на 5 м, когато се върнах да преподавам. Доходите не бяха кой знае колко, но бяха добре дошли за запушване на дупки. Мъжа ми беше пожарникар и в дните, в които почиваше гледаше малката, а аз отивах да се трудя. В същото време сама си поределях работното време и натовареността, така, че децата да не започнат да ми викат "леличко". Преместих се в една италианска фирма - пак на хонорар и с плаващо РВ. Когато ми свършиха майчинските трябваше да си намеря постоянна работа и не защото дъщеря ми трябваше да тръгне на ясла непременно, а защото не ни стигаха парите. Уговорихме се с управителя - пусна ми договор и ми направи компромис в дните, в които мъжа ми е на смяна аз да не идвам на работа, след това в тези дни ходех, но си тръгвах по-рано...и много отдавна вече не си ходя. Естествено позицията ми не беше особено отговорна, както и заплатата не много висока. Сега съм в същата фирма, на една от най-ключовите позиции. Отговарям за цялото производство и 40 човека персонал. Когато децата ми са болни според зависи от състоянието им ги гледа татко им или баба им )много рядко) или излизам в болничен. Ако аз съм болна също си вземам болничен. Но болничните ми не са за по 2 седмици заради 2 сопола, а 5 дни за пневмония, 10 за операция...пък и докато си седя в къщи успявам да поработя нещо, имам връзка с офиса по скайп. Много често, когато са били болни децата, но не много сериозно предпочитам да съм на работа и ги взимам с мен - проблеми с шефа ми нямам. И през цялото това време домакинството е било общо задължение. И общо в смисъл задължение на всички в семейството, всеки прави това, което е по силите и възрастта му.

Много дълго стана...ама и вариантите са много. Човек като иска начини се намират, дори и да не са най-удачните варианти. Мечтата ми е мъжа ми да изкарва толкова пари, че да може с тях да ни изхранва доволно  Grinning Тогава аз напускам работа и оставам само преводач на хонорар. Време ще имам за всичко, пари ще си изкарвам поне за глезотии........уви, за сега неосъществимо.

# 89
  • Мнения: 5 370
Мисиз Дел Форси, и аз съм си го мислила този, твоя вариант. Даже с мъжа ми си говорихме веднъж по повод на една тема трябва ли мъжът да издържа семейството. Той каза-учудващо за мене!!!-че ако стигне сума, която да задоволява всичките ми нужди, аз мога да си остана у дома. С тази разлика, че няма да остана изцяло, а ще се хвана в някоя езикова школа покрай мене и ще давам у дома частни  уроци на желаещи да емигрират. И преводчета също.

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
babche

Много е лесно и гъделичкащо егото да се каже, че тези, които са по-зле си го заслужават, а пък гледай как ние сме се измъкнали и сме по-горе от тях. Хубаво, рискувала си и си спечелила. А как щеше да мислиш, ако не се беше измъкнала, а напротив, отвсякъде те бяха натискали още по-силно?
Няма какво да обяснявам повече. Сигурно много ти харесва да размахваш камшика и да си спомняш унижението, което те е владяло докато си "чистила на тикви". Думите ти са красноречиви.

Дори да дойдат и да зачистят постовете ми това не ме притеснява, защото написаното от мен е това, което мисля.

# 91
  • Мнения: 1 517
Има два вида неуспели в живота: тези, които не си дават много зор и само си търсят оправдания и другите, които наистина са се напънали, но са имали мал шанс. Първите обаче са повече. А успелите такива не са виновно за неблагополучието нито на едните, нито на другите.

# 92
  • Мнения: 3 016
Според мен не е правилно  .4 години не са малко.

# 93
  • Мнения: 804
Извинете за отклонението.
Радостина светът не е училище и ти не си класната. Сопри се и си мери думите, а ако е възможно и емоциите. Умението да се спори е мерилото за онова между ушите.
  bouquet  bouquet  bouquet

# 94
  • Мнения: 1 517
Извинете за отклонението.
Радостина светът не е училище и ти не си класната. Сопри се и си мери думите, а ако е възможно и емоциите. Умението да се спори е мерилото за онова между ушите.
  bouquet  bouquet  bouquet

Напротив - училище е светът, но ВСИЧКИ сме ученици в него   bouquet А даскалката може да е излязла в отпуск по майчинство.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, ама не. Ще имаш много здраве от мен! Поне да беше изкарала някакви факти, вместо да ми говориш от "висотата" на възрастта.

