Разболя ли се голямото ви кърмаче след като го отбихте?

  • 1 888
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 947
   Добре, а колко плавно трябва да е плавното отбиване, за да се счита, че няма да има последствия за имунитета? В момента давам на дъщеря ми да суче по 1-2 пъти на ден, но гърдите ми се пълнят, макар и по-бавно, с нормално мляко, същото по цвят и вкус с предишното.
   Най-голямото ми притеснение е точно такова - да не се разболее детето заради рязкото принудително намаляване на кърменето. Тя плаче до захласване, щом не мога да и дам да суче, когато иска, още повече, че и не желае да се храни добре и пие малко.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 249
Анна, за да няма последствия за имунитета руската теория твърди, че трябва да се стигне до инволюция и детето да е сукало поне 2м. в това състояние. При инволюцията и след 24 ч не се наблюдава болезнено препълване. Освен това въпреки, че е свързана с възрастта на детето, със сигурност е свързана и с честотата на сукане - т.е. ако едно 1,5-2годишно хлапе се изхранва главно на кърма, едва ли лактацията е във фаза на инволюция(освен ако няма други фактори - бременност, хормони и т.н.) Така че за да се достигне до такава фаза, трябва и намаляване на броя на кърменията. Тук вече като плавно се приема елиминиране на 1 кърмене в рамките на 3-7дни като се следи как детето реагира - ако става по-нервено, плачливо, лесно се разстройва, значи процеса върви по-бързо, отколкото то може да поеме и трябва да се намали темпото. Много гушкане и внимание са нужни на дребосъчето в този период Hug.

П.П. Кърмата по цвят и вкус не се променя особено и макар че като концентрация имунните тела много се увеличават, тя в буквалния смисъл не се превръща в коластра.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 269
Добре, а при положение, че от месеци ние се кърмим само сутрин и вечер задължително от 2-те гърди, как може да се осъществи едно плавно отбиване, което хем да не е стресиращо за детето, хем да ми намалее постепенно кърмата. Защото вечер гърдите са ми доста пълни, за сутрин не знам, защото давам да суче в просъница. Той сутрин си търси целенасочено да суче, вечер така се приспиваме, през деня не суче и не търси (давах му и през деня като беше болен напоследък и не се хранеше с нищо друго, но след като оздравя се върнахме пак на сутрини вечер). Не знам как ще се отбиваме. Решила съм да кърмя със сигурност поне до към началото на зимата, защото той тръгва на ясла септември и да му подсиля организма с кърмата (ако е вярно,де), а и да не станат много стресови ситуация наведнъж, но честно казано хич не знам как ще стане да се отбием и как ще се приспиваме вечер (до сега не е заспивал без кърмене).

# 18
  • Мнения: 378
Добре, а при положение, че от месеци ние се кърмим само сутрин и вечер задължително от 2-те гърди, как може да се осъществи едно плавно отбиване... 
Не знам как ще се отбиваме... 

Голямото ми дете тръгна на градина на 2 години до обяд. Тогава имаше 3 кърмения. На 2 години и 3 месеца престанах да го кърмя сутрин, измъквах се бързо от леглото, като се размърда (спеше до мен). Ако се събуди по-рано, кърмех... Така постепенно отпадна това кърмене...
След 2-3 месеца спрях и на обяд (преди сън), пусках касета с детски песни, както и преди, но не лягах до него.
Като стана на 2 години и 8 месеца престанах и вечер да кърмя така. Казвах му да чака, че по-късно ще легна. За 15-20 минути заспиваше.
Следващите дни, обикновено след като се събуди след обяд, понякога му давах да посуче - не повече от 5 минути, през 2 и повече дни... След около 2-3 седмици се отби съвсем. Спок съветва в книгата си при отбиване, ако гърдите на майката са напрегнати, детето да посуче не повече от 3-4 минути, съвсем краткото сукане не стимулира производството на кърма.
Малкото го отбих на 1 година и 3 месеца, на 11 месеца заместих обедното кърмене, след един месец - следобедното...  И при него имаше период на кърмене през 2-3 дни...
Може предварително да приготвите някаква изненада - малка играчка, картинки в кутийка, за да го залъжете, ако понякога иска да суче и се разплаче...  Simple Smile
 
 

# 19
  • Мнения: 851
Нашето положение е същото като на catty m. Но ще се опитам като дойде времето да отбивам и аз така плавно.

# 20
  • Мнения: 789
Не се разболя, отбих я точно на 2 години. Притеснявах се, защото нямаше как да я отбия плавно - не се приемаше от нея постепенното отбиване. Умишлено обаче я отбих преди яслата (септември тръгва), защото прецених, че тогава риска е по-голям.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 269
Не се разболя, отбих я точно на 2 години. Притеснявах се, защото нямаше как да я отбия плавно - не се приемаше от нея постепенното отбиване. Умишлено обаче я отбих преди яслата (септември тръгва), защото прецених, че тогава риска е по-голям.

Защо е по-голям риска тогава?

# 22
  • Мнения: 789
Ще й дойде твърде много - хем адаптация към яслата, хем отбиване. И двете малко или много са си стрес за детето. Не исках да са накуп. А и мен ме беше страх да не се разболее след отбиването, в яслата болестите не са малко, та пак ми се струва двоен риск.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 269
Ще й дойде твърде много - хем адаптация към яслата, хем отбиване. И двете малко или много са си стрес за детето. Не исках да са накуп. А и мен ме беше страх да не се разболее след отбиването, в яслата болестите не са малко, та пак ми се струва двоен риск.

Аха, ясно, благодаря ти за отговора   bouquet

# 24
  • Мнения: 1 947
   Iva_D, благодаря за разясненията! Явно, наистина е тръгнало нещо като инволюция при нас
и това ме накара да започна и аз да отказвам кърмене, но може би е трябвало по-бавно да я
караме - затова си докарах и тези жестоки рани, с които се боря в момента. А вчера цял ден
пипах детето по челото, че все ми се струва гореща - наистина се притеснявам да не я
стресирам, но засега е здрава. Simple Smile

Последна редакция: пн, 21 юли 2008, 15:07 от анна в.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 249
Ох, Анна, как така рани? Много гадно. И на двете ли зърна? А суче ли Малената?

# 26
  • Мнения: 1 947
   Даа, оплаках се и приех съвети при дългокърмещите майки.
Предполагам, че станаха от намалялата кърма + страшен вакуум
за ваденето и. Simple Smile Суче сега, 1-2-3 пъти, аз стискам зъбки и лекувам.
Не ми се спира.

# 27
  • Мнения: 3 810
Ако детето се отбие постепенно, организмът му има шанс да се пригоди плавно към липсата на защитата на кърмата. Освен това понеже и стресът в психологичесн план му е спестен, вероятността да се разболее е малка. При рязко отбиване или такова, което детето приема трудно, разболяването е напълно логично.

 PeaceБях чела, че плавното отбиване осигурява поне 6м имунитет за напред.
При нас беше точно плавно отбиване(беше декември- януари по желание на кърмачето на 2г. и 5м.) и за сега няма разболяване.(да чукам на дърво де  Mr. Green)

# 28
  • София
  • Мнения: 2 249
Прочетох ви сагата - бързо да се оправяш Hug. Andrea$ имаше много дълго време тежка екзема на зърната и знам, че й беше много много трудно (оправи се и даже още си кърми 4+ год. щерка Simple Smile) При вас при положение, че само травматично ще мине бързо Simple Smile.
А Маленка явно още не е готова Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт