Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 867
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 347
Yanoren ,сметни колко дни ще надвишиш 180 те и виж дали може да вземеш платена отпуска.Неплатената е най-лошия вариант.Ще ти падне обещетението през 315 те дни.
Друг вариант е да напуснеш сегашния работодател и да почнеш някъде фиктивно.Така ще избегнеш ходенето на работа,а в същност ще те водят,че ходиш.Недостатъците са,че ще загубиш сегашният работодател и мястото си там и че трябва да плащаш осигуровките от джоба си.

.

ами сметнах
защото 45-тте дни преди раждане ми започват на 15 октомври върнах една година назад и видях, че съм излизала болнични и преди, когато ми е било болно детето например
и с всичко излизане за една година назад се пада, че ще трябва да си взема неплатен отпуск около 6 дни /защото платения си го взех април/
но пак по-добре е отколкото да трябва да си го взема целия, аз се бях изплашила, че така ще се наложи ако тея 45 дни влизат в 180-тте
а за напускане не мога да мисля, много ми е добра работата, добра длъжност, самостоятелен кабинет, имам там име и позиции, немислимо е просто
по-добре да взема неплатен
много ли ще ми се ощети после сумата  Confused

# 676
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Yanoren ,спокойно мила 6 дни неплатена бива.Ще се отрази,но не много.

А пък и щом държиш на работата си,това ти е единствения изход.

Дишай спокойно и си гледай здравето   bouquet

# 677
  • Мнения: 347
  bouquet и благодарности на всички отзовали се да ми отговорят
 Heart Eyes

# 678
  • Мнения: 136
здравейте,имам няколко въпроса:по майчинство съм до 9.ноември по принцип,но детенцето ми го вземат детска ясла от 1.10.Имам проблеми с работодателите си още от самото раждане ,а парите ми ги дават те на ръка,защото съм по стария закон.Първия ми въпрос е колко платен отпуск ми се полага,щом не ми е изтекло цялото майчинство,до 1.10 ?Вторият ми въпрос е :ако не искат да ми дадат да си ползвам платения отпуск каква сума трябва да ми изплатят и третият ми въпрос е:какви документи трябва да получа при напускане от фирмата,защото направо ми казаха че ще си имам проблеми с тях.Страх ме е че искат да ме"пързулнат",затова ако някой може да ми отговори благодаря му предварително  bouquet

# 679
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
здравейте,имам няколко въпроса:по майчинство съм до 9.ноември по принцип,но детенцето ми го вземат детска ясла от 1.10.Имам проблеми с работодателите си още от самото раждане ,а парите ми ги дават те на ръка,защото съм по стария закон.Първия ми въпрос е колко платен отпуск ми се полага,щом не ми е изтекло цялото майчинство,до 1.10 ?Вторият ми въпрос е :ако не искат да ми дадат да си ползвам платения отпуск каква сума трябва да ми изплатят и третият ми въпрос е:какви документи трябва да получа при напускане от фирмата,защото направо ми казаха че ще си имам проблеми с тях.Страх ме е че искат да ме"пързулнат",затова ако някой може да ми отговори благодаря му предварително  bouquet
Минимума платен отпуск е по 20 работни дни за 1 календарна година. Ако не го ползваш изплащане оже да има само при прекратяване на трудовото правоотношение. При напускане-трудова книжка, заповед за прекратяване на трудовия договор,  УП-2 и УП-3, удостоверение за детски(ако ти е необходимо), сл.бележка ако ще се записваш в Бюро по труда...на прима виста това се сещам.

# 680
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравейте,имам няколко въпроса:по майчинство съм до 9.ноември по принцип,но детенцето ми го вземат детска ясла от 1.10.Имам проблеми с работодателите си още от самото раждане ,а парите ми ги дават те на ръка,защото съм по стария закон.Първия ми въпрос е колко платен отпуск ми се полага,щом не ми е изтекло цялото майчинство,до 1.10 ?Вторият ми въпрос е :ако не искат да ми дадат да си ползвам платения отпуск каква сума трябва да ми изплатят и третият ми въпрос е:какви документи трябва да получа при напускане от фирмата,защото направо ми казаха че ще си имам проблеми с тях.Страх ме е че искат да ме"пързулнат",затова ако някой може да ми отговори благодаря му предварително  bouquet
Минимума платен отпуск е по 20 работни дни за 1 календарна година. Ако не го ползваш изплащане оже да има само при прекратяване на трудовото правоотношение. При напускане-трудова книжка, заповед за прекратяване на трудовия договор,  УП-2 и УП-3, удостоверение за детски(ако ти е необходимо), сл.бележка ако ще се записваш в Бюро по труда...на прима виста това се сещам.

