Специална група в масова ДГ

  • 5 714
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Френд, абсолютно съм съгласна, че на един учител му е много по-добре да вземе "нормално" дете, работата ще му е много по-лека.

# 16
  • Мнения: 549
Friend наистина ми е много мъчно , че при вас се случва така!
Радвам се , че си гледал г-жа Афузова при Милен Цветков. Тя е изключително упорит и последователен човек. Аз лично тези нейни думи ги слушам не знам за кой път. Тя го говори това от 3 години и не се отказва и знаеш ли мисля, че хората от които зависят нещата май започнаха да чуват. Искам да кажа , че наистина има надежда. Дано да си чул, че тя каза, че е отворена да сподели опита си в това отношение- обучение(най-вече практическо) на специалисти и интеграция.
И още нещо, моето мнение е, че трябва да се работи дълго, дори и да не стане за тази година, да стане след 2-3 години, за други деца пак ще е полезно. Майките, които имат опит да споделят дали тук, или на друго място няма значение, как е най-добре според тях, техните проучвания. Дори след 10 години да имаме действаща интеграция, това ще е добре за всички, ще се гледа с друго око на децата, независимо от възрастта им.

Ако се подходи с тази нагласа, че това няма да стане скоро, наистина ще се отложат още нещата. НЕ, трябва да им заявим, че това е трябвало да стане отдавна, както се казва :"за вчера"  Wink за да има шанс да се предвижват нещата.

Също не ми харесва това, че децата ходят "като на гости" в масовата група.

Може и да не ти харесва, но по-важно е какви са нуждите на детето. Повечето деца не могат да привикнат така бързо с правилата и обстановката в масовата група. То ако беше така от първия ден да могат да се справят с целодневния режим , нямаше да имаме проблем. Идеята е малко по малко този период на престой да се увеличава и стресът за детето да е минимален. Ето това е работата на специалистите да преценят как това да стане по най-добрия начин, съобразено със състоянието и нуждите на детето.

А дали в подобна специализирана група не биха предпочели да бъде прието дете с такива увреждания, които изискват по-малко грижи от страна на персонала? А за деца с по-тежките увреждания да няма свободни места? Нечовешко е, но има и такава възможност, нали?

Целта на тези групи е в тях да бъдат деца, коити са "обучаеми" т.е целите са образователни. Дневните центрове са друго нещо.  Обаче е много трудно и отговорно някой да каже :"това дете може , това не, това дете е обучаемо, а това -не" . Направо е ужасно , защото истината е , че повечето деца МОГАТ ако се работи с тях и им се даде възможност.

# 17
  • Мнения: 555
Когато миналата година започнах да търся частна детска градина за Гери, първо се обърнах към градината в Горна баня, тъй като бях чула, че там прилагат Монтесори терапия. Оказа се, че там прилагат не Монтесори терапия, а Монтесори обучение, както и да е, отказаха ми, тъй като нямали специалисти за работа с деца със специални потребности. Втората градина, към която се обърнах, беше „Увекинд” в Бояна. Директорката ми каза, че към тях много рядко се обръщат родители на деца със специални нужди, но че досега на никое детенце не са отказали. Така приеха Гери – безусловно и без никакви уговорки. Впоследствие разбрах, че освен Гери, която е със СД, в градината са приемали 2 дечица с ДЦП, едното от които вече е ученичка в училището „Увекинд”, а  по-късно детенце с проблем със слуха на друга мама от форума. Гери от самото начало участва във всички мероприятия заедно с другите деца и много напредна както в двигателното развитие, така и в комуникативно и говорно отношение. Когато започна да ходи, още не можеше да се изправя от седнало положение, а сега сама се качва и слиза по стълбите. Според мен е въпрос на нагласа на директора и персонала към децата със специални нужди. Учителките в „Увекинд” на мен ми казваха аз да не я смятам Гери за различна, за да не я ограничавам в постиженията й. Споделям нашия опит, защото ми се струва, че на много места се злоупотребява с липсата на специалисти и се набляга на необходимостта от специлизирани групи. А толкова ли са необходими те, при положение, че родителите са осигурили на децата си специалистите, от които се нуждаят в извънградински режим – кинезитерапевти, логопеди, специални педагози и др. Мисля, че учителките в детските градини, ако, разбира се, имат необходимото образование, знаят как да се занимават с децата със специални нужди, би трябвало да са го учили това. По закон децата ни имат право да се обучават наравно с другите деца в детските и училищните заведения и само по изричното настояване на родителите – в специализирани заведения, респективно групи.

