ИЗРАЕЛ 10

  • 26 748
  • 278
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 952
Добо утро!

mi6imadi, скицо, рождения ден на Карол ехе ..мина бе , сладурка  Grinning...ти безсънни нощи караш, горката  ooooh!

Да ви кажа  за детските филмчета и предавания понеже наистина ни е част от  ежедневието, а и ги правят да са в крак с момента дето се казва ....Напоследък постоянно се говори  в тях за ВОДАТА. и пестенето й.Героите от детските сериалчета обясняват за това как трябва да се затрваря кранчето добре да не капе.Питат децата в интервю  за начините за пестене на вода.Дават им идеи.Да се спира водата докато се мият зъбките и докато се сапунисваме в банята.Да не се мие  с маркуч колата (което рядко се прави така или иначе , но децата дават идеите си).Има  един  нов  герой сега - плюшен жълт кран за вода в една градина....хаха .... Та той говори с децата и ги моли да  го затегнат , защото водата капе и се хаби.После той им разказва от къде и как идва водата до дома ни (От Галилейското езеро, което тази година е  в критично положение , ниско ниво ...).Обяснява на децата , че  всички обичат и се нуждаят от вода - дърветата , цветята , хората , животните ...Водата е живот.... Един портокал иска 22 литра за да  стане сочен и сладък например .... Когато си играем с вода после трябва да изсипем  съда в градината или в цветята.Не си играем  на воля с течаща вода  без нужда ....Обясняват как капките от небето падат ..къде отиват ...от там какво и що.Децата много се заслушват.... Днеска Саги игра с  един леген вода (не течаща ) и после  хайде  в саксиите ...Детето се чувства , че върши нещо благородно и много се радва.

Относно тока - същото ...Как да не се  хаби  енергия на вятъра ...Дудиду (един  герой - мече  ) учи децата  как  да не хабят ток ей така.Питат ги , а те дават идеи.Казват - когато не гледаме телевизия да я  спрем ,  с лампите - също....когато климатик работи  да затваряме прозорците и т .н.

Изобщо много се набляга на тези неща.

Да не изхвърляме играчки , които не искаме , а да ги дадем на детска градина за децата там например....Боклуците в кошчетата и мн. други такива ....

Активно се работи върху децата , много активно, особено на последък ...

# 16
  • Мнения: 323
Много е хубаво когато децата от малки се научат да бъдат самостоятелни и отговорни.

# 17
  • Мнения: 723
Добро утро и от мен   bouquet

Мента, честито и от мен! Пожелавам ти дълги години семейно щастие и цял живот да се обичате така, както през сватбения ден!  Heart Eyes

Петя, разказа ти за начина, по който се възпитават децата ме впечатли. Отново си задавам въпроса защо никой не прави така в България и не инвестира в бъдещето?  #2gunfire

Преди 2 месеца бях на гости на моя много близка приятелка в Швейцария и с очите си видях как 2-те й дъщерички - едната на 5 години, другата на 3 -  разделят отпадъците. Хартиените в една кутия, пластмасовите в друга, стъклените в трета. През цялото време двете кукли се забавляваха страхотно, скачайки върху картонените кутии от сок, за да ги смачкат и направят по-малки.  Приятелката ми ми обясни, че голямото детенце са го водили от училище в завод за рециклиране на отпадъци и там са им показали какво се случва с боклука, и са им обяснили нагледно защо трябва да се отделят различните отпадъци. При вас има ли такива неща в училище?

# 18
  • Мнения: 160
Петя, днес е рождният ден на Карол, виж на първа страница където са изброени рождениците.

Честит рожден ден Карол&Ерик

Много щастие, здраве и любов!



mi6imadi , браво че сте се решили на четвърто детенце! Шапка Ви свалям особено сега когато виждам колко е отговорно да си родител. Леко раждане!

# 19
  • Мнения: 2 952
О , боже ooooh!  !!!! Преди няколко дена нали й честитихме ....в миналата тема , ей , главок голям съм ...То за малкия ...не за нея ...Те  близо по дати са родени бе !


