"200 000 българчета родени зад граница"

  • 5 339
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 662
Много смешно твърдение, подзаглавие.  Този Лалко как разбра, че 200 хиляди деца не говорят бъгарски, не се идентфицират и никога няма да се 'върнат', на мястото, на което не са родени. Как разбра изобщо колко са родени зад граница? На комуниста само му дай тема за разделяне и е във вихъра си.
Основно усилие за бг емигрант е  да научи децата си да говорят български, има към милион и нещо страници изписани по темата само тук . Реални теми за взаимопомощ на реални хора.  Но на Лалко сигурно не му се чете друго освен партийните директиви.  Въпрос на секунди е да се появят и жалейките за невъзвращение, особено, като си посолил с намеци, че нищо свястно не е останало в страната.


Ще ме убиете с тези комунисти  Laughing. Почти няма тема, в която някой да не намесва комунизмът или комунистите ooooh!. Може и да е от възрастта ми, но не ги виждам виновни за всички злини на този свят Laughing. А и как разбра, че е комунист? newsm78
Според мен, все повече българи се връщат отново тук, дано това да продължи и занапред и да не се сбъднат мрачните прогнози на не един и двама "комунисти", че безвъзвратно намаляваме Thinking.

Последна редакция: пн, 21 юли 2008, 20:00 от melinda_

# 16
  • Мнения: 2 381
Много смешно твърдение, подзаглавие.  Този Лалко как разбра, че 200 хиляди деца не говорят бъгарски, не се идентфицират и никога няма да се 'върнат', на мястото, на което не са родени. Как разбра изобщо колко са родени зад граница? На комуниста само му дай тема за разделяне и е във вихъра си.
Основно усилие за бг емигрант е  да научи децата си да говорят български, има към милион и нещо страници изписани по темата само тук . Реални теми за взаимопомощ на реални хора.  Но на Лалко сигурно не му се чете друго освен партийните директиви.  Въпрос на секунди е да се появят и жалейките за невъзвращение, особено, като си посолил с намеци, че нищо свястно не е останало в страната.


Не съм съгласна.
Всеки уважаващ се българин в чужбина изважда ЕГН на детето си. Така се разбира приблизително колко деца са родени извън граница.
Почти всеки си иска детските и майчинските добавки. Това е друга тема.
98 % се опитват да научат децата им да говорят, четат и пишат български език - 97 % не успяват. Преки наблюдения.

# 17
  • Мнения: 25 615
Смешен плач.
Пет пари не давам кой къде живее и къде си ражда децата. Важното е тези, които са родени тук, да живеят като нормални деца, а не като деца от третия свят.

# 18
  • Мнения: 247
Споко, бе хора! Вие статии не четете ли? Няма да се затрие нацията ни. Ето, най-новото откритие - през 2038 година ще могат да забременяват стогодишни баби и бебета. Не е необходимо да правят секс. Клетките ще бъдат от кожата. Процедурата щяла да струва под 100 евра. Тъкмо няма да се кахърим, че нацията остарява. Всички старци  с едно боцкане вместо с ботокс с  нововъведението  и ето всяка с 2-3 бебета . Искаш бебе - боцваш се и се възпроизвеждаш. Проста работа! Друг вариант всяка фолкпевица боцната от един бизнесмен и така само красиви и пеещи българчета ще се раждат направо, закърмени с репертоара на телевизия "Планета ". Laughing Laughing Laughing

# 19
  • Мнения: 662
Споко, бе хора! Вие статии не четете ли? Няма да се затрие нацията ни. Ето, най-новото откритие - през 2038 година ще могат да забременяват стогодишни баби и бебета. Не е необходимо да правят секс. Клетките ще бъдат от кожата. Процедурата щяла да струва под 100 евра. Тъкмо няма да се кахърим, че нацията остарява. Всички старци  с едно боцкане вместо с ботокс с  нововъведението  и ето всяка с 2-3 бебета . Искаш бебе - боцваш се и се възпроизвеждаш. Проста работа! Друг вариант всяка фолкпевица боцната от един бизнесмен и така само красиви и пеещи българчета ще се раждат направо, закърмени с репертоара на телевизия "Планета ". Laughing Laughing Laughing

 JoyДа, в чалгата нещата натам отиват.

# 20
  • Мнения: 1 959
98 % се опитват да научат децата им да говорят, четат и пишат български език - 97 % не успяват. Преки наблюдения.

И как точно успяхте да наблюдавате всичките 200 хил. български деца в чужбина?
Половината дори, да приемем, че другите са още бебета...

А статистика в проценти за незнаещите български език, български деца в България, ще посочите ли?

