1500 стипендии за даровити деца

  • 7 199
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Трябва да се научат, че не може да се впускат във всяко нещо и за каквито и да е пари и облаги, а да си избират предизвикателствата.

... стига материализъм, де.
Аз пък моите ще ги науча, да не гледат облагата на всяка цена.
Аман от сметкаджии... да не би да се прекарат някъде с 1ст.  Close

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Не ми ги разправяй ти на мен нещата за материализма. Ей така, цяло поколение сме възпитани да не сме материалисти и в зората на демокрацията хапнахме дървото. Живеем в капитализъм и трудът струва много. Ако не беше така щяхме да сме в комунизЪма. Ако не съм стояла гладна, защото съм ходила на работа и накрая не са ми платили, може и да взема насериозно възмущението ти. Да, ама не. Не искам утре децата да пораснат и да ги правят на маймуни за мизерни заплати, а те да са доволни на всеки лев. Благотворителността е хубаво нещо и ги подтиквам да се занимават или да свършат нещо за другите от добро сърце и душа, но това е различно. Огледай се около себе си и ми посочи кой не работи за пари (тук изключвам просяците) или други облаги и кой се отказва от това, което е преценил, че му се полага за труда. За конкурсите е същото - четеш, пишеш, проучваш, правиш макети (ако се наложи), ангажираш понякога и хора да помагат и е естествено да очакваш отплата, която е различна от една мизерна стипендийка по неясни критерии.

# 17
  • Мнения: 934
Що бе, хубаво е децата да се потрудят да представят нещо и да се опитат да изкарат някой лев с интелектуален труд. Колкото и да е, все е полезно за участниците. По-добре със отколкото без.
Иначе не ми се вярва точно този проект да стимулира кой-знае колко надарените деца. Малко афиф ми се вижда цялата работа. И най-малкото представянето на тези есета и проекти можеше да бъде пред публика.

Ако бях по-цинична, щях да заключа, че тези от фондацията са си спретнали лесно проектче, добре изглеждащо на хартия, с което не им се налага много-много да се потят. Прилапали са суми от някой фонд... Mr. Green

# 18
# 19
  • Мнения: 5 877
Много хубаво ми звучат темите.
Бих поощрила детето си да участва, не заради парите, а защото ми се вижда интересно да се замисли по тези въпроси.
Разбира се, като поотрасне доста - това са теми за много по-големи деца от моето.
Харесва ми също така, че дават възможност за консултации със специалист в съответната област - не мога да преценя доколко са добри специалистите, но начинанието е хубаво. Би било ценно.
Едно време бих се радвала да участвам.

Радостина, абсурд е да възпитаваш детето си да очаква заплащане за всеки път, когато си е напрегнало леко мозъка.
Затова имаме поколение неграмотно, некадърно и с високи претенции. Масовият случай на прясно завършилият студент, който е супернеквалифициран, защото не е шик да учиш сериозно, но иска веднага заплата от над две хиляди. И в същото време не може десет изречения да напише без грешка, но пък държи да му бъдат заплатени до стотинка. Не, мерси.

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 18:43 от Анда

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами, нека да си искат! На някои им дават, на други не! Зависи и от човека, и от пазара. Сегашните студенти не са будали като нас навремето и не работят за този, дето клати гората. Поколението е различно и това поколение търси развитие + добра заплата. И не виждам нищо лошо в това. Навсякъде по света хората работят за пари, а не за потупване по рамото. Аз този урок го научих по трудния начин - чрез много работа за малко пари, неправомерни уволнения от днес за утре, чрез гладуване и живеене по кофти квартири. Е, в един момент ми светна, че никой не ми дава хляб срещу похвали от шефа, а срещу пари.

 Ако аз не си науча децата да си ценят труда кой ще ги научи? Началникът им ли? Нямам нищо против конкурсите, но много зависи за какво става въпрос и какви са целите. А и аз съм много скептична към всякакви конкурси, при които става въпрос за пари, защото винаги ще се намерят такива, които да влязат през задната врата, пък нека другите да се зорят. Да не говорим, че много конкурси се правят с цел безплатно събиране на идеи като на всичко отгоре авторът на идеята няма никакви права върху нея и като нищо може после да си я познае в някой продукт.
Та, нещата с конкурсите не са толкова чисти и прозрачни, колкото изглеждат на пръв поглед.