Ето, МОТ има правено проучване в БГ. Тук има цифри, а не емоции.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2774&sectio … =2&id=0000502


Ето и една статия http://www.cwsp.bg/htmls/page.php?category=444&id=635

Има и едно нещо, което се казва "стъклен таван" и се прилага като спирачка за йерархичното развитие на жените.


Бай дъ уей, не съм учител. Икономист съм.

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 20:43 от RadostinaHZ

# 96
  • Мнения: 804
Висотата на "стъкления таван" е различна, както са различни и таваните на архитектурните шедьоври и мечтите. Виж, ако говорим за панелка - там таванът е с едно ниво, въпросът е да не се примиряваш с него.
А факти от вестници не изкарвам защото от работа нямам време да чета упражнения по журналистика. Ама ти чети, чети и на нас акъл давай!

  bouquet

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, аз пък време и акъл имам да чета. Така си повишавам квалификацията. Или за теб ученето е загуба на време?
Във всеки случай направих много ценни изводи за нагласите в БГ и ще ги използвам по предназначение.

# 98
  • Мнения: 804
Е, аз пък време и акъл имам да чета. Така си повишавам квалификацията. Или за теб ученето е загуба на време?
Във всеки случай направих много ценни изводи за нагласите в БГ и ще ги използвам по предназначение.
Ох, само не казвай, че вестниците за теб за източник на познание, че съвсем ще ме съсипеш!

ПП. Пък това с отправките за БГ вземи го изтрий. Излагаш се. Като си недоволна влакове и самолети колкото щеш. Егати излагането!

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 20:56 от babche

# 99
  • Мнения: 5 370
Е, аз пък време и акъл имам да чета. Така си повишавам квалификацията. Или за теб ученето е загуба на време?
Във всеки случай направих много ценни изводи за нагласите в БГ и ще ги използвам по предназначение.
Ако правиш изводи за "нагласите в България" от форумски писания в събота вечер-аман ти е работата. Mr. Green
Сега ми става ясно как си стъкмяват резултатите социологическите агенции. Whistling

# 100
  • София
  • Мнения: 62 595
Обърнахте го на чисто заяждане без никакви факти. Какво очаквате, Господ да слезе на земята и да ви каже кое е факт и кое измислица ли? Като не ви изнася вестниците ви виновни, агенциите виновни, изобщо всички виновни, защото не казват това, което вие мислите за вярно.

Бабче,

Обръщаш го на обиди. То се вижда кой се излага.
Можеш да кажеш с какво не си съгласна в статиите, но ти е по-лесно да кажеш "такова животно нЕма".

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 21:00 от RadostinaHZ

# 101
  • Мнения: 79
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?

Скъпа Радостина, преди да стигнат на тези ключови позиции представи си жените са били вече омъжени и си имат деца и кво според теб да се разведат ли?
Аз живея в напълно реален свят, но ти май не си точно наясно и цитираш неща от далечното минало. В момента в повечето фирми персонала е от жени, за каква дискриминация говориш тогава. От управителя до служителя на най-ниска пзиция
За работата 12 часа, в днешно време хората работят за пари, а не за кеф. А най-добре е когато работата им доставя удоволствие и получават нужното заплащане.

Когато имаш нужното образование имаш съответно и избор.

# 102
  • Мнения: 5 710

А по темата - фирмата предлага условия, а човекът е свободен да ги приеме или не. Ако аз вложа в обучението му пари - нормално е да искам той да си ги изработи.


Е не мога да се съглася с това. Колкото и капиталистически настроена да съм ( аз съм), мисля, че има права, които не бива да се дават така лесно , заради единия работодателски интерес.
Хората борби са водили за 8ч. работен ден, за права на жената да гласува, да абортира, да ражда, да има майчинство (!) , да учи, да стъпва в 'мъжки' професии и т.н. Ако утре една фирма каже " айде правим седмицата 80 часа, на който му изнася да стои", в кой точно век се връщаме?  И е ясно, че една компания може да просъществува , ако ключов служител го няма 3-6 месеца. Както казах за мен 2-3 г не е вариант, а и едва ли е вариант за една жена, която прави кариера.
Не може да се подават такива декларации. Не е законно, Бабче.
Може да се договарят сто неща, но не може да се нарушава закона, защото той в крайна сметка е отражение на някаква обществена норма, нали?..

