Примерна схема за захранване 8

  • 55 690
  • 619
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 4 546
да, забравих да кажа, че изхвърлям първата вода  Embarassed

# 466
  • София
  • Мнения: 51
Благодарности,Косе Босе    bouquet

# 467
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Косе Босе, благодаря ти.    bouquet  Ще изчакам с кисела.

# 468
  • Мнения: 199
herelina, erota много ви благодаря  bouquet Ще пробвам и аз.


# 469
  • Мнения: 108
Как да го храня ? Яде по много малко каквото и да било. Ако дам една храна, то ще е за сметка на друга. Знам че минимума мляко е 600, но в такъв случай няма да хапне нищо друго. Яде по 150 гр. /на ядене в най-добрия случай/ било то мляко, пюре или каша, 4 пъти на ден. Не знам как да балансирам за да му осигуря всичко необходимо. Наддава по 200 гр. на месец и съм много притеснена. На последната консултация на 7 м. тежеше 7.270 кг. , 68 см. Косе Босе ще съм ти много благодарна ако ми предложиш някакъв балансиран, компромисен вариант, за видовете храни.

Ето го и режимът на хранене:
8.00 часа - АМ 150 гр.
11.00 часа - плодове - 1/2банан или 1/2праскова или 1 круша....
13.00 часа - месно пюре -  180гр. ако го хареса, иначе 150 с голям зор
17.30 часа - каша елда - 150гр. + 2 м.л. АМ
20.30 часа - АМ 150 гр.

21.00 часа заспива, през нощта не се събужда за хранене.

Опитвах да го храня на по-чести интервали, но резултатът е, че яде по-малко като количества и като цяло за деня са пак същите.

# 470
  • София
  • Мнения: 6 690
Irena_80, ти на тези количества малки ли им казваш. Дъщеря ми на 1 г. и 6 м. още не яде толкова твърда храна. Недей да заместваш толкова бързо млякото с друга храна, на този етап е по-добре да яде повече мляко, все пак е само на 7 м., нали?

# 471
  • София
  • Мнения: 1 833
Irena_80, на вашата възраст сина ми имаше 2 твърди хранения, като на обяд изяждаше ок. 100 гр. пюре, а следобяд ок. 100 - 150 каша с плод. Дори сега - на близо 10 месеца не изяжда по 180 гр. месно пюре.

На 7 месечна възраст бебето трябва да има 4-5 хранения с кърма/АМ,  в менюто му трябва да присъстват зеленчуци, плодове и месо (след като вече си го въвела). Относно количеството твърда храна, които се препоръчват в повечето схеми е ориентировъчно. Детето само трябва да покаже кога се е нахранило, не го насилвай.
Това, което трябва да се коригира в режима ви според мен е:
- да увеличиш количеството мляко
- обедното пюре да редуваш един ден месно, един зеленчуково
- към следобедната каша да добавиш плодове, като запазиш същото количество (пр. 2 с.л. каша с 1/2 праскова, 1/2 ябълка, 1/2 банан или каквото си въвела)

# 472
  • Мнения: 1 449
Как да го храня ? Яде по много малко каквото и да било. (...)
Косе Босе ще съм ти много благодарна ако ми предложиш някакъв балансиран, компромисен вариант, за видовете храни. (...)

Съгласна съм напълно с дамите по-горе - тези количества са само ориентировъчни и не бива да бъдат основното притеснение.


За балансирания режим
- Има три различни типа храни в рамките на деня: зеленчуци+месо, плодове, каша. Това е балансиран режим от гледна точка на разнообразното хранене (въглехидрати от кашата; ценни протеини от месото; целулоза, минерали и витамини от зеленчуците; витамини и плодови захари от плодовете).
- Пюрето и кашата присъстват равностойно като количество, това също е добре при две заместени хранения.
- След като са минали два месеца от началото на захранването, 2 твърди хранения са добре. Плодовете в случая са по-скоро междинно хранене: предлагат се в паузата от 5 часа между сутрешното мляко и обеда, освен това едва ли могат да заместят хранене на едно 8 месечно дете (иначе в самото начало на захранването може да се приеме, че заместват хранене, поне това е моето мнение).
- Интервал от 3-4 часа между отделните хранения е напълно приемлив за тази възраст, няма смисъл от по-често хранене.
==> Храненето е много добре организирано, тук няма какво да се променя.

