Няколко алтернативни предложения за трайно решаване на проблема с ДЗ в София

  • 2 355
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 995
В такъв случай да разбирам ли темата като "Предложения за промени на ролята на държавата за ДГ ?"

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Не точно. По - скоро предложения за промяна на устройството и финансирането на ДЗ. Не виждам причина да се ограничаваме до общините.

# 17
  • Мнения: 3 161
Запис.

# 18
  • Мнения: 47 995
Ами предложи какво точно да направим, към кой да се обърнем...
Аз съм навита да изискаме законови промени от държавата във връзка с Дг и яслите:
1. Да се поставят децата на България като основен приоритет най- после!
2. Обединение на ЦДГ и ясли!!! Всички да станат ОДЗ.Аз виждам само ползи от това. Мога да ги напиша.
3."Парите следват детето" от ясла до студент.
4.Реални мерки за задържане на персонала, включващи промени в закона! Тук нямам конкретни предложения, но пишат много мами учителки, вярвам че имат какво да предложат
5.Отпускане на пари от бюджетния излишък за строеж на градини в градовете, в които има най- голяма нужда: София, Варна,  Пловдив особено.
6.Спазване закона: на опр брой сгради да има опр брой градини, както и въвеждане на санкции за общините, които не го спазват!
7.Стимулиране и регламентиране на ведомствените градини, както и финансова подкрепа на алтернативни родителски кооперативи и сдружения.
8. преотстъпване на терени от държавни терени за ДГ: например военни, спортни и др терени, бивши предприятия и др
...ще пиша още

# 19
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Не точно. По - скоро предложения за промяна на устройството и финансирането на ДЗ. Не виждам причина да се ограничаваме до общините.
Peace
Нужни са законодателни мерки и в тази връзка да се ангажира с проблема държавата, с всичките си управленски нива - правителство, народно събрание, областни администрации и т. н.
Как и какво - още ми е пожелателно, не мога да формулирам, но е време да спрат да се правят, че не ги засяга.
Не знам как е в чужбина, освен по разкази на близки. Знам само, че тук, в България, държавата няма никакъв ангажимент към децата от 2 до 6 години. Знам, че предлага на майките някаква минимална сума, за да стоят край децата си, докато станат на 2 години. И ги "стимулира" да се върнат на работа колкото може по-рано, за да почнат да плащат данъци, а грижата за детето да се прехвърли на някой друг. Общината, например. На 6 години децата трябва да са поне в предучилищна група. Някои - в първи клас. За София това не важи, софиянчетата тръгват задължително на 7. С общинска разпоредба, с неизвестен автор. Поне за това, че връща топката в държавното поле по-късно, може би си заслужава някой държавник да се замисли върху решаването на проблема на около половин България.
Има и други проблеми, но с разрешаване на проблема с местата в детските градини в големите градове, част от тях ще отпаднат. Наистина това е най-важното. И не може да е само проблем на кмет и общински съвет.

Последна редакция: вт, 22 юли 2008, 18:12 от jd

# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Във всеки случай няма никакви изгледи да се поиска промяна за следващата вълна кандидатстващи.

# 21
  • Мнения: 3 161
Така, в една част от европейските държави наистина също има проблеми с детските градини. Но там майките си стоят вкъщи и си гледат децата, а не се чудят къде да ги пробутат. Мойто е малко, налага се да ходи на детска ясла, понеже съм самотен родител, но мисля, че подходът е погрешен. Следва да се направи така, че майките повече време да си гледат децата. Оттам и с детските градини няма да има проблем. Там, където аз бях наскоро, имат т.нар. spielgruppe, където се ходи 2 пъти седмично за по няколко часа... до предучилищната, чак тогава се търси 8-часова грижа и занимания за детето. Като инициативи, не е ли по-добре да се мисли по тези варианти. Много малко са жените, които с охота си пускат децата по градини.

Споделям това виждане; направих с няколко форумски майка група за игра и вървеше добре... би било хубаво да се развие още моделът у нас.

# 22
  • Мнения: 3 271
Ели, Кати, основният смисъл на Парите следват детето аз го виждам за училище, а то Е задължително. И за мен лично да не се дава такава издръжка за децата в ЧО си е живо накърняване на правата на съответните родители и дискриминация. Учебниците и те са безплатни за началния курс, да, ама не и в ЧУ.
Това е леко изместване на темата, включих се, за да се запиша, и за да уточня моето виждане по Парите следват.

Общи условия

Активация на акаунт