Такъв е животът- Новите българи

  • 5 564
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 380
Аз мисля че не е въпроса в това, че англичаните очакват да им се отговаря на английски. Въпреки че не можем да твърдим че те наистина го очакват, но като правило наистина англофони са разглезени в това отношение.
Просто... в България една проста секретарка да станеш без английски е невъзможно, какво да говорим за по-голяма администрация и адвокати, които нямат дори елементарна база. Наистина е странно. Странни са преразпределенията на изискванията за професионална компетенция. Смятам, че английския би трябвало да се владее от образовани хора. В предаването за ражданията имаше един англоговорящ татко който беше шокиран че лекари не знаят английски. И е прав до някъде, колкото и да ми е криво, че англичани са облагодетелствани в това отношение. До такава степен ме е яд, че в нашия двуезичен град абсолютно тенденционно не отговарям на английски. Laughing

А иначе, достойни са за възхищение по друг повод, но Радостина едва ли е схванала мисълта или поне се прави че не схваща.

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре де, кое им е достойното? Защото наистина не схващам. За мен това е една проста миграция. Те са различни от нас в много отношения, но не са нито по-добри, нито по-лоши.

Въпросът е, че нашенци се чудят как може в БГ и българските учреждения да НЕ ИМ се говори на английски на англичаните. С две думи - криворазбраната цивилизация.

# 17
  • Мнения: 4 380
Добре де, кое им е достойното, защото наистина не схващам? За мен това е една проста миграция.

Достойното е това че се оправят там, където ние не можем. Не само не умират от глад в "умиращото българско село", но правят добри пари и развиват селата. Въпреки че 2 думи на кръст не връзват на български.

Нали се сещаш, че оплакванията на българите че в тази страна вече не се живеело, на този фон, демонстрират само нашата некадърност и невежество. newsm78 Мен лично ме е срам за себе си като гледам тях.  Sick Повече отколкото ме е срам за майсторите или за мошенниците...

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Аха, остава да кажеш с какви пари "се оправят". Да не би да  копаят декари зеленчуци или да орат с трактора на нивата, та да чакат от изкараното да се прехранват?  Може и да копат, ама по няколко лехи, за да могат да си откъснат за салата. Колко от тях обработват земеделска земя или са фермери?

Няма нужда да се срамуваш заради други хора, защото мързелът и мошеничеството са присъщи на много хора, независимо от националността им. Да си видяла някъде англичанин да се срамува заради побеснелите си родни футболни запалянковци? Не, няма и да видиш. В същите тези държави също има хора, които се оплакват, ама никого не го е срам.

За едно нещо си права в срамуването - колективният срам е присъщ за повечето българи, национална черта е така да се каже. И лошото е, че в повечето случаи се спира до срамуването и нищо друго не се случва.

Последна редакция: чт, 07 авг 2008, 22:36 от RadostinaHZ

# 19
  • Мнения: 4 380
Аха, остава да кажеш с какви пари "се оправят". Да не би да  копаят декари зеленчуци или да орат с трактора на нивата, та да чакат от изкараното да се прехранват?  Може и да копат, ама по няколко лехи, за да могат да си откъснат за салата. Колко от тях обработват земеделска земя или са фермери?

Няма нужда да се срамуваш заради други хора, защото мързелът и мошеничеството са присъщи на много хора, независимо от националността им. Да си видяла някъде англичанин да се срамува заради побеснелите си родни футболни запалянковци? Не, няма и да видиш. В същите тези държави също има хора, които се оплакват, ама никого не го е срам.

За едно нещо си права в срамуването - колективният срам е присъщ за повечето българи, национална черта е така да се каже. И лошото е, че в повечето случаи се спира до срамуването и нищо друго не се случва.

Защо споменаваш пари не разбрах...Тези имоти който купуват струват жълти стотинки. Къщите които купуват и преправят холандците са за по 10-тина хиляди. А оплакващите се българи дето вечно не им стигат парите, живеят в малки апартаментчета в София за по 80. Има ли разлика? Той може да не се занимава с животновъдчески бизнес, но с туристически и имотен. Какво значение има с какъв? Важното че го прави и изкарва добри пари за семейството си, развивайки в същото време опустялото село с бедни пенсионери.  Ако оценявахме макар малко това, което имаме, и ако виждахме перспективите на развитие с възможности за бизнес, селата ни нямаше да са на тоя хал.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото парите имат значение. Пенсионерите-чужденци не живеят с български пенсии, а чужбински. А тези, които са в работоспособна възраст с какво се занимават? И да не би да ипотекират селската си къща, че да вземат кредит, че да развиват нещо-си като бизнес? Нещо много романтично си ги представяш нещата. Много правилно си забелязала - по нашите села пенсионерите са бедни. Ето, още оттук тръгва разликата. Бедният човек няма кой знае какви възможности за замогване само с две ръце.

