Компотите-признак на бедност ли са?

  • 13 792
  • 224
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 405
Що, ти не помагаш ли на мама през лятото да направи зимнина?  Grinning

# 106
  • Мнения: 4 753
Dona това е работа за един ден (100 буркана), а не за дни наред....  Peace  А ако имаш и помощ е още по-лесно... естествено според зависи какво точно слагаш...

# 107
  • Мнения: 2 448
Чета, чета и ми се иска и аз като Селинджър да попитам - колко от вас действително прекарват дни наред прегърбени над казаните? Колко от вас стържат десетки кила домати, докато им се прежулят ръцете до кръв и не могат да си разтворят пръстите след това? Колко от вас чистят, мият, обезкостяват и режат, само за да се похвалят на комшийката, че са затворили 100 буркана тая есен? Или компотецът е супер, но само когато мама/свеки се гърбят и гърчат над него?

И аз съм затваряла буркани в помощ на бабката, и все и повтарям, да не прави толкова зимнина, че няма кой да я яде, но тя е твърдоглава.
Аз домашни компоти много рядко харесвам, а и купените не са ми най любимото нещо.
Единственото ,което си струва да се прави от зимнината е затваряне на месо в буркани, че за зимата много лесно се готви.  Peace

# 108
  • Мнения: 4 841
Свързвам компотите, сладката, туршиите, лютеницата и т.н. с една прекрасна част от детството ми. Баба ми беше царица на всички видове зимнини,  рядко попадам на нещо, което да се доближи до онзи невероятен (вероятно поукрасен и от носталгията) вкус... Същото важи обаче и за баниците, кексовете, мекиците и т.н. и т.н.

Зарекла съм се, като остарея и се изнеса в някое високопланинско село, да се занимавам с всичко това - отглеждане на реколта, слагане на зимнина, месене, точене; дори ще опитам да се науча да плета и да бродирам   Blush
Ежедневието ми обаче на този етап изключва напълно всякакви подобни занимания.

И честно казано се учудвам защо всички приемате думите на Карбовски толкова буквално. Сигурна съм, че той няма нищо лично спрямо горките компоти  Hug Става въпрос за съвсем други нагласи и стереотипи на мислене, от които определено не можем да избягаме - дори и тези, които неглижират компотите в частност.

# 109
  • Мнения: 329
Карбовски не за пръв път казва,че компотите се свързват с бедност.И предни предавания ми е правило впечатление.

# 110
  • Мнения: 4 586
Дона, то си има техника за всичко, човек трябва да прави зимнина интелигентно.
Като топнеш зрели домати в кевгир във вряла вода, като изстинат се белят
като пресни кренвирши Сачи. Интересно, защо в доста реклами софетата възкликват
- Аууу, домашна е, нали?

# 111
  • Мнения: 3 423
И честно казано се учудвам защо всички приемате думите на Карбовски толкова буквално.

А!!! Дойдохме си на думата най-сетне!

# 112
  • Мнения: 4 586
Ако се е подрискал от някой бомбаж на баба си.
Може да го запитам в ефир, кажете по коя програма е предаването му, час и телефон.

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
По принцип не обичам компот и никога не съм обичала. Не правя, щото съм търтей. Но когато свеки ни призове отиваме и помагаме. А тя прави от всичко и по много. Едно, че си хапват здраво, второ, че с 200 лв. за двама души (от които поне 80 са за лекарства) няма какво да ядат зимата и трето - така е свикнала. Или както обича да казва "ми то като се родило....". Всичко си произвежда сама и знам че е екологично чисто, защото на днешно време малко пенсионери могат да отделят пари за амониева.
Вярно е че ако купуваш всичко ще ти излезе по скъп компота, пък и не знаеш какъв плод купуваш, но щом го имам в двора, що не -то не може всичко на ракия да се направи я. А и плодовете, особено кайсиите имат гадния навик да зреят почти наведнъж, няма как да изядем всичко сурово. И не ми обяснявайте, че на пазара има целогодишно всичко. Може и да има, ама с вързани очи трудно се разпознава какво изобщо ядеш. И точно тези са зариваните с амониева селитра плодове и зеленчуци. Достатъчно време съм живяла на село и съм продавала амониева, та знам как се гледат неща за пазар и как за лична употреба.
А и когато се работи на бригаден принцип не отнема бог знае колко време - един ден. И Дона, никой не стърже домати на ренде - има си машинки за това - кеф ти с люспи, кеф ти без. Пък и това е работа на мъжете, така че к`во ти пука Wink

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ега ти нета! Забива гадината.

# 115
  • Мнения: 5 877
Чета, чета и ми се иска и аз като Селинджър да попитам - колко от вас действително прекарват дни наред прегърбени над казаните? Колко от вас стържат десетки кила домати, докато им се прежулят ръцете до кръв и не могат да си разтворят пръстите след това? Колко от вас чистят, мият, обезкостяват и режат, само за да се похвалят на комшийката, че са затворили 100 буркана тая есен? Или компотецът е супер, но само когато мама/свеки се гърбят и гърчат над него?
Ей, ти наистина ли нямаш пряк опит?
  Laughing
Ако темата е за или против домашната зимнина - не бих искала да ми е задължение, както едно време едва ли не всички се юрваха да се занимават с това. Правя веднъж на две години пет бутикови бурканчета.

Но принципно го намирам за нещо хубаво; опция, която позволява на избралите я да бъдат по-независими - от пазара, от хранителната индустрия и т.н. Има и нещо симпатично в това цялото семейство (а едно време се събираха по две-три роднински семейства - примерно бабата и дядото плюс семействата на порасналите им деца) да правят нещо заедно и това нещо да не е ядене, а нещо да се създава.

# 116
  • Мнения: 4 753
Нищо му няма на Карбовски... Дори няма значение дали думите са негови или авторката е сънувала каква тема да пусне... По-важно е (може би) какво обсъждаме, нали...  Rolling Eyes

# 117
  • Мнения: 649
Съгласна съм с Поци, че по-скоро е семейна традиция, а не признак на бедност.

# 118
  • Мнения: 3 405
Не, не ги приемайте думите му буквално, те са една красива метафора  Mr. Green

# 119
  • Мнения: 5 710
Очевидно е, че причините за правенето на компоти/зимнина, не следват традициите от миналото.
Докато баба ми е правила компоти и слагала туршии, зеле и т.н, за да се запаси за зимата ( не защото е нямала пари, а защото не е имала какво да купи зимата с тези пари), сега тези упражения добиват съвсем друг смисъл и едва ли са в такива количества най-вече.
От една страна, купената лютеница, например ( според майка ми) 'излиза' по-евтина от домашната, т.е както Тайна каза ( ама не е ясно дали някой я прочете), много често това, което сме свикнали да е евтино накрая излиза скъпо. Т.е  за спестяващите няма кой знае какъв смисъл.
От друга , хората вече все повече ценят неща, които не идват от рафта в супера.
В общи линии  правенето на  нещо на есен е продиктувано от други нужди извън дефицита и икономиите.
Храната много често носи емоция и спомен, това е мн. изразено при емигрантите, например.
Аз умирам за кисело зеле, за царската туршия на майка ми, за киселите й краставички и т.н.
Обожавам мириса на печени чушки, носеща се от балконите в София, напомня ми  златната есен на ул. Княз БорисI и т.н и гледам да я възпроизведа тук ( ама нямам чушкопек).
Догодина  ще си насадя червени чушки, като българските, за да си направя лютеница.
И причината не е , че не мога да изкупя рафта на Барила с доматени сосчета и лютеничкоподобни неща в супера.


ПС: Така  и не се научих да ям шопска салата или марули  на Коледа.

Общи условия

Активация на акаунт