Как се лекува тения

  • 53 939
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 884
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

Още в първия си постинг съм посочил, че размерите на кистата (бяха определени с компютърна томография) са 7х7 см.
Относно оплакванията -- много рядко усещам лека, ама съвсем лека тежест в левия хълбок. Друго няма.
Какво означава "стара некроза в стадий на организация"? Интересува ме значението на думичките "некроза" и "организация" в контекста, в който сте ги използвали.
А тази киста някой наблюдава ли я? Дали е пораснала от момента, когато е открита, до сега?

# 31
  • София
  • Мнения: 3 188
По отношение на лапароскопската хирургия -  Александровска болница е на светлинни години от ВМА, че и от някои провинциални болници. По отношение на отворените методи малко клиники могат да се мерят с тях, в частнос с І хир. клиника.

Светлинни години напреди, или светлинни години назад?  newsm78
Моля да ми пишете на лични, какво му е лошото на І хирургия?  Thinking
Всички имаме трески за дялане, но нека не занимаваме сайта с това.  Hug

# 32
  • Мнения: 23
А тази киста някой наблюдава ли я? Дали е пораснала от момента, когато е открита, до сега?

Ами тя беше открита скоро -- през май 2008, а преди около 2-3 години, като ми правиха ехография на бъбреците, нищо не ми казаха за кисти в областта на далака или другаде. Така че към момента не мога да кажа дали расте, но вероятно все отнякъде е тръгнала, т.е. сигурно преди е била по-малка.

Също така миналата седмица се консултирах с един хирург -- д-р Борисов от Пирогов. Според него кистата почти сигурно е ехинококова, но също така спомена нещо от сорта, че щом тестовете са отрицателни, тогава ехинококът може и да е умрял. Някой може ли да коментира тази хипотеза?

Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 11:16 от angel_tsankov

# 33
  • Мнения: 23
Здравейте отново,


В търсене на информация за възможните начини за лечение попаднах на г-н Атанас Цонков -- медицински съветник на в-к Лечител. Той ми препоръча да направя още около 20-30 изследвания (на кръвта и урината) за най-различни неща и да попълня неговия симптоматичен тест за диагностициране на над 100 болести. След това, както каза, щял да ме диагностицира по-добре от всеки друг (ако правилно си спомням, това бяха думите му).

Тези изследвания струват около 400 лв. и ме интересува дали си заслужава да ги правя. Така че, ако някой е чувал нещо за г-н Цонков, нека сподели, моля.


Поздрави,
Ангел Цанков

Последна редакция: ср, 03 сеп 2008, 08:22 от angel_tsankov

# 34
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Ми не знам, аз съм малко скептично настроена към такива широкоспектърни диагностици.. Confused По-добре потърси лекар, който е специалист по ехинококозата, за да се реши веднъж завинаги този проблем  Peace  За пръв път чувам за умряла тения..много интересно..намери ли нещо по въпроса в интернет? Аз в един учебник по вътрешни болести бях чела, че може кистата да калцифицира и да спре развитието си.
Не искам да давам акъл, затова ще кажа какво бих направила аз ако бях в такава ситуация: спирам се на някой специалист и му се доверявам напълно, пък каквото сабя покаже.
Успех!  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 3 188

В търсене на информация за състоянието ми и за възможните начини за евентуално лечение попаднах на г-н Атанас Цонков -- медицински съветник на в-к Лечител. Той ми препоръча да направя още около 20-30 изследвания (на кръвта и урината) за най-различни неща и да попълня няговия симптоматичен тест за диагностициране на над 100 болести. След това, както каза, щял да ме диагностицира по-добре от всеки друг (ако правилно си спомням, това бяха думите му).


Сега остава този самозван диагностик да Ви предложи и операция по Интернет, тогава театърът ще бъде пълен  newsm78.
Идете на хирург - ехинококовата болест е хирургичо заболяване и се оперира. Диагнозата може да стане ясна само след рентген (за белия дроб) или ехография (за черния дроб), евентуално допълнени със скенер. Имунологичните тестова са за пълнота на изследванията, а лекарственото лечение е само спомагателно.

# 36
  • Мнения: 23
Идете на хирург - ехинококовата болест е хирургичо заболяване и се оперира. Диагнозата може да стане ясна само след рентген (за белия дроб) или ехография (за черния дроб), евентуално допълнени със скенер.

А ако става дума за далака може ли да се постави сигурна диагноза и ако да -- как? Досега никой не е казал със сигурност какво е положението. Дори хирургът, при когото ходих, беше 90% сигурен.

Имунологичните тестова са за пълнота на изследванията, а лекарственото лечение е само спомагателно.

Какво е имунологичен тест? ELISA и РПХА имунологични тестове ли са?


Може ли също така да обясните какво значи да се калцифицира една ехинококова киста и дали има връзка между калцифицирането на кистата и това дали тестовете за ехинокок ще я "уловят"?

# 37
  • София
  • Мнения: 3 188
Киста на далака - ако е вродена, трябваше да се прояви много по-рано, ако е придобита - най-често е паразитерна. Изключително рядко може да е след травма. Във всички случаи се оперира.

Под имунологични тестове обединявам тези които споменавате и още други подобни. Ако някой иска да печели пари или да пише дисертация на Ваш гръб, може да приложи още 10 пъти по толкова изследвания.
Тези тестове са положителни когато паразитът е жив и активен. Калцификатите говорят за нежизнен паразит, но тестовете може дълго време да останат положителни.

Тъй като изолираната ехинококова киста на далака е рядкост, търсят се и други огнища. Те може да са микроскопични, което не е проблем. Химиотерапията след операцията ще ти унищожи.

Няма да Ви препоръчвам  къде да се оперирате, защото това си е Ваше решение - понякога излиза че съветът, който човек дава не се оказва сполучлив.

# 38
  • Мнения: 23
Най-напред, благодаря за подробния отговор! Има едно нещо обаче, което не успях да разбера: на какво би могло да се дължат отрицателните тестове за ехинокок (какъвто е случаят)?

# 39
  • София
  • Мнения: 3 188
Когато паразитът е жив, той предизвиква излъчване на антитела в организма, които се отразяват от тестовете.
Ако загине (признак калцификация) или нагнои (проява на обща инфекция) антителата намаляват и постепенно не се установяват.
Това е в общи линии.
Възможно е наистина вродена киста, която постепенно или внезапно е нарастнала. В този случай  тестовете също са отрицателни.
Това се установява при операцията. Обаче желаете ли лапароскопска операция, лекарят трябва да е сигурен. Има различни подходи, това обаче решава специалистът - хирург. Възможна е и пункция на кистата през кожата под ехографски контрол, но това по-става за чернодробните форми. С далака е по-особено.

# 40
az pyk bqg operiran ot ehinokok na beliq drob s golemina  kolkoto bebeshka glava (mislq 4e beshe 15cm na 15 cm) minalata godina na 10 septemvri v bolnica Tokuda ot dr.Min4ev.Hodih sled operaciqta 3 pyti na parazitolog pri docent Vutova i tq mi kaza che wseki pyt sa mi wse po dobri rezultatite i nqma nujda da piq nikakvi hap4eta za doiz4istvane. Operaciqta mi beshe 2 chasa i polovina , a ot bolnicata izleznah na 4-q den. No az sym po mlad (togava bqh na 15) i po byrzo se vyzstanovqvam a pyk sym i po qki4ak (Simple Smile ). Taka che do kolkoto vijdam le4enieto moje da premine i bez hap4eta-operaciqta mi beshe dostaty4na Sad( dano da ne se slu4wa na nikoi

# 41
МНОГО ЯКА ТЕМА

много се радвам на всеотдайността на др.Оги и другите, само така Wink на обществото му трябва тази информация.

антигена/имуноглобулина към дадената паразитоза сравнително по-бавно се разгражда, затова се предполага че ако е ехинокок дори 1 година след лечението може да се задържа висок титър антитела, следователно ЧОВЕЧЕ НЕ СЕ ЧУДИ АМИ ЛЯГАЙ ПОД НОЖА...или под лапароскопията, като се извади материала ще се разбере дали е паразитна киста...или каквото друго може да е... и какво да се прави.

а относно 70% сполучливостта на повечето тестове за антиген....така е с всички тестове за специфични белтъчни молекули-антиген.

 една идея ще си позволя да дам на всеки колебаещ се дали има паразитоза: ХОРА ПУСНЕТЕ СИ "Елетрофореза серумна протеинограма" 6-21 лв, ако има повишения...значи има данни за хроничен процес, следват имуноглобулини, микробиология отвсякъде.

В това отношение ехинококово пострадалият тук има късмет че първо му е открита визуално кистата а после се търси съдържанието й, много хора олекват с безумно много средства и нерви за откриването на своята паразитоза. В друг форум наскоро се представи един господин, на който невролозите от цяла България 9 месеца го обяввявали за "хипохондрик" и "психясал", а накрая се открива ТОКСОКАРОЗА/ЛАРВА МИГРЕНС...Това е медицинска каръщина, хем си плащаме двойно, хем сме недогледани, хем страдание и много трудно съдействие. Всяка паразитоза е тежка хронифицираща, калцирането на имунните комплекси е необратимо, и всеки миг може да се очаква автоимунитет.

# 42
  • Мнения: 1 984
Най-напред, благодаря за подробния отговор! Има едно нещо обаче, което не успях да разбера: на какво би могло да се дължат отрицателните тестове за ехинокок (какъвто е случаят)?
друг паразит? рядко но се случва... лечението е същото...

# 43
  • Мнения: 23
Когато паразитът е жив, той предизвиква излъчване на антитела в организма, които се отразяват от тестовете.
Ако загине (признак калцификация) или нагнои (проява на обща инфекция) антителата намаляват и постепенно не се установяват.
Това е в общи линии.
Възможно е наистина вродена киста, която постепенно или внезапно е нарастнала. В този случай  тестовете също са отрицателни.

Към момента инфекция не ми е открита, така че от това, което посочвате, възможните варианти са два: или паразитът е загинал и кистата се е калцифицирала, или кистата е вродена.  В първия случай ме интересува дали кистата ще продължи да расте или ще спре? А може ли да започне да се свива?
Във втория случай пък не ми е ясно на какво може да се дължи нарастването на кистата.

# 44
  • Мнения: 51
Съгласна съм с Тиха Вода.С тенията шега не бива.Щом са казали операция - операция.

Общи условия

Активация на акаунт