# 21
  • Мнения: 368
Май идеята на авторката(макар и неупомената) бе, че тези българчета биха могли да се родят и живеят в Б-я, ако Б-я е едно по-нормално място за живеене, отколкото е в момента.  Sad
Моето дете е родено в Б-я и е само бг. гражданин за сега, но вече 4-та година расте извън нея.
Но мисля, че това явно убягва на някой хора, които имат висок стандарт и високо самочуствие на "единствени и велики".  Wink

# 22
  • Мнения: X
Смешен плач.
Пет пари не давам кой къде живее и къде си ражда децата. Важното е тези, които са родени тук, да живеят като нормални деца, а не като деца от третия свят.

# 23
  • Мнения: 2 381
Толумба, много би ми се искало да не съм права. Това са мои наблюдения върху семейства с деца (родени тук или дошли с родители тук).
На най- заклетите българи децата говорят българо- английски  (майка превежда на баща какво казва синът им). Детска реч и разговори в бг църкви, ресторанти, кафета са само на английски.
Дошли деца на 7 год. възраст - в момента на 18. Говорят перфектно и двата езика. Писане и четене на български категорично отказват.
Всяко лято се прибираха в Бг за няколко месеца, вече не. Тук са приятелите им. По техен пример започват почасова работа за джобни през лятото.
Не само българите са така. Всички националности минават по този път - наблюдавам индийци, поляци, руснаци.
Питай в чужбинския колко деца говорят български в къщи или поне не смесват в едно изречение двата езика? Може и анкета да пуснеш (двама родители българи и смесени бракове).

# 24
  • Мнения: 1 959
Niki1,

признавам, подразни ме това с обобщаването и процентите...
За останалите неща се съгласявам.
Виждала си го-споделяш-вярвам ти.

# 25
  • Мнения: 1 783
Ники, то т'ва ясно - на 18 години никой не иска да бъде, като родителите си. Важното е до 25-27 години, като се очовечат да почнат да оценяват езика. Ей това си е успех. Други успяват, значи и бг родителите в чужбина могат да успеят Simple Smile. Не е толкова трагично. Не съм срещнала един чужденец с много-национален произход, който да не съжалява, че не е наблягал на езика на родителите си (ако не са го натискали да учи).

# 26
  • Мнения: 3 034
съгласна съм с Biz . и нещо друго: много от децата от чужд произход говорят доста добре родния си език - имам наблюдения върху деца с родители от бившия СССР, Румъния, бивша Югославия, родени тук, но говорят прекрасно езика на родителите си. що се отнася до смесването в едно изречение - много е типично, но с времетои отминава. дори има обяснения, но са психологически и аз като лаик само си извадих извода, че очевидно е нормално, не съм задълбавала. имам пример с дете на българи в САЩ, в момента е на 3.5 години, родена е в САЩ. ползва думички и от двата езика, но тъй като вкъщи й се говори само и единствено на български, лека-полека започва да прави разлика. по-голямото й братче е било по същия начин, в момента и говори, и пише на български без грешка, на 8 години е.

# 27
  • Мнения: 2 161
Чудо голямо!Много ме интересуват българчетата по света дали говорят на патагонски.Важни са българчетата у нас.

# 28
  • Мнения: 1 100
Чудо голямо!Много ме интересуват българчетата по света дали говорят на патагонски. Важни са българчетата у нас.

Така е. Дано поне те да научат български, защото като гледам правописа им ... ooooh! Това е по-важният проблем!

Съпругът ми е от смесен брак, цял живот е живял в Будапеща, но говори и пише на български по-добре от много наши сънародници. Сестра му говори добре, но не толкова, че да може да мине за българка, а брат му знае само няколко думи. Всичко е въпрос на желание от страна на родителите  и детето.

# 29
  • Мнения: 110
Много интресна тема. Не знам за Вас, но аз не смятам, че баби и дядовци трябва да гледат децата.  Сама си отгледах моето и пак бих го направила (без да изглеждам герой или мъченик). Проблемите при възпитанието, когато се намесят повече хора и то от различни поколения, са много. Още повече, че нашите баби и дядовци са живели през социализма, което е пагубно.

Не мога да не откликна на мнението за комунистите. Не знам колко млади или глупави трябва да сте, за да ги защитавате. Ако нямахме такъв абсурден строй, сега нямаше да има бягащи българи, отрицателен прираст и затъпяваща нация. Комунистите са една от най-големите злини на човечеството. Ако не смятате така, все още има държави с комунистически режим, преместете се там. Имала съм контакт с такива хора, все едно си в ЩАЗИ. Една облагодетелствана и забогатяла комунистка с хотелче за забавление, караше готвачите си да дават на персонала само кокали и да използват върнатите украси от салатите отново. Както и да обират остатъците от чиниите, за да ги сготвят пак за храна на персонала. За икономии. Невинна работа. Комунисти. Да не задълбочаваме в сериозните аспекти. Горките те не са виновни за нищо. Нали?

Общи условия

Активация на акаунт