Право на обезщетение от борсата?

  • 285 248
  • 759
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 352
От 01.01.2009г. има промяна на правото обезщетение за безработица, а то е, че имат право на обезщетение лицата, осигурявани за фонд "Безработица" най-малко 9 месеца, предхождащи месеца на освобождаване
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

# 46
  • Мнения: 534
Анитка, с §4 от ПЗР на Закона за бюджета на ДОО за 2009г. /обн., ДВ 109 от 23.12.2008г./ в сила от 01.01.2009г., са направени изменения и допълнения на КСО- то и една от тези промени е тази Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 1 352
Това, което съм цитирала по долу е директно от КСО и е в сила от 01.01.2009 г.
Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

Това е за начина на определяне на размера на обезщетението
Чл. 54б. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.
 Thinking Peace  Hug

# 48
  • Мнения: 3 835
Анитка, с §4 от ПЗР на Закона за бюджета на ДОО за 2009г. /обн., ДВ 109 от 23.12.2008г./ в сила от 01.01.2009г., са направени изменения и допълнения на КСО- то и една от тези промени е тази Peace

А изобщо имаш ли идея каква е тази "промяна"?
Прочети поне един член от законите докрай и тогава давай акъл.  Crossing Arms

# 49
  • Мнения: 534
Да, имам представа от закони и промените в тях Peace
За разлика от вас, които отговаряте на зададените въпроси и казуси сухо с цитати от КСО-то или от наредбите, аз мога да дам точно "акъл" за доста неща, свързани с безработицата!

# 50
  • Мнения: 3 835
аз мога да дам точно "акъл" за доста неща, свързани с безработицата!

Съмнявам се! Било за това или за друго, свързано със счетоводната материя!  Naughty
Виж акъл в кавички - може!

За да ти кажа какво имам предвид по-горе - "промяната" в чл. 54а от КСО е че вместо да се изисква лицето да е осигурено за всички социални рискове (ДОО, Безработица, ОЗМ) вече се иска осигуряване само за "Безработица". Сама прецени каква е разликата и в чия полза.



# 51
  • Мнения: 534
Промените са много...ти само тази ли видя?...Жалко Whistling
Като промени могат да се посочат:
- отпадане изискването за изготвяне на справка-декларация от работодателя;
- отпадане изскването да се плаща ПОБ само по постоянен адрес, т.е. ще може да се получава и по настоящ адрес;
- отпада изискването лицето да е регистрирано в съответното поделение на АЗ, т.е. може да се регистрираш в Бюро по труда в София по постоянен адрес, а да получаваш обезщетение за безработица в Сливен, примерно, където имаш настоящ адрес;
- обезщетението ще се изплаща 130% от него за половината период, а за другата половина 70%;
...

# 52
  • Мнения: 3 835
Става на въпрос за чл.54а от КСО.
Ти прочете ли го докрай?

# 53
здравеите мами,имам едно питане февруари месец ми изти4а маи4инството ,но детето триабва да го гледам за6тото не е прието в иасла но се 4удиа да подам ли документи за напускане на работа или да си пусна неплатен отпуск  #Crazy кое е по доброто благодариа ви

# 54
и о6те не6то имам ли през това време право на някакви помощ6ти мола за съвет

# 55
  • Мнения: 257
Здравейте!Искам да запитам нещо,ако може.
Предстои ми да се регистрирам на бюрото по труда като безработна.С фирмата,където бях "уж назначена" за 1 месец уговорката ни беше да ме съкратят те,за да мога да ползвам повече време обезщетение от борсата.През последните 12 месеца са ме осигурявали на 300 лв.,и в тази фирма дето бях назначена за 1 месец също бях осигурена на 300 лв.А заповедта ми за прекратяване на трудовото взаимоотношение е по чл.71,ал.1;трудовия ми стаж е около 3г. и 2 месеца.До сега не съм се регистрирала на бюрото.
Въпроса ми е следния:Колко месеца имам право на парично обезщетение и колко ще е самото обезщетение?Знам,че минимума е 4 месеца,а обезщетението 126 лв.от началото на тази година.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравеите мами,имам едно питане февруари месец ми изти4а маи4инството ,но детето триабва да го гледам за6тото не е прието в иасла но се 4удиа да подам ли документи за напускане на работа или да си пусна неплатен отпуск  #Crazy кое е по доброто благодариа ви

За времето на майчинството имате натрупан платен годишен отпуск /може би и от преди това/.Ползвате него.Също може да ползвате 6 месеца  неплатен отпуск .Отпуска ще ви се смята за стаж,а ако напуснете няма да ви върви стаж и здравна осигуровка.

След това,ако се налага можете да напуснете и да се запишете на борсата.От там ще взимате 4 месеца безработица.

# 57
здравеите мами,имам едно питане февруари месец ми изти4а маи4инството ,но детето триабва да го гледам за6тото не е прието в иасла но се 4удиа да подам ли документи за напускане на работа или да си пусна неплатен отпуск  #Crazy кое е по доброто благодариа ви

За времето на майчинството имате натрупан платен годишен отпуск /може би и от преди това/.Ползвате него.Също може да ползвате 6 месеца  неплатен отпуск .Отпуска ще ви се смята за стаж,а ако напуснете няма да ви върви стаж и здравна осигуровка.

След това,ако се налага можете да напуснете и да се запишете на борсата.От там ще взимате 4 месеца безработица.
благодариа ти много за из4ерпателниа отговор,а неплатената отпуска не е ли 1 месец

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
palmelita ,имаш право на 6 месеца неплатена до 8 години на детето. Може да го ползваш наведнъж или на части.

бащата също има 6 м неплатена.

# 59
  • Мнения: 8
Здравейте на всички имам нужда от помощ,незнам какво да правя. От 5 месеца съм на нова работа като съм назначена на трудов договор с 6 месечен изпитателен срок.Бременна съм,а с този изпитателен срок д-вата не ме защитава от съкращение. Миналата седмица разбрах,че ще бъда съкратена заедно с всички други колеги на временен договор.Въпросът ми е-мага ли да се запиша на борсата при това положение и ако мога какъв ще е размера на обещетението?Имам общо 3 г. непрекъснат тр.стаж.предварително благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт