Що е то КУЛТУРА и има ли тя почва в Северна Америка

  • 4 135
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 169
Я заровете малко томахавките....
темата е интересна.....За да си създадеш някакво мнение за това дали има или няма култура, трябва да посетиш Северна Америка.
Там нещата във всяко едно отношение са коренно различно и си мисля, че понеже ние сме израстнали с европейска култура,затова някои от нас отричат северноамериканската или просто не я разбират (като мен). Аз съм по традиционните неща и експериментите,които се правят в Америка не ми допадат, но те бавно навлизат и тук ( преди години майка ми беше преводачка на една група за театър-танц. Беше нещо невиждано тук в далечната 1991 и публиката ги отрече. Днес някои групи в България, представят абсолютно същото и ги аплодират).п.с. Не съм от фен клуба на М.К., но доста често разсъжденията са й доста добри и интелигентни. Темпераментният начин на изразяване идва в повече, но всеки си има по нещо.....

Калинка, аз уважавам и харесвам много твоите теми и постове, но ми стана интересно - какви според теб са разликите в двете култури: северноамериканска и европейска? Какво е не традиционно за теб? Без абсолютно никаква нотка на заяждане, просто любопитство.
Аз съм танцувала Български Народни Танци 20 години. Обиколила съм почти цяла Европа и по скоро виждам прилики м/у Западна Европа и Северна Америка. Не зная оспори ме.




# 16
  • Мнения: 3 034
DonnaLee, мен пък ме загриза любопитството какви са общите неща между Северна Америка и Западна Европа, които ти виждаш  Thinking само да уточним едно-две неща предварително: ти колко от Северна Америка познаваш и доколко добре, защото да познаваш един град и да говорим за огромен континент е несъстоятелно. още повече, че за да се познава добре една страна, големите градове не стигат. и второ: ти в колко западноевропейски държави си живяла, защото между екскурзия и живеене някъде разликата е от земята до небето. културата не е само музеи, които се посещават от туристите. културата между хората трудно се усеща за седмица-две разходка. просто да поставим разговора на добре подплатена плоскост  Peace

# 17
  • Мнения: 1 169
А относно М.К. нямам спомени и наблюдения и никак не харесвам теми с целенасочено заядлив тон. За мен лично тя просто искаше да хвърли бомбата като ГОСТ и беж да я няма. Ако си убеден в това, което питаш, ако си наистина на "ТИ" със Северноамериканската култура и искаш да чуеш други мнения ОК, но...
Цитат
Не съм компетентна, не мога да дам определение за "култура"; имам си мое виждане, но май се явявам силно некултурна според това, което прочетох в една друга тема, та ако има компетентни, моля да отговорят.
За мен култура е това, да бъдеш толерантен към другите и да уважаваш начина има на мислене/поведение - за мен, много важен елемент от човешката култура;

ето този цитат е пример за това:
-Тя не е компетентна, но има мнение...
-за нея културата е да си толерантен и да уважаваш начина на мислене/поведение - Ами смятам, че това е една от отличителните черти на Северна Америка.

 

# 18
  • Мнения: 1 169
DonnaLee, мен пък ме загриза любопитството какви са общите неща между Северна Америка и Западна Европа, които ти виждаш  Thinking само да уточним едно-две неща предварително: ти колко от Северна Америка познаваш и доколко добре, защото да познаваш един град и да говорим за огромен континент е несъстоятелно. още повече, че за да се познава добре една страна, големите градове не стигат. и второ: ти в колко западноевропейски държави си живяла, защото между екскурзия и живеене някъде разликата е от земята до небето. културата не е само музеи, които се посещават от туристите. културата между хората трудно се усеща за седмица-две разходка. просто да поставим разговора на добре подплатена плоскост  Peace

Имаш право. Била съм само на турнета, най- много за месец не повече.
Права си, че трябва да си живял в една държава, за да кажеш, че я познаваш добре.
Това, което имах в предвид като прилика е добронамерените, честни и усмихнати хора, чистотата и т.н.
За СА мога да кажа, че я познавам много добре. Защо, а ти?

# 19
  • Мнения: 3 034
ами аз не мога да кажа такова нещо, защото Канада си направих труда да я пообиколя, освен със самолет, и с кола, за да видя малките населени места. в Щатите обаче съм била само в три щата, което е крайно недостатъчно, за да давам мнение. на базата на видяното досега, аз общо между СА и Европа не намирам. усмивките тук са евтини и обезценени. в Европа са по-скъпички, но пък не са девалвирали толкова. аз лично много се радвам, че общото отсъства спред моите разбирания. и все пак - в Щатите на мен лично ми харесва повече, НО не съм живяла там, така че и това засега е само хипотеза.

# 20
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Зависи за кои аспекти на културата говорим. За театър, музика, танц, изобразително изкуство или за култура на поведение, общуване и т.н. Но и за различните неща мисля, че голямо влияние си оказва базата: вековна в Европа и по-млада в Северна Америка. В много отношения по-младата е различна, защото не е обременена ( в добрият и лошият смисъл) от вековни неща. В Северна Америка дори разстоянията оказват огромно влияние върху тази дума. Различността си обяснявам с хората положили базата на културата в Америка , етапите на развитие и влияние на специфични елементи.