Карол, ЧЕСТИТО !!!!   




buggy--> , моите деца са малки. Тали има ученичка , може да знае  за някои такива занимания.Със  сигурност и в градинките ги учат на такива неща....  Simple SmileТова е добре.

# 20
  • Мнения: 1 410
Не мога и не мога да се начудя какви държави има и как се възпитават децата в тях.По повод пестенето на водата и тока - просто съм впечатлена.Предполагам ,че същото се прави и по повод боклуците и замърсяването.Момичета,благородно ви завиждам ,че живеете в такава държава!

А при нас майки убиват и пребиват децата си.
14-годишно момче от София е пребито от родителите си

19.07.2008 / 19:25

То само е потърсило лекарска помощ и е прието в "Пирогов".
http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=115536
ПОсле защо има агресия сред децата - ами те копират поведението от дома.

А Пете,то ,че мозъка ми дава заето - ама аз всеки ден чета имената на рождениците!много обичам да поздравявяам хората по различни поводи.
Мента,и аз най после стигнах до снимките - много си хубавка.И сватбата много интересна - не е някоя натруфена,с куп роднини и познати и оркестър с тъпани.
 

# 21
  • Мнения: 2 952
mi6imadi, моя мозък е дал засечка , не твоя , извинявай  Grinning !

За децата - мо много са стриктни що се отнася за деца насам.Разбира се има единични случаи както по цял свят на някой изкукал родител , майка със  следродилна  депресия , лелка в някоя градина дето не я гледат (тя си мисли)....То ги има по цял свят ...Но масово не ....Такова нещо е шок за цял израел ако се случи. Жалко за момчето.Нека се показват такива неща да се знае , но и наказанията да се покажат.Да има справедливост някаква, а не безпомощно хленчене. Агресията не е начин да се възпитава  дете при нас .Едно време са ни тупкали по дупето като  ги ядосаме нашите , а сега и това не правим по нашите ширини.Насам по тия  земи само се говори, обяснява на детето додето се изтощиш и се оцъклиш до лудост ако трябва .Викане , крясъци и посягане не се толерират и в най-малката им степен.Дори пляскане по ръчичката - не .Много енергия се  изстисква от  родителите , много нерви и търпение ...Така е обаче.Това е начинът.Масово това се наблюдава насам.Прави ми впечатление в БГ , че майките пляскат малките по дупето, по ръцете , по  бузките даже.Моя мъж  се  хваща за  главата .В началото не  го разбирах защо толкова се чуди.Сега разбирам.Дърпане за ръката , детето се влачи, тя вика и го мъкне ще  му излезе ръката от рамото ама тя ... такива гледки ги има в  България ...

Някой да не разбере грешно ! АЗ ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ! Моят  първи и единствен роден дом! Любов някаква  забита в сърцето...

# 22
  • Мнения: 2 952
 ДЕЦАТА "Израелски центрове за деца"

Цъкайте на ситните снимчици долу под голямата :

http://israelchildren.org/photos.html

Вижте това ВИДЕО  (английски, натисни  "play" )   "ITC"  Програмата за деца :

http://link.brightcove.com/services/player/bcpid537028035

Тя  е отворена за деца с проблеми (даун, слухови, физически , психически ..) , за деца от  всяка религия (има много арабски деца ), за новодошли деца в страната , няма ограничения.Има центрове в цялата страна.Децата се учат на работа в екип, на приемане на успеха и провала , на взаимопомощ, на разбирателство.Странни приятелства , които променят мисленето за цял живот ...

Ето сайта им :

http://www.israelchildren.org/

# 23
  • Мнения: 110
Петя, колко интересно - заниманията с тенис... и работата  с деца с увреждания. Гледаме сега и ами какво да говоря, в Мароко са заедно децата - и на училище, и на детска градина, и в семействата си са. Там е поради липса на много други услуги - едно училище, една детска градина. Има и в Агадир, нашият град, децнът за деца с проблеми, но са много тежки случаите, но пък да ти кажа и майките и татковците идват, по-често майките де, и са благодарни, вслушват се.

