Подготовка през бременността?

  • 1 828
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 829
Алегра, в САЩ, както и в повечето държави по света се препоръчва бебето да засуче още в първия час след раждането-възможно най-скоро. Моето бебе засука около половин час след раждането.
autumnsphere, разбира се че е възможно кърменето след секцио-просто се постарай възможно най-скоро след раждането да си вземеш бебето и да го сложиш да суче. Също така при секцио може и да е нужно да имаш помпа-но нямам опит и не мога да дам съвет със сигурност.
За ЛЛЛ срещите-защо да е рано? За тях трябва да имаш само време и желание, няма други изисквания Grinning А според мен е едно приятно преживяване, начин да се срещнеш с майки и бебета и да преживееш една приятна "бременна" емоция. Хубаво е да се възползваш сега, защото има много събития, свързани със седмицата на кърменето, вероятно ще има и повече хора, т.е. ще бъде по-интересно Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 2 508
извинявай ама като ти гледам лентичката не е ли много рано за тези "медицински причини" за секциото  newsm78

Херпес. Embarassed Не ми се рискува.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 508
За ЛЛЛ срещите-защо да е рано? За тях трябва да имаш само време и желание, няма други изисквания Grinning А според мен е едно приятно преживяване, начин да се срещнеш с майки и бебета и да преживееш една приятна "бременна" емоция. Хубаво е да се възползваш сега, защото има много събития, свързани със седмицата на кърменето, вероятно ще има и повече хора, т.е. ще бъде по-интересно Hug

Ами, доколкото видях няма много неща в София и утре е последният ден... newsm78

# 18
  • Мнения: 2 829
да, сега видях програмата, последната лекция е била днес по обяд.
Все едно, можеш да следиш тук, във форума. Всеки месец има ЛЛЛ среща в София. Пускат теми всеки месец, но можеш да попиташ кога е следващата среща в София ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=103098.220
Има още едно място, което можеш да посетиш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=226759.0
Надявам се да са ти полезни тези срещи. Лично за мен контакта наживо е незаменим, много по-полезно е да поговориш по телефона с човек, когото познаваш (от ЛЛЛ срещите) отколкото да ти отговорим писмено тук във форума. Когато имаш малко бебе в ръцете всичко някак ти изглежда много спешно и чакането да ти отговорят във форума е трудно...
 Hug Радвам се, че си започнала да търсиш информация за кърменето отсега  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 2 508
Много ти благодаря за отговорите!!  bouquet Ами, може да не вярвам за много неща на майка ми, но поне това ми го е набила здраво в главата: че кърменето е изключително важно за имунната система на детето. (Макар че ми се иска да тръгна на работа към 6-7-мия месец, но ще видим...)

# 20
  • София
  • Мнения: 1 056
Копирам ти тука други мои публикации. Ако ти е интересно, имам още, ще пиша при изявено желание. Но Библиотеката най-добре ще те "подкове". Много добре, че мислиш още отсега за кърменето, поздравления. Малко майки осъзнават колко е важно преди да родят. (аз бях от тях  Embarassed Embarassed Embarassed, но добре, че бързичко влязох "в час" чрез форума). Попаднала си на точното място.


ВЪПРОС ЗА ПОДГОТОВКАТА НА ГЪРДИТЕ ЗА КЪРМЕНЕ:

Миличка, като физическа подготовка не е нужно да правиш нищо специално. Някои препоръчват обтриването, но аз не съм чувала от някой в първо лице единствено число да го е правил.
Много се радвам на бременни майчета като теб, които се интересуват предварително за кърменето.

ПО-ВАЖНО Е ДА ИМАШ ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА 

Важни неща, които е хубаво да знаеш преди да отидеш в болницата са:

- Как е правилно да се поставя бебето на гърдата - най-честата причина за появата на рагади и болки в зърната е неправилната поза и неправилното захапване. Акушерките не обръщат внимание на това, прочети в Библиотеката.
- Кога да сложим бебето на гърдата - веднага е най-добре, ако не- веднага щом може. Коластрата е особено ценна за бебето. И количество колкото половин лъжичка даже е мноооого ценно за деня му. Прочети в Библиотеката.
- Колко често да кърмиш - в болниците казват едно(през 3 часа), практиката на успешнокърмещите майки показва - на поискване. Бебето се оставя само да си изгради режим. Защо не е нужен режим-в Библиотеката.
- Дали да доизцеждаш и кога - за да предизвикаш по-голямо количество кърма може да доизцеждаш гърдите си след сукане първите дни, после вече не е нужно, защото може да се докара свръхлактация. (това е лично мнение, аз така постъпих). Виж статии в Библиотеката.
- Как точно се цеди - също има в Библиотеката