Аз много неща в Америка не ги разбирах (по отношение на поведение, общуване, културни мероприятия и т.н.).Но се опитвах да се абстрахирам от европейската закърменост и това доста помогна да приемам нещата за даденост, без да се натоварвам с излишни емоции....

Между впрочем, бяхме с групата ми на посещение в Линдън, вашингтон, където има много холандски емигранти. Поканиха ни в местният музей и доста от състудентите ми бяха много разочаровани за видяното (събрани стари неща без никаква стойност заевропейското око, а безценни за хората там) и обявиха музеят за едно голямо нищо, сравнявайки го с музеите в Холандия. А всъщност мястото имаше голяма културна стойност за хората, които живееха там.

# 21
  • Мнения: 1 169
Цитат
Между впрочем, бяхме с групата ми на посещение в Линдън, вашингтон, където има много холандски емигранти. Поканиха ни в местният музей и доста от състудентите ми бяха много разочаровани за видяното (събрани стари неща без никаква стойност заевропейското око, а безценни за хората там) и обявиха музеят за едно голямо нищо, сравнявайки го с музеите в Холандия. А всъщност мястото имаше голяма културна стойност за хората, които живееха там.

Винаги съм се смяла на какви дребни и в никакъв случай стари неща. Ами в старата къща на баба на село има далеч по- стари и древни неща. Това е така. Достойно за уважение е уважението им към тези културни (за тях) ценности.
Както каза този въпрос има доста различни гледни точки.
Аз съм ЗА добрия тон и споделяне на мнение. Наистина не обичам да се напада и обижда.
На всякъде си има + и -.
simplyaven никой и нищо не може да ме накара да не обичам Родината си и Държавата, в която живея, и която мие дала МНОГО в този живот.

# 22
  • Мнения: 3 034
simplyaven никой и нищо не може да ме накара да не обичам Родината си и Държавата, в която живея, и която мие дала МНОГО в този живот.

това не ми се връзва с темата никак, честно казано. не видях някой да коментира привързаност към Родина или държава за живеене. пък на кого какво му е дала дадена държава е тема за съвсем друг разговор, който няма нищо общо с културните измерения.

# 23
  • Мнения: 1 169
 Peace
Да няма. Има връзка с това, което казах. Чети Внимателно. Не обичам да се напада и хули. В тази връзка го казах. Не е във връзка с културата.
ОТНОВО ОПИТ ЗА ЗАЯЖДАНЕ. (Дали това прави деня ти по- добър?)
Аз съм до тук.

# 24
  • Мнения: 3 034
въобще не разбирам за какво говориш, имам чувството, че отговаряш на някаква друга тема  #Crazy какво заяждане, каква привързаност... явно аз нещо не схващам, приятен разговор с другия събеседник, който и да е той  Crazy

# 25
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
DonnaLee,
явно не съм се изразила правилно и си разбрала, че казвам, че в Америка има култура, а в Европа (респективно България) няма. Въобще това не го мисля, но мисля, че има разлика и съответно за нас европейците понякога е трудно да разберем и приемем северноамериканската култура, защото не е наша. Със сигурност и на американците им е странна нашата култура на шопска салата с ракия, а ние я приемаме за даденост и не ни прави впечатление.

# 26
  • Торонто
  • Мнения: 837
Смятам, че в Америка (Канада) липсва култура на поведение в много голяма част от населението.
Виждали ли сте на друго място да се седи и лежи по земята толкова масово - училища, учреждения, работа, навсякъде. А  мляскане на масата и оригване? Тези неща аз само тук съм ги виждала в такива големи измерения.

# 27
  • Мнения: 2 563
Смятам, че в Америка (Канада) липсва култура на поведение в много голяма част от населението.
Виждали ли сте на друго място да се седи и лежи по земята толкова масово - училища, учреждения, работа, навсякъде.

Ужас, ужас!!!

# 28
  • Мнения: 1 783
Смятам, че в Америка (Канада) липсва култура на поведение в много голяма част от населението.
Виждали ли сте на друго място да се седи и лежи по земята толкова масово - училища, учреждения, работа, навсякъде. А  мляскане на масата и оригване? Тези неща аз само тук съм ги виждала в такива големи измерения.
По тази логика, ама никаква култура няма в Азия, особено в Близкия изток, защото там и даже ядат на земята, в Индия пък ядат с ръце - ужас! Айде, стига с тоя евроцентризъм, още повече идвайки от българи, защото ние, никога, ама никога не сме били считани за част от Европа. На всички дето сега ще ми скочат ги съветвам да си погледнете картите на света и да видите, колко е голяма западна Европа и колко е голям света и се надявам това да ви накара да се замислите и преосмислите що е това култура и дали наистина западно-европейската култура е единственото културно място на този свят, а всички останали са некултурни туземци.
Нищо лично софи  Peace

# 29
  • Торонто
  • Мнения: 837

Хайде обясни ми иронията си - много ли е културно да лежиш навсякъде където ти падне.

защото там и даже ядат на земята, в Индия пък ядат с ръце - ужас!
Нищо лично софи  Peace


Не става въпрос за това. Къде живeeш? Тук сядат на земята в смисъл на цимента пред учреждението където чакаш, на пръстта също ако няма цимент.

Също по пода на работа ако няма достатъчно столове - там, където всички вървят с обувките по принцип и др.

Общи условия

Активация на акаунт