Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 880
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 465
  • Бургас
  • Мнения: 75
Здравейте, мамчета Grinning
,за пръв път влизам в сайта и имам един въпрос:Аз съм на временен договор по заместване на майка и няма изглед скоро да ме направят на постоянен!Ние с моя мъж обаче вече искаме бебе,та въпросът ми е защитава ли законът майки на такъв договор.Ако изляза в болничен за бременност и раждане преди титулярката да се е върнала на работа мога ли да си ползвам 9месеца 90% от заплатата и после 220 лвеа до 2годишна възраст на детето@
Благодаря предварително!
Поздрави на всички Grinning

# 466
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, искам да ВИ попитам следното:
1. Имам дъщеря на почти 5 год.Работя в частно учебно заведение,но нещо нещата със заплащането  Sad ще се затруднят,т.е. шефа ни иска на 20 число /евентуално/ да ни плаща за предходния месец, та ако стане така кога болничните листове се носят в НОИ?

2. Как да попитам или какво да направя, за да си поискам НЕПЛАТЕНИЯТ ОТПУСК и колко време е той, а докато съм в неплатен работодателят ми ще плаща ли всички осигуровки ,както до сега и след като се завърна от НЕПЛАТЕНИЯТ ОТПУСК ще имам ли право на редовна отпуска за този период и колко ще е тя?

БЛАГОДАРЯ ВИ И ДАНО ПО СКОРО МИ ОТГОВОРИТЕ,ЧЕ Е ВЪПРОС НА ДЕН,ДВА ДА ВЗЕМА РЕШЕНИЕ

1. Зависи кога ще превежда осигуровките. Документите се  носят на следващия ден след плащането на осигуровките и след подаване на информация с декл. 1
2. По време на неплатения отпуск се дължат само здравни осигуровки в размер на 6% върху 120 лв. Имате право на платен оптуск пропорционално на времете в което сте била в неплатен отпуск /ако сте била 6 месеца в неплатен и платения ви отпуск по договор е 20 дни имате право на 10 дни платен отпуск/

# 467
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, мамчета Grinning
,за пръв път влизам в сайта и имам един въпрос:Аз съм на временен договор по заместване на майка и няма изглед скоро да ме направят на постоянен!Ние с моя мъж обаче вече искаме бебе,та въпросът ми е защитава ли законът майки на такъв договор.Ако изляза в болничен за бременност и раждане преди титулярката да се е върнала на работа мога ли да си ползвам 9месеца 90% от заплатата и после 220 лвеа до 2годишна възраст на детето@
Благодаря предварително!
Поздрави на всички Grinning

Ако излезнете в отпуск за бременност и раждане преди да се върне титулярката ще можете да го ползвате. След това ако тя остане на работа няма да можете да ползвате отпуска за гледане на дете до 2 год.

# 468
  • Мнения: 193
Много ви благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
1. Аз мога ли да ползвам 1 година НЕПЛАТЕН ОТПУСК ,ИЛИ Е ПО 6 МЕСЕЦА И НА БАЩАТА И НА МЕН?

 2. И ДРУГО СЛЕД КАТО СЕ ЗАВЪРНА ОТ НЕПЛАТЕНИЯ ОТПУСК ,ВЕДНАГА МОГА ЛИ ДА ИЗЛЯЗА В ПЛАТЕН ОТПУСК И АКО НЕ СЕ ПОЛЗВА ТОЙ КАТО ТАКЪВ, МОЖЕ ЛИ ДА МИ СЕ ИЗПЛАТИ В БРОЙ ПРИ НАПУСКАНЕ?

Така съм решила да направя, ако действително изплащането зе забавя или въобще го има, по добре е да си ползвам НЕПЛАТЕНИЯ ОТПУСК + ПЛАТЕНИЯ ПОЛАГАЩ СЕ ЗА НЕГО и след това да напусна т.е. след 1 година и 20 дни /или 10/

правилно ли постъпвам

БЛАГОДАРЯ ВИ Laughing

# 469
  • Бургас
  • Мнения: 75
Благодаря ДейзиГ за светкавичния отговор!
Значи ли това ,че трябва да се върна на работа /ако междувременно не ми прекратят договора/след деветия месец или мога да си гледам детето до 2 г.без да ми се плаща майчинство?Води ли ми се стаж през двете години за гледане на дете?Плащат ли осигуровки?

# 470
  • Добрич
  • Мнения: 958
Много ви благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
1. Аз мога ли да ползвам 1 година НЕПЛАТЕН ОТПУСК ,ИЛИ Е ПО 6 МЕСЕЦА И НА БАЩАТА И НА МЕН?

