Право на обезщетение от борсата?

  • 285 420
  • 759
  •   1
Отговори
# 165
здр.може ли някои да ми отговори на въпроса-ако запо4на работа и си прекратя борсата,при евентуално прекратяване на договора имам ли право да се върна пак на борсата и ще си полу4а ли пак останалите месеци платена борса,които са ми останали?благодаря на вси4ки ,които ми отговорят Simple Smile

# 166
  • Мнения: 534
Да, стига да работиш по-малко от 9 месеца! Ако работиш повече от 9 месеца, то ще имаш право на ново плащане, което ще е само 4 месеца и то минимум заплащане. Peace

# 167
Здравете, моля да ми разясните моя доста заплетен  казус:

От началото на  2009 до октомври включително / 9 месеца/ получавах обезщетение за безработица в размер на 190 лв. на месец. През това време имам и приходи по граждански договор като застрахователен агент, общо около 2000 лв.

За ноември и декември ще си платя здравните осигуровки.

Въпросите ми са:
1. Дължа ли вноски ДОО и ЗО за тези 2000 лв.?
2. Какви документи ще са ми нужни за да попълня данъчната си декларация?
3. В Приложение към данъчната декларация кои здр. осигуровки попълвам, само тези, които ще си платя сама или и тези, платени от Бюрото по труда?

Много благодаря предварително на тези, които ми отговорят Hug

# 168
  • Мнения: 534
За колко време работа по граждански договор си взела тези 2000лв? Знаеш ли, че когато работиш по граждански договор и получаваш повече от мин. раб. заплата след приспадане на нормативно признати разходи, е трябвало да уведомиш, за да ти се спре обезщетението за безработица? В противен случай рискуваш да връщаш пари...
Иначе щом си приключила работата по гражданския договор трябва да ти дадат т.нар. сметка за изплатени суми, която да приложиш кам данъчната декларация. Ако се окаже, че си получавала пари на месец по-малко от мин. раб. заплата то тогава дължиш само здравни осигуровки, а ако си получавала повече пари, то тогава дължиш и ДОО И ЗО. Peace

# 169
Здравей ivalinai, благодаря ти за отговора   bouquet

Тези 2000 лв. са от януари до сега, евентуално може още да се увеличат до края на годината. Договорът ми не е приключил, в края на годината ще ми издадат служебна бележка за доходите. Каква е тази сметка за изплатени суми? И какъв процент са нормативно признатите разходи?

И още нещо от безработните ще ми дадат ли служебна бележка за обезщетението за безработица, което да приложа към данъчната си декларация?

Благодаря  Hug

# 170
  • Мнения: 534
Обикновено 35% са нормативно признатите разходи. Според това, което казваш означава, че за около 10 месеца си получила тези 2000лв., което е добре, т.е. при всички положения се получава доход на месец по-малко от мин. работна заплата. От НОИ не се иска бележка за полученото парично обезщетение за безработица, тъй като това не е осигурителен доход.
Сметката за получени суми е документа, който се издава при работа по граждански договор, когато се приключи работа и там е казано за колко време какви пари си получила и какво е внесено, в случая трябва да са внесени само здравни осигуровки.

# 171
  • Бургас
  • Мнения: 167
запис  Peace

# 172
  • Мнения: 24
 newsm78 Здравейте и от мен момичета! Аз също съм съкратена от два месеца и очаквам обезщетението си от борсата. До колкото поразгледах форума, и на 300лв да си се осигурявал и на 800лв повече от 260лв няма да ти дадат на месец. Поправете ме ако греша. Някак ми се вижда нечестно. Аз лично имам право на 9 месеца обезщетение и се чудя как точно ще ми разделят половината от месеците да взимам 130 процента, а другите 70. При положение че съм осигурявана на 800 лв някой има ли представа грубо колко трябва да взимам на месец от борсата.  Thinking И след колко време идват тези обезщетения-вече 2 месеца от регистрацията ми там , никаква информация нямам от тях.

