Право на обезщетение от борсата?

  • 285 325
  • 759
  •   1
Отговори
# 150
  • Перник
  • Мнения: 396
ivalinai, благодаря ти за изчерпателния отговор  bouquet  bouquet  bouquet

# 151
здравейте моя случай е много сложен : работя във фирма като офис мениджър на безсрочен трудов договор в петък 02.10.2009 ми се заявява че от понеделник не съм на работа при което нямам предизвестие и ми се каза да напиша молба за напускане,аз отказах заплашиха ме че ще ми пишат дисциплинармо аз казах ок защото те нямат основание и продължих да си ходя на работа за да нямат основание,всекидневно получавах заплахи и мен ме достраша честно казано защото знаят къде живея........и накрая подписах молбата защото вече неиздържах на психическия тормоз,в тази фирма съм от 8м. и 10 дни, искам да питам имам ли право да взимам от борсата пари и колко време и колко осигурена съм на 310 лв. те казват че имам право но аз нещо не им вярвам.....чакам да ми се пратят документите и заплатата и за невзетата отпуска която е 13 дни благодаря ви.

# 152
  • София
  • Мнения: 1 603
лесли, имаш право на обезщетение от борсата. За срок от 4 месеца при минимална граница /мисля, че беше 6 лв./ден/.
М/у др. и бившият ми вече работодател не беше цвете, но твоя си е направо зла гад, щом се притесняваш, че знае къде живееш.

# 153
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Здравейте, да попитам и аз.От април месец съм на борсата по труда.Определено ми е да ми плащат до декември включително.В момента съм бременна в 4-я месец.Интересува ме какво е най-добре да направя, за по-високо майчинство.иМАМ ли време да ме запишат във фирмата на моя приятелка , за да се осигурявам или трябва да разчитам само на социалните помощи за майчинство?През времето което съм на борсата води ли се трудов стаж, имам ли здравни и соц.осигуровки.С две думи дали имам шанс за по-високо майчинство?Мн благодаря на всички , които биха отделили време да ми отговорят.
Желая приятен и усмихнат ден на всички мами.

# 154
  • София
  • Мнения: 1 603
kiki1975 Мисля че, времето през което получаваш обезщетение от борсата се зачита за трудов стаж, за здравните съм сигурна, че ти се внасят. НО ако искаш да получаваш майчинство 2 години трябва да си работила на трудов договор /може и само 1-2 дни/ преди за излезеш в болничен за бременност и раждане. Ако не започнеш работа по трудов договор, майчинството ти ще се изплаща от социалните за период от 1 година.
Лека бременност желая.
 Hug

# 155
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
kiki1975 ,когато си на борсата няма социални осигуровки.Здравни има.Затова ако си на борсата,ще взимаш социално майчинство 100 лв за 1 г и то само ако отговаряш на изискванията за доход.По-добре е да започнеш фиктивно работа.Може да започнеш малко преди издаването на  45 дневния болничен.Тогава ще получаваш две години минималното майчинство 240 лв.Или да започнеш още сега,да се осигуряваш на по-голяма сума,за да получиш по-голямо майчинство

# 156
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Благодаря момичета .Аз смятам от другия месец да започна да се водя при приятелка на работа, за да се възползвам от майчинството през следващите 2 год.Много благодаря за инфото.

# 157
  • Пазарджик
  • Мнения: 372
Здравейте!Въпросът ми е следният-родих на 9.02.2007,но още от 1.11 .2006 спрях да работя поради усложнения в бременноста ми.Ползвала съм 2 год майчинство от фирмата в която работих.Непосредствено след майчинството съм ползвала полагаемият отпуск за 2007 и 2008 г.Веднага след това съм ползвала 6 м неплатен отпуск за отглеждане на дете и на 5.10.2009 трябваше да сам на работа.Подадох обаче молба за напускане тъй като детенцето ми не е на градина и няма кой да го гледа.За 2009 г ми се полагат 15 дни платен отпуск който не съм пуснала а ще получа сумата за него като обезщетение.Интересува ме след като аз съм напуснала имам ли право на обезщетение от борсата и ако е да в кавъв срок се подават документите-питам защото от фирмата още не са ми оправили документите.Предварително ви благодаря!

# 158
  • Мнения: 1 540
Здравейте!Въпросът ми е следният-родих на 9.02.2007,но още от 1.11 .2006 спрях да работя поради усложнения в бременноста ми.Ползвала съм 2 год майчинство от фирмата в която работих.Непосредствено след майчинството съм ползвала полагаемият отпуск за 2007 и 2008 г.Веднага след това съм ползвала 6 м неплатен отпуск за отглеждане на дете и на 5.10.2009 трябваше да сам на работа.Подадох обаче молба за напускане тъй като детенцето ми не е на градина и няма кой да го гледа.За 2009 г ми се полагат 15 дни платен отпуск който не съм пуснала а ще получа сумата за него като обезщетение.Интересува ме след като аз съм напуснала имам ли право на обезщетение от борсата и ако е да в кавъв срок се подават документите-питам защото от фирмата още не са ми оправили документите.Предварително ви благодаря!

Имаш право на 4 месеца минимално обезщетение, срокът за регистрация ако не се лъжа е 3 месеца след прекратяване на трудовото отношение.

# 159
  • София
  • Мнения: 1 603
Да, 3 месеца е срокът. vancho1963 , имаш достатъчно време.

# 160
  • Пазарджик
  • Мнения: 372
Момичета благодаря ви!  bouquet Hug

# 161
Здравейте, аз имам по нестандартен въпрос: дадох детенцето си на ясла на 1год. и 6мес., понеже завършвах студентсвото си и ми спряха майчинството,в същото време така наречения ми шеф ми връчи молбата за напускане по взаймно съгласие и вече днес 22.10.2009 съм още без работа не съм и на борсата понеже ми обясниха че такова право нямам.
Искам да попитам имам ли някакво право на обещетение след като не съм се осигурявала посл.6 мес.?
И друг въпрос - дали ако не се регистрирам някоя фирма за малък период и от време и да ме съкратят тогава да ида на борсата?
Благодаря предварително!

# 162
  • Мнения: 534
За да получаваш обезщетение за безработица трябва да имаш 9 месеца в осигуряване през последните 15. Времето на платен и неплатен отпуск по майчинство също се брои. Така че, ако имаш 9 месеца ще имаш право на обезщетение.
В случая освободена по взаимно съгласие ще получаваш 4 месеца обезщетение по 6лв. дневно - на брой работни дни.

# 163
може ли някои да ми отговори-сега сам на борсата до февруари 2010,но запо4вам работа с осигуровки на 4 4аса и ще трябва да си прекратя борсата-та въпроса ми -след като сега ще се осигурявам на 4 4аса,ще имам ли право после пак да се върна на борсата и дали ще ми заплатят останалите 4 месеца,които ще ми останат по принцип?Благодаря ви

# 164
  • Мнения: 534
При работа на 4ч. и със заплата по-малка от минималната имаш право на половин обезщетение за безработица до изтичането му, т.е. до февруари 2010г.

Общи условия

Активация на акаунт