Въпреки промените в България, всеи още ги има онези отвратителни домове, в които се отглеждат целогодишно, доживот деца с увреждания далечот семействата си. И не всички, оставени там са циганчета. Има и дневни центрове, но има и другото. А в Мароко, 40 милиона са, не са цъфнали социално, нодецата с увреждания са дар, не че другите не са, но тези със специални нужди са дар.
Гледат си и арабките децата. Мъжът ми и той гледа как ги пошляпват тука, но и примерно някоя добре облечена майка -то плаче, тя му крещи или го помъкне за ръката, както казваш.... неразбираемо е за него това.       

# 24
  • Мнения: 160
Ние пък с моят мъж всеки ден ден четем новини по нета от Израел (е той чете, и ми превежда  Simple Smile) и съм шокирана от истории за насилие върху деца в религиозните семейства и в религиозните училища където равинът има "разрешение" да поступва детето от родителите ако не слуша, и имаше случай за една майка, която потопила детето във вряла вода за да го "възпита". Има и случаи за изнасилвания в семейството и забравени деца в колите, които слънчасват и умират...Имаше и случай с един баща, пак религиозен който ядосан за нещо си разтърсил силно малкото бебе и то починало  Cry.

Така, че грозни истории има и в двете държави но аз лично нито в БГ нито в Израел познавам родители, които си бият децата.

Обаче за отношението към децата с увреждания Израел е на светлинни години от БГ много можем да научим от тях ама не знам кога ще му дойде реда, сега е наред поголовното крадене и източване на европейски фондове, заети са нашите политици  Twisted Evil

# 25
  • Мнения: 1 410
Цитат
Обаче за отношението към децата с увреждания Израел е на светлинни години от БГ много можем да научим от тях ама не знам кога ще му дойде реда, сега е наред поголовното крадене и източване на европейски фондове, заети са нашите политици 
МНого точно казано,hand!

# 26
  • Мнения: 558
... сега е наред поголовното крадене и източване на европейски фондове, заети са нашите политици  Twisted Evil
и аз за това се ядосвам от няколко дни насам...срам....как може да крадат така нагло,че и да им казват от къде какво е източено и те да отричат #Cussing out радвам се,че не само,че са спряни средствата, ами дори и си ги искат обратно...жалко е за малкото хора,които предлагат добри проекти и няма как да бъдат финасирани...
а най-лошото е,че които и да дойдат на власт,ще продължават така... само дето не знам остана ли вече какво да се краде...няма закони, мудна система... не ми се връща в БГ и ако не бяха там най-близките ми, хич нямаше и да ходя там...не ми липсва,ама въобще!

като дойдох тук едно от първите неща които ми направиха впечатление, беше отношението на родителите към децата....обясняват се нещата по 100 пъти,ако трябва, не викат, не се карат, не се удрят  ... в бг като гледах рекламите за перилни препарати по немските TV все с деца и си викам, кога пък едно дете ще се оцапа така, а те наистина ги оставят да се въргалят из тревата и пясъка...

казахте водата там идва от някакво езеро... при нас мръсната вода я събират, пречистват и пак по канализацията... първия път като гледах документално филмче за това и не ми се искаше да ползвам чешмяна вода, дори да ходя да се къпя, за пиене и готвене си купувах вода....ама след 1-2 месеца го попреодолях това... като се сетя пак ме става гнус,ама няма друг начин.....