# 21
  • Мнения: 4 380
Защото парите имат значение. Пенсионерите-чужденци не живеят с български пенсии, а чужбински. А тези, които са в работоспособна възраст с какво се занимават? И да не би да ипотекират селската си къща, че да вземат кредит, че да развиват нещо-си като бизнес? Нещо много романтично си ги представяш нещата. Много правилно си забелязала - по нашите села пенсионерите са бедни. Ето, още оттук тръгва разликата. Бедният човек няма кой знае какви възможности за замогване само с две ръце.

Моите представи не са по-романтични от твоите. Не видях много пенсионери разчитащи само на английската си пенсия, но видях много, правещи си планове да работят в България, а други реално осъществили го.
Да натрупаш средства в чужбина е не по-лесно отколкото в България. Всеки го прави с труд и бизнес-умения, независимо къде живее. Той как взима или не взима кредити, това не е обсъждано. Чужденците имат също прекрасната възможност да взимат кредити. В същото време, една голяма част от българите, същите тези оплакващи се, имат по няколко имота, разни апартаментчета давани под наем и даже огромни къщи по Бояна, Драгалевци , Панчарево и Банкя. Да споменавам ли че цената на такава граничи с милион, а не с един десятък? Малко са ти преувеличени представите за бедността на българите и възможностите на чужденците.
Колкото до средностатистическия българин работещ на средностатистическа заплата и едва успяващ да си плаща сметките по кредита за апартаментчето, ами...както се казва, сляп е за очевидното. Защото с кредита за мижавия апартамент би могъл да развие приличен бизнес на село. И примерът на чужденците го показва.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
И как пък ги сметна само къщите в Бояна, Драгалевци и Банкя? За тем Разград , Лом или Тетевен не съществуват ли?

Аз съм счетоводител човек и за мен има значение какви са парите, откъде са и какво става с тях. И опирайки се на статистиката, няма такова животно като "средностатистически". Това е измишльотина на журналисти или на пишман-статистици. Ако си обърнала внимание в БГ апартамент се купува, за да не се живее под наем и това е национална особеност (въпреки, че в тезите за имотите и кредитите ще прочетеш, че така било навсякъде) и тук на апартамента не се гледа като на инвестиционен имот, защото обикновено е единствен и е за жилищните нужди на семейството. Смесваш понятията и целите.

Как си представяш някой да живее в собствената си къща в някой хубав квартал или в хубав апартамент някъде и да го дава под наем, че да се изнесе някъде другаде в по-лоши условия? Ти би ли го направила? Например да отидеш да живееш в Люлин, а да дадеш апартамента си на пъпа на София под наем, да го ипотекираш и да развъждаш говеда?

# 23
  • Мнения: 4 380
Ох, Радостина, голяма си бърборана не може да те надприкзва теб човек. Laughing Главата ме заболя. Изместваш точката на въпроса в различна посока и едва ти улавям мисълта.
В България съществува много неравномерно разпределение на цените на недвижимите имоти от ниски и до невероятно високи. Вторите не са само в Бояна и Драгалевци. Вземи един широк периметър около София и всички къщи в околните села ще са на баснословни суми. Подобно е положението край черноморската ивица и цените са високи още поне 50 км. навътре. Горе-долу същото е около най-атрактивните туристически обекти в центъра на страната и по-големите градове. Тетевен също не е от най-евтините градчета между другото. Та в тези райони все хора живеят. И имат недвижимост десетки пъти по-скъпа от тази купувана от холандецът. И тези хора съставят една солидна част от обществото. Доста от тях ходят на работа за която им плащат мизерни пари и се чудят как да духнат в чужбина, смятайки че там парите растат по дърветата.

Това имам предвид, Радостина. Парите не са в чужбина, а под носа им. Само трябва да си отворят малко очите за очевидното и да отхвърлят от главата си идиотски стереотипи за селото. А българинът страда от стереотипи сигурно като никой друг. Той е като кон с капаци- като си науми нещо и край! Не можеш да го разубедиш за нищо на света. Селото и селяните в България това са обидни понятия от много време насам. А това е ненормално.
Гледай каква разкошотия по селата пустее и се руши от времето.

http://imagesfrombulgaria.com/d/86508-3/Topolovo_old_house.JPG

Това е просто диагноза да се изоставя такъв имот за гарсониера в града.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 402
Аз и да съм квалифицирана не съм длъжна да говоря на друг език, освен на български, освен ако изрично не ми е описано като част от служебните задължения.

Ти стриктно ли спазваш условията от служебната си характеристика? Направо невероятно!!! Разбира се, че никой не може да те кара на сила - въпрос на добра воля и възпитание е според мен, дали искаш да помогнеш на някой - в случая да отрониш няколко чужди думички. Не ми допада начина ти на разсъждение.
Дано не ме среща често живота с хора, които стриктно спазват правилата от служебната им характеристика  и е въпрос на личното им благоразположение, дали ще ми помогнат или не!

