Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 831
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 1 167
Здравейте мами. Имам следния въпрос - този месец ми изтече майчинството за отглеждане на дете до 2 год. Веднага след това представих болничен в работата си. Какви пари ще получавам за периода на болничния ми - 220 както досега или каквато си ми е заплатата в работата? Моля ако някой е наясно да ми каже, че досега получавам различни мнения и съм доста объркана  Praynig

# 826
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте мами. Имам следния въпрос - този месец ми изтече майчинството за отглеждане на дете до 2 год. Веднага след това представих болничен в работата си. Какви пари ще получавам за периода на болничния ми - 220 както досега или каквато си ми е заплатата в работата? Моля ако някой е наясно да ми каже, че досега получавам различни мнения и съм доста объркана  Praynig
КСО
Чл. 41
2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:

1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;

2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;

3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;

4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;

# 827
  • Мнения: 1 167
Ала-Бала благодаря ти. А ще се промени ли положението ако си взема полагащата ми се платена отпуска и как? През декември ми предстои да изляза в болничен 45 дни преди раждане. Как е най-добре да постъпя? Аз си мислех да не се връщам на работа и да представям болничен, но дали това е най-добрия вариант?

# 828
  • Мнения: 164
искам да попитам при бременност и осигуряване на 4 часов работен ден мога ли да взема болничен  чух че не се полагало ако ме осигуряват на 4 часа така ли е наистина

# 829
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте,
ситуацията ми е следната.
Детенцето ми е на 10 месеца и аз започнах работа, като все още не съм решила какво да правя с майчинството (помолих работодателя ми да изчака известно време). Имам 2 опции:
1. Да го прехвърля на моята баба, негова прабаба, която и без това го гледа.
2. Да получавам 50% от майчинството, като работеща майка.
И в двата случая ме интересува какви права имам като болнични (да не дава Господ, но кой знае), споменава ли се нещо за командировки и т.н. И къде мога да прочета повече относно тези права.
Много Ви благодаря!

# 830
  • Мнения: 617
Здравейте имам следния въпрос. След навършване на 9 месеца на детето, се изплаща като майчинство минималната работна заплата, но от тази сума отдържа ли се нещо защото вместо 220, аз получих 180лв. Може ли да ми обясни някой аз ли съм в грешка или те?
Да не би парите да не са за пълен месец?! Например, ако 315-те дни са изтекли в началото на месеца, а след това ти върви майчинството, то за дадения първи месец то няма да е пълната сума от 220 лв.
Благодаря за отговора!
Миналия месец получих 60лв и тогава изтичаха 315те дни. Този трябва да е пълно майчинството, но не е. Към кого трябва да се обърна в този случай. Към счетоводството или към нои.

# 831
  • Мнения: 3 835
Много не съм наясно с документите.  Blush
Според мен при новия работодател.

 Blush Поправям се - при основния работодател се подават тези документи.

# 832
  • Мнения: 3 835
Добър вечер,

Имам следния въпрос: синът ми навършва 2 годинки на 31.03.2009 г., а очаквам и второ бебче с термин 25.04.2009 г., така че ще изляза в нов болничен двадесет дни преди изтичането на отпуска за първото дете.
Какво се случва ако запиша малкия на ясла:
1. Длъжна съм да се върна на работа?
2. Ако се върна на работа и изляза в неплатен отпуск до новия болничен, то на каква база ще се изчисли обезщетението. което ще получавам за второто бебе?
или
3. Ако продължа да се грижа за сина си, т.е. не прекъсна опуска за гледането му до навършване на 2 г., отново въпросът ми е на каква база ще се изчислява новото обезщетение?

Предварително ви благодаря

Започвам отзад напред.
3. В този случай може да получаваш това обезщетение, което си получавала за сина си. Т.е. няма да се изчислява наново.
(Освен ако е било минималното - тогава новото ще е 220лв.)

Според чл. 49 ал.2 от КСО "При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето."

Което означава, че ако дадеш сина си на ясла, няма да може да ползваш това обезщетение, което си получавала за него. Ако искаш да се възползваш от тази възможност, новият болничен за бременност и раждане е необходимо да е издаден при тези условия, които съм почернила в цитата.

Ако синът ти е на ясла, обезщетението за бременност и раждане ще се изчисли по общия ред - на база 6 месеца преди началото му. За времето по майчинство или неплатен отпуск, в базата ще са ти 220лв. на месец.