Възможни проблеми и как да се справиш с тях:

- Разранени зърна(рагади) - има специални кремчета(Гармастан, например, на Авент и т.н.), но най- добре е да не си миеш зърната със сапун както ще те съветват в болницата а след сукане да си намазваш зърната с кърма и да се изсушат на стайна температура.
- Запушен канал/и - с цедене се отпушват. Най-добре бебето да изпомпи, но ако суче по-вяло, цедене и цедене като може да се вземе малко Лецитин, при цеденето сащо помага топъл компрес на гърдите.
- Препълване на гърдите(твърди на бучки) - пак, горещ компрес и изцеждане, но да се внимава, ако често-често се препълват гърдите се цеди само до облекчаване  на гърдата, а не цялата...
- Плоски зърна - има статии в Библиотеката...


ЗА РАЗРАНЯВАНЕТО НА ЗЪРНАТА:

Основната причина за рагадите е неправилното поставяне бебето на гърдата. С каквото и да се мажеш преди това, ако бебето не захапва правилно, ще се получат ранички и ще боли.

В Библиотеката на Кърмаческия форум има статии с обяснения и рисунки как е правилно да се поставя бебето. Наистина са важни първите няколко дни, защото веднъж като се получат, по-трудно минават, а майката ако има теоретичната подготовка как би трябвало да постъпва, много по-лесно ще се справят двамата с бебето отначало...

Обобщено ще опиша, но там е по-изчерпателно написано:

Значи, повечето бебета по инстинкт, когато им се допре нещо до бузката, те отварят уста да го лапнат. Затова е достатъчно майката да е заела много удобна поза(хубаво е да се използват възглавници в леглото при нужда, всякакви помощни материали-нисички столчета за краката, ако е седнала и т.н.) Бебето да е легнало в такава поза, че на майката ръцете да не умаляват да го държат, защото постепенно то ако се изхлузва, започва да дърпа зърното и го разранява, като първите пъти майката не го усеща това, но послеееееее… Бебето трябва да е с коремчето към майката, като ушето, рамото и бедрената му кост да са на една линия (това е относително, де, има се предвид, че не трябва да е с коремчето нагоре и да си обръща настрани главичката за да суче).И така, гушват се двамата в много удобната поза, майката допира зърното до ъгълчето на устенцата и то зяпва...Тук майката трябва да внимава то да е отворило широко устенца и да е поело възможно най-дълбоко зърното в устата, защото ако смуче само зърното или просто не е поело достатъчно навътре зърното, езичето го"търка"и така стават рагадите. (Моите ареоли са малки и моя син ги налапваше целите.)Подава се бебето към гърдата, а не гърдата към бебето.
Ако майката забележи, че не е налапало добре зърното, с пръст натиска гърдата в ъчълчето на устенцата за да се наруши вакуума и тогава издърпва зърното. Не е добре ей така просто да дърпа зърното, защото бебетата по инстинкт като им го дръпнеш , те засукват по-силно и така разраняват.
След това майката следи за ъгъла на главичката спрямо гърдата(има в Библиотеката, както казах), също да му се опира брадичката в гърдата. По лично мои наблюдения бебето си диша съвсем нормално ако му е опряно и връхчето на нослето в гърдата, въпреки, че на много места съм чела, че майката трябвало да придържа гърдата да не му се опира в носа. Това ще си го реши майката с бебето(моите понеже са сравнително малки гърди...)
Ако все пак започнат болки, въпреки, че майката поставя бебето правилно, е хубаво да се изпробват и други пози, освен стандартната(може тип "футболна топка", легнали двамата, бебето върху майката и т.н.), има ги в Кърмаческия.
Ако все още има болки и станат рагади, хубаво е доктор да погледне какво е състоянието на езичето, в мнооооооооооооого малко случаи се случва да има къса юздичка...
Ако пак има рагади...ами след няколко седмици болки, ще минат, трябва търпение, заслужава си!
Аз притропвах от болка на всяко кърмене в продължние на месец и половина-два, въпреки, че ми минаха рагадите за две-три седмици. Но пък, вече две години изпитвам огромното удоволствие на кърменето...
Не бях чела нищо от това, което описах по-горе в началото.
А съм сигурна, че независимо дали с помпички, с цедене, със силиконови зърна и т.н. кърменето носи най-голямото удоволствие на този свят...