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако стабилността на една компания се крепи на присъствието на един ключов служител, за каква стабилност изобщо може да става въпрос? Няма незаменими хора, пък колкото и да са ключови.

# 104
  • Мнения: 3 621

А по темата - фирмата предлага условия, а човекът е свободен да ги приеме или не. Ако аз вложа в обучението му пари - нормално е да искам той да си ги изработи.


Е не мога да се съглася с това. Колкото и капиталистически настроена да съм ( аз съм), мисля, че има права, които не бива да се дават така лесно , заради единия работодателски интерес.
Хората борби са водили за 8ч. работен ден, за права на жената да гласува, да абортира, да ражда, да има майчинство (!) , да учи, да стъпва в 'мъжки' професии и т.н. Ако утре една фирма каже " айде правим седмицата 80 часа, на който му изнася да стои", в кой точно век се връщаме?  И е ясно, че една компания може да просъществува , ако ключов служител го няма 3-6 месеца. Както казах за мен 2-3 г не е вариант, а и едва ли е вариант за една жена, която прави кариера.
Не може да се подават такива декларации. Не е законно, Бабче.
Може да се договарят сто неща, но не може да се нарушава закона, защото той в крайна сметка е отражение на някаква обществена норма, нали?..

10¢'s caffè&lounge    202uu  202uu  202uu абсолютно съм съгласна с тебе

# 105
  • Мнения: 5 710
Зависи от срока, Радостина.
Не става дума само за стабилност, дължаща се на една личност.
Тя я има, предполагаемо. Но тази личност не може да се върне след 2-3 г и да е в час.
Просто бизнесът ( и не само) е твърде динамичен, особено сега в Бг. Твърде много неща се случват и в рамките на един работен ден, какво говорим за години отсъствие.
Според мен е нормално компанията да договори срок, може би да покрие разходи за гледачка ( имам такава приятелка в такова положение) и т.н, но до 3 месеца аз тази жена я виждам на работа.
Сори, ама това е живота. Познавам няколко момичета в София, които съвсем съзнателно и доброволно бяха в майчинство по-малко от 6 мес.
Но да подписваш декларации, че няма да забременяваш 4 години....

# 106
  • Мнения: 1 517
Аз пък мисля, че основния проблем на много хора е че  не знаят какво искат. Един човек като знае какво иска от живота, ама наистина да знае, остава му само да си следва пътя.
Конкретно по темата за работещите жени и майчинството: светът вече е доста пренаселен тъй че фразата "Множете се и се плодете" не е много актуална. И ако една жена наистина иска да прави кариера и да не се занимава а наакани памперси и да бърше сополи не виждам нищо лошо. Но ако е решила да става майка наистина децата трябва да са прпиоритет, диро и само с една крачка пред работата.

Ако стабилността на една компания се крепи на присъствието на един ключов служител, за каква стабилност изобщо може да става въпрос? Няма незаменими хора, пък колкото и да са ключови.

Ми в нашата фирма например няколкото служители, които сме на ключови позиции наистина сме ценни кадри  Mr. Green (колкото и нескромно да звучи). Естествено не сме незаменими. Но шефъа реши, че ще му е по-игодно те да работят от къщи, макар и с наполовина обороти отколкото да наема временно други и да ги обучава наново. Незаменими няма, но и голямото текучество в една фирма също не говори добре за нея.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
Жените на ключови позиции точно пък са си взели мъжа-домакини, шъ знайш. Както и шивачките са отишли да работят на 40 градуса по 12 часа на ден за кеф.
Ти на кой свят живееш? Или си потънала в благополучие, че викаш "като няма хляб да ядат пасти"?

Скъпа Радостина, преди да стигнат на тези ключови позиции представи си жените са били вече омъжени и си имат деца и кво според теб да се разведат ли?
Аз живея в напълно реален свят, но ти май не си точно наясно и цитираш неща от далечното минало. В момента в повечето фирми персонала е от жени, за каква дискриминация говориш тогава. От управителя до служителя на най-ниска пзиция
За работата 12 часа, в днешно време хората работят за пари, а не за кеф. А най-добре е когато работата им доставя удоволствие и получават нужното заплащане.