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, Галя,

Един от основните проблеми в компаниите и изобщо в начина на работа в БГ е, че нито служебните характеристики се пишат както трябва, нито се спазват. Тук може спокойно да наемеш човек за едно нещо, а после да го накараш да работи по съвсем друго (пример, наемаш секретарка и я караш да чисти офиса или да обработва счетоводни документи). И другото е трагедия - в характеристиката му пише едно, той прави и други неща, които не го засягат. Това за благоразположението е третото - ако на служителят работата му е да обслужи клиента, независимо колко усмихнат или намръщен влезе да го направи, а не да го прехвърля на другото гише или да му вдига скандали за един формуляр. Това, което ти наричаш лично благоразположение е обикновено да си свърши работата, за която е там. Надявам се нямаш предвид заобикаляне на разпоредби и закони при неизправност на документи или други подобни (демек, да покрие човека, защото му е симпатичен).
Едно от нещата, от които толкова се впечатляваме при западняците е точно това, че всеки си върши работата без да мрънка или да очакваш лично разположение. Тук продължаваме по стария начин, да си мислим, че трябва да предразположим служителя, че да стане "наш човек".


Ксения,

Такива хора има навсякъде. И там, където живееш не са всичките средна класа с къща и бяла оградка, а има и достатъчно бедни. За тях какво оправдание има? Нали живеят в най-напредналите държави, кое им пречи да работят и да направят пари? Е, същото е и тук. Социално разделение, но дебелината на различните пластове е различна.

Затова казвам, нищо особено не правят твоите хора "новите българи". Чисто и просто са мигрирали на място, където мислят, че ще живеят по-добре. Нито е геройство, нито е някакво чудо невиждано. Аз самата съм готова винаги да се уча от положителните постъпки и начин на мислене на хората. Но това не означава, че удрям глава в земята и благоговея пред някого.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 402
Ради, скоро предполагам ще се появи модератор, който ще изтрие написаното, тъй като вече не е по темата, но все пак, мисля че е недопустимо отношението на служителите в БГ администрацията!!!! Съжалявам ги хората, т.е. чуждоговорящите сблъскващи се с абсурда в държавната администрация, и къде ли не у нас. Ужасявам се от подобни изказвания като твоите : "Аз и да съм квалифицирана не съм длъжна да говоря на друг език, освен на български, освен ако изрично не ми е описано като част от служебните задължения."
Докато хората разсъждават по този начин, ще получаваме и съответното обслужване.

Никъде в поста си не съм писала за заобикаляне на закони и неспазване на наредби, съжалих и продължавам да го правя, двойката недоумяващи англичани, които се разхождаха от етаж на етаж нищо неразбиращи, молейки за помощ. Вероятно и в морската община са решили, че днес точно не им се говори на английски, щот не го пише в характеристиката.

Винаги когато съм имала нужда от помощ в чужда държава съм получавала адекватно обслужване, каквото тук НЯМА скоро да се случи.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Галя,

Смесваш нещата. Става въпрос за това, че теб като те обслужват в друга държава правят това, което се изисква от тях по длъжностна характеристика и съответно обучението, което е преминато за тази длъжност. Никой не ги взема тези служители от улицата и да ги цопне зад бюрото да обслужват клиенти. Това, на което ти обръщаш внимание е какво се включва в комплекта "обслужване на клиент",, така да се каже качеството, което е заложено в нещото, наречено "обслужване на клиент", а това се определя от началниците и се вписва в длъжностната характеристика. В различните страни този кобплект е различен. Западняците в това отношение са много стриктни.

няма какво да се ужасяваш от моето изказване. Докато хората правят неща, които не им е работа и за които не им се плаща, дотогава ще ни е такова обслужването. Колко мислиш, че е квалифицирана с английския въпросната служителка от общината? Изкарала е 1-месечен курс по английски базово ниво и едва ли е с някакъв сериозен сертификат.  Ако в длъжностната й характеристика пише, че трябва да обслужва клиенти и на чужд език (и е вписан английски, например), то тя трябва да го изпълни. Тогава можеш да имаш претенции, защото не си изпълнява задълженията. Но ако няма такова нещо защо да го прави, още повече, че най-вероятно не знае или знае слабо този език?

# 28
  • Мнения: 1 190
Ужасявам се от подобни изказвания като твоите : "Аз и да съм квалифицирана не съм длъжна да говоря на друг език, освен на български, освен ако изрично не ми е описано като част от служебните задължения."
Докато хората разсъждават по този начин, ще получаваме и съответното обслужване.


Съгласна съм с Радостина, защо чужденците не дойдат и пробват да говорят на български или пък като не могат да си наемат преводач. Ние като отидем в чужбина, също сме чужденци, да не би някой да ни е проговорил на нашия език Grinning

# 29
  • София
  • Мнения: 1 402
Е мисля, че просто не разбирате и си чешете езиците.... не очаквам на японеца да му проговорят на японски, или на австралийците, холандците и т.н. на техния език, а просто да положат минимални усилия и да отронят няколко думички на английски/френски или немски /поне това се учеше преди в у-щата/.

Не ги мразете чужденците, все пак те идват тук и плащат данъци на милата ни държавица, която пък не ще да ги разбере.

Като искате да ви говорят на български, стойте си в България.

Общи условия

Активация на акаунт