# 18
  • Мнения: 2 242
nadejda.v.l, напълно ми е ясно за какво става дума. Според мен има противоречие в последните ти думи, но няма значение.  Peace
Най-главното е да бъдат разкрити специализирани групи и в други градини. Не е задължително проблемите, които съществуват тук да ги има и на друго място. За това в първия си постинг писах, че ако намерите хора, които ИСТИНСКИ желаят разкриването, групите могат да станат факт. В противен случай ще продължат изказвания от типа "аз също съм за създаване на такава група, винаги съм се борил(а) за тази кауза, но просто в момента поради.... тук такава група не може да бъде разкрита тук"
xelaa, съгласен съм с теб. И виждам колко добре се развива Гери.
Само че тук в едната частна (платена) градина ни отказаха поради липса на места. Във втората, директорката беше съгласна да го приемат, но на следващия ден се оказа, че не могат тъй като според собственичката на градината "за такива деца си има специализирани места"  smile3505

# 19
  • София
  • Мнения: 4 412
nadejda.v.l, когато написах, че не ми харесва децата да се водят на гости, не е било празно изказване. Така се създава усещане в другите, че децата с увреждания са за малко и не са като тях. Дори и следващата година детето да е прието в масовата група, другите деца вече са с предубеждения.
За мен това е интеграцията - децата заедно и да се изваждат от групите само за специализираните занимания. А интересно ми е в двете градини в Младост, децата когато ходят в масовата група дали си имат столчета и места на масичките за работа, заедно ли се хранят?
Съгласна съм с xelaa, че едно дете на 2-3 години може да се интегрира, както са постъпили в тяхната градина.

# 20
  • Мнения: 549
За мен това е интеграцията - децата заедно и да се изваждат от групите само за специализираните занимания.

Със сигурност всички искаме да се случва точно това. Но за съжаление в повечето случаи реалността е такава, каквато я е описала Катина в "Аутистичен спектър. Аутизъм тема 3" . Ще си позволя да я цитирам, защото съм чувала подобни истории и от други родители, но оценявам умението и да казва нещата с чувство за хумор и без самосъжаление :
 "Забравих да си кажа за детската градина  .Мишо тръгна в кварталната градина на три и кусур.Заведох го в 8.30 и го оставих.В 9.00 вече си бяхме в къщи с документите обратно и препоръка към специализирано заведение.За този половин час са разбрали, че има сериозен проблем, открили са ме - нямаха ми мобилния тел. но ме откриха и проведохме разговор с моля директорката относно по скорошното ми изфирясване от градината с този ужас в ръце.Набързо ми набутаха в ръцете документите му и поживо по здраво си отдъхнаха, че се отърваха от нас.
Когато тръгна пак на градина - беше в специална група и го искаха.Или по точно в специалната група го търпяха, а госпожите от масовите групи се криеха като го видеха по коридорите.Свикнаха де, и той с тях.Сега всички изкачат от някъде да го гушкат като го видят или чуят в коридора.Насила не бих го дала на градина никога.Не и ако не го искат.
"

Не мога да споделя личния си опит по този въпрос, защото изобщо не съм опитвала да го дам в масова детска градина до три и половина години. Стартира направо в първата специална група в 17 ЦДГ преди 3 г. Нямам думи да опиша колко беше труден дори и за специална група. Как се справиха там не знам  Sad. Безкрайно им благодаря за годините всеотдаен труд!  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 2 351
Ще ви кажа, какво е чувството да ти посочат вратата от масова детска градина.Чувстваш се така, сякаш тепърва ти казват, че детето ти е с увреждане.Тъкмо бях поприела истината за него и те ми стъпиха на мазола, че и завъртяха крак отгоре.Изгубих всякаква надежда, изпаднах в депресия и гледах през прозореца мечтаейки си да имам смелост да скоча и да спра тази душевна болка.Отношението ми към него не се промени положително, майка му плачеше по цял ден, баща му изпадна в депресия, и почнахме да повдигаме темата за развод.

Когато постъпихме в специалната група, и аз бях негативно настроена, мислех като Таня.Обаче когато почнах да дишам през деня и да си отпочивам психически и физически си промених мнението.Ами детето ми изобщо не беше готово за масова група.Сега го осъзнавам.И все още ме е страх как ще го хвърля при акулите извън защитената среда в специалната група.Децата ни имат проблеми - когато сме навън в градинката с тях проблемите се виждат.Същите проблеми ще бъдат и в масовата група.Когато детето ни легне на земята в истерия по незнайно какъв повод - ние го изшпакловаме от там и си тръгваме.В масовата група - кой ще го вдигне от земята и къде ще го заведе при това положение.Една госпожа и една лелка на 25 деца, като едното врещи на пода, а другите 24 гледат - какво виждат предположете, и как това ще му помогне да го приемат.Какво ще кажат на родителите си, а как ще реагират техните родители.И как ще се поздравяваме с тези родители, и какво точно ще се обясни на тези родители, а те респективно на своите деца.Хай де да не продължавам  ooooh!

Определено моето дете имаше нужда точно от тази специална група, точно от този екип, точно от този модел на интегриране.Голяма част от децата със СОП имат такива нужди.Специалистите в групата точно това преценяват кое дете е за при тях, а кое за масова група.Преценяват го като го наблюдават дали може да се справи детето в масовата група само.

Това за двете години ред, си е измишльотина наистина, тегли им една майна от мене - дори ина ум, ама им тегли  Mr. Green.Олеква на душиците ни  Wink

# 22
  • Мнения: 2 242
Специалистите в групата точно това преценяват кое дете е за при тях, а кое за масова група.Преценяват го като го наблюдават дали може да се справи детето в масовата група само.

