Левски

  • 2 193
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Chanel ,би ли ми препоръчала тогава, източници,от които да науча малко повече за човекът Левски? Мисля,че баща ми има една книга на Яна Язова за Левски. Ето че намерих прекрасна тема за разговор с него довечера.  Hug А ти какво ще кажеш за тази книга?
Марсия Макдермот - "Апостолът на свободата". Тази шотландка е усетила доста неща от нашия български дух. Интересно е да се прочете.

# 16
  • Мнения: X
Chanel ,би ли ми препоръчала тогава, източници,от които да науча малко повече за човекът Левски? Мисля,че баща ми има една книга на Яна Язова за Левски. Ето че намерих прекрасна тема за разговор с него довечера.  Hug А ти какво ще кажеш за тази книга?
Марсия Макдермот - "Апостолът на свободата". Тази шотландка е усетила доста неща от нашия български дух. Интересно е да се прочете.
олеле,как можах да я забравя. Благодаря,че ми напомни  bouquet

# 17
  • Мнения: 494
  Левски е белязал цялото ми детство. Беше патрон на града ми, на училището, на класа ми...Знам почти всичко за него и продължавам да научавам, защото, отвреме-навреме, се появява някой нов факт за него. И знам със сигурност, че не е бил идеален, но все пак...Гледам на него така, както гледам на най-великите хора в  световната човешка история и в същото време знам колко нормален човек е бил. Вдъхновяващо е да знаеш, че един нормален човек е имал огромни смелост, твърдост и находчивост, които е проявявал в толкова много (доказани)случаи. Вдъхновяващо е да знаеш, че някой е имал ум, но го е използвал не само да оцелее или спечели нещо за себе си, а за да пробужда заспалите умове на времето си, пък и да "пробужда самото време", ако мога така да се изразя....Нещата, които е писал, между другото сякаш, за държавата и развитието и...няма какво да коментирам-всички знаете колко напредничави са...И не на последно място-аз не смятам, че той е изпреварил времето си, само защото е мислил твърде смело и модерно за времето си. Напротив-родил се е точно навреме, само жалко, че толкова рано си е отишъл, въпреки, че подобен живот няма и как да продължи много дълго...Та, исках да кажа, че не е изпреварил времето си, според мен. Смятам, че всяко време има нужда от такива хора, защото иначе хората и обществото ще стоят на едно място. И това разказвам на децата си. Надявам се да го правят и учителите им в училище.

# 18
  • Мнения: 2 161
това също е интересно

Левски е писал стихове.

# 19
  • out of space
  • Мнения: 8 573
За мен Левски е точно символ, не толкова личност.
И не мисля, че е изпреварил времето си- бил е на точното място и по точното време.

# 20
  • Мнения: 1 470
Левски,както казах,е бил човек от кръв и плът.С недостатъци и точно затова аз така страстно го харесвам.Но човек трябва да прочете мааалко повече за него,за да придобие представа за действителната му същност.Левски винаги ме е интересувал като човек,а не като символ

Точно защото е бил човек от плът и кръв,е толкова...Нямам думи да опиша това което предизвиква у мен името му...Но и това е причината да се питам,как пък във нас бъдещите поколения,той не успя да остави поне частица от своята борбеност,находчивост,воля...Всички го харесват,и го носят в сърцата си,но колко са тези които наистина взимат пример от неговите дела...А аз смятам че щом той е можел,значи и ние го можем...За да не се срамуваме да се наричаме Българи...

# 21
  • Мнения: 3 826
името на националния ни герой е собственост на Бай Ганьо ....ирония , но факт

# 22
  • Мнения: 662
Доста трудно може да следваме неговият пример в днешно време Thinking. За съжаление...

# 23
  • Мнения: 1 470
Доста трудно може да следваме неговият пример в днешно време Thinking. За съжаление...
А защо мислиш че онова време е било по лесно,да бъде такъв какъвто е бил?!Няма трудно,има трябва...

Но тук и сега подобни личности се убиват в зародиш,от средата ни,от манталитета ни,от егоизма,алчността,материализма...

# 24
  • Мнения: 505
Заради него съм горда, че съм от Карлово. Левски, Джингиби, Апостолът на Свободата, Васил Иванов Кунчев... Вкъщи, както и вероятно във всеки карловски дом е пълно с книги за него. Не мога да опиша с няколко думи какво е той за мене... но понякога ме хваща яд, че се спекулира с името  и  личността му.
Къщата на Левски с рижо-русите му къдрици е още там, гробът на Гина Кунчева, манастирът в Сопот, където е ходил...
19 февруари и 18 юли са винаги празници за Карлово. Въпреки че не живея там от години, съм сигурна, че и днес ще бъде специален ден.
Благодаря на авторката на темата.

# 25
  • Мнения: 7 837
"Предателите на Васил Левски" на Димитър Панчовски.
Изданието ми е от 1996 г. Сигурно може да се намери на Славейков.

# 26
  • София
  • Мнения: 61
Разкажи ни повече. Всички ще се радваме да научим нещо интересно, ново...
И аз съм чел литература за него. Всъщност каква е причината да го обесят? Димитър Общия го обесват заради убийството на заптие. Но според един източник Левски го обесват заради убийството на едно дете (момче). Историята разказва, че Левски с помоща на още няколко революционери обират къщата на някакъв чорбаджия за да съберат средства за комитетите (освободителното движение). Но едно дете ги вижда и се развиква... Левски съвсем спонтанно за да предотврати разкриването им застрелва момчето. Това е и главната причина за преследването му и обесването според този източник (а не защото е развивал революционно движение).
Ще се радвам ако Chanel поспори с мен и изложи още интересни факти.  Grinning
За мен Левски също означава много... и в никакъв случай тази личност не може да се свързва с футбола. Може би Апостола е обичал да живее на ръба, ден за ден... това е начин на живот, адреналин.
Аз пък имам жилка от Калофер, дядо ми е имал родствена връзка с Ботев.
В днешно време вече не може да се говори за патриотизъм, защото материалното вече седи на първо място за човека, всичко останало е на заден план.

# 27
  • Мнения: 2 161
Как да споря с теб,след като ти пишеш,все едно съм аз.

# 28
  • Мнения: 505
Butaloto от тебе чувам за това твърдение. Дай повече инфо, моля те.

# 29
  • Мнения: 2 161
Цитат
Аз пък имам жилка от Калофер, дядо ми е имал родствена връзка с Ботев.
Казват,че Ботев е отраснал в Калофер,но не е роден там.Вярно ли е?

Всъщност,и Ботев и Левски,са имали постъпки,как да кажа...доста агресивни в името на идеята.Това,което съм прочела,малкото,което знам,ме кара още повече да ме привличат тези особи,защото така ми изглеждат действителни и живи.
Всеки знае,че Левски не е бил предаден от поп Кръстю,разпознат е по снимка от заптие случайно.След като го арестуват,турците подхождат към него с внимание,превързват му раните.Не ми се пише сега,честно казано.

Общи условия

Активация на акаунт