При получени вече рагади най-много помага оставянето на зърната да изсъхнат на въздух намазани с кърма. Мазане с крем против рагади и най-вече не е нужно да се мият със сапун(както съветват по болниците акушерките)

***

Най-вероятно мита за нехранителната кърма идва от там, че кърмата  има различен състав по време на едно кърмене. По-точно може да се каже, че кърменето протича на два етапа, които в началото почти не се различават. Но постепенно, ако майката се вслушва и вглежда внимателно в бебето си докато суче (т.е. да е "потънала" в кърменето, а не да се занимава с нещо през това време) ще види леките разлики. След 4-тия месец аз ясно различавах кога ми слиза и задното мляко, при някои не се усеща много ясно. (при мен беше така, на два пъти усещах "игличките" на слизащо мляко на едно кърмене)

ПРЕДНОТО МЛЯКО и ЗАДНОТО МЛЯКО.

Първо потича Предното мляко. След минута-две-три-пет откакто бебето е започнало да суче, майката (по принцип) усеща как слиза млякото(леки побоцвания, като изтръпване) и бебето започва да гълта с бързи и ритмични глътки. Ако струята е много силна е възможно дори да се дави. Това Предно мляко може да се характеризира така - воднисто, синкаво даже, нискокалорично и утолява жаждата на бебето. Ако изцедим и оставим изцедено количество в прозрачна чаша, след известно време то ще изглежда точно като синкаво-белезникава вода с тъъъничък слой масълце отгоре.

Ако бебето е гладно, то продължава да суче след като струята вече е свършила, като по този начин то стимулира потичането на Задното мляко. Значи, след бързите ритмични глътки на предното мляко идва един период в който бебето ту суче-суче-суче, ту поспре с гърдата в уста, ту суче-суче, ту я държи в устата си...(изглежда че няма мляко и то "дърпа" напразно, някои бебета след 3-4 мес. започват да удрят с юмруче, да ръмжат...) Така след няколко минути "труд" от страна на бебето потича Задното мляко. Бебето започва да гълта с дъълги глътки(сякаш пие нещо гъсто), моя син дори смукваше по два-три пъти и чак тогава глътваше. Това е задното мляко. То може да се охарактеризира така - по-гъсто, по-бяло, висококалорично. Служи за засищане на глада. Ако изцедим от него и оставим в прозрачна чаша, след известно време то също леко ще синее, а отгоре ще има доста по-дебел слой мазнина.

Всяка майка може да опита да направи това и ще види разликата. Да изцеди мляко от пълна гърда преди сукане(предно мляко) и в друга чашка да доизцеди кърма след сукане(задно мляко) от същата гърда. (ако е останало Mr. Green)
Оставяте ги една до друга един ден и ще видите разликата.

В заключение - нехранителна кърма няма! Ако майката не изчака потичането на това Задно мляко и прехвърля бебето на другата гърда, то бебето изпива все от нескокалоричното Предно мляко и затова и огладнява по-често и на хората им се струва, че кърмата е нехранителна... ooooh! ooooh! ooooh!
Това най-често се случва когато майката има свръхлактация и бебето като изпие предното мляко и му се напълва коремчето, спира да си почине 15-тина минути, но отново му се предлага от предното мляко. Решението е, ако бебето не е изпило цялата гърда, да му се предложи пак същата гърда следващия път когато му се суче. Целта е по-често бебето да изпразва гърдата докрай. А не да изпива рядичкото предно мляко, а майката да доизцежда неизпитото задно по-ценно мляко.

Малко се поувлякох, но здраве да е, дано съм ви била полезна!

***

КЪРМЕНЕ НА ПОИСКВАНЕ

Значи, да кърмиш на поискване означава да кърмиш винаги, когато бебето поиска, т.е. може след 2 часа, може след 40 мин, може и след 15 мин., кърми се винаги щом се размрънка, без да гледаш колко време е минало от последното кърмене. Кърмиш колкото бебето иска (т.е. не гледаш часовника колко време суче) и предлагаш и двете гърди на едно кърмене, като трябва едната да е добре изсукана, тогава прехвърляш на втората.