 2. И ДРУГО СЛЕД КАТО СЕ ЗАВЪРНА ОТ НЕПЛАТЕНИЯ ОТПУСК ,ВЕДНАГА МОГА ЛИ ДА ИЗЛЯЗА В ПЛАТЕН ОТПУСК И АКО НЕ СЕ ПОЛЗВА ТОЙ КАТО ТАКЪВ, МОЖЕ ЛИ ДА МИ СЕ ИЗПЛАТИ В БРОЙ ПРИ НАПУСКАНЕ?

Така съм решила да направя, ако действително изплащането зе забавя или въобще го има, по добре е да си ползвам НЕПЛАТЕНИЯ ОТПУСК + ПЛАТЕНИЯ ПОЛАГАЩ СЕ ЗА НЕГО и след това да напусна т.е. след 1 година и 20 дни /или 10/

правилно ли постъпвам

БЛАГОДАРЯ ВИ Laughing

Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възрст се използва от двамата родители по 6 месеца.
Ако искате да използвате след неплатения, платен, то трябва преди да изтече неплатения да подадете молба за ползване на полагащият се платен отпуск. Ако пък не го ползвате, то би следвало да ви бъде изплатен при освобождаване.

# 471
  • Добрич
  • Мнения: 958
Благодаря ДейзиГ за светкавичния отговор!
Значи ли това ,че трябва да се върна на работа /ако междувременно не ми прекратят договора/след деветия месец или мога да си гледам детето до 2 г.без да ми се плаща майчинство?Води ли ми се стаж през двете години за гледане на дете?Плащат ли осигуровки?

Със завръщане на титуляра на работа, договорът за заместване се прекратява.
След това може да ви назначат на друга длъжност при същия работодател или пък при друг работодател /ако намерите при кого/. За да ви се изплаща обезщетение на отглеждане на дете до 2 годишна възраст, то трябва да имате сключен трудов договор и работодателят да представя необходимите документи в НОИ за обезщетенията. В такъв случай, отпускът за отглеждане на дете до 2 години, се води за трудов стаж. Плащат се само здравни осигуровки, в частта за работодателя.

# 472
  • Мнения: 22
Здравейте имам един въпрос: Вярно ли е че при увеличение на заплатата по време на болничен трябва да се върна на работа за да могат да ми увеличат заплатата и ако е вярно долу горе колко време трябва да се върна на работа? Благодаря ви предварително. #Cussing out

# 473
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте имам един въпрос: Вярно ли е че при увеличение на заплатата по време на болничен трябва да се върна на работа за да могат да ми увеличат заплатата и ако е вярно долу горе колко време трябва да се върна на работа? Благодаря ви предварително. #Cussing out

Отговорих ви в другата тема

# 474
  • Мнения: 492
Здравейте момичета! Искам да попитам - след като яслите станаха безплатни, ако се върна на работа ще имам ли право да си взимам 50% от майчинството до навършване на 2 годинки на детето. И трябва ли да се подават някакви документи и къде, че моят работодател не е по обясненията та затова ще го и сменям. Wink

# 475
  • Мнения: 193
Благодаря ВИ, наистина взех решение благодарение на вас.
ПРИЯТЕН ДЕН

# 476
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте момичета! Искам да попитам - след като яслите станаха безплатни, ако се върна на работа ще имам ли право да си взимам 50% от майчинството до навършване на 2 годинки на детето. И трябва ли да се подават някакви документи и къде, че моят работодател не е по обясненията та затова ще го и сменям. Wink

Да, ще имате право. Трябва да попълните Приложение 4 - МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 от КСО

# 477
  • Мнения: 492
Благодаря Ви много.  bouquet  bouquet

# 478
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Здравейте, пак се включвам с кратък въпрос:

Вярно ли е, че работодателят трябва да се уведоми писмено (чрез документ от лекар) за това, че негова служителка е бременна, ако иска да бъде защитена от Закона и КТ. С други думи, нарушават ли се правата на бременната, ако не е уведомила писмено работодателя си?

Моля, ако има бланка или законова форма на това уведомление да ми пратите линк   Praynig

# 479
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, пак се включвам с кратък въпрос:

Вярно ли е, че работодателят трябва да се уведоми писмено (чрез документ от лекар) за това, че негова служителка е бременна, ако иска да бъде защитена от Закона и КТ. С други думи, нарушават ли се правата на бременната, ако не е уведомила писмено работодателя си?

Моля, ако има бланка или законова форма на това уведомление да ми пратите линк   Praynig

Аз лично незнам за такава бланка. Ако занесете болничен лист с диагноза свързана с бременността това също е уведомяване

Общи условия

Активация на акаунт