Това за двете години ред, си е измишльотина наистина, тегли им една майна от мене - дори ина ум, ама им тегли  Mr. Green.Олеква на душиците ни  Wink
Вече съм им теглил. Като му дойде времето ще го направя и не на ум. Защото вече ми е писнало разни псевдоспециалисти да ми лицемерничат колко много ги е грижа за децата, а на практика да гледат единствено собствения си интерес.
Накрая искам да поясня - желанието на всеки родител за масова група според мен е естествено. Но нашето беше оформено след няколко разговора със специалистите, които работят с детето вече почти 2 години (той в момента е на 3,2 г). Всички те горещо ни посъветваха да направим всичко възможно за да бъде в масова група. Особено след като от двегодишен посещава целодневно масова ясла. А колко хубаво би било да продължи със същите деца от групата си в градината. Тогава би се случил варианта на Tanya MG, да е в масова група, а когато другите деца се занимават с нещо, което той не може, да работи с логопеда или психолога. Уви не стана...
Още много стени ще има да разбиваме с главите си.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 351
Friend, не познавам Владко - детенце сладко, и повярвай ми много съжалявам за това  Heart EyesПознавам обаче Дари на Таня.Моето скромно мнение е, че Дари не е за специална група, че даже изобщо защо ли се мотае тука майка и  Wink.Предполагам, че Владко също няма нужда от специална група, но тук става дума за такава по модела на 17 и 59 ДГ.Повярвай ми много деца имат нужда точно от такъв модел на интеграция.Моето дете освен от масова беше отсвирено и от логопедична градина.Пред мен стоеше алтернативата 112 ДГ или да си го гледам сама в къщи.Това, което постигна моето дете в 59 ДГ е едно малко чудо, на което повярвай ми се учудват всички специалисти познавайки го в лошия му период, барабар с тези поставили му диагнозата.Така, че давай да се борим за специални групи за тези деца отхвърлени оттук оттам, пък да се борим и за децата, които могат и без специална група, а по друг начин да се интегрират.А за това, че си преписват съпричастност само на думи си повече от прав.Не си мисли, че съм си сложила розови очила и не осъзнавам какво става - оооооооо знам много, но понякога е по добре да слагаш розовите очила, за да не стане срив в системата ни.Не е лесно ей, хич даже, ама   се налага да го изкатерим камъка догоре.И ще го изкатерим, що да не го направим  Crossing Arms

Последна редакция: чт, 17 юли 2008, 13:42 от Катина

# 24
  • Мнения: 2 242
Катина,  Peace Вече споменах за срещата, на която присъствах тук в община. Тя беше инициирана именно за да бъдат разкрити нови специализирани групи. И бях там именно защото подкрепям това искане. Просто няма как две групи с по 10 деца да са достатъчни за цяла Варна. Наясно съм че много деца имат нужда от специализирана група.
Не ме разбирайте погрешно - не съм уверен, че детето ми ще се справи в масова група. Но след като една година безпроблемно е бил в масова ясла, след като всички които работят с него постоянно ни обясняват, че трябва да му намерим място в масова група за да напредва... Разбира се, че ще "изкатерим нашия камък". И адски много се надявам че това ще бъде най-доброто за него. Въпреки че той винаги ще бъде по-специален. Като вашите деца...

# 25
и нас не ние приеха в логопедичната градина и сега сме приети по документи в масова група, но наесен ще видиме какво ще стане-какво ще правиме за специалните групи-в Красно село или Овча Купел има ли такива градини

# 26
  • София
  • Мнения: 2 351
В София има само две специални групи в масова градина.Точно те неколкократно са споменати в темата.
Friend - добре те разбрахме, не се притеснявай  Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 4 412
... че даже изобщо защо ли се мотае тука майка и  Wink
Ха, дано е вярно Praynig

Мотая се, за да помогна по някакъв начин, казвайте ако има нужда от подписка, шествие или нещо друго.  Hug

# 28
  • Мнения: 3
Friend, в специализираните детски групи  има точно регламентирана работа с всяко дете. Там децата показват потенциала си в различен етап от обучението си, интегрират се в масовите групи и се взима под внимание кое дете в какъв момент от организираните дейности да се включи.  Там децата със специални образователни потребности са високо ценени и обичани, не са изолирани. Всеки родител иска детето му да е интегрирано в масова група и специалистите нямат моралното право да интегрират дете, което не е посещавало специалната група и не е обследвано от специалистите. Предимство имат децата, които са посещавали детската градина. Интеграцията е от полза на двете страни - децата от масовите групи и децата с специални потребности. Не се сърди, ти си взел правилното решение за Влади. Поздрави!!!

# 29
  • Мнения: 2 242
MERILIN, моля те не ме убеждавай в нещо, което не е вярно. Поне за тукашната специализирана група.
Не ме карай да си отварям устата за тукашните методи на работа.........

Общи условия

Активация на акаунт