дъщеря ми прави "чеши"

  • 20 519
  • 97
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 941
Изследването на половите органи е нормално за всяко дете и няма място за притеснения. Дайте му играчки за да отвлечете и насочете вниманието му другаде.
Peace
Измисли някаква игра и й фокусирай вниманието върху нещо друго - по-интересно. Ти знаеш какво обича дъщеря ти и го използвай в тези моменти. Постепенно, с постояннство и внимание ще постигнеш успех.

# 31
  • Мнения: 84
Благодаря на всички ви сърдечно! Мненията ви съвпадат с моето.Решила съм една микробиология все пак иако всичко е ОК я оставям.Успокоява ме и факта,че сестра ми като малка го правеше-можи и наследствено да е.

# 32
  • Мнения: 1 896
Жената казва, че е така от бебе, защо си правите изводи, че е мастурбация? Според мен има медицински проблем.

Ами точно защото е от бебе, ако имаше сериозен медицински проблем, щеше да има някакви остри симптоми, това е малко дете. При пикочна инфекция дори температура се вдига, урината мирише лошо и има дискомфорт при пишкане. Не може месеци наред да остане незабелязано. Не мога да разбера за какъв влагалищен секрет говорите, това е дете на 2 години, ако има инфекция, ще се забележи най-вече отвън със зачервяване.
Маминка,
Това че не си виждала децата си да мастурбират, не значи че не са го правили никога, а и все пак не се знае дали всички започват от толкова рано.
Полезно е детето да познава тялото си, да знае какво му доставя удоволствие, какво не, и да не се срамува от това. Тези неща са също и повод да научи разликата между публично и лично, интимно, ако мога така да се изразя.
Аз никъде не видях майката да казва, че детето мастурбира постоянно, не знам защо решихте така. Казва че го прави всеки ден. В линка, който дадох в предния си коментар, педиатър обяснява, че в това няма проблем, че някои деца се докарват до оргазъм и това е в реда на нещата, че няма да стане секс маниак и също, че не е период, който ще отмине, защото човешката сексуалност не е период, който отминава.
Това беше само една от публикациите, които намерих, но имаше още много в същия дух. Да преведа ли нещо?

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен първо трябва да се изключат разни инфекции или възпаления и чак тогава да се мисли за всичко останало. Мен би ме притеснил някакъв проблем, свързан с пикочните пътища, кожен или гинекологичен. Понякога те се развиват незабелязано и нямат кой знае какви остри симптоми.

# 34
  • Мнения: 9 776
Към авторката: Аз пък не бих оставила дъщеря си да го прави. Абсолютно не мога да се съглася, че е нормално да я гледам да го прави всеки ден и как се поти и т.н. подробности. Повтарям се, но обърни внимание на хигиената и. Може и в бельото да е проблема.

# 35
  • Мнения: 433
Значи, искам да съм много ясна:
Нормално е бебето и малкото дете да изследват половите си органи с налични средства - обикновено с ръка. Родителите не трябва да се фиксират върху това, тази невинна детска мастурбация отминава сравнително бързо (за месеци), ако не й се обръща внимание. Просто детето продължава опознаването на други, все още непознати неща. Забраните и изобщо негативните реакции са категорично противопоказани по причините, изтъкнати от Базилиск.

Не е нормално едно дете да дразни половите си органи всеки ден до изпотяване в продължение на повече от годинка - както пише авторката. Затова няколко майки започнахме да мислим в посока инфекция, неподходящо бельо и т.н.

(аз също в момента се забавлявам на начина, по който 7-месечния ми син си дръгне чурката  hahaha  Но в същото време наблюдавам внимателно - ако това чесане и подръпване зачести много и ако продължи прекалено много време - ще пусна една урина)
Добре е да се има предвид, че интересът към половите органи е на периоди - възобновява се на 2-3 пъти до 6-тата годинка. Има достатъчно леснонамираем литература и теми по въпроса, да не изнасяме лекция отново.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 941
Във всички случаи изследванията не само няма да навредят, напротив - ще изключат евентуални инфекции. Но изобщо не мога да се съглася, че е нормално да се говори за сексуалност на бебе или дете на 2 години, още повече че било нормално да си доставя на тази възраст удоволствие, но да било на усамотено място. Изследване на тялото, опознавенето - да, но мисля че трябва да има някакви граници... Всъщност не знам дали на тази възраст могат да изпитва удоволствие?!? Съгласна съм 100%, че родителите да акцентират вниманието на детето върху това, но това не означава че не трябва да се остави детето една година да си го прави. И моят син си опъва пишката като ластик /на 1г и 9 м е/ даже и му се втвърдява, но както е казала bilkata - наблюдавам това заиграване до къде ще стигне.