Когато имаш нужното образование имаш съответно и избор.

Какви ключови позиции? Колко според теб са жените на толкова ключови позиции? Колко според теб са големите, ама наистина големите компании в БГ, че да ми даваш пример с жените на ключови позиции? Това да не тие сапунка Дързост и красота? Доколкото ги има тези жени са изключение от правилото, защото сигурно са по-малко от 10 % от работещите жени в БГ изобщо. Пътят до ключовата позиция се изминава преди семейството и децата. Затова и все повече жени раждат за пръв път след 30 години, заради страха, че ще изгубят завоюваните до момента позиции.

То и чистачката в офиса е ключов служител, знаеш ли?   Wink


Мисиз Дел Форси или буля Делта Дюкановца

Мъдро е постъпил началникът ви.

# 108
  • Мнения: 1 517
Шефа ми е италианец и наистина няма грешка.
И наистина чистачката е ключова позиция и при нас  Tired чак незаменима, ама това е друга история.

# 109
  • Мнения: 79
Радостина, май теб те избива на заяждане. След като толкова се интересуваш и се образоваш порови се и ще видиш, че не са малко семейните жени които са на ръководни длъжности в големи компании.
Аз лично работя в такава компания, имам познати които са си семейни и това не им пречи да си вършат работата, както и да си гледат семейството.

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се заяждам. Затова написах, че за БГ са малко. И зависи на кое стъпало ги "хванеш" в определен момент. Като цяло жените на ключови позиции са  по-малко от мъжете на такива позиции или спрямо общия брой на работещите жени. Може в София, например да са много ,но и тук са офисите на големите компании. И простата причина е, че ако един мъж след работа може да отдели 2 часа за повишаване на квалификацията, жената трябва да гледа домашни или да се занимава с вечерята, прането или децата. И така малко по малко разликите в квалификацията, свободното време, умората и съответно позицията и заплащането се увеличава между мъжа и жената.
(Някои от жените наистина на много високи позиции са наели хора да се занимават с къщата и децата, но те пак са изключение.)

# 111
  • Мнения: 1 517
Има и трети вариант: ако разполагат с 2 часа свободне време през единия час мъжът да си повишава квалификацията, а жената да пере. После обратното: той мята салтата, тя - отива да се образова.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
За имане - има, но колко ли семейства се възползват от него? Де да беше така в повечето семейства, нямаше изобщо да си говорим за забрана за забременяване.

# 113
  • Мнения: 804
Радостина, не се заяждам, но на моменти чак ме плаши начинът по който се бориш за равноправие между половете. Ами съвсем естествено е в първите месеци от живота си едно дете да се нуждае повече от майка си, както е и естествено да няма значение кой ще натиска копчето на пералната.

И сега, за да успокоите топката - имам приятелка, голям шеф в голяма компания, цитирам точно думите и: "Еманципацията е измислена от грозни стари моми. Искам да си стоя вкъщи и някой да ме глези, а аз да се развивам духовно, а не професионално"
Хайде да спрем идиотския спор, да разберем дали авторката е подписала договора и да вземем да се развиваме духовно!

 bouquet

# 114
  • Мнения: 1 517


 Искам да си стоя вкъщи и някой да ме глези, а аз да се развивам духовно, а не професионално"


И аз и аз   bouquet

# 115
  • Мнения: 5 710
да бе, сега така говорите , а после "оо, аз не мога вкъщи, ще се побъркам след седмица".  Laughing

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
Ок. Да го спрем. Все пак духовното и материалното не са в противоречие.

А твоята приятелка малко ми издиша като позиция - ако толкова искаше някой да я глези досега да го е направила. Щом има силата да е голям шеф значи няма да има проблем да отстои и осъществи желанието си. Поне аз не вярвам на такива обяснения, защото силните духом хора просто правят това, което искат. Тя самата е пример за еманципация. Ей го на Бил Гейтс - пенсионира се човекът. Уф, той пък не е жена.  Wink

# 117
  • Мнения: 1 517
да бе, сега така говорите , а после "оо, аз не мога вкъщи, ще се побъркам след седмица".  Laughing

Ако стоенето в къщи се смества само между манджата, прането и т.н. наистина ще се побъркам.
Знам аз какво ще правя ако си стоя в къщи, ама няма кой да ма рани, нямааа... (което не значи, че мъжа ми е некадърник, напротив, работлив е и печели добре, но и моите не са малко и не си ги оставям).