# 21
  • Мнения: 5 877
Ами, нека да си искат! На някои им дават, на други не! Зависи и от човека, и от пазара. Сегашните студенти не са будали като нас навремето и не работят за този, дето клати гората. Поколението е различно и това поколение търси развитие + добра заплата. И не виждам нищо лошо в това. Навсякъде по света хората работят за пари, а не за потупване по рамото. Аз този урок го научих по трудния начин - чрез много работа за малко пари, неправомерни уволнения от днес за утре, чрез гладуване и живеене по кофти квартири. Е, в един момент ми светна, че никой не ми дава хляб срещу похвали от шефа, а срещу пари.

 Ако аз не си науча децата да си ценят труда кой ще ги научи? Началникът им ли? Нямам нищо против конкурсите, но много зависи за какво става въпрос и какви са целите. А и аз съм много скептична към всякакви конкурси, при които става въпрос за пари, защото винаги ще се намерят такива, които да влязат през задната врата, пък нека другите да се зорят. Да не говорим, че много конкурси се правят с цел безплатно събиране на идеи като на всичко отгоре авторът на идеята няма никакви права върху нея и като нищо може после да си я познае в някой продукт.
Та, нещата с конкурсите не са толкова чисти и прозрачни, колкото изглеждат на пръв поглед.

Ами да ти кажа те и не разбират защо са уволнени. И са будали, да, защото нямат реална преценка за способностите си и са профукали важни години, без да се квалифицират като хората. И защото нямат изобщо наум качеството, а само парите.
Какво му е лошото на това разбираш, когато лекарят насреща ти (примерно) изобщо не се фокусира върху твоята болест, защото е твърде зает да мисли за дограмата, която ще си купи с получените от теб пари.

Не проповядвам квалифициран труд без пари.
Но широкоразпространеният случай е калпава работа с финансови претенции.

И не, шестокласниците рядко раждат особени дълбокоумия, че чак някой да им ги краде. Хеле пък свободни разсъждения по Далчев.
Защо не забраниш на детето си да говори въобще, да не вземе да изтърси някое световно откритие и някой да му го чопне? Най-сигурно ще е.

# 22
  • Мнения: 7 821
А дали обърнахте внимание от кога е темата  Wink?

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Анда,
Вече стигна твърде далеч в думите си за моите деца. Разбра ме много добре, че не става въпрос конкретно за шестокласници, а за конкурсите изобщо. Особено при парична награда. Нито ти, нито аз падаме от небето и знаем, че в много случаи конкурсите са манипулирани. Доста често предварително се знае кой ще спечели конкурса, пък бил той и за деца в шести клас.  Нещо като с нашенската Евровизия.


Аз не мога да нося отговорност за цялото неграмотно или некадърно поколение, нито за лекаря, който смята наум дограмата. Мога да отговарям единствено за моята квалификация. Дори не съм отговорна за квалификацията на децата си, доколкото не съм им учител и не правя вместо тях контролните или да върша работата, която те вършат.

Не разбирам защо си толкова негативно настроена към сегашните младежи. По-скоро ние сме повредените, защото ни възпитаваха в духа на привидното равенство, а трябва да оцеляваме в дивия капитализъм. Поне днешните млади хора знаят да си искат добра заплата. А не като нас, да не смеем да си поискаме увеличение от 10 лева, нищо че сме работили допълнително. Който не е готов да си иска е принуден да се задоволи с това, което му дадат. Сори, но това е животът.
 

# 24
  • Мнения: 5 877
Нищо не съм казала за твоите деца, защото не ги познавам, дори не знам имаш ли и колко.
Аз пък имам други наблюдения върху конкурсите. Не телевизионните, тази медия не я долюбвам.

Не се чувствам повредена, нито ме е страх да поискам добра цена за работата си. Да се слага цена на ученическо есе обаче е смешно. Все едно да искаш пари от учителката, за да си предаде класното.
Ако са толкова уверени в таланта си децата, да продадат есетата си директно на избраната от тях световна медия (примерно). Никой не ги спира.