Започни да кърмиш често-често и това ще даде сигнал на организма ти да произвежда повече кърма. Веднъж щом е тръгнала, от теб зависи дали ще я стимулираш или ще я намалиш(и от бебето, разбира се).

Принципа на кърмопроизводство е: Според търсенето е предлагането! Колкото по-често кърмиш, толкова повече ще се увеличава кърмата. Хапването на добра храна и пийването на повечко течности ще подпомогнат процеса, но основното ще свърши честото кърмене.

***


В момента друго не се сещам.

Това ако прочетеш кое-как е, ще си подготвена и няма да има нужда да слушаш погрешните съвети на акушерките...
Ето все пак какво бих направила аз ако родя второ(дай Боже след година-две по план):
(и личната ми оценка по сложност при възникване на проблем)

1. Раждам някъде, където дават бебето веднага и то е при мен. Така веднага ще го гушна и сложа на гърда и съответно после ще го слагам винаги, когато искам(то иска), а не на 3 часа и така да ми се препълват гърдите.
-много лесно преодолим проблем

2. Ако се случи така, че гърдите ми се препълнят(станат твърди), не си правя масаж, а налагам горещи кърпи и цедя малко. При първите ми препълвания, аз не знаех изобщо как се цеди. Притисках гърдите си от основите към зърното и ми се изпонапукаха вените, добре, че една чистачка ми показа как. Още един ден и щях да гръмна, а акушерките само подхвърляха - С ръка и сълзи, как се цеди!
Така, че разучи подробно как се цеди с ръка, може би не си го правила правилно първия път. Или си купуваш най-скъпата помпа(но на ръка си е най-резултатно). Аз пробвах с някаква ефтина и от вакуума ме болеше много повече зърното, отколкото на ръка. Но не забравяй, че най-добрата помпа е бебето. Не го ограничавай по часове, давай му да суче често. Има инфо в Библиотеката
-мааалко по-трудно преодолим проблем, но с инфо се оправя

3. Ако се появи болезнена твърда бучка, то най-вероятно е запушване - гореши компреси, цедене, но най-доброто е бебето да суче. Ако е упорита буца, а бебе поспаливо - ми пак цедене, и лецитин може би в крайна нужда. Има инфо в Библитеката и теми на търсачката много
-по-трудно преодолим проблем, но с инфо се оправя

4. За да не станат разранени зърна се следи още от първите кърмения дали става по правилния начин. Разранените зърна говорят за неправилно захапване. Или е от позата, или е от пплоски зърна(или препълнени гърди), или е нещо от бебето-къса юздичка на езичето, разни варианти. Решението - промяна на позата докато се открият най-удобните за майката и бебето. Още, да се следи още съвсем отначало как захапва бебето-да се потърква зърното в ъгъла на устенцата му, то да отваря широко уста и зърното да потъва възможно навътре. И ъгъла на главичката му спрямо гърдата се гледа(инфо в Библиотеката и търсачката)
-сравнително лесно преодолим проблем

5. Ако все пак се получат ранички(рагади) и има силна болка - Колкото се може по-често зърната се намазват с кърма/коластра и така се оставят да съхнат на въздух. В никакъв случай не се мият със сапун, аз като си отидох вкъщи от болницата изобщо не ги миех.Използват се и подходящи кремчета, Гармастан, но при мен не помогнаха. Ако само на едната гърда има раничка, аз давах само от другата да суче, като разранената я цедях(така не боли) докато се пооправи. Ако са разранени и двете, малко по-трудно, но може и със силиконови зърна да се кърми. Всеки си намира начин...Аз просто си изтърпях един месец болките, че даже и после като ми заздравяха раничките до третия месец ме боляха при засукване зърната, но тогава не знаех нищо за видове пози и правилна захапка    . Също има инфо във форума.
-трудно преодолим проблем, но с нужната инфо се оправя

6. При плоски зърна - пробва се с помпа да се"извадят", като потръгне млякото те поизкачат. Ползват се силиконови зърна. Важно е да не се допуска прекомерно препълване. Още има в Библиотеката.
-не знам дали е трудно или лесно преодолим