# 118
  • Мнения: 804
Ок. Да го спрем. Все пак духовното и материалното не са в противоречие.

А твоята приятелка малко ми издиша като позиция - ако толкова искаше някой да я глези досега да го е направила. Щом има силата да е голям шеф значи няма да има проблем да отстои и осъществи желанието си. Поне аз не вярвам на такива обяснения, защото силните духом хора просто правят това, което искат. Тя самата е пример за еманципация. Ей го на Бил Гейтс - пенсионира се човекът. Уф, той пък не е жена.  Wink
Ох бе Радостинче, на теб все нещо ти издиша. Отпусни се бе жена, усмихни се! Малко хумор никога не е излишен. По-лесно се живее, когато гледаш по-ведро на света.

А за приятелката - глезят я, и мен ме глезят, но ние сме от идиотското поколение на еманципираните героини, дето все работим.
"Майка ми тъче в завода
плат за всички за народа..."
Имаше такава героична песничка, ама вие надали я знаете.

# 119
  • Мнения: 79
Аз честно казано не бих си седяла в къщи.
Сега по обективни причини ще ми се наложи за известно време stork-girl но с удоволствие ЖЗ всичко да мине нормално в най-скоро време ще се върна на работа. Аз самата се чувствам по-пълноценна и независима когато работя.

# 120
Цитат
Еманципацията е измислена от грозни стари моми. Искам да си стоя вкъщи и някой да ме глези, а аз да се развивам духовно, а не професионално"

това е много добре казано Simple Smile според мен няма рецепта, която да важи за всички. Възниква спор дали една фирма трябва да се лиши от даден служител или не..и това е много индивидуално. Фирмата, за която говоря има само 5 човека персонал. Няма йерархия и няма поддържащ персонал, т.е. всички са професионалисти. Обясниха ми, че предимството на този намален състав е високите заплати. Един човек поема много ангажименти и ключови клиенти, но получава добра заплата, бонуси, има възможност да пътува, да се среща с хора, да преговаря. Ако тази личност липсва, клиентите, които са свикнали да общуват с него страдат под една или друга форма. Буквално няма кой да те замести. Това е добре от една страна, защото позицията е сигурна, т.е. работодателят няма полза да те смени или да те държи години наред на една заплата.

Става дума за рекламен бизнес.

Понеделник трябва да се обадя да потвърдя или да откажа. 90% съм сигурна, че искам да пробвам, т.е. да подпиша въпросната декларация.

# 121
  • Мнения: 953
Маминка24,
подписвай смело, тази декларация няма правна стойност и може да бъде оборена в съда винаги.  Подпиши я в 2 екземпляра и си запази единият за теб, ако решиш по някое време да ги съдиш.

Както вече казах, ако решиш да напускаш пусни предизвестие като в него не си длъжна да посочваш причината за това. " моля да ми бъде прекратено трудовото право отношение считано от ...." и това е.

# 122
  • Мнения: 79
Подписвай смело.

Мога само да ти пожелая много късмет на новата работа и заплатата да се умножава.

# 123
  • Мнения: 804
Понеделник трябва да се обадя да потвърдя или да откажа. 90% съм сигурна, че искам да пробвам, т.е. да подпиша въпросната декларация.

Е защо ги ручАхте жабетата?
Какви бяха тия драми със забраната?

# 124
  • Мнения: 9 865
Така е и това е глобален проблем. Само че за него не се говори толкова, няма кампании.
Обществото е заето да се занимава с проблемите на "онеправданите и дискриминирани" хомосексуални двойки...  ooooh!  Кои сме ние, жените в детеродна възраст, че да се занимава с нас!   Crazy
Жените в детеродна възраст са обект на дискриминация от същото това общество, което не че се занимава с хомосексуалните, част от които също в детеродна възраст, ами само им гледа сеира.

# 125
  • Sofia
  • Мнения: 3 039
Да.
Всички са жертви, но винаги някои са по-жертви.
И с изедниците - аналогично.
И все по темата.
Докато течеше забавата, се оказа, че авторката си е взела решението, но тя си го декларира в самото начало.
Ще взема да заключа, преди от тук да се е сформирал някой парад.

Общи условия

Активация на акаунт