# 37
  • Мнения: 7 821
Пусни едни изследвания щом това ще те успокои.

Към авторката: Аз пък не бих оставила дъщеря си да го прави. Абсолютно не мога да се съглася, че е нормално да я гледам да го прави всеки ден и как се поти и т.н. подробности. Повтарям се, но обърни внимание на хигиената и. Може и в бельото да е проблема.
Е щом ти го намираш за ненормално какво значение има, че повечето детски психолози го смятат за нормално  Wink.

http://www.zadecata.com/sb/index.php?page=0_4_2_4

http://www.bg-mamma.com/index.php?PHPSESSID=528271426f6c86a2cb85 … g440717#msg440717

http://www.biberonbg.com/info/sex_education_in_children.htm

http://biberonbg.com/info/da_se_rodish_jena.htm

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=talkabout&Number=1942 … part=all&vc=1

http://bg-sexologia.info/site/index.php?option=com_content&t … 184&Itemid=27

ПС Тази тема май от "майките" идва  Wink, само така мога си обясня някои изказвания  Crazy ...

# 38
  • Мнения: 433
Хм...  те и психолозите никак не са на едно мнение относно генезиса, интензитета и периодичността на детската мастурбация. Поне в рамките на няколко различни школи в тази наука.  Нямам предвид линковете по-горе тип "лайфстайл списание" , а сериозни психологически трудове и публикации (забележете!  И в линковете на Ellypr за бебешка мастурбация никой не говори. Като мастурбация се определят целенасочени действия за постигане на удоволствие в периода 2+ годинки, като горната граница е много широка и стига при някои до пубертета) .
Единно е май само мнението, че това не бива да бъде превръщано в проблем от родителите. За което, виждам, всички сме единни.

Фаворитизирането на детската сексуалност е също толкова вредно, колкото и неглижирането и демонизирането й.
Казано с думи прости: Родителите постъпват еднакво грешно и когато се карат на детето за действията му и ги забраняват,  и когато, в стремежа  си за  либерално възпитание,  го поощряват и насочват допълнително към осъзнаване на понятия, присъщи на възрастните, за които детето все още не е готово да приеме съзнателно.

# 39
  • Мнения: 2 807
основната ви грижа евентуално е да ги научите да не го правят пред свекърва ви и пред непознати.

basilisk, за мен няма значение дали го правят пред свекърва, непознати, пред мен и баща им  или насаме - за мен кофтито е, че го правят изобщо, става въпрос за постоянното, дългосрочно мастурбиране, което доколкото разбрах го има и при синът ти?!

И аз, както и bilkata , мисля че
постоянната мастурбация наистина не е в рамките на нормалното.
Идентично е мнението ми и със следващото й изказване:
Нормално е бебето и малкото дете да изследват половите си органи с налични средства - обикновено с ръка. Родителите не трябва да се фиксират върху това, тази невинна детска мастурбация отминава сравнително бързо (за месеци), ако не й се обръща внимание. Просто детето продължава опознаването на други, все още непознати неща. Забраните и изобщо негативните реакции са категорично противопоказани по причините, изтъкнати от Базилиск.

Не е нормално едно дете да дразни половите си органи всеки ден до изпотяване в продължение на повече от годинка - както пише авторката.


basilisk, ти наистина ли си съгласна с мнението на педиатъра, което си превела, че в това някои деца да достигат до оргазъм е в реда на нещата??!
Наистина ли няма да имаш нищо против, ако синът ти/дъщеря ти упорито мастурбират, докато достигнат до оргазъм?

Не видях да си отговорила и на въпроса ми за какво всъщност е полезна мастурбацията в тази възраст?  Wink

Маминка,
Това че не си виждала децата си да мастурбират, не значи че не са го правили никога, а и все пак не се знае дали всички започват от толкова рано.
Полезно е детето да познава тялото си, да знае какво му доставя удоволствие, какво не, и да не се срамува от това.
Аз съм сигурна, че моите деца не го правят  Grinning - нали съм с тях по 24 часа в денонощието - опознаването на тялото не се брои, тук говорим за системно и целенасочено доставяне на удоволствие...
Нямам нищо против да мастурбират с навлизането в пубертета, тогава ми се струва в реда на нещата, но за толкова малки деца - >  Naughty

Завършавам поста си пак с цитат от изказване на bilkata (благодаря за времето, което ми спести, защото мислех да пиша в тази насока   bouquet)
Фаворитизирането на детската сексуалност е също толкова вредно, колкото и неглижирането и демонизирането й.
Казано с думи прости: Родителите постъпват еднакво грешно и когато се карат на детето за действията му и ги забраняват,  и когато, в стремежа  си за  либерално възпитание,  го поощряват и насочват допълнително към осъзнаване на понятия, присъщи на възрастните, за които детето все още не е готово да приеме съзнателно.

# 40
  • Мнения: 1 896
Маминка,
Не виждам какъв е проблемът с оргазмите. Между другото, оказва се че дори Спок е писал за нормалността на детската мастурбация, Сиърс също. За какво е полезна не само съм ти отговорила, ами ти дори си ме цитирала по-горе.
Хайде сега пък някой от вас да ми обясни за какво може да е вредно или лошо това поведение, ама конкретно.
bilkata,
Съгласна съм абсолютно с това което пишеш за вредата от ранното сексуализиране на децата. Но да игнорираш самонаслаждението на детето си като нещо нормално не е същото като да му ръкопляскаш, да му говориш за секс и да му привличаш излишно вниманието към подробности от сексуалния живот на възрастните.
Събрала съм малко материали по темата, довечера ако остане време ще попреведа и ще ви пусна линк къде може да прочетете, ако ви е интересно де.