7. Ако бебето е поспаливо и суче вяло(има жълтеничка, недоносено), се разбужда с пощипване тук-таме. Хубаво е да се държи на гърдата по-дълго време, а не както акушерките препоръчват не повече от 15-20 мин. Или ако суче толкова, скоро пак му се дава, като стане неспокойно пак от същата гърда за да я поизпразни (т.е. да се добере до задното мляко). Всъщност преди да дойде"зрялото мляко" не съм сигурна дали има предно-задно, но все пак не е грешно така. Има теми за поспаливите...
-лесно преодолим проблем

8. Ако ти се струва, че бебето не получава достатъчно кърма. Кърми се на поскване, а не под час(не през 3 часа). Не слушаш акушерки и баби. Кърмиш си когато ти се стори, че бебето иска и така ще избегнеш(по принцип) сериозни препълвания и сериозни намалявания на кърмата. Е, проверява се дали не е наакано или има дискомфорт някакъв, но се предлага гушкане, а то ще си покаже дали иска кърма. Защото принципа на производство на кърма е "според търсенето е предлагането". Следи се състоянието на бебето - да пиша във всички памперси, да ака поне 4 пъти на ден, да спи спокойно между кърменията, а не постоянно да плаче, църка, неспокойно да е. Разширяването на стомаха е мит! Има много инфо...
-мноооого лесно преодолим проблем

9. Правила от коя гърда по колко мин. и кога да суче има много. Избираш си най-добрия за вас. Аз съм стигнала до извода, че най-бързо се регулира кърмата при предлагане и двете гърди на едно кърмене, като се редува-първо едната, после другата, на следващото кърмене започвам с втората. Но това е когато дойде зрялото мляко, в началото даваш както сметнеш за редно. Само не слушаш забрани - от едната толкова мин, от другата толкова, или кърмене само от едната...
Аз лично, кърмех безразборно докато си направим ритъм с бебо, която ми се стореше по-пълна, нея предлагах, понеже често забравях от коя е сукал последно. Абе, просто се вслушвай в инстинктите си, не прави нещо, което ти се струва неправилно. Мнения много...
-лесно преодолим проблем

Сега не се сещам друго какво може да се случи, но нали си имаш форума, ще питаш още...

Но настройката е много важна, знай, че ще имаш помощ от много майки и със сигурнощ второто кърмене ще е успешно.

Принципът на увеличаване на кърмата е: Според търсенето е предлагането. Т.е. колкото по-често суче, толкова повече кърма се произвежда. Течностите подпомагат производството, но ако бебето не суче често, колкото и течности да изпиеш, ефекта ще е минимален.
Под често сучене имам прледвид, че не трябва да чакаш да минат 3 часа за да го накърмиш, а за да не плаче да тикаш биберон. Кърми на поискване!

Наистина, дай повече инфо за вас, защото имаш вече едно дете и ще е глупаво да ти казвам неща, които вече знаеш.

Само още нещо ще кажа и после ще чакам да отговориш.

Достатъчно кърма - израз, който витае в съзнанието на всяка майка, но няма точни граници. Повечето майки са спокойни, че имат кърма когато усещат гърдите си напращели. Но истината, е, че може гърдите на една жена да изглеждат като баници и пак да кърми без никакви проблеми.(говоря от собствен опит.). Напращелите гърди са всъщност препълнени гърди.

Най-лесно се установява дали на детето му стига кърмата по самото дете, а не по размера на гърдите на майката. Абсолютен факт! Моите са една шепичка, а сина ми до 6,5 мес беше изцяло и само на кърма (изключително кърмене на поискване). После до годинката пак така + по няколко лъжички ядене сутрин и следобед. Има се предвид, че кърма се произвежда и в процеса на самото кърмене, цеденето изобщо не е мерител на количеството кърма.

Значи, най-общо - ако бебето пишка във всичките си памперси, ако ака най-малко 4-5 пъти на ден, ако спи спокойно между кърменията и не реве или е издразнено постоянно, то значи, че получава достатъчно кърма.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 00:28 от ludmilana

# 21
  • София
  • Мнения: 2 508
Боже, много ти благодаря за подробната информация! Hug Имай предвид, че някои от тези неща не съм ги чувала никога през живота си... Shocked

Този постинг май не е за мен последния, защото на мен това ми е първа бременност. Но няма какво особено да кажа, не са ми плоски зърната (слава Богу!), гърдите ми са средно големи и ще раждам със секцио.