# 173
  • Мнения: 534
Минималното /6лв. дневно/ и максималното /12лв.дневно/ парично обезщетение за безработица се приема всяка година с приемане бюджета на държавата. Винаги е имало минимум и максимум.
Кога си подала документи в офис на НОИ за получаване на обезщетението? Разпореждането за обезщетението се издава и трябва да бъде връчено в 14-дневен срок. В този ред на мисли на теб трябва да са ти казали кога да отидеш, за да ти връчат разпореждането срещу подпис.
Що се касае как се делят 9 месеца, то това го прави компютърна програма.
Ако ти бъде определено максимално обезщетение, то то първата половина от периода на обезщетение ще взимаш по 15,60лв. дневно, което за 22 работни дни /примерно/ е доста над 260лв.
 

# 174
  • Мнения: 17
здравейте мами имам 1 запитване до декември месец съм на работа и след това ме предупредиха че ще ме съкратят ...работила съм на 4 часов работен ден тъй като няма кой да ми помага за детето. имам общо 10 год. трудов стаж и 9 месеца в тази фирма имам ли право да отида на борсата и колко ще получавам след като не сам била на 8 часов работен ден  Tiredизвинчвам се ако съм писала малко объркано но ми е много притеснено защото за пореден път ме працакват с тези осигоровки..благодаря предварително  bouquet

# 175
здравейте,в моя случай 2 те години за гледане на дете до 2 години изтичат на 20 ноември .за да получа по голямо обезщетение от борсата работодателя ще ме съкрати по чл.328 т.3 за намалени на обема на работа.но нали има предизвестие от и месец .това означава ли че ще трябва да ме освободи на 20 декември след като изтече месеца или може той да се включи в 2 те години -от 20 октомври до 20 ноември.благодаря ви предварително

# 176
  • Мнения: 534
Основанието на освобождаване не определя размера на обезщетението за безработица. В твоят случай щом те освобождават след майчинство, т.е. дохода ти е 240лв. ще получаваш дневно парично обезщетение за безработица близо, ако не равно, на минимума.

Мishaa63002, важно е на какъв доход са те осигурявали, нищо, че си била на 4ч. Ако имаш осигурителен доход на 4ч. 500лв, примерно, ще получаваш максимум обезщетение - 12лв на ден, а ако са те осигурявали на 120лв., то тогава ще получаваш минимално обезщетение - 6лв. на ден.

# 177
  • Мнения: 17
Основанието на освобождаване не определя размера на обезщетението за безработица. В твоят случай щом те освобождават след майчинство, т.е. дохода ти е 240лв. ще получаваш дневно парично обезщетение за безработица близо, ако не равно, на минимума.

Мishaa63002, важно е на какъв доход са те осигурявали, нищо, че си била на 4ч. Ако имаш осигурителен доход на 4ч. 500лв, примерно, ще получаваш максимум обезщетение - 12лв на ден, а ако са те осигурявали на 120лв., то тогава ще получаваш минимално обезщетение - 6лв. на ден.
                                                                                                                                                        благодаря ти за бързия отговор ..в случая ме хваща 2 вариант ..както винаги майките ни прецакват от всякъде  Tired

# 178
  • Мнения: 445
Здравейте! От 5 ноември съпругът ми е безработен. Казали са му, че за ноември месец ще му изплатят една заплата. Имам следните въпроси:
След като през ноември ще му дадат една заплата от работодателя, тогава за същият месец полага ли му се обезщетение от Бюро по труда или чак от следващият месец?
За ноември ще има ли осигуровки след като е работил няколко дни, а и ще му изплатят една заплата?
Заради това обещетение от работодател, намалява ли му се срокът за изплащане от Бюро по труда с един месец или не?

# 179
  • Мнения: 2 172
Здравейте!И аз имам едни въпрос към професионалистите тук  Grinning

Има ли право на обезщетение от бюрото по труда човек,който има 9 месеца непрекъснат стаж,но на 2 различни места.Като първото място е било по програма от бюрото по труда/за детегледачките/,а втората месторабота си е нормална на трудов договор.На първата месторабота има дори повече от 9 месеца стаж,а на втората са 2-3 месеца.Стажът е без прекъсване,тоест на втората работа е назначена,в момента,в който е напуснала първата работа.
  Та има ли право на обезщетение при положение,че тези въпросни 9 месеца не са стаж от едно работно място/а и първото е по програма/? И ако въобще има такова право,какъв ще е срокът и размерът на обезщетението?

Общи условия

Активация на акаунт