За млякото
1) Единият вариант да се вмести още мляко е да се намали малко количеството на кашата и да се добави мляко. След 3-4 седмици детенцето може би ще увеличи количеството храна, от което се нуждае, така че отново може да се стигне до 150 г каша плюс повече мляко. Но дори да остане на 120 г каша примерно, плюс малко повече АМ, това ще му осигури достатъчно калории.
2) Вторият вариант е да се предлага малко мляко след обедното пюрето, особено когато детенцето отказва не защото не е гладно, а защото не му харесва вкуса (както си забелязала). Това е идеалната възможност да се дохрани с малко мляко –  след като е приключило с пюрето или с пауза от 40-60 мин. след това.
3) Третият вариант е да се предложи млечна каша с плодове вместо само млечна каша – така кашата не е толкова засищаща и има вероятност детенцето да огладнее повече за вечерното мляко.
==> И все пак, ако прецениш, че за детенцето ще бъде трудно да си промени начина на хранене като се включва целенасочено още мляко, просто изчакай малко. Когато сегашните количества твърда храна станат недостатъчни, вместо да се увеличат още - предлагай мляко.

За месото
- Може да останете на сегашния вариант: ако се предлагат готови месни пюрета, месото в тях е разчетено за месно хранене всеки ден или възможно най-често в рамките на седмицата.
- Другият вариант е да се предлага само зеленчуково пюре през ден, а в него да се добавя АМ.
==> Между другото, редуването на месно и безмесно пюре почти не се среща като препоръка. Не че е грешна такава препоръка, но каквото и да бъде месното меню, ще бъде правилно.

За килограмите
- Количествата твърда храна са напълно достатъчни, ако се увеличат - това не е гаранция, че детето ще наддава.
- Още калории може да се добавят с още мляко.
- И 200 г е добро наддаване: важното е, че детенцето не стои на същите килограми. Освен това, от 6 м. до 12 м. темпото на наддаване следва да бъде 300 г всеки месец (например според СЗО) - така че 200 г месечно е добре. Пък и не се знае следващите 1-2 месеца как ще наддава, много са условни тези месечни измервания. За самото тегло важен ориентир са килограмите на 7 месеца спрямо рожденото тегло. 
==> Килограмите не зависят само от храненето, отчитай и колко подвижно е станало вече детенцето, колко нови неща се опитва да прави и т.н. Равномерното наддаване е най-типично на теория за първите 6 месеца, след това нещата зависят от много други фактори, освен храната.

# 473
  • Мнения: 2 111
Момичета аз от вчера започнах да въвеждам жълтък.Мислех след глутена да продължа с козе сирене,даже го купих,но в последния момент реших да го въведа след жълтъка.Дадох 3 трохички вчера.Засега всичко е наред.
Косе Босе искам да те питам как да го давам след като го въведа-2х1/4 седмично или може и по-често,защото от 2 месеца дъщеря ми отказва всички зеленчукови,месни и каши.Пуснахме кръвни изследвания и Hb е 118/на 6 месеца беше 124/,но другите показатели са близо до долната граница.За 1,5 месеца е наддала 100 грама.
Харесва й да яде няколко неща:
-плодови пюрета-сливи,круши,манго,праскови,кайсии.
-обикновени бисквити/давам по 2 на ден/
-кисел с царевично нишесте/1 с.л. на 100 мл вода/
-пълнозърнеста каша на Хип в буркан
-от пресните плодове-само праскова харесва.
Кажи ми как да балансирам режима максимално,знам че липсват цели хранителни групи,но не иска и това е.Правихме и ехография на коремни органи и всичко е наред,няма причина да не иска да яде.Просто е капризна.Режима ни в момента е:
7.30-кърма
10.00-1 пасирана праскова=50мл
10.30-кърма
13.30-2 пасирани праскови с 2 обикн.бисквити=75 мл
14.30-кърма
17.30-кърма
19.30-кисел с плодово пюре/пълнозърнеста каша=130-140 мл
21.30-кърма
Трябва ли да променя нещо като количество/например по колко бисквити може на ден/ и къде е най-удачно да добавям жълтъка,за да се усвои желязото.Знам че калция пречи на усвояването му.Да добавям ли по 1-2 капки зехтин някъде?Стана малко дълго,но вече се видях в чудо.Благодаря ти предварително    bouquet

Последна редакция: сб, 23 авг 2008, 09:24 от erota

# 474
  • София
  • Мнения: 1 833
За месото
==> Между другото, редуването на месно и безмесно пюре почти не се среща като препоръка. Не че е грешна такава препоръка, но каквото и да бъде месното меню, ще бъде правилно.

