Какви странни плодове и зеленчуци /храни/ се срещали там където живеете?

  • 65 362
  • 223
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 436
Canola олио (канола? пак не мога да намеря превод)

Рапица е на български, но не знам да се ползва олиото в България. Дядо ми ползваше рапицата за фураж.

# 181
  • Мнения: 1 175
Хаха... Мерси, не го бях чувала на български. Не се изненадвам че у нас се ползва само за фураж - то фуража ако не смърди, не е фураж  Laughing През втората световна война са го ползвали това нещо за машинно масло  Sick После като свършила войната и северноамериканските фермери нямало какво да го правят толкова много олио, решили да пробват да го ядат, но установили че е гадно. Преработили го и сега уж става за ядене, ама аз все си мисля че за добитък по-става  Wink

# 182
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Дидитка, яж ядките сурови - такива са полезни  Simple Smile А рапиченото олио и на мен ми мирише, но и то се води полезно.  Confused
Взела съм смес от рапичено със зехтин, при него миризмата липсва, но пък и не гори бързо, както ако беше само зехтин, така че е подходящо за пържене  Peace

По същия начин мъжът ми не припарва до салата, подправена със слънчогледово олио, защото тук ползват само зехтин (за всичко, не само за салати). Когато сме в България и много страда от това, че в заведенията напр. на масата слагат оцетник и оливник, който е пълен със слънчогледово олио...

# 183
  • Мнения: 558
 и аз ползвам рапично олио мн често. на мен ми мирише на ядки...като олиото от орехи например и ми е мн вкусно даже. освен това рапичното олио има мн висока точка на изгаряне и е мн подходящо за пържене. в студенопресованото има много ненаситени мастни киселини, витамин е и 3-омега, а рафинираното е доброто за пържене.

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 09:49 от Azalee

# 184
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и тук има рапично олио доста, но не съм забелязала да мирише newsm78
на мен ми идва "тънко" и не го ползвам...

за жалост и зехтин не мога да ям, свива ми се гърлото Shocked
пробвах над 10 вида и модела, но все едно ми пресъхва гърлото от него ...
а маслини обожавам...


някой друг да се сеща за смрадливата китайска подправка?

# 185
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Подариха ми сладко от бергамот от о-в Корфу



В следния вид: полутвърда топка с кухина по средата (явно е твърдо желе, получено след варенето на плода с кората  newsm78), завито в целофан. Съхранява се в хладилника (целофана махнах, сега е в подходяща кутия), реже се с нож, слага се в кафето вместо захар или се яде с кисело мляко.

# 186
  • Мнения: 3 880
И мен ме учудихте с миризмата на рапицата, даже станах да помириша нашето от бутилката- ами на нищо не мирише, даже не и на олио, камоли на гранясало newsm78 Може в комбинация със запържените ядки да се получава така... Аз от поне 2 години ползвам на-често такова в къщи. Сега се сетих, че зимата имах гости от БГ и леля ми прави салата, ще слага олио и ме пита "това какво олио е" казвам от рапица, а тя "ама как го ядете това, не ти ли мирише" и аз така Shocked какво да ми мирише- олио като олио. После пък, докато хапвахме, тя беше много учудена, че на нищо не миришело, а винаги си била мислила, че мирише неприятно и затова не купувала Simple Smile Явно и в БГ му се носи лоша слава Laughing А аз се спрях на него точно защото ми се видя най-неутрално, а в същото време има и добри качества...

# 187
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Сега и аз не усещам миризмата на рапицата, но в началото ми правеше впечатление. Но аз съм чувствителна към миризми, така че не съм пример...

Във връзка с плода бергамот, тук има и друг цитрусов плод, казват му етрог http://en.wikipedia.org/wiki/Etrog



И от него правят сладко, иначе са ми казвали, че не е вкусен да се яде така... (не съм опитвала). Ароматен плод е  Peace

# 188
повечето кит. ресторнти и магазини миришат на една тежка подправка. newsm78

И аз съм я идентифицирала тази китайска подправка. Едни малки тъмно кафяви "люспички" в манджата. И на мен ми е непривична и не ми харесва. Силна е.