# 27
  • Мнения: 32
Здравейте на всички, лайла тов  Simple Smile
Ханд написа - случай с един баща, пак религиозен който ядосан за нещо си разтърсил силно малкото бебе и то починало. Този човек не знам колко е бил религиозен, но със сигурност е бил куку... Confused
В ОАЕ центровете за деца с увреждания са изключително уредени. Обикновено детето прекарва там половин ден /докъм 2 следобед/ и бива връщано у дома със специален автобус, пригоден за техните нужди. Олющени и протекли сгради няма, целогодишни интернати няма, нито намръщени детегледачки.  Тук няма и старчески домове. Отговорността и уважението към родителите е изключително силна, подхранена от културни и религиозни причини традиция. Голям срам и неблагодарност е да оставиш родителите си в интернат от този сорт.
Катя Ахял, пишеш за различното отношение към раждането и гледането на деца. Странно ми е защо у нас, като се спомене за многодетна майка, общественото мнение е сякаш, тя не знае ли как да ползва контрацептиви ?! Всичките ми бивши съученички и състудентки още чакат да се замогнат, че тогава да имат деца  Confused Чувстват се твърде млади за да се закрепостят в семейство - на 27 години сме само, хей  Joyа той биологическия часовник си тиктака... Явно дискотеки, флиртове , алкохол са по-голямо удоволствие у нас, вместо най-красивото , най-милото  същество на света да те прегърне и да ти каже, Обичам те мамо  Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes
ПС - харесва ми разказа за мароканското такси от съседната тема !
Петя911 , знам как се чувстваш , и АЗ ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ! и за мен тя е Моят  първи и единствен роден дом! Любов някаква  забита в сърцето... Heart Eyes Доста съм съм далече /в географски аспект и най-вече по светоглед/,  но въпреки това, Родината ми липсва.
Гледаме и анализираме бъркотията там, а не можем да помогнем. Cry Упрекват ни че не ни пука - нали сме богати  Sick, живеем в чужбина, а всъщност и в България да сме, все същата...
Нещо се разфилософствах.  Thinking Айде лека вечер от мен, и лека нощ! Особено на Мишимади  Hug да спинкаш тая вечер  Hug

# 28
  • Мнения: 110
За кражбата на фондовете и аз нямам думи. Като кажа, че съм омъжена за мароканец, понякога ме гледат снизходително... хайде, знаем ви вас, или пък - "е свършиха ли българите?" - ме попита юристка на голямафирма, или "ми то при вас в Мароко без подкупи не става!", а сега с тези фондове - трябва да се върнат парите, ще бъдат спрени, заради някакви идиоти безпринципни. Хайде, обикновените фирмички със свестните проекти ще се справят - имат търговска дейност, а неправителствените организации - фондациите, които нямат приходи. Спирането на фондовете ще ги убие. Не ми се мисли какво ще стане с моите хора с увреждания - спират ни парите. Странно може да е, но сега най-добрият ни донор е базиран ... в Ливан, а не в ЕС.   

# 29
  • Мнения: 2 952
  Ех...сега се връщаме от плажа ....вечер  е най-приятно.И аз веднага да видя как сте  Crazy Grinning .Една топла вода , един хладен ветрец ....едно хубаво ...няма навалица вечер .... Плажа беше чист , а още не бяха минали да чистят (по-късно минават всяка вечер).Гледаме нагоре как летят самолетите, кой идва  към Израел , кой отлита ...Ех ...И аз  септември ще си ходя  при мама с децата първо сама , а после моя ще дойде и така ... Гледам аз морето и си мисля как миналата година  го  гледах , преди 5 години пак го гледах ...То си е същото , а ние сме различни....Сякаш да напомни , че има и неща по-големи от нас , непроменливи като нас , необятни.....Такива работи....Малките бяха у свекърите , този път малко без деца отидохме да  си прочистим мислите малко от  ежедневието, полезно е.... И сега  ме вее  вятъра на бял кон , отивам да  се излегна и хич не ми пука .Морето ми действа отпускащо.И медузи нямаше хич .Свърши им периода ...вода - чай!

  Тали, видяхте ли нашия плаж (Ришон) ? Всичко е ново,  пясъците вече  са  паркинги , пейки, палмички , а по-назад стоят вили срещу морето и едни високи сгради с изглед  натам.

  Гледам паспорта ми (българския) с изтекъл срок.Ще се обаждам до посолството на БГ да ми го удължат.Ха да видим..как не съм видяла бе ..миналата година щях да си изкарам от БГ  ooooh!

  Лека нощ на всички!

Общи условия

Активация на акаунт