# 41
  • Мнения: 2 807
...За какво е полезна не само съм ти отговорила, ами ти дори си ме цитирала по-горе.

Ако това -
Полезно е детето да познава тялото си, да знае какво му доставя удоволствие, какво не, и да не се срамува от това. Тези неща са също и повод да научи разликата между публично и лично, интимно, ако мога така да се изразя.
е отговорът на въпроса ми защо е полезна мастурбацията при толкова малки деца, не съм съгласна с обяснението ти -  дори само опознаването с ръка, без това да се практикува за по-дълъг период (после май започва да става пристрастяване, не мислиш ли?!) запознава детето с частите от тялото, с това кое за какво служи, къде, какво и пред кого може да се прави...
Не е нужно да се стига до постоянно мастурбиране, за да може детето да разбере неща, които другите деца го могат и без постоянно да практикуват такова...
Опознаването на тялото е породено от любопитство, после се откриват приятните усещания и т.н., НО всичко това е за кратко време (при някой дни, при друг месеци например) - толкова, колкото му е нужно, за да опознае добре тялото си... След този период обаче не става вече дума за опознаване...

Скоро се видяхме с приятелка, двегодишното момченце на която беше вече добре опознало тялото си - постоянно ръчичките му бяха върху и под гащичките, не спираше да ги мърда и  добре личеше, че му е повече от приятно...
Дори беше открил и нови усещания - > ставаше му приятно и когато се чеше от стената - гледката и движенията, които ритмично извършваше, за теб може и да е нещо нормално, но не и за мен  Rolling Eyes...

А иначе и аз съм чела какво Спок и Сиърс са писали за детската мастурбация, но това не означава, че съм съгласна изцяло с тях  Wink

С нетърпение чакам линкове с материали по темата...  Hug



п.п. В момента се замислих нещо... как ли ще реагирам някоя сутрин, докато сервирам закуска на 5, 3 и 2 год. си деца, а те ми се похвалят, не че "опознават телата си", а че вече всеки път, докато мастурбират стигат до оргазъм  Crazy - моля се само държанието ми да е адекватно...

# 42
  • Мнения: 3 376
Но изобщо не мога да се съглася, че е нормално да се говори за сексуалност на бебе или дете на 2 години, още повече че било нормално да си доставя на тази възраст удоволствие, но да било на усамотено място. Изследване на тялото, опознавенето - да, но мисля че трябва да има някакви граници... Всъщност не знам дали на тази възраст могат да изпитва удоволствие?!?
Може и още как Laughing Сина ми е без памперс и не си бърка в гащичките,но когато е гол забелязвам,че се заиграва там и се смее,приятно му е да се докосва.Също и когато го къпя му е приятно и ми дърпа ръката да докосвам отново там.Разбира се,че не го правя и не го поощрявам,но не го и спирам и не му се карам когато го видя да го прави.Харесва им,иначе защо ще го правят.
Също забелязвам,че се пипа и когато е нервен или ядосан понякога.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 592
Не прави "чеши". Мастурбира. И много добре знае какво прави: получава удоволствие. И хайде стига всички са се правили на Дева Мария. Самозадоволяването нито е нещо характерно само и единствено за мъжете (както много жени се опитват да изкарат), нито пък област, която отваря вратите си след пубертета. Половите органи са си ерогенна зона още от най - ранна възраст (може би и от утробата - това не знам). Всяко нормално същество, което веднъж е открило оргазъма, ще иска да го изживее отново. Според мен повод за безпокойство би имала, ако детето НЕ открие тези си способности.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 592
Общо взето всичко, което намерих по въпроса от лекари и специалисти, е горе-долу в духа че мастурбацията при децата не е по-тревожна от бъркането в носа, основната ви грижа евентуално е да ги научите да не го правят пред свекърва ви и пред непознати.

... И да си мият ръцете преди и след това.



Към повечето от писалите по темата (както и към авторката с нейното "чешене" и идеи за водене на детето по невролози и не знам какво още:

Абе, хора, вие всички ли страдате от "ранна" детска амнезия - до към 13 години!?

Е, аз пък имам доста ранни спомени... че и доста подробни от детството си. В частност първите мои спомени, свързани с мастурбация, трябва да се бъдат отнесени към 3 - 4 годишната ми възраст. И причината да ги помня е неадекватната реакция на близките ми. Не си спомням НИТО ЕДИН оргазъм преди да започнат нелепите им опити да ми забранят да го правя. Които не са били първия път - вероятно хич и не са видели, или не са се усетили. И от всичките им усилия за мен има доста последствия (в психологически план), всичките - негативни. Е, за щастие не особено сериозни - но това си е благодарение на моето, хм, характерченце - от малка си знам, че най - доброто за мен е онова, което сама съм решила...  Laughing

Към авторката:
Не, сериозно.
Не травмирай детето - така може и наистина да си издействаш да нямаш внуци.

Общи условия

Активация на акаунт