# 833
  • Мнения: 3 835
Благодаря за отговора!
Миналия месец получих 60лв и тогава изтичаха 315те дни. Този трябва да е пълно майчинството, но не е. Към кого трябва да се обърна в този случай. Към счетоводството или към нои.

За целия месец си получила 60лв. ли?
Направи справка първо в службата, после и в НОИ.

# 834
  • Мнения: 3 835
Ала-Бала благодаря ти. А ще се промени ли положението ако си взема полагащата ми се платена отпуска и как? През декември ми предстои да изляза в болничен 45 дни преди раждане. Как е най-добре да постъпя? Аз си мислех да не се връщам на работа и да представям болничен, но дали това е най-добрия вариант?

Платен отпуск е по-добрият вариант! Болничните само ще ти смъкват базата.

# 835
  • Мнения: 3 835
искам да попитам при бременност и осигуряване на 4 часов работен ден мога ли да взема болничен  чух че не се полагало ако ме осигуряват на 4 часа така ли е наистина

Нямаш право на болнични ако си назначена по чл.114 от КТ (а ти явно не си  Wink).
В другите случаи - имаш право. Ти си занеси болничните, не могат да те върнат!

# 836
  • Мнения: 3 835
Здравейте,
Детенцето ми е на 10 месеца и аз започнах работа, като все още не съм решила какво да правя с майчинството (помолих работодателя ми да изчака известно време). Имам 2 опции:
1. Да го прехвърля на моята баба, негова прабаба, която и без това го гледа.
2. Да получавам 50% от майчинството, като работеща майка.
И в двата случая ме интересува какви права имам като болнични (да не дава Господ, но кой знае), споменава ли се нещо за командировки и т.н. И къде мога да прочета повече относно тези права.
Много Ви благодаря!

Може да прехвърлиш майчинството на някой от родителите ви. Не на бабата. (стига някой адвокат да не каже, че и баба ти ти е родител)
Болнични може да си взимаш и в двата случая - това касае теб и твоята работоспособност.
За командировки не мога да ти отговоря.
Информация може да намериш в  Кодекса на труда

# 837
  • Попово
  • Мнения: 687
здравейте дами, искам да попитам следното:
 в момента съм в по майчинство с дете на 1година и 5 месеца, вчера ми издадоха 45 дневен болничен преди термин, трябва ли да попълвам някакви допълнителни документи (декларации) заради очакваното детенце и какъв е размера на болничните и майчинството което ще получавам за в бъдеще.

Благодаря ви предварително   bouquet

# 838
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
здравейте дами, искам да попитам следното:
 в момента съм в по майчинство с дете на 1година и 5 месеца, вчера ми издадоха 45 дневен болничен преди термин, трябва ли да попълвам някакви допълнителни документи (декларации) заради очакваното детенце и какъв е размера на болничните и майчинството което ще получавам за в бъдеще.

Благодаря ви предварително   bouquet
Болничния ще е в размер на минималната работна заплата, майчинството е фиксирана сума, към момента 220лв. Прилагате приложение 7, ако до сега не е представяно, това е за банковата сметка, заедно с удостоверение от банката, че това е вашата б. сметка.

# 839
  • Мнения: 18
Здравейте ,момичета!
Знам че моят въпрос сигурно е банален , но нещо съвсем се обърках и имам нужда от малко помощ
ОТ 12.10.2008г. трябва да излезна в болничен , този 45 дни преди раждане.
Но се водя на работа фиктивно  от29.04.2008 г. , т.е. нямам пълни 6 месеца , лекарката от АГ ми каза , че ако и представя белжка от счетоводителя  на фирмата , че съм на работа до 29.10.2008, тя може да ми пусне болничен от 01.11.2008 , който ще еза по малко дни.Въпросът ми е възможно ли е това ? И  дали е законово позволено  такова нещо.
Другият ми въпрос е следния , някъде  бях чела , че ако нямаш  пълни 6 месеца осигурителен стаж преди първия болничен, то той се допълва  със дни от предходен трудов стаж.Аз от 01.02.2008 до 29.04.2008 бях записана  в бюрото по труда ,защото на 01.02.2008 напуснах работа по взаимно съгласие.А преди това имам 6 години непрекъснат трудов стаж в една и съща фирма.Това вярно ли е! Т.е. имали въжможност да си допълня 6 месеца  ,с предходен трудов стаж .Не знам дали обясних достатъчно точно ситуацията , надявам се да стеме разбрали.Моля ви ако някой може да ми отговори на тези въпроси ,зада знам какво да правя.МНОГО БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
Хубав ден на всички.

Общи условия

Активация на акаунт