Можете да си поискате и препоръка

# 681
Здравейте. За пръв път влизам във вашия форум. Чета го вече 4 часа - той е огромен. Сигурна съм, че в него има отговор и на моя въпрос, но аз не мога да го задам на търсачката така, че да не я обърквам. Най-близкото приемливо нещо, което си намерих с търсачката, са темите на "Майчинството - счетоводно". Но и те са огромни и постовете вътре са шарени, многопластови и шаващи, което ме хвърля в ужас и ми пречи да чета. Очевидно, по този начин няма да открия отговора на въпроса си, дори и да съществува някъде във форума. Затова ще си го задам отделно.

Съществува ли някакъв законен начин да се принуди работодателят на млада майка, която е в отпуск по майчинство, да изпраща всеки месец Декларация № 1 и въобще да извършва действията, от които зависи майката да си получава обезщетението?

Да поясня, доколкото мога (аз съм бабата, т.е. майката на майката, дето е в майчинство). Бебето е на 13 месеца. Още от началото на миналата 2007 година имаше големи проблеми с едни болнични за болест, после с болничните 45 дена преди раждането и т.н. с всички бюрократични етапи на раждането и майчинството. Писахме многократно жалби до РУСО и НОИ и като резултат я докарахме до обезщетението за м. май. От тогава - нищо. Дъщеря ми е в постоянен контакт с една от инспекторките от отдел "Жалби" на НОИ и си говори с нея редовно по телефона, но миналата седмица инспекторката й е казала, че НОИ са направили всичко, каквото могат и от тук насетне всичко зависи от работодателя.

На мен това ми се струва абсурдно - държавата да няма механизми да застави някого да спазва закона. Че то от самото начало си зависи от работодателя да се подават съответните документи до съответните институции и като не го правеше, РУСО и НОИ успяваха някак да го подбудят. А сега вече от НОИ ни обясняват да се обърнем към него, защото от него зависело. Да не ви казвам колко пъти сме се обръщали към него, но без резултат. Какво обаче можем да му кажем или сторим на работодателя, не ми става ясно.

Та да си задам въпроса още веднъж, по друг начин.
Има ли някакъв законен начин да се принуди работодателят от днес до края на майчинството (а не само месец за месец) да извършва действията, от които зависи майката да си получава обезщетението?

Ще ви бъда много благодарна, ако някой знае отговора и го сподели с мен.

# 682
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Има закони и наредби, които важат за всички работодатели. Ако не ги спазват интитуциите могат да им налагат глоби или да им правят ревизии.

# 683
  • Мнения: 136
благодаря ви за бързите ви отговори Hug Hug

# 684
Има закони и наредби, които важат за всички работодатели. Ако не ги спазват интитуциите могат да им налагат глоби или да им правят ревизии.
Благодаря, ДейзиГ, и аз така смятах - и точно това правехме до сега. Чакаме работодателят да си свърши работата, после пишем жалба, РУСО или НОИ 1 месец проверяват, санкционират работодателя и той праща където каквото трябва. После пак чакаме, пишем жалба - и така вече 1 година и 9 месеца. Проблемът сега е, че фактичеси от НОИ ни отказват да проведат за пореден (шести или седми) път тази акция. И затова аз попитах дали има някаква процедура (голям шамар, например или нещо по-ефикасно), с която работодателят да се задължи да извършва необходимите действия до края на майчинството (т.е. още 11 месеца)?

# 685
  • Мнения: 689
Здравейте, отново имам въпрос към вас. Възможно ли е НОИ да откажат да ми плащат по-високото обезщетение за майчинство, при условие, че доходът ми за 6 месеца назад не е еднакъв - в смисъл 2 месеца съм на една заплата, а последните 4 месеца - съм осигурена на по - висока заплата? Благодаря предварително!

# 686
  • Майничка
  • Мнения: 12 650
Благодаря на polin_a и Elfita за поправката по въпроса на Yanorenbouquet
 Подведох се по спомена за един казус в службата, но като разрових, се оказа, че крайното решение е било правилно. Embarassed

# 687
  • Мнения: 9 776
gargamela, Peace!

# 688
  • Мнения: 347
лелеле какви декларации, какви обезщетения  Embarassed
след раждането и представянето на тея три болнични листа /този за 45-тте дни и следващите два, които ми се полагат/ трябва ли да правя нещо друго  Embarassed
нещо да подавам ли какво, въобще не съм в час
освен може би да занеса акта за раждане на детето в работата
ако не съм виу много досадна с невежеството моля някой да каже ако знае повече  Praynig

# 689
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте, отново имам въпрос към вас. Възможно ли е НОИ да откажат да ми плащат по-високото обезщетение за майчинство, при условие, че доходът ми за 6 месеца назад не е еднакъв - в смисъл 2 месеца съм на една заплата, а последните 4 месеца - съм осигурена на по - висока заплата? Благодаря предварително!
Не. Ако имат някакви съмнения те ще направят проверка на фирмата, но едва ли.

Общи условия

Активация на акаунт