Бихте ли искали да има референдуми?

  • 1 932
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 447
Не. Народът Е прост. Затова винаги е имало "селски първенци", които са по-образовани, по-мъдри, по-успели и по-далновидни, които да вземат важните решения. Случаят със символа на България върху еврото е показателен.
Допълвам - освен малоумщината да се избере за символ Мадарския конник, вместо кирилицата, този същият народ сложи Азис в челната десятка на най-великите българи. За какво говорим изобщо, какви референдуми?

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 19:28 от Dona

# 16
  • Мнения: 662
Не. Народът Е прост. Затова винаги е имало "селски първенци", които са по-образовани, по-мъдри, по-успели и по-далновидни, които да вземат важните решения. Случаят със символа на България върху еврото е показателен.

Да де, ама не мисля, че начело на България са "селските първенци". По-скоро "селските хитреци"  Wink.

# 17
  • Мнения: 1 840
Импулсивно отговорих с "да", но всъщност не съм много сигурна. Ще ми се да да има такава опция политиците да се допитат до народа, когато се касае за неща, които пряко ще повлияят върху качеството на живота. Като например дали искаме да бъдем приети в ЕС и дали сме съгласни да бъде затворена Електроцентралата. Но не зная дали е възможно, newsm78 по-скоро не е възможно. Защото някой ще трябва да има доблестта честно да каже: Ако влезем в ЕС, ще спечелим Бог знае какво, но ще трябва да платим за него с поредното поскъпване на живота. Или: трябва да затворим електроцентралата, защото на някой така му се е приискало, нищо че си е съвсем наред, но цената на тока ще се вдигне и това ще е повод за инфлация. Ясно е, че един референдум по такива въпроси със сигурност е супер неудобен за политиците и няма да бъде допуснат. Излиза, че нямаме право на избор. Избираме между "това" и "същото". Избираме само следващото чучело, което ще трябва да ни се офлянква по ТВ и вестниците. Е те затова не ходя на избори! Не се сещам за друг начин, с който да се противопоставя на тази порочна система.

# 18
  • Мнения: 3 447

Да де, ама не мисля, че начело на България са "селските първенци". По-скоро "селските хитреци"  Wink.
Е да, народът си ги избира такива. 10 цента е обяснила обстойно защо. Минават ми през главата мисли за образователен ценз и горна възрастова граница за гласуване, но няма да задълбавам в радикализъм.

# 19
  • Мнения: 502
   И аз отговорих с "да",но като прочетох поста на Дона се разколебах.Точно така си е,може един референдум доста неприятно да ни сюрпризира...

# 20
  • Мнения: 656
То това с  образцованието е от интеграцията, като не щат ромите да се интегрират ще трябва ние да се интегрираме към тях. Така поне ще спечелим червени точки в очите на ЕС, плана за интеграция трябва да се изпълнява, нали...

# 21
  • Мнения: 3 447
Има един особен психологически момент, когато се разискват такива теми. Хората разсъждават от собствената си позиция - колко хубаво би било аз да мога да си кажа мнението, мен да ме изслушат... Истината е, че освен твоето мнение (което, да речем, ще е адекватно и интелигентно), ще има десет пъти по толкова, които няма да са нито адекватни, нито интелигентни. Не знам какъв е демографският профил на Швейцария, но вероятно не е като българския, щом при тях тази система работи добре.

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Допълвам - освен малоумщината да се избере за символ Мадарския конник, вместо кирилицата,
Това пък защо newsm78 Кирилица ползват и други народи, докато Мадарският конник е уникален символ на българите. Всъщност изобщо не съм запозната с казуса, но на прима виста не виждам нищо малоумно newsm78

# 23
  • Мнения: 3 447
Допълвам - освен малоумщината да се избере за символ Мадарския конник, вместо кирилицата,
Това пък защо newsm78 Кирилица ползват и други народи, докато Мадарският конник е уникален символ на българите. Всъщност изобщо не съм запозната с казуса, но на прима виста не виждам нищо малоумно newsm78
Точно защото ползват и други народи  Simple Smile При всичките спорове и спекулации около това, доколко всъщност е българска, все пак кирилицата е най-значимият ни принос към световната култура. Моите уважения към Мадарския конник, но кой освен нас е чувал за него? Символи като българската роза, която всъщност е сирийска, не ги и броя даже. Остава и шопската салата да бяхме сложили  Simple Smile
Да не говорим, че кирилицата като национален символ носи и друго послание, към нас самите, като напомняне - на фона на масовото използване на латиница в нет-комуникацията и на масовата неграмотност сред по-младите.

# 24
  • Мнения: 3 826
спорове не би трябвало да има , истината относно кирилицата е ясна  , друг е въпросът с какво се надъхваме
аз още съвсем невръстна съм се питала - уж си имаме азбука , но защо тя толкова прилича на една друга азбука  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 3 447
спорове не би трябвало да има , истината относно кирилицата е ясна  , друг е въпросът с какво се надъхваме
аз още съвсем невръстна съм се питала - уж си имаме азбука , но защо тя толкова прилича на една друга азбука  Simple Smile
А каква е ясната истина в момента, явно съм пропуснала поредното ъпдейтване на историята?
Нормално е да прилича не на една, а на две други азбуки, предвид бекграунда.

# 26
  • Мнения: 3 826
да , точно така  е - на две други азбуки прилича , е , не го знаех това в по-невръстни години ...
няма нов ъпгрейд , истината си е била една винаги , и в нея няма нищо срамно , впрочем ...

# 27
  • Мнения: 3 447
Добре де, аз не разбрах каква е истината - че кирилицата не е българска азбука и съответно не може да бъде български символ ли?

# 28
  • Мнения: 3 826
ааа , символ може да бъде , защо не ?
като гледам , това бе най-подходящото от рекламна  гледна точка ,
но все пак - не сме я измислили ние ,
иначе визуално най-става Конникът ,
исторически - Рилският манастир ,
а Розата е донесена от Азия , Търново е разрушено , и крепостите се застрояват !? ...само исках исторически да уточня , чудя се къде да флудя тази вечер

# 29
  • Мнения: 5 710
Най-логичното нещо беше да се идентифицираме с кирилицата, след като сме първата нация в ЕС, която пише на кирилица.

Общи условия

Активация на акаунт