Харесва ми идеята за кърмене на поискване, но просто си представям какъв вой ще нададе майка ми, че детето трябва да има режим, че баба ми професорката е държала така и бла, бла, бла... Ще бъдат големи борби, усещам го...

Отново огромно благодаря, страхотно е да имаш малко начално инфо събрано наведнъж, за да навлезеш.  bouquet

# 22
  • София
  • Мнения: 1 252
Харесва ми идеята за кърмене на поискване, но просто си представям какъв вой ще нададе майка ми, че детето трябва да има режим, че баба ми професорката е държала така и бла, бла, бла... Ще бъдат големи борби, усещам го...
Сега е момента да ги образоваш всички около теб. Аз има свекър лекар и свекърва даскалица и затова през бремеността споделях цялата прочетена информация в нета със съпруга си и той не им позволи да се месят в живота ни  Mr. Green
При мен кошмарът за тях се изразяваше в недаването на вода на детето. Нали се сещаш с колко много педиатри е говорил свеки и нито един не беше чувал за подобно безумие  Mr. Green, защото всички до един бяха учили от едни и същи учебници (нали са му набори).

Успех  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 508
За водата и аз се чудех... Сигурно има теми, но все пак...защо да не се дава вода? Аз не мога да си представя да живея без вода...

# 24
  • София
  • Мнения: 1 252
За водата и аз се чудех... Сигурно има теми, но все пак...защо да не се дава вода? Аз не мога да си представя да живея без вода...
Защото кърмата е над 80% вода. Предното мляко е по-богато на вода, отколкото задното. Когато кърмиш на поискване (без точно определен час) детето ти постоянно получава необходимата си вода. В болницата ми бяха казали да не давам вода поне 30 минути преди и след кърмене, но време за вода така и не дойде при кърменето ни на поискване  Mr. Green

Давайки 50мл вода на бебето ти го лишаваш от 50мл кърма.
А кърмата е по-ценна за бебето от голата вода, която най-много да му натовари все още неразвитите бъбречета.

Поредния мит, с който ще се сблъскаш е изплакването на устичката на бебето, за да не хване млечница. От гърдата ти няма как да хване млечница, но тикайки му нестерилизиран биберон и лъжичка рискуваш да му вкараш някой бацил в устата.  Peace
Най-добре чети материалите в Библиотеката и ще ти се изясни всичко.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 508
Звучи ми логично, мерси за информацията. Ами, захващам се да чета скоро (малко ме плаши обемът на всичко...).

# 26
  • Мнения: 138
Има едно кремче на Mustela за зърната, не е нужно да се мие преди хранене. Аз не се мажа постоянно, но като ме заболи си мажа по малко. Много е добро  Laughing

# 27
  • Мнения: 2 829
Към написаното от Ра4е ще добавя още причини да реша да не давам вода на сина ми преди да е захранен:
-когато бебето е само на кърма, без вода може да се разбере просто и лесно дали се храни достатъчно-ако пишка повече от 6 пъти на ден, значи изсуква достатъчно кърма. Ако давах вода този критерий става труден за ползване (а това е най-сигурния метод за определяне дали детето суче добре)
-ако давам вода остава риска водата да не е подходяща-да е с повече минерали, отколкото трябва, да не е преварена добре, да се замърси докато е в шишето и т.н. Докато за кърмата съм спокойна Grinning
-ако беше нужно на бебето да пие вода природата би се погрижила бебето да е способно да я поема без специално съоръжения като биберон, лъжичка и т.н. Щом са нужни сложни уреди-значи вървя против това, което природата е определила за нужно и естествено. Моят син започна да пие вода след като навърши 6 месеца, директно от обикновена чаша, шише с минерална вода или дори от шепата ми.
-много по-лесно е бебето да е само на кърма-нищо не се мие, стерилизира, изварява.... Аз и бебето сме всичко, което е нужно да се вземе като тръгваме нанякъде Laughing

# 28
# 29
  • Мнения: 138
на мен лекарката ми каза да давам глюкоза за да се изчистела по-бързо жълтеницата, и така щели да му се изчистват и устните да не хване гъбички. Ама детето не я иска, и повръща от нея. Ако не глюкоза, вода със захар.... нея поне я пие.

Общи условия

Активация на акаунт