Косе Босе, за редуването на месно със зеленчуково беше писала и ти в един отговор на мои въпроси, за което отново ти благодаря Hug http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=290478.msg7648226#msg7648226. Освен това и педиатъра ми беше казал, че трябва до 10 м. възраст да се редуват месно със зеленчуково (след това всеки ден месно), за да не се товарят бъбреците при обработката на месото. От там идва и моята препоръка към irena_80 по-горе.
Иначе аз в повечето случаи давам 2 дни месно, след това 2 зеленчуково, защото като отворя едно бурканче месно от 220 мл. малкия изяжда половината, а срока му на годност е до другия ден. Или просто гледам в седмицата да има поравно месни и безмесни яденета. Така, че може би не е толкова строго това правило за редуването, просто не трябва да се прекалява с месото. Пък и всяка майка може да прецени според детето си.  Grinning

# 475
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Искам да попитам - Досега съм давала само безмлечни каши, но изборът им е твърде ограничен.
Дали е удачно да мина вече на млечна каша? Или поне отвреме навреме да и разнообразявам малко менюто.
Кърмя и още не съм въвела глутен.
Яде всякаква храна с голям апетит. Никога не отказва и да суче.

Мерси  Simple Smile

# 476
  • Мнения: 6 713
Здравейте и от мен!
Педиатърът ми каза да захраня с картофено пюре- домашно. Какъв е вашият опит с това- сложихте ли кърма/АМ в пюрето като за начало, или направо дадохте пюрето без мляко?
Ако започна да давам картофено пюре, след колко дена мога да включа друг зеленчук? Трябва ли да правя почивка между отделните зеленчуци?
Откога мога да пробвам смесени пюрета?

Мога ли едновременно с обедното хранене да почна да давам и друго пюре/каша например следобед?

Последна редакция: сб, 23 авг 2008, 12:48 от ЛУРДЕС

# 477
  • София
  • Мнения: 1 833
Erota, извън въпросите ти е, но ми хрумна нещо за твоята "злояда" Симонка. Защо не опиташ да й даваш сварени зеленчуци (картофче, морков), нарязани на кубчетаи тя да си ги взима с пръсти. Децата на тази възраст проявяват любопитство и всичко слагат в устата- така може да я накараш да хапне малко зеленчуци.

Искам да попитам - Досега съм давала само безмлечни каши, но изборът им е твърде ограничен.
Дали е удачно да мина вече на млечна каша? Или поне отвреме навреме да и разнообразявам малко менюто.
Ханна, аз също много се колебаех дали да давам млечни каши с цел да разнообразя, като си мислех, че детето ми изпуска по- хубавите и по- вкусните млечни каши Wink.
Но от това, което съм прочела досега  се убедих, че докато едно дете се кърми е излишно да му се дава изкуствен белтък. Няма нужда да се заменя майчиното мляко с изкуствено, стига да не си решила да заместваш хранене. Освен това след като въведеш сиренето, маслото към менюто му ще се добавят още млечни продукти, които заедно с кърмата ще са достатъчни.Това естествено е лично мое мнение.
Ако мога да помогна със списък на безмлечните и  безглутенови каши, които съм ползвала (не са чак толкова малко)
1. Оризова каша на Milupa (има само ориз и на Nesle)
2. Каша от Елда на HiPP (HiPP имат и още една с елда и 3 плода)
3. Каша Ориз и рожкови на Nestle
4. Каша Ябълка на Humana
5. Каша ориз и царевица на Frisocrem (Frisocrem имат още няколко безмлечни, безглутенови, само проблема е, че имат захар)
После ще му дойде реда и на глутена. Безмлечни, глутенови ползвам:
6.Каша овес на HiPP
7.Мултизърнеста каша на HiPP
8. Сладки сънища на Nestle
Освен това има различни плодови каши в бурканчета (безглутенови, безмлечни), с които можеш да разнообразяваш. Също от време на време може и кисел да даваш с царевично нишесте и различни плодове

ЛУРДЕС, картофеното пюре го правя без нищо само с малко водичка, за да може да се пасира по  - добре да не стане лепкаво. Но мисля, че ви е още рано за захранване. Сигурна съм, че и  други майки тук ще го отбележат това.

# 478
  • Мнения: 2 111
ЛУРДЕС наистина може да поизчакаш поне месец със захранването.Иначе и аз приготвях картофеното пюре с част от водата,в която са се варили картофите.
Home raider на парчета не съм й давала сварени зеленчуци.Ще пробвам Peace Hug
Но съм й приготвяла вкъщи пюрета от зеленчуци и месо пасирани и не ги иска.

# 479
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Home raider, благодаря ти!  Hug
Само тази с рожкови не съм я взимала.
Ще разгледам и кашите в бурканчета Simple Smile за разнообразие.
Кисел все още не съм правила, само съм купила нишестето и си чака реда Simple Smile
То моето дете е готово за заместване на хранене. Яде много. Но и суче доста.
За сега така ще я караме  Grinning

И още един въпрос - По-нататък смятам да въведа глутена с каша Овес на Хипп.
След което да и давам кус-кус, попара и т.н. Но в деня когато давам кус-кус, следобедната каша безглутенова ли трябва да е или може и да е глутенова?

Общи условия

Активация на акаунт