Забрана за забременяване

  • 5 153
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Когато синът ми тръгна на детска градина, в началото много боледуваше. Аз бях почти непрекъснато в болнични. Шефката (на държавна институция(!), в която работех), ме привика и ме накара да подпиша, че няма повече да отсъствам, независимо по какви причини, защото имали нужда от мен. Това беше вече незаконно.
Избрах да напусна.

Същата ситуация и при мен. Напуснах на момента.

В нашият град, в някои шивашки фирми има същата практика с забременияването.  #Cussing out

# 16
  • Мнения: 5 622
В моята работа едва ли ще имам такова условие, но пък ще се "радвам" на неприязънта на колежките си задето съм млада майка(но ще намерят и други причини, убедена съм  Laughing) на малко дете и ще се налага да отсъствам...

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
да, бе! Холивудските звезди! Да не би на авторката да й предлагат работа "холивудска звезда", че изобщо да има място за мислене?

Предлагат, защото ще има идиотки да се съгласят. Не разбирам коя нормална жеана би подписала такова нещо. За мен е все едно да се изплюе някой в лицето ми и да продължава да го прави всеки ден, а аз да си трая. Къде остава самоуважението или алчността и кариеризмът мъти мозъците? Май е от последното, защото не е от умиране от глад.

# 18
  • Мнения: 5 370
Холивудските звезди подписват договори, които ги задължават да не забременяват, да не се женят, да не свалят килограми или да не си сменят цвета на косата за определен период от време - изискване от страна на работодател, досущ като това, да спазваш някакво работно време или да не пушиш, което се приема на доброволни начала. Ако прецениш, че те устройва, подписваш, ако не - не подписваш. Дискриминация в случая не виждам. Можеш да родиш, когато си пожелаеш, но дължиш неустойка. Към стюардесите в някои компании има същото условие.
Холивудските звезди "къпят" милиони хонорари за филм, все пак, нали? Wink
Ако ми предлагат заплата 5-10000 лв-ще се съглася, що не, 4 години, някак ще ги избутам.
Ама едва ли е такъв случаят.

# 19
  • Мнения: 1 547
да, бе! Холивудските звезди! Да не би на авторката да й предлагат работа "холивудска звезда", че изобщо да има място за мислене?

Аз подробности за деловата оферта към авторката не видях, къде ги пише?

Място за мислене има, доста дори, защото една стюардеса, например, се подготвя дълго и нелеко - и за двете страни е нерентабилно да се работи година и да се излезе в майчинство. После, майчинството невинаги е спонтанен акт, все повече съвременни жени предпочитат семейното планиране - всички знаем колко безвъзвратно, макар и не фатално, се променя животът след раждането. Затова няма нужда подписващите такива договори жени да се разглеждат непременно като нещастни жертви. Някой ми предлага да се уча и развивам целенасочено в продължение на 4 години, аз си преценявам личната конюнктура и това е, няма смисъл от възмута. Подобни условия не се поставят току-тъй и от всяка компания... не ми се вярва ЕТ "Ганчо" от с.Млада гвардия да изисква такова постоянство от труженичките си.

# 20
  • Мнения: 1 062
А коя е фирмата?

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Стига глупости. Имам приятелки стюардеси, както и жена-пилот, никога никоя от тях не ми е споменавала нещо подобно. А обучението им струва хиляди евро. Неустойки се дължат при напускане на компанията, а не при излизане в отпуск за няколко месеца или година, който на всичкото отгоре ти се полага по закон Wink Това е все едно да накарат мъж-пилот или какъвто и да е да поеме задължението, че няма да се разболява сериозно в следващите 4 години примерно, че няма да излиза в болнични за повече от две седмици Rolling Eyes Както знаете у нас бременността е до един кмомент приравнена на общо заболяване пред закона, после минава на друг режим.
Към авторката - подписвай спокойно Laughing Пък ако забременееш, чакам с огромно любопитство да видя кой български съд ще им я присъди тази неустойка hahaha

# 22
  • Мнения: 5 370
Апропо, това с неустойките под разна форма го играят много компании. Обаче.....после, на практика, май никой не си търси парите, защото щяло да им излезе по-скъпо да се мъкнат по съдилищата.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен това само ми показва колко отношението към жените НЕ се е променило. Дискриминацията продължава под някаква форма. Не е тайна, че на жените се предлага по-ниско заплащане, очаква се да остават след работно време и какво ли не още като ги шантажират с децата и т.н. И повечето жени се връзват, защото са така възпитани от поколения. Има достатъчно много проучвания и сериозни статии по въпроса.

# 24
  • Мнения: 1 547
Стига глупости. Имам приятелки стюардеси, както и жена-пилот, никога никоя от тях не ми е споменавала нещо подобно. А обучението им струва хиляди евро.

Не знам за приятелките ти, но аз съм виждала такъв договор с очите си / с моето име отгоре, нали...  Laughing/ - много голяма и много богата международна авиокомпания. Както и да е. Темата е лишена от смисъл, защото се импровизира свободно.

# 25
  • Мнения: 6 417
Подобен договор не противоречи ли на Конституцията? В началото на годината и аз подписах един безумен договор с клауза да не напускам 2 години, но ако му стиска на някой, нека пробва да ме съди. Crossing Arms

# 26
  • Мнения: 3 826
точно големите фирми го правят ,
но все пак не се говори за задължаване за нераждане , а за ненапускане на компанията - те инвестират в служител и искат той да работи за тях ,
ако напусне няма право да работи в тази област за друга компания ,

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
после, на практика, май никой не си търси парите, защото щяло да им излезе по-скъпо да се мъкнат по съдилищата.
Ти остави скъпото...Няма начин да спечелят просто, не и у нас.
 crazy chick, за международна компания наистина не знам. Там вече се намесва международно право, пък се урежда кой съд би решил въпроса при спор между страните...различно става. Аз говорех за нашите си компании и съдилища - няма начин такава клауза да не се изтълкува като противоречаща на морала. В други държави не знам, нямам опит Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 3 621
Здравейте, кандидатствах за нова работа и ми казаха, че ще ме вземат при положение, че подпиша документ, с който се задължавам да не раждам в следващите 4 години...в противен случай дължа неустойка..как ви се струва това, нормално ли е?
Това е незаконно. Вземи документа или го копирай скришно или някакво доказателство за тази им идея вземи и право при Комисията за защита от дискриминация. Ай, говеда недни.

Абсолютно незаконно, Комисията за защита от дискримибация много ще им се зарадва ...  #2gunfire #2gunfire #2gunfire аман от такива работодатели , които те карат да избираш дали да имаш работа или деца  

# 29
  • Мнения: 599
Това с неустойката ми стана много интересно  Thinking
Как ще те задължат да я изплатиш, ако забременееш и излезеш по майчинство  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт