Как се лекува тения

  • 54 154
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 640
Съгласна съм с Тиха Вода.С тенията шега не бива.Щом са казали операция - операция.

определено Confused
После нека да защитаваме бездомните кучета, както и домашните в детските площадки Twisted Evil

# 46
  • Мнения: 23
rumimil и PolarFox, бихте ли аргументирали препоръките си да се подложа на операция въпреки отрицателните тестове за тения?

# 47
  • Мнения: 7 640
добре, а защо тогава се смята, че е парзитна киста- ей това не разбрах newsm78.

Лично аз, дори и при минимално съмнение за паразит, не бих търпяла да си го отглежам Confused
Д-р Оги достатъчно подробно е обяснил възможните усложнения.

# 48
  • Мнения: 23
добре, а защо тогава се смята, че е парзитна киста- ей това не разбрах newsm78.
с
И аз това не разбирам. Ето защо попитах на какво може да се дължат отрицателните тестове.

Лично аз, дори и при минимално съмнение за паразит, не бих търпяла да си го отглежам Confused
Д-р Оги достатъчно подробно е обяснил възможните усложнения.

Да, д-р Оги обясни, че кистата може да се е калцифицирала, да е вродена, или да е следствие от травма. На мен обаче тази информация не ми дава достатъчно основания да се оперирам -- все пак операцията е необратима и бих желал да знам със сигурност дали е наложителна и дали имам друг избор. Ето защо попитах какво става, когато кистата се калцифицира, и на какво може да се дължи нарастването на вродена киста. Все пак имам причини да смятам, че може да не е паразитарна, а да е резултат от травма. Например, в училище тренирах баскетбол и може да се е получила при някой сблъсък. Също така преди няколко години изкарах камък от левия бъбрек (а далакът се намира точно до него). Спомням си, че 2 седмици се превивах от болки. Тогава открих, че като се свия и притисна корема в областта на бъбрека, болката ставаше доста по-поносима. За мен това беше много странно, но тъй като чувствах облекчение, го правех. И оттогава хронично усещам съвсем лека тежест на същото място -- в областта на левия бъбрек. До момента, в който ми казаха за кистата, си мислех, че тази тежест се дължи на друг камък или на песъчинки в бъбрека (каквито от време на време излизат). Така че може и тогава да съм си причинил нещо.

Сега, съвсем встрани от това, което казах дотук, искам да споделя, че двама от лекарите, с които се консултирах, казаха, че моят случай не бил спешен. Тогава защо да бързам?! Вместо това бих могъл да продължа да се информирам, пък току виж се оказало, че операцията може да се избегне (ех, дано...). Така че и в този ред на мисли пак стигам до нуждата от информация, а именно: защо случаят ми да не е спешен, след като кистата (ако е паразитарна) може внезапно да се спука и да причини анафилактичен шок, което между другото май е доста сериозно, или пък да се възпали и да нагнои, което едва ли също е хубаво?

Последна редакция: чт, 02 окт 2008, 14:32 от angel_tsankov

# 49
  • Мнения: 478
angel_tsankov, е разбира се никой не може да ви тикне насила, имате право да си ви обяснят лекуващите ви лекари. Но това което тук хората отделят от времето си да ви препоръчат е да не седите и чакате просветлението. В случай че е киста с инфекция(паразитоза или ТУБЕРкулоза...незнам не съм компетентна, освен че туберкулоза-та се развива по всички органи), та тази киста ако се спука ще се случи не анафилактичен ами СЕПТИЧЕН шок, и не се знае за клко време би се овладял сепсиса преди да откажат повече органи. Другият сценарий да е онко...било то добро/лошо/качествено, предполагаме с биопсия ще се разбере, и заради този втори сценарии пак е най-удобно операция.
Междувременно щом сте решен на 100% да търсите яснота преди да приемете операция, защо не сте направили още много тестове по лаборатории?!?! Колко пъти сте правили антиген за ехинококоза. Нищо не казвате за общото ви състояние, нещо обедно/вечерна температура 37.-37.6 градуса?!?!

# 50
  • Мнения: 23
Междувременно щом сте решен на 100% да търсите яснота преди да приемете операция, защо не сте направили още много тестове по лаборатории?!?!

Какви тестове имате предвид?

Колко пъти сте правили антиген за ехинококоза. Нищо не казвате за общото ви състояние, нещо обедно/вечерна температура 37.-37.6 градуса?!?!

Засега съм направил само 2-та теста, за които писах по-рано в тази тема. Висока температура имам само когато настина. Общото ми състояние... мисля, че е добро -- нямам никакви оплаквания освен леката тежест/дискомфорт в левия хълбок от време на време. Забелязал съм, че когато имам такова усещане съм гладен и то преминава след хранене (сигурно тогава тенийката е доволна и отива да спи, ха-ха). Ако визирате конкретни симптоми, по-добре ме питайте. Не мога да гадая.

Относно онко- вариантите, един хирург от Пирогов ми каза, че със сигурност не е нищо злокачествено. Ако пък е доброкачествено, тогава защо трябва да се оперира?!

Накратко, нямам желание да ми махнат далака, за да ми кажат каква е кистата -- тогава вече ще е твърде късно. Това трябва да може да се установи и докато той си е на мястото. При това със сигурност. Доколкото съм информиран, за тази цел се прави биопсия, ама на далак се избягва (според това, което ми казаха, този орган е много кръвоснабден и след биопсията не може да се спре кръвотечението от него). Ако сте чували за други начини, може да ги споделите тук. Предварително благодаря!

# 51
  • София
  • Мнения: 3 198
Любопитно ми е, няма ли сайтове, където има форуми за заболяване при големи хора.
Аз се постарах от разстояние да изясня моето виждане по проблема на angel_tsankov, което донякъде не е правилно, защото си е само теоретизиране. Няма ги обективните изследвания, по които да говорим. Пък и аз от много дълго време работя с деца и техните родители, което поставя разговорите за болестта и лечението на друга плоскост.

В случая a_ts е голям човек и поема сам отговорностите за себе си. Моето мнение е че трябва операция, защото каквото и да е там, то е чуждо тяло за организма. Но, насила хубост не става. Толкоз по въпроса.

# 52
  • Мнения: 941
Любопитно ми е, няма ли сайтове, където има форуми за заболяване при големи хора.
Аз се постарах от разстояние да изясня моето виждане по проблема на angel_tsankov, което донякъде не е правилно, защото си е само теоретизиране. Няма ги обективните изследвания, по които да говорим. Пък и аз от много дълго време работя с деца и техните родители, което поставя разговорите за болестта и лечението на друга плоскост.

В случая a_ts е голям човек и поема сам отговорностите за себе си. Моето мнение е че трябва операция, защото каквото и да е там, то е чуждо тяло за организма. Но, насила хубост не става. Толкоз по въпроса.
Ами да,прав сте,Докторе,не можем насила да заведем пациента в операционната.Нека сам поеме отговорността и последствията от състоянието си.Да му пожелаем успех!

# 53
  • Мнения: 5
Аз също съм с голяма Ехинококова киста ,но на черния дроб.Открих я при случайна ехография миналата седмица.Консултирах се с кого ли не.От всякъде различни мнения.Но честно казано,не ми се иска да се оперирам.Ще опитам консервативно с Албендазол.Така ми препоръча доц.Вутова.Доста нейни пациенти се връщат с рецидиви след операция или пункция.Ако резултатите не се подобрят ножа няма да избяга.

# 54
Айде и аз да се включа! Първо нарочно не си казвам името малко ми е кофти да говоря но и аз имам същия проблем- чернодробна е моята! Утре ще отида да снимам бял дроб - дано да няма нищо там ... Аз отидаох при Проф. Григоров и честно в крайна сметка каквато ни е съдбата такова ше ни се случи ако ще и най-добрите варианти да си гласиме... На мен такъв ми беше късмета - той ме прегледа, казва "класика" и дава дата на приемане и сега чакамеи се надяваме всичко да е ок! При мене е от около 4 г по някакви относителни изчисления и си е от моето куче което тогава не сме осъзнавали че пропуските по обезпаразитяването ще са с такива последици- не мога да съм сигурен, но вината си е изцяло моя аз съм длъжен да си му взимам грижата така, че домашния ми любимец си остава вкъщи! Нещо повече - неговото изследване е отрицателно на 100 процента. Моето ELIZA е 1:3200 - тоест много високи стойности по думите на докторите! И нещо много интересно - Отидох в националния институт по ветеринарна медицина, там правих изследването на акото на кучето ми - докторката каза, че в подобни случаи в повечето от случаите причината е в някакви неизмити главно листни зеленчуци и такива и забележете противопаразитните трябв ада се дават на ДВА МЕСЕЦА И ПОЛОВИНА, а не на ТРИ МЕСЕЦА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Тогава можете да сте сигурни че Вашето куче не е опасно за вас и вашето семейство! Те хората са го измислили ама ние докато не се опариме си викаме абе аре кво толкова - е те толкова ! Аз мисля че причината си е в мене, защото преди 4 г сме правили попуски в обезпаразитяването на нашето куче след което сега то е чисто защото сме му взели гружата, но у мене паразита е останал- Аз се надявам и главното за мен е той да е само в черния дриб! Лягам и каквото сабя покаже! Доверявам се на човека, той затова е учил и се е доказвал толкова време! Даже сега като пиша толкова време се чудя дали да постна написаното... Знам ли това не е нешо с което можеш да се гордееш Simple Smile

# 55
  • Мнения: 478
"nqkoii"
правилно си направил че си седнал да си напишеш разказа си.
Хората не си дават сметка как лесно се опаразитяват. И дори и да няма собствено животно, човек може да се зарази най-малкото от улицата като духне един вятър и се вдиша прахта. Някои паразити не се отмиват само с вода от зеленчуците. Ехинококозата е все пак добре позната и широко разпространени са изследванията за антигена й, ами какво да кажем за другите паразитози, които малцина са чували. Ти специално "nqkoii", разкажи за твойте оплаквания довели до диагнозата ти.

Аз имам един тъп въпрос към всички, ехинококите излъчват ли се и чрез слюнката на животното, ако да.. какво става при ухапване например.
А някой дали знае, домашен любимец гризач дали подлежи на обезпаразитяване и как става??

# 56
  • Мнения: 478
сравнително подробно развита тема
http://www.doctorbg.com/page.php?id=7159
тук ми направи впечатление "І. ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ......25% разтвор на натриум хлоратум. Престоят му от 5 минути в кухината след отстраняването на паразита гарантира унищожаването на всички сколекси"

# 57
Здравейте! Два дни откакто са ме изписали - ПАИР-а при проф Григоров и и др Големанов миа много добре - сега се надявам да се задвиди от утре работата с протоколите за изписването на зентел-а - май така се казваше... Някой ме е питал за симптомите- в дясната част на подребието цялостна тежест и понякога по остри бодежи- такава симптоматика дадох при 8см киста на черния дроб- на белия нямаше нядявам се и на други места да няма засега няма индикация че може да има! Направих малко алергия след интервенцията... Кво да ви кажа супер гадна история са тия паразити но и да се пазиш яко пак няма гаранция - така излиза най накрая- все пак това което можеш да направиш е желателно да го нашравиш като превенция (хигиената, ала бала и така нататък) пък вече нататък каквото стане! Ще продължавам да пиша в ключовите моменти какво става при мене - засега всичко върви по план! Надявам се да няма рецидиви! Аз лично се убедих, че хората в Исул знаят за какво са там - специално в гастрото!

# 58
  • Мнения: 478
nqkoii
радвам се за подобрението и че върви по план, все по бързо да оздравявате.
ще следим когато имате нещо да напишете.
за жалост ветеринарите не всики са добри спецове в профилактика, а да не говорим че за мини хамстер примерно няма нищо което да се предлага за профилактика. Купуват ги от разни баби тези прекрасни 25 грамови същества, и може да се сдобиеш с какво ли не от тях..но кой да ги обеззарази.
за жалост личната хигиена не е достатъчна.
 въпреки че съм гнуслива и знам какви гадорийки има по улицата и покрай животните, пак не спирам да похапвам примерно "пица на парче" от павилион на улицата...над павилиона поне 50 врабчета си вършат работата..таблите се редят на земята...картонените подложки също ги разтоварват от буса на земята без фолио опаковка..пипат ти храната с ръцете с които си бършат носа...домашните кучета и котки препикават всичко в градската среда...духва един вятър и се наслаждаваш на сладоледа си във фунийка с полепналите по него от вятъра мръсотии. Приятен апетит и приятно вдишване на въздух в прекрасната ни столична кочина.

# 59
Съгласен съм! Но това е ако ти се случи- ако не ти се случи си викаш абе аре нема страшно! Като се попариш не е така - замисляш се и каквото можеш правиш - ясно е че не може да се опазиш от всичко, но със сигурност можеш да направиш много за да има по малка вероятност ...
Първо да кажа - почнах албендазола! и сега една голяма скоба- някой ако се е сблъсквал с подобен проблем да пише тука:
Изписват ме от Исул и оттам в националния паразитологичен - оттам експертнорешение- два курса албендазол. Дотук добре!
Отивам при досент Вутова - тя ми иска направление номер 3 за паразитолог! Моя личен лекар ми е приятел - той ми казва следното- аз не мога и нямам право да ти дам направление защото след хоспитализация нямам право да ти давам направления каквито и да били един месец от изписването ( по скоро от датата на епикризата). И какво се оказва- аз не мога да отнеса на Вутова направление защото няма кой да ми го даде! И накрая черешката на тортата! Аз отидох до Македония и си го купих- 120 таблетки! За първия курс! В България 120 таблетки струват 2 табл 6.34 http://www.framar.bg/zentel-tabl.-200-mg.--2-pid08000918.html
значи по 60 равно на 380,4 ЛЕВА! Отидох в Македония- Куманово и си ги купих за под 50 евро, демек около 80 и нещо лева!
Това е показателно в каква шибана държава живеем! Искат осигуровки- даваш. Трябва да ти подсигурят лечение - не става трее да чакаш един месец не може иначе! На който му се налага да не се набутва е го къде е Македония! Там го има в кутиики по 6 хапчета и струват 141 денара около 5 лева грубо- значи 5 таблетки за 5 лева в Македония срещу 2 талетки за 6,34 лева в България! Айде да ни е мила нашата родина!

Общи условия

Активация на акаунт