Ели, извинявай, наистина не видях откога е темата. Не че ме вълнува пряко, моята щерка и ученичка не е още.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако ще си говорим за конкурси, имам един пресен-пресен пример. Наскоро присъствах на един конкурс за деца (но не е моделски или манекенски) и тъй като беше на сцена имах възможност да видя всчики изпълнения. В един момент се оказа, че първите места в най-конкурентните и важни  категории се взеха от деца, които първо, не се явиха в посочения ден и час, а някак извън програмата, после половината комисия точно на тяхното изпълнение беше сменена (и съответно не беше запозната с изпълненията на другите деца от тази група предишния ден) и трето, изпълнението беше посредствено и с грешки. Обаче въпросните деца са представители на главния организатор на конкурса. Въпреки протестите на много от участниците нищо не се промени. И какво си мислиш, да не би другите деца да не са се усетили какво става? Те не са нито кьорави, нито глухи, а са почти професионалисти. А на победителите изобщо не им дремеше, а си взеха медалите и си тръгнаха по живо по здраво. Явно на организаторите им пукаше за авторитета на конкурса. Между другото, съвсем други деца бяха признати за фаворити във въпросните категории и получиха неформални поздравления от много от другите участници. Но все пак остана една огромна сянка на съмнение, която помрачи събитието.

# 26
  • Мнения: 5 877
Моите наблюдения са преки и са от анонимни конкурси, писмени.

# 27
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Момичета, нека да се върнем на темата за точно този конкурс. Виждам че е от миналата година, но аз поощрих моето дете да кандидатства тази година. Много се надявам да успее, детето е умно и ученолюбиво, отгоре на всичко за следващата година е прието да учи в гимназия с доста висока такса, така че всяка финансова помощ е добре дошла. Да добавя, че част от стипендията е във вид на ваучер за книги, което също ще ни е от полза.
И поправка! Стипендиите тази година са 1000, а не 1500.

# 28
  • София
  • Мнения: 323
Момичета, нека да се върнем на темата за точно този конкурс. Виждам че е от миналата година, но аз поощрих моето дете да кандидатства тази година. Много се надявам да успее, детето е умно и ученолюбиво, отгоре на всичко за следващата година е прието да учи в гимназия с доста висока такса, така че всяка финансова помощ е добре дошла. Да добавя, че част от стипендията е във вид на ваучер за книги, което също ще ни е от полза.
И поправка! Стипендиите тази година са 1000, а не 1500.
И на мен конкурса ми харесва. Бих поощрила дъщеря си, но срока за тази година вече е минал. Ако и за следващата година отново има конкурс, ще и предложа да се включи. И не толкова заради парите, а заради предизвикателството. В началото на учебната година участва в други конкурси, при това без парична награда, на един от тях беше на четвърто място. Това много я амбицира и продължи участията си. Хареса и и определено тези участия допринесоха в развитието и.

# 29
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Момичета, нека да се върнем на темата за точно този конкурс. Виждам че е от миналата година, но аз поощрих моето дете да кандидатства тази година. Много се надявам да успее, детето е умно и ученолюбиво, отгоре на всичко за следващата година е прието да учи в гимназия с доста висока такса, така че всяка финансова помощ е добре дошла. Да добавя, че част от стипендията е във вид на ваучер за книги, което също ще ни е от полза.
И поправка! Стипендиите тази година са 1000, а не 1500.
И на мен конкурса ми харесва. Бих поощрила дъщеря си, но срока за тази година вече е минал. Ако и за следващата година отново има конкурс, ще и предложа да се включи. И не толкова заради парите, а заради предизвикателството. В началото на учебната година участва в други конкурси, при това без парична награда, на един от тях беше на четвърто място. Това много я амбицира и продължи участията си. Хареса и и определено тези участия допринесоха в развитието и.
Мога ли да попитам кой клас сте и в кои конкурси сте участвали. Аз също съм на мнение, че е много важно предизвикателството.

Общи условия

Активация на акаунт