От малко търсене в нета, стигах до извода, че може би говорим за подправката "Star Anise".

   

Star anise is a Chinese spice that grows on a small native evergreen tree in southwestern China. It contains the active ingredient, anethole (what did you call me?) which gives it its characteristic anise flavor. It was used traditionally to treat cough, rhuematism and as a digestive. Interesting to note, viruses can cause cough, chronic joint pain and digestive complaints.

Мислите ли, че може да е това? newsm78

# 189
  • T"A
  • Мнения: 2 515
sciura_piccolina, звездовиден анасон - чувала съм го и на български  Peace Не зная дали говорите за едно и също, слабо запозната съм с китайската кухня и въпросната подправка не ми е направила впечатление  Confused

# 190
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Щура, не е това Peace
този анасон го имам в нас и той не смърди гадно...

друго ще да е

# 191
  • Мнения: 1 175
Между другото, Canola не се превежда като "рапица" на български. Рапица е растението Brassica napus, което на английски е Rapeseed. Канола е изкуствено постигнат продукт от култивирането на Brassica napus (рапица) с друго растение, Brassica campestris, което е вид цвекло. Първоначално рапицата не е била годна за консумация (от хора) заради острата миризма и неприятен вкус. Затова са я "смесили" с това цвеклово растение, и от хибрида са отглеждали най-немиризливите растения, докато чрез тази селекция са постигнали сегашното олио Канола. Първо са го наричали rape oil заради главната съставка rapeseed, но понеже на английски rape означава "изнасилване," хората не са искали да го купуват заради лошата асоциация. Тогава производителите (главно Канада) са решили да сменят името, за да спасят имиджа на олиото, като са го кръстили Canola (Canadian oil, low acid). Така че, "канола" е измислено име и не обозначава растението "рапица," а селектирания продукт-комбинация.

Елемента на rapeseed който има силна миризма е киселината erucic acid, от която са се опитвали да се отърват при култивацията на сегашната канола. Затова и в името канола се съдържа фразата "low acid" (ниско съдържание на тази киселина). Канолата не мирише при стайна температура или студена, затова салата с канола няма лош мирис (и аз даже я обичам). Обаче, когато канолата достигне температура на пържене (не е нужно да е температура на горене - тя има много висока такава - просто пържене), тогава започва да мирише лошо.

Затова, когато казах че канолата ми мирише, исках да кажа и дадох пример за продукти пържени в канола, като ядки или пуканки (тук ги пукат в олио). Самия процес на пържене също ми мирише на граниво. Явно не са могли да изчистят всичката erucic acid все пак Wink

Хората са различни, обаче, и въпреки че на някои може да им мирише, на други може да им харесва...Просто казвам че миризмата на канолата е всеизвестен факт, и самото съществуване на канола се държи на факта че хората не са харесвали тази миризма. Същото важи и за китайските подправки - на някой са му гадни, на някой му харесват, така че е трудно да се определи коя е подправката... Освен някой път ако я видиш в яденето (парченце, или нещо такова) и на момента да попиташ Simple Smile

# 192
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 853
Откак разбрах на един семинар, че в Америка се използва генно модифицирана рапица, или както там се нарича суровината ( за Canola Oil) просто го изхвърлих от вкъщи.

# 193
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ами то не само рапицата е ГМ Peace
соята, царевицата... няма да се учудя, ако и слънчогледът и той е ГМ Peace

# 194
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Mentha, има го и в Сицилиа, но май му мина сезонът на Бергамотто то, наричан е чедро плодър, страхотен на вкус,  жълтата кора леко се бели и се яде бялото под нея и вътре под него е самият лимон, пак приятен на вкус. Въобще не е лошо, правят се озаахрени корите за сладкиши и сладко, но суров е супер!

